2024»49th

Volta NXT Classic

(1.1)
2024»One day race»EijsdenEijsden(190.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
14
Classic
KIELICH Timo Alpecin - Deceuninck
24Alpecin - Deceuninck125754:31:53
231
Classic
EENKHOORN Pascal Lotto Dstny
27Lotto Dstny85550:02
0:02
37
Sprint
UHLIG Henri Alpecin - Deceuninck
22Alpecin - Deceuninck70400:07
0:07
422
Classic
BUSATTO Francesco Intermarché - Wanty
21Intermarché - Wanty6032,,
0:07
572
Climber
MEENS Johan Bingoal WB
24Bingoal WB50280:09
0:09
643
Sprint
JOHANNINK Jelle TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team4024,,
0:09
72
Climber
BAYER Tobias Alpecin - Deceuninck
24Alpecin - Deceuninck3520,,
0:09
891
GC
BLACKMORE Joseph Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy3018,,
0:09
9106
Climber
VAN DEN BROEK Frank Development Team dsm-firmenich PostNL
23Development Team dsm-firmenich PostNL2516,,
0:09
1036
Climber
VANHOUCKE Harm Lotto Dstny
26Lotto Dstny20140:12
0:12
1132
Classic
MENTEN Milan Lotto Dstny
27Lotto Dstny15121:28
1:28
1295
Classic
HOFSTETTER Hugo Israel Premier Tech Academy
30Israel Premier Tech Academy1010,,
1:28
1326
Sprint
VAN SINTMAARTENSDIJK Roel Intermarché - Wanty
22Intermarché - Wanty58,,
1:28
14124
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team57,,
1:28
15154
Climber
SAVINO Federico Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team56,,
1:28
1627
Classic
GUALDI Simone Intermarché - Wanty
18Intermarché - Wanty35,,
1:28
1764
Climber
CAMPRUBÍ Marcel Q36.5 Pro Cycling Team
22Q36.5 Pro Cycling Team34,,
1:28
1892
Classic
CÔTÉ Pier-André Israel Premier Tech Academy
26Israel Premier Tech Academy33,,
1:28
19153
Climber
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team32,,
1:28
2015
Climber
VAN DER SANDE Tosh Team Visma | Lease a Bike
33Team Visma | Lease a Bike31,,
1:28
2141
Sprint
DE VRIES Hartthijs TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team3,,
1:28
22191
GC
MEIJERS Jeroen Victoria Sports Pro Cycling Team
31Victoria Sports Pro Cycling Team3,,
1:28
2347
Climber
ŤOUPALÍK Adam TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team3,,
1:28
2451
Climber
BONNEU Kamiel Team Flanders - Baloise
24Team Flanders - Baloise3,,
1:28
25147
Climber
WEULINK Meindert Parkhotel Valkenburg
24Parkhotel Valkenburg3,,
1:28
2677
Climber
VILLA Giacomo Bingoal WB
22Bingoal WB,,
1:28
2762
Climber
BRAMBILLA Gianluca Q36.5 Pro Cycling Team
36Q36.5 Pro Cycling Team,,
1:28
2817
GC
VERMOTE Julien Team Visma | Lease a Bike
34Team Visma | Lease a Bike,,
1:28
29143
Climber
SCHUCH Mike Parkhotel Valkenburg
21Parkhotel Valkenburg,,
1:28
3025
Climber
REX Tim Intermarché - Wanty
19Intermarché - Wanty,,
1:28
3133
Classic
ORINS Robin Lotto Dstny
22Lotto Dstny,,
1:28
3296
Climber
LIMA Daniel Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
1:28
33134
Sprint
MOURIS Wessel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
1:28
3454
Climber
MARIS Elias Team Flanders - Baloise
24Team Flanders - Baloise,,
1:28
35227
Sprint
VERWILT Mauro Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex,,
1:28
36192
Classic
SESSLER Nícolas Victoria Sports Pro Cycling Team
29Victoria Sports Pro Cycling Team,,
1:28
3763
Climber
CALZONI Walter Q36.5 Pro Cycling Team
22Q36.5 Pro Cycling Team,,
1:28
3875
Climber
TEUGELS Lennert Bingoal WB
30Bingoal WB,,
1:28
3944
Sprint
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team,,
1:28
4023
Classic
HERREGODTS Rune Intermarché - Wanty
25Intermarché - Wanty,,
1:28
4146
TT
LOOCKX Lander TDT - Unibet Cycling Team
26TDT - Unibet Cycling Team,,
1:28
42123
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team1:39
1:39
4321
Sprint
ARTZ Huub Intermarché - Wanty
21Intermarché - Wanty1:49
1:49
4434
Classic
PAASSCHENS Mathijs Lotto Dstny
28Lotto Dstny12:50
12:50
45184
Sprint
SCHULTING Peter Diftar Continental Cyclingteam
36Diftar Continental Cyclingteam,,
12:50
46181
Classic
BRONSWIJK Mike Diftar Continental Cyclingteam
21Diftar Continental Cyclingteam,,
12:50
47105
Climber
PEACE Oliver Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL,,
12:50
4881
Sprint
ARENS Luke United States
21United States12:58
12:58
49135
Sprint
REINDERINK Joris Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel13:01
13:01
DNF1
Sprint
GROVES Kaden Alpecin - Deceuninck
25Alpecin - Deceuninck-
DNF3
Classic
BALLERSTEDT Maurice Alpecin - Deceuninck
23Alpecin - Deceuninck-
DNF5
Sprint
KITZKI Louis Alpecin - Deceuninck
20Alpecin - Deceuninck-
DNF13
Sprint
SIMMONS Colby Team Visma | Lease a Bike
20Team Visma | Lease a Bike-
DNF11
GC
NØRTOFT Morten Aalling Team Visma | Lease a Bike
21Team Visma | Lease a Bike-
DNF12
TT
SCHELLEKENS Tom Team Visma | Lease a Bike
21Team Visma | Lease a Bike-
DNF14
GC
MATTIO Pietro Team Visma | Lease a Bike
19Team Visma | Lease a Bike-
DNF24
Classic
MIHKELS Madis Intermarché - Wanty
20Intermarché - Wanty-
DNF35
TT
SEGAERT Alec Lotto Dstny
21Lotto Dstny-
DNF37
Climber
WIDAR Jarno Lotto Dstny
18Lotto Dstny-
DNF42
GC
GELEIJN Owen TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team-
DNF45
GC
KYFFIN Zeb TDT - Unibet Cycling Team
26TDT - Unibet Cycling Team-
DNF52
Climber
CLYNHENS Toon Team Flanders - Baloise
23Team Flanders - Baloise-
DNF55
TT
VAN HEMELEN Vincent Team Flanders - Baloise
23Team Flanders - Baloise-
DNF56
TT
VANDENBRANDEN Noah Team Flanders - Baloise
21Team Flanders - Baloise-
DNF53
Classic
DE WILDE Gilles Team Flanders - Baloise
24Team Flanders - Baloise-
DNF67
Classic
TOWNSEND Rory Q36.5 Pro Cycling Team
28Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF66
Sprint
SAJNOK Szymon Q36.5 Pro Cycling Team
26Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF61
Classic
ABREHA Negasi Haylu Q36.5 Pro Cycling Team
23Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF65
Climber
OIOLI Manuel Q36.5 Pro Cycling Team
20Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF76
Classic
VLIEGEN Loïc Bingoal WB
30Bingoal WB-
DNF73
Classic
PEYSKENS Dimitri Bingoal WB
32Bingoal WB-
DNF71
Classic
JACQUES Lucas Bingoal WB
20Bingoal WB-
DNF74
Classic
REYNDERS Jens Bingoal WB
25Bingoal WB-
DNF82
Climber
CHRISTIAN Sean United States
21United States-
DNF85
Climber
SHIPLEY Gabriel United States
22United States-
DNF83
Climber
LÓPEZ Ian United States
20United States-
DNF84
Climber
NEFF Henry United States
18United States-
DNF86
TT
SMITH Brockton United States
19United States-
DNF97
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy-
DNF93
Climber
FAINGEZICHT Emry Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy-
DNF94
Climber
GARCIA Alvaro Israel Premier Tech Academy
18Israel Premier Tech Academy-
DNF107
Climber
VAN DER WERFF Thom Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF103
GC
KÄLLBERG Axel Development Team dsm-firmenich PostNL
20Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF104
GC
VLOT Mees Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF102
GC
BUSH Jacob Development Team dsm-firmenich PostNL
18Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF101
Sprint
VAN MECHELEN Vlad Development Team dsm-firmenich PostNL
19Development Team dsm-firmenich PostNL-
DNF114
Sprint
LOOHUIS Lars BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club-
DNF112
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club-
DNF113
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club-
DNF117
Sprint
ZONNEVELD Thijs BEAT Cycling Club
43BEAT Cycling Club-
DNF111
Sprint
APPEL Stijn BEAT Cycling Club
27BEAT Cycling Club-
DNF116
Sprint
VAN KRIMPEN Jeroen BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club-
DNF115
Sprint
COPPENS Michiel BEAT Cycling Club
21BEAT Cycling Club-
DNF121
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
20VolkerWessels Cycling Team-
DNF126
Sprint
LINDEMAN Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team
34VolkerWessels Cycling Team-
DNF125
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team-
DNF122
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team-
DNF127
Climber
WILLEMS Jago VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team-
DNF136
Sprint
VAN VEENENDAAL Hidde Metec - SOLARWATT p/b Mantel
23Metec - SOLARWATT p/b Mantel-
DNF133
Sprint
HUITING Eskil Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel-
DNF131
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
29Metec - SOLARWATT p/b Mantel-
DNF132
Sprint
HABETS Jordan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel-
DNF137
Sprint
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel-
DNF146
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg-
DNF141
Climber
KONING Stef Parkhotel Valkenburg
20Parkhotel Valkenburg-
DNF144
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg-
DNF142
Sprint
HOHMANN Lars Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg-
DNF145
Sprint
VAN ZANDEN Otto Parkhotel Valkenburg
19Parkhotel Valkenburg-
DNF155
Climber
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF157
Classic
WARLOP Jordi Soudal - Quick-Step Devo Team
27Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF156
TT
VERVENNE Jonathan Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF151
TT
NISBET Cormac Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF152
TT
SERVRANCKX Gauthier Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team-
DNF165
Climber
STEMAN Jip Universe Cycling Team
23Universe Cycling Team-
DNF166
Sprint
VERHOEFF Stefan Universe Cycling Team
25Universe Cycling Team-
DNF164
Sprint
STRAVERS Jarri Universe Cycling Team
26Universe Cycling Team-
DNF162
Sprint
HANDGRAAF Sjors Universe Cycling Team
33Universe Cycling Team-
DNF167
Classic
WILLEMSEN Steven Universe Cycling Team
34Universe Cycling Team-
DNF163
Climber
QUAEDVLIEG Lars Universe Cycling Team
29Universe Cycling Team-
DNF161
Classic
DE JONG Jeen Universe Cycling Team
28Universe Cycling Team-
DNF171
Classic
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF174
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF176
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF175
Climber
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF172
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF173
TT
HUGGER Jan Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
25Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF177
TT
WÜNSTEL Fabian Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF187
Sprint
VISSER Guillaume Diftar Continental Cyclingteam
23Diftar Continental Cyclingteam-
DNF183
Sprint
OTTEMA Rick Diftar Continental Cyclingteam
31Diftar Continental Cyclingteam-
DNF186
Sprint
VEENINGS Pepijn Diftar Continental Cyclingteam
19Diftar Continental Cyclingteam-
DNF182
Sprint
KARS Hugo Diftar Continental Cyclingteam
21Diftar Continental Cyclingteam-
DNF185
Sprint
VAN DORP Vincent Diftar Continental Cyclingteam
19Diftar Continental Cyclingteam-
DNF194
GC
MENDES José Victoria Sports Pro Cycling Team
38Victoria Sports Pro Cycling Team-
DNF195
Sprint
NIETO Edgar Victoria Sports Pro Cycling Team
37Victoria Sports Pro Cycling Team-
DNF196
Sprint
OCHOA Carlos Francisco Victoria Sports Pro Cycling Team
29Victoria Sports Pro Cycling Team-
DNF197
TT
PAREJA Nichol Blanca Victoria Sports Pro Cycling Team
23Victoria Sports Pro Cycling Team-
DNF193
Sprint
EAN Cajucom Victoria Sports Pro Cycling Team
21Victoria Sports Pro Cycling Team-
DNF203
Sprint
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF201
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF202
GC
BORRESCH Julian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
22REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF205
Sprint
VOEGE Lennart REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF204
Sprint
TEMMEN Jan-Marc REMBE Pro Cycling Team Sauerland
21REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF206
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF211
Sprint
BARBIER Pierre Philippe Wagner/Bazin
26Philippe Wagner/Bazin-
DNF212
Sprint
BARBIER Rudy Philippe Wagner/Bazin
31Philippe Wagner/Bazin-
DNF213
Climber
BOILEAU Alan Philippe Wagner/Bazin
24Philippe Wagner/Bazin-
DNF214
Sprint
BONNET Theo Philippe Wagner/Bazin
22Philippe Wagner/Bazin-
DNF215
Climber
DEVAUX Thomas Philippe Wagner/Bazin
27Philippe Wagner/Bazin-
DNF216
Sprint
LECLAINCHE Gwen Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin-
DNF217
GC
PONSAERTS Thibaut Philippe Wagner/Bazin
23Philippe Wagner/Bazin-
DNF224
GC
MARCHAND Gianni Tarteletto - Isorex
33Tarteletto - Isorex-
DNF225
Sprint
RELAES Jacob Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex-
DNF222
Sprint
DE POORTER Maxime Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex-
DNF223
Sprint
JOSEPH Thomas Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex-
DNF221
Classic
CLAEYS Robbe Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex-
DNF226
Sprint
SANTY Arne Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex-
DNF237
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling-
DNF232
Sprint
FRANZ Toni Team Storck - Metropol Cycling
27Team Storck - Metropol Cycling-
DNF231
Sprint
FISCHER Robin Team Storck - Metropol Cycling
30Team Storck - Metropol Cycling-
DNF233
Sprint
HOPPE Arne Team Storck - Metropol Cycling
19Team Storck - Metropol Cycling-
DNF234
Sprint
MÜNZER Jan Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling-
DNF236
Sprint
SCHUBERT Patrick Team Storck - Metropol Cycling
40Team Storck - Metropol Cycling-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 4:53:38 (+21:45)

Race information

  • Date:
    30 March 2024
  • Start time:
    12:04
  • Avg. speed winner:
    42.106 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    190.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    100
  • Vert. meters:
    2979
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint à deux
  • Avg. temperature:

Race profile