2023»
Vuelta a Burgos Feminas
(2.WWT)2023»Stage 3»Caleruega›Aranda de Duero(112.7km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Gumiel del Mercado (98 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Wiebes Lorena | Team SD Worx | 2:37:03 |
2 | Kumiega Karolina | UAE Team ADQ | ,, |
3 | Latriglia Maria Paula | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
4 | Zanardi Silvia | Bepink | ,, |
5 | Paternoster Letizia | Team Jayco AlUla | ,, |
6 | Copponi Clara | FDJ - SUEZ | ,, |
7 | van der Wolf Babette | Lifeplus Wahoo | ,, |
8 | Novolodskaia Maria | Lifeplus Wahoo | ,, |
9 | Jaskulska Marta | Liv Racing TeqFind | ,, |
10 | Ruiz Pérez Lucía | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
11 | van Anrooij Shirin | Trek - Segafredo | ,, |
12 | Tacey April | Lifeplus Wahoo | ,, |
13 | Vas Blanka | Team SD Worx | ,, |
14 | Beuling Femke | EF Education-TIBCO-SVB | ,, |
15 | Magri Silvia | Israel Premier Tech Roland | ,, |
16 | Valgonen Valeria | Massi - Tactic Women Team | ,, |
17 | Magalhães Ana Vitória | Bizkaia Durango | ,, |
18 | Soto Catalina Anais | Bizkaia Durango | ,, |
19 | Andersson Caroline | Liv Racing TeqFind | ,, |
20 | Le Net Marie | FDJ - SUEZ | ,, |
21 | Wyllie Ella | Lifeplus Wahoo | ,, |
22 | Söderqvist Karin | Lifeplus Wahoo | ,, |
23 | Hernández Lina Marcela | Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano | ,, |
24 | Vettorello Giorgia | Bepink | ,, |
25 | Basilico Valentina | Bepink | ,, |
26 | Jenčušová Nora | Bepink | ,, |
27 | Wiel Jade | FDJ - SUEZ | ,, |
28 | Atahualpa Maria Camila | Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano | ,, |
29 | Carrasco Paula Andrea | Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano | ,, |
30 | Moreno Sara Juliana | Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano | ,, |
31 | Ruiz Pérez Laura | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
32 | Vargas Carolina | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
33 | Normand Adèle | Massi - Tactic Women Team | ,, |
34 | Perez Andrea | Cantabria Deporte - Rio Miera | ,, |
35 | Martín Sara | Movistar Team | ,, |
36 | Schreiber Marie | Team SD Worx | ,, |
37 | Vallieres Magdeleine | EF Education-TIBCO-SVB | ,, |
38 | Masetti Gaia | AG Insurance - Soudal Quick-Step | 0:25 |
39 | Rodríguez Sofia | Bizkaia Durango | ,, |
40 | Gaugain Heidi | Bizkaia Durango | ,, |
41 | Tomasi Laura | UAE Team ADQ | ,, |
42 | Consonni Chiara | UAE Team ADQ | 0:49 |
43 | Eraso Idoia | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | 2:37 |
DNF | San Justo Claudia | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | |
DNS | Bäckstedt Zoe | EF Education-TIBCO-SVB | |
Team day classification
Best Spanish rider
Best Spanish rider of the stage
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Gutiérrez Sheyla | Movistar Team | 2:37:03 |
2 | Teruel Alba | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | ,, |
3 | Ruiz Pérez Lucía | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
4 | Larrarte Eukene | Bizkaia Durango | ,, |
5 | Santesteban Ane | Team Jayco AlUla | ,, |
6 | González Lucía | Bizkaia Durango | ,, |
7 | Ostolaza Usoa | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | ,, |
8 | González Alicia | Movistar Team | ,, |
9 | Ruiz Pérez Laura | Eneicat - CMTeam - Seguros Deportivos | ,, |
10 | Perez Andrea | Cantabria Deporte - Rio Miera | ,, |
11 | Martín Sara | Movistar Team | ,, |
12 | Benito Mireia | AG Insurance - Soudal Quick-Step | ,, |
13 | Rodríguez Sofia | Bizkaia Durango | 0:25 |
14 | Eraso Idoia | Laboral Kutxa Fundación Euskadi | 2:37 |
15 | Isasi Ziortza | Bepink | 7:29 |