Search:  
topLogin
2010
2008
»
«

2009»31st Vuelta A Burgos (2.HC)

2009  Stage 4 (ITT)  »  Ribera del Duero  ›  Ribera del Duero   (15k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntAvg
1 Danielson TomTeam Garmin - Slipstream 31Team Garmin - Slipstream30
2 Pate DannyTeam Garmin - Slipstream 30Team Garmin - Slipstream18
3 Markov AlexeiTeam Katusha  30Team Katusha 12
4 Valverde AlejandroCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne7
5 Westra LieuweVacansoleil 26Vacansoleil4
6 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne3
7 Tondò XavierAndalucia-Caja Sur 30Andalucia-Caja Sur2
8 Gerrans SimonCervelo Test Team 29Cervelo Test Team1
9 César GustavoXacobeo-Galicia 29Xacobeo-Galicia
10 Garzelli StefanoAcqua & Sapone 36Acqua & Sapone
11 Fernández de la Puebla Alberto Fuji-Servetto 24Fuji-Servetto
12 Erviti ImanolCaisse d'Epargne 25Caisse d'Epargne
13 Petrov EvgeniTeam Katusha  31Team Katusha
14 Durán ArkaitzFuji-Servetto 23Fuji-Servetto
15 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 31Caisse d'Epargne
16 Castroviejo JonathanOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA
17 Cuesta IñigoCervelo Test Team 40Cervelo Test Team
18 Froome ChrisBarloworld - Bianchi 24Barloworld - Bianchi
19 Thomas GeraintBarloworld - Bianchi 23Barloworld - Bianchi
20 Martínez SerafínXacobeo-Galicia 25Xacobeo-Galicia
21 Rovny IvanTeam Katusha  21Team Katusha
22 Verdugo GorkaEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi
23 Vázquez ManuelContentpolis - Ampo 28Contentpolis - Ampo
24 Mas LluísBurgos Monumental - Castilla y Leon 19Burgos Monumental - Castilla y Leon
25 Intxausti BeñatFuji-Servetto 23Fuji-Servetto
26 Duijn HuubTeam Garmin - Slipstream 24Team Garmin - Slipstream
27 Sánchez SamuelEuskaltel - Euskadi 31Euskaltel - Euskadi
28 Urtasun PabloEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi
29 De Gendt ThomasTopsport Vlaanderen - Mercator 22Topsport Vlaanderen - Mercator
30 Deignan PhilipCervelo Test Team 25Cervelo Test Team
31 Soler Juan MauricioBarloworld - Bianchi 26Barloworld - Bianchi
32 Mata EnriqueBurgos Monumental - Castilla y Leon 24Burgos Monumental - Castilla y Leon
33 Mosquera EzequielXacobeo-Galicia 33Xacobeo-Galicia
34 Donald JasonTeam Garmin - Slipstream 29Team Garmin - Slipstream
35 Oroz Juan JoséEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi
36 Ortega DidacAcqua & Sapone 27Acqua & Sapone
37 Sicard RomainOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA
38 Gómez José ÁngelCervelo Test Team 29Cervelo Test Team
39 Hermans BenTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator
40 Jufré JosepFuji-Servetto 34Fuji-Servetto
41 van der Velde RicardoTeam Garmin - Slipstream 22Team Garmin - Slipstream
42 Bakelants JanTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator
43 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 28Xacobeo-Galicia
44 Serrano RafaelContentpolis - Ampo 22Contentpolis - Ampo
45 Andriotto DarioAcqua & Sapone 36Acqua & Sapone
46 García DavidXacobeo-Galicia 31Xacobeo-Galicia
47 King EdwardCervelo Test Team 26Cervelo Test Team
48 Martínez Francisco JoséAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur
49 Maes NikolasTopsport Vlaanderen - Mercator 23Topsport Vlaanderen - Mercator
50 Pauwels SergeCervelo Test Team 25Cervelo Test Team
51 Garcia José VicenteCaisse d'Epargne 37Caisse d'Epargne
52 Valls RafaelBurgos Monumental - Castilla y Leon 22Burgos Monumental - Castilla y Leon
53 Cheula GiampaoloBarloworld - Bianchi 30Barloworld - Bianchi
54 Palomares AdrianContentpolis - Ampo 33Contentpolis - Ampo
55 Swift BenTeam Katusha  21Team Katusha
56 Codol MassimoAcqua & Sapone 36Acqua & Sapone
57 García RicardoOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA
58 Bailetti PaoloFuji-Servetto 29Fuji-Servetto
59 Carrasco José AntonioAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur
60 Domínguez SergioContentpolis - Ampo 23Contentpolis - Ampo
61 Melero IvánBurgos Monumental - Castilla y Leon 26Burgos Monumental - Castilla y Leon
62 Duggan TimothyTeam Garmin - Slipstream 26Team Garmin - Slipstream
63 Dekkers HansTeam Garmin - Slipstream 28Team Garmin - Slipstream
64 Horrach JoanTeam Katusha  35Team Katusha
65 Masciarelli FrancescoAcqua & Sapone 23Acqua & Sapone
66 Botcharov AlexandreTeam Katusha  34Team Katusha
67 Rabunal Rios GonzaloXacobeo-Galicia 25Xacobeo-Galicia
68 Poels WoutVacansoleil 21Vacansoleil
69 Calcagni PatrickBarloworld - Bianchi 32Barloworld - Bianchi
70 Fernández KoldoEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi
71 Isasi IñakiEuskaltel - Euskadi 32Euskaltel - Euskadi
72 Pujol OscarCervelo Test Team 25Cervelo Test Team
73 Löwik GerbenVacansoleil 32Vacansoleil
74 Mínguez MiguelOrbea - Oreka SDA 20Orbea - Oreka SDA
75 Sesma DanielOrbea - Oreka SDA 25Orbea - Oreka SDA
76 Coenen JohanTopsport Vlaanderen - Mercator 30Topsport Vlaanderen - Mercator
77 Santamarta RaulBurgos Monumental - Castilla y Leon 23Burgos Monumental - Castilla y Leon
78 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne
79 Novoa JoaquínCervelo Test Team 25Cervelo Test Team
80 Carrara MatteoVacansoleil 30Vacansoleil
81 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi
82 Ruiz De Erentxun ErizOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA
83 Galimzyanov DenisTeam Katusha  22Team Katusha
84 Vanmarcke SepTopsport Vlaanderen - Mercator 21Topsport Vlaanderen - Mercator
85 Benítez JavierContentpolis - Ampo 30Contentpolis - Ampo
86 Rodríguez JoaquimCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne
87 Zandio XabierCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne
88 Merino Pedro 22
89 Carrasco Sergio 24
90 Guama ByronBurgos Monumental - Castilla y Leon 24Burgos Monumental - Castilla y Leon
91 Ilundain Tirapu MikelOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA
92 Goddaert KristofTopsport Vlaanderen - Mercator 22Topsport Vlaanderen - Mercator
93 Rosendo JesúsAndalucia-Caja Sur 27Andalucia-Caja Sur
94 Vanspeybrouck PieterTopsport Vlaanderen - Mercator 22Topsport Vlaanderen - Mercator
95 Pérez AitorContentpolis - Ampo 32Contentpolis - Ampo
96 BLAZQUEZ AndoniOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA
97 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur
98 García-Casarrubios ÓscarContentpolis - Ampo 25Contentpolis - Ampo
99 Paolini LucaAcqua & Sapone 32Acqua & Sapone
100 Cárdenas Félix RafaelBarloworld - Bianchi 36Barloworld - Bianchi
101 Milán DiegoAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone
102 Gómez ÁngelFuji-Servetto 28Fuji-Servetto
103 Sobrino JoaquinBurgos Monumental - Castilla y Leon 27Burgos Monumental - Castilla y Leon
104 Ruiz JoséAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur
105 Gallego DiegoBurgos Monumental - Castilla y Leon 27Burgos Monumental - Castilla y Leon
106 Leukemans BjörnVacansoleil 32Vacansoleil
107 Mazzanti LucaTeam Katusha  35Team Katusha
108 Piemontesi FabriceFuji-Servetto 25Fuji-Servetto
109 Merlo MicheleBarloworld - Bianchi 25Barloworld - Bianchi
110 Traksel BobbieVacansoleil 27Vacansoleil
111 Cooke BadenVacansoleil 30Vacansoleil
112 Pierfelici LucaAcqua & Sapone 25Acqua & Sapone
113 Sánchez Pimienta JuliánContentpolis - Ampo 29Contentpolis - Ampo
114 Honig ReinierVacansoleil 25Vacansoleil
115 Fernández de la Puebla Alberto Fuji-Servetto 24Fuji-Servetto


Race information

Date: 8th August 2009
Race category: Men Elite
Start/finish: Ribera del Duero › Ribera del Duero
PCS point scale: 2.HC.Stage

Websites:
www.vueltaburgos.com/
www.twitter.com/vueltaaburgos

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05028 sec.