2018
2020
«
»
2019»41st

Vuelta a Burgos

(2.HC)
2019»Stage 1»BurgosBurgos(162km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0047
Sprint
NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data
30Team Dimension Data20303:39:17
22+0:00133
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA1018,,
0:00
33+0:0554
Sprint
GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence
26Delko Marseille Provence5120:05
0:05
44+0:0531
GC
COSTA Rui UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates7,,
0:05
55+0:05131
GC
CHERNETSKI Sergei Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA4,,
0:05
66+0:07136
Hills
SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA30:07
0:07
77+0:0775
Climber
MARTIN Guillaume Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team2,,
0:07
88+0:0924
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
35Androni Giocattoli - Sidermec10:09
0:09
99+0:09171
Classic
LIENHARD Fabian IAM Excelsior
25IAM Excelsior,,
0:09
1010+0:0935
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates,,
0:09
1111+0:0914
Climber
BETANCUR Carlos Movistar Team
29Movistar Team,,
0:09
1212+0:0994
Classic
GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels,,
0:09
1313+0:1234
GC
POLANC Jan UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates0:12
0:12
1414+0:1241
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
24Team Dimension Data,,
0:12
1515+0:14117
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
29Burgos - BH0:14
0:14
1616+0:1564
Sprint
RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy0:15
0:15
1717+0:1516
Climber
PEDRERO Antonio Movistar Team
27Movistar Team,,
0:15
1818+0:15106
GC
CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo,,
0:15
1919+0:15166
GC
VINHAS Rui W52 / FC Porto
32W52 / FC Porto ,,
0:15
2020+0:15125
GC
ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
27Euskadi Basque Country - Murias,,
0:15
2121+0:1553
GC
FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence
33Delko Marseille Provence,,
0:15
2222+0:15121
Climber
RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias
24Euskadi Basque Country - Murias,,
0:15
2323+0:15134
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA,,
0:15
2424+0:151
GC
SOSA Iván Ramiro Team INEOS
21Team INEOS,,
0:15
2525+0:15115
Classic
MADRAZO Ángel Burgos - BH
31Burgos - BH,,
0:15
2626+0:1525
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
2727+0:1574
GC
DOUBEY Fabien Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:15
2828+0:1512
Climber
CARAPAZ Richard Movistar Team
26Movistar Team,,
0:15
2929+0:1522
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
3030+0:1532
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
0:15
3131+0:1597
Classic
TURGIS Jimmy Vital Concept - B&B Hotels
28Vital Concept - B&B Hotels,,
0:15
3232+0:1523
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
3333+0:152
GC
DE LA CRUZ David Team INEOS
30Team INEOS,,
0:15
3434+0:1555
GC
MORENO Javier Delko Marseille Provence
35Delko Marseille Provence,,
0:15
3535+0:1573
GC
DEGAND Thomas Wanty - Gobert Cycling Team
33Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:15
3636+0:1557
GC
ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence
23Delko Marseille Provence,,
0:15
3737+0:15145
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi,,
0:15
3838+0:15101
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
0:15
3939+0:25127
GC
SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias0:25
0:25
4040+0:2582
GC
BOU Joan Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
0:25
4141+0:2581
Sprint
LOBATO Juan José Nippo Vini Fantini Faizanè
30Nippo Vini Fantini Faizanè,,
0:25
4242+0:2542
GC
JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data
31Team Dimension Data,,
0:25
4343+0:2596
GC
ROLLAND Pierre Vital Concept - B&B Hotels
32Vital Concept - B&B Hotels,,
0:25
4444+0:296
GC
HENAO Sebastián Team INEOS
26Team INEOS0:29
0:29
4545+0:32163
GC
SILVA Joaquim W52 / FC Porto
27W52 / FC Porto 0:32
0:32
4646+0:32147
BALLARIN Iker Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi,,
0:32
4747+0:32141
Sprint
ALONSO Mikel Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi,,
0:32
4848+0:36102
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo0:36
0:36
4949+0:36103
GC
RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo
25Gazprom-RusVelo,,
0:36
5050+0:36146
TT
ETXEBERRIA Asier Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi,,
0:36
5151+0:3615
GC
ERVITI Imanol Movistar Team
35Movistar Team,,
0:36
5252+0:36124
Hills
BARTHE Cyril Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
0:36
5353+0:41165
TT
REIS Rafael W52 / FC Porto
27W52 / FC Porto 0:41
0:41
5454+0:43162
Hills
FERREIRA José W52 / FC Porto
25W52 / FC Porto 0:43
0:43
5555+0:46175
Sprint
RAPPO Anthony IAM Excelsior
24IAM Excelsior0:46
0:46
5656+0:47152
Classic
CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team0:47
0:47
5757+0:47153
Sprint
CAMACHO Juan Kometa Cycling Team
24Kometa Cycling Team,,
0:47
5858+0:47154
Classic
GARCÍA José Antonio Kometa Cycling Team
22Kometa Cycling Team,,
0:47
5959+0:47112
TT
NEVES José Burgos - BH
23Burgos - BH,,
0:47
6060+0:47122
GC
BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias,,
0:47
6161+0:4751
GC
DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence
23Delko Marseille Provence,,
0:47
6262+0:5272
GC
DE CLERCQ Bart Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team0:52
0:52
6363+0:52151
GC
DINA Márton Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team,,
0:52
6464+0:54111
GC
RUBIO Diego Burgos - BH
28Burgos - BH0:54
0:54
6565+0:57174
GC
CAPRON Rémi IAM Excelsior
19IAM Excelsior0:57
0:57
6666+1:0176
GC
MINNAARD Marco Wanty - Gobert Cycling Team
30Wanty - Gobert Cycling Team1:01
1:01
6767+1:01172
Sprint
PAGE Dylan IAM Excelsior
25IAM Excelsior,,
1:01
6868+1:0161
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy
29Israel Cycling Academy,,
1:01
6969+1:10132
Sprint
ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA
30Caja Rural - Seguros RGA1:10
1:10
7070+1:16176
Classic
ZOCCARATO Samuele IAM Excelsior
21IAM Excelsior1:16
1:16
7171+1:2171
Classic
BAUGNIES Jérôme Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team1:21
1:21
7272+1:2713
GC
ARCAS Jorge Movistar Team
27Movistar Team1:27
1:27
7373+1:3467
Sprint
VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy
31Israel Cycling Academy1:34
1:34
7474+1:3421
Sprint
BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:34
7575+1:3985
Sprint
CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:39
1:39
7676+1:4163
GC
PLAZA Rubén Israel Cycling Academy
39Israel Cycling Academy1:41
1:41
7777+1:4384
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:43
1:43
7878+1:4893
Classic
DE BACKER Bert Vital Concept - B&B Hotels
35Vital Concept - B&B Hotels1:48
1:48
7979+1:4892
GC
COURTEILLE Arnaud Vital Concept - B&B Hotels
30Vital Concept - B&B Hotels,,
1:48
8080+1:5177
Sprint
DELACROIX Théo Wanty - Gobert Cycling Team
20Wanty - Gobert Cycling Team1:51
1:51
8181+1:5862
Classic
GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy1:58
1:58
8282+1:5865
Classic
RENARD Alexis Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
1:58
8383+1:58113
Hills
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
28Burgos - BH,,
1:58
8484+2:17114
GC
CABEDO Óscar Burgos - BH
24Burgos - BH2:17
2:17
8585+2:195
Hills
NARVÁEZ Jhonatan Team INEOS
22Team INEOS2:19
2:19
8686+2:32173
GC
PELLAUD Simon IAM Excelsior
26IAM Excelsior2:32
2:32
8787+2:43105
Sprint
KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo2:43
2:43
8888+2:4344
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Dimension Data
21Team Dimension Data,,
2:43
8989+2:4636
GC
SUTHERLAND Rory UAE Team Emirates
37UAE Team Emirates2:46
2:46
9090+2:4637
TT
BEERS Matthew UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
2:46
9191+2:463
Classic
STANNARD Ian Team INEOS
32Team INEOS,,
2:46
9292+2:467
TT
KIRYIENKA Vasil Team INEOS
38Team INEOS,,
2:46
9393+2:504
Climber
ELISSONDE Kenny Team INEOS
28Team INEOS2:50
2:50
9494+2:5752
GC
EL FARES Julien Delko Marseille Provence
34Delko Marseille Provence2:57
2:57
9595+3:25116
Sprint
SUREDA Jaume Burgos - BH
23Burgos - BH3:25
3:25
9696+3:3943
Climber
MEINTJES Louis Team Dimension Data
27Team Dimension Data3:39
3:39
9797+3:39161
Sprint
FONTE César W52 / FC Porto
32W52 / FC Porto ,,
3:39
9898+3:4426
GC
RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec3:44
3:44
9999+3:4666
GC
TUREK Daniel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy3:46
3:46
100100+4:0056
TT
NAVARDAUSKAS Ramūnas Delko Marseille Provence
31Delko Marseille Provence4:00
4:00
101101+4:00126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
4:00
102102+4:00137
GC
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
4:00
103103+4:0083
GC
NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè
24Nippo Vini Fantini Faizanè,,
4:00
104104+4:00155
Hills
PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team
20Kometa Cycling Team,,
4:00
105105+5:5995
Classic
MOTTIER Justin Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels5:59
5:59
106106+5:5991
Sprint
BOECKMANS Kris Vital Concept - B&B Hotels
32Vital Concept - B&B Hotels,,
5:59
107107+5:59177
Sprint
DAVIS Corey IAM Excelsior
26IAM Excelsior,,
5:59
108108+5:59104
Sprint
KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
5:59
109109+6:19123
Sprint
SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias6:19
6:19
110110+6:2546
TT
DE BOD Stefan Team Dimension Data
22Team Dimension Data6:25
6:25
111111+6:2517
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team
28Movistar Team,,
6:25
112112+6:25156
Hills
SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team,,
6:25
113113+6:25157
TT
VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team
21Kometa Cycling Team,,
6:25
114114+6:4586
Classic
ISHIGAMI Masahiro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè6:45
6:45
115115+9:06135
GC
RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA9:06
9:06
116116+9:0633
Climber
PETILLI Simone UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates,,
9:06
117117+10:0727
TT
SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec10:07
10:07
118118+10:1345
GC
DAVIES Scott Team Dimension Data
24Team Dimension Data10:13
10:13
119119+10:31144
TT
JUARISTI Txomin Fundación Euskadi
24Fundación Euskadi10:31
10:31
120120+13:09164
TT
SÁNCHEZ Ángel W52 / FC Porto
26W52 / FC Porto 13:09
13:09
121121+13:44143
Sprint
ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi13:44
13:44
122122+14:04107
Sprint
STASH Mamyr Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo14:04
14:04
123123+15:24142
Hills
ARANBURU Jokin Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi15:24
15:24
DNF11
GC
VALLS Rafael Movistar Team
32Movistar Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
147
Sprint
NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data
30Team Dimension Data53:39:17..
2133
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
0:00
..
354
Sprint
GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence
26Delko Marseille Provence0:05
0:05
..
431
GC
COSTA Rui UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates,,
0:05
..
5131
GC
CHERNETSKI Sergei Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA,,
0:05
..
6136
Hills
SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA0:07
0:07
..
775
Climber
MARTIN Guillaume Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:07
..
824
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
35Androni Giocattoli - Sidermec0:09
0:09
..
9171
Classic
LIENHARD Fabian IAM Excelsior
25IAM Excelsior,,
0:09
..
1035
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates,,
0:09
..
1114
Climber
BETANCUR Carlos Movistar Team
29Movistar Team,,
0:09
..
1294
Classic
GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels,,
0:09
..
1334
GC
POLANC Jan UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates0:12
0:12
..
1441
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
24Team Dimension Data,,
0:12
..
15117
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
29Burgos - BH0:14
0:14
..
1664
Sprint
RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy0:15
0:15
..
1716
Climber
PEDRERO Antonio Movistar Team
27Movistar Team,,
0:15
..
18106
GC
CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo,,
0:15
..
19166
GC
VINHAS Rui W52 / FC Porto
32W52 / FC Porto ,,
0:15
..
20125
GC
ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
27Euskadi Basque Country - Murias,,
0:15
..
2153
GC
FERNÁNDEZ Delio Delko Marseille Provence
33Delko Marseille Provence,,
0:15
..
22121
Climber
RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias
24Euskadi Basque Country - Murias,,
0:15
..
23134
GC
LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
26Caja Rural - Seguros RGA,,
0:15
..
241
GC
SOSA Iván Ramiro Team INEOS
21Team INEOS,,
0:15
..
25115
Classic
MADRAZO Ángel Burgos - BH
31Burgos - BH,,
0:15
..
2625
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
..
2774
GC
DOUBEY Fabien Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:15
..
2812
Climber
CARAPAZ Richard Movistar Team
26Movistar Team,,
0:15
..
2922
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
34Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
..
3032
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
0:15
..
3197
Classic
TURGIS Jimmy Vital Concept - B&B Hotels
28Vital Concept - B&B Hotels,,
0:15
..
3223
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
..
332
GC
DE LA CRUZ David Team INEOS
30Team INEOS,,
0:15
..
3455
GC
MORENO Javier Delko Marseille Provence
35Delko Marseille Provence,,
0:15
..
3573
GC
DEGAND Thomas Wanty - Gobert Cycling Team
33Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:15
..
3657
GC
ROCHAS Rémy Delko Marseille Provence
23Delko Marseille Provence,,
0:15
..
37145
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi,,
0:15
..
38101
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
0:15
..
39127
GC
SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias0:25
0:25
..
4082
GC
BOU Joan Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
0:25
..
4181
Sprint
LOBATO Juan José Nippo Vini Fantini Faizanè
30Nippo Vini Fantini Faizanè,,
0:25
..
4242
GC
JANSE VAN RENSBURG Jacques Team Dimension Data
31Team Dimension Data,,
0:25
..
4396
GC
ROLLAND Pierre Vital Concept - B&B Hotels
32Vital Concept - B&B Hotels,,
0:25
..
446
GC
HENAO Sebastián Team INEOS
26Team INEOS0:29
0:29
..
45163
GC
SILVA Joaquim W52 / FC Porto
27W52 / FC Porto 0:32
0:32
..
46147
BALLARIN Iker Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi,,
0:32
..
47141
Sprint
ALONSO Mikel Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi,,
0:32
..
48102
Classic
ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo0:36
0:36
..
49103
GC
RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo
25Gazprom-RusVelo,,
0:36
..
50146
TT
ETXEBERRIA Asier Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi,,
0:36
..
5115
GC
ERVITI Imanol Movistar Team
35Movistar Team,,
0:36
..
52124
Hills
BARTHE Cyril Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
0:36
..
53165
TT
REIS Rafael W52 / FC Porto
27W52 / FC Porto 0:41
0:41
..
54162
Hills
FERREIRA José W52 / FC Porto
25W52 / FC Porto 0:43
0:43
..
55175
Sprint
RAPPO Anthony IAM Excelsior
24IAM Excelsior0:46
0:46
..
56152
Classic
CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team0:47
0:47
..
57153
Sprint
CAMACHO Juan Kometa Cycling Team
24Kometa Cycling Team,,
0:47
..
58154
Classic
GARCÍA José Antonio Kometa Cycling Team
22Kometa Cycling Team,,
0:47
..
59112
TT
NEVES José Burgos - BH
23Burgos - BH,,
0:47
..
60122
GC
BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias,,
0:47
..
6151
GC
DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence
23Delko Marseille Provence,,
0:47
..
6272
GC
DE CLERCQ Bart Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team0:52
0:52
..
63151
GC
DINA Márton Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team,,
0:52
..
64111
GC
RUBIO Diego Burgos - BH
28Burgos - BH0:54
0:54
..
65174
GC
CAPRON Rémi IAM Excelsior
19IAM Excelsior0:57
0:57
..
6676
GC
MINNAARD Marco Wanty - Gobert Cycling Team
30Wanty - Gobert Cycling Team1:01
1:01
..
67172
Sprint
PAGE Dylan IAM Excelsior
25IAM Excelsior,,
1:01
..
6861
TT
BRÄNDLE Matthias Israel Cycling Academy
29Israel Cycling Academy,,
1:01
..
69132
Sprint
ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA
30Caja Rural - Seguros RGA1:10
1:10
..
70176
Classic
ZOCCARATO Samuele IAM Excelsior
21IAM Excelsior1:16
1:16
..
7171
Classic
BAUGNIES Jérôme Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team1:21
1:21
..
7213
GC
ARCAS Jorge Movistar Team
27Movistar Team1:27
1:27
..
7367
Sprint
VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy
31Israel Cycling Academy1:34
1:34
..
7421
Sprint
BELLETTI Manuel Androni Giocattoli - Sidermec
33Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:34
..
7585
Sprint
CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:39
1:39
..
7663
GC
PLAZA Rubén Israel Cycling Academy
39Israel Cycling Academy1:41
1:41
..
7784
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:43
1:43
..
7893
Classic
DE BACKER Bert Vital Concept - B&B Hotels
35Vital Concept - B&B Hotels1:48
1:48
..
7992
GC
COURTEILLE Arnaud Vital Concept - B&B Hotels
30Vital Concept - B&B Hotels,,
1:48
..
8077
Sprint
DELACROIX Théo Wanty - Gobert Cycling Team
20Wanty - Gobert Cycling Team1:51
1:51
..
8162
Classic
GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy1:58
1:58
..
8265
Classic
RENARD Alexis Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
1:58
..
83113
Hills
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
28Burgos - BH,,
1:58
..
84114
GC
CABEDO Óscar Burgos - BH
24Burgos - BH2:17
2:17
..
855
Hills
NARVÁEZ Jhonatan Team INEOS
22Team INEOS2:19
2:19
..
86173
GC
PELLAUD Simon IAM Excelsior
26IAM Excelsior2:32
2:32
..
87105
Sprint
KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo2:43
2:43
..
8844
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Dimension Data
21Team Dimension Data,,
2:43
..
8936
GC
SUTHERLAND Rory UAE Team Emirates
37UAE Team Emirates2:46
2:46
..
9037
TT
BEERS Matthew UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
2:46
..
913
Classic
STANNARD Ian Team INEOS
32Team INEOS,,
2:46
..
927
TT
KIRYIENKA Vasil Team INEOS
38Team INEOS,,
2:46
..
934
Climber
ELISSONDE Kenny Team INEOS
28Team INEOS2:50
2:50
..
9452
GC
EL FARES Julien Delko Marseille Provence
34Delko Marseille Provence2:57
2:57
..
95116
Sprint
SUREDA Jaume Burgos - BH
23Burgos - BH3:25
3:25
..
9643
Climber
MEINTJES Louis Team Dimension Data
27Team Dimension Data3:39
3:39
..
97161
Sprint
FONTE César W52 / FC Porto
32W52 / FC Porto ,,
3:39
..
9826
GC
RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec3:44
3:44
..
9966
GC
TUREK Daniel Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy3:46
3:46
..
10056
TT
NAVARDAUSKAS Ramūnas Delko Marseille Provence
31Delko Marseille Provence4:00
4:00
..
101126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
4:00
..
102137
GC
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
4:00
..
10383
GC
NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè
24Nippo Vini Fantini Faizanè,,
4:00
..
104155
Hills
PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team
20Kometa Cycling Team,,
4:00
..
10595
Classic
MOTTIER Justin Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels5:59
5:59
..
10691
Sprint
BOECKMANS Kris Vital Concept - B&B Hotels
32Vital Concept - B&B Hotels,,
5:59
..
107177
Sprint
DAVIS Corey IAM Excelsior
26IAM Excelsior,,
5:59
..
108104
Sprint
KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
5:59
..
109123
Sprint
SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias
29Euskadi Basque Country - Murias6:19
6:19
..
11046
TT
DE BOD Stefan Team Dimension Data
22Team Dimension Data6:25
6:25
..
11117
GC
SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team
28Movistar Team,,
6:25
..
112156
Hills
SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team,,
6:25
..
113157
TT
VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team
21Kometa Cycling Team,,
6:25
..
11486
Classic
ISHIGAMI Masahiro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè6:45
6:45
..
115135
GC
RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA9:06
9:06
..
11633
Climber
PETILLI Simone UAE Team Emirates
26UAE Team Emirates,,
9:06
..
11727
TT
SPREAFICO Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec10:07
10:07
..
11845
GC
DAVIES Scott Team Dimension Data
24Team Dimension Data10:13
10:13
..
119144
TT
JUARISTI Txomin Fundación Euskadi
24Fundación Euskadi10:31
10:31
..
120164
TT
SÁNCHEZ Ángel W52 / FC Porto
26W52 / FC Porto 13:09
13:09
..
121143
Sprint
ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi13:44
13:44
..
122107
Sprint
STASH Mamyr Gazprom-RusVelo
26Gazprom-RusVelo14:04
14:04
..
123142
Hills
ARANBURU Jokin Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi15:24
15:24
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
147
Sprint
NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data
30Team Dimension Data25+25
2133
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA20+20
354
Sprint
GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence
26Delko Marseille Provence16+16
431
GC
COSTA Rui UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates14+14
5131
GC
CHERNETSKI Sergei Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA12+12
6136
Hills
SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA10+10
775
Climber
MARTIN Guillaume Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team9+9
824
Classic
GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec
35Androni Giocattoli - Sidermec8+8
9171
Classic
LIENHARD Fabian IAM Excelsior
25IAM Excelsior7+7
1035
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates6+6
1114
Climber
BETANCUR Carlos Movistar Team
29Movistar Team5+5
1294
Classic
GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels4+4
1334
GC
POLANC Jan UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates3+3
1441
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
24Team Dimension Data2+2
15117
Sprint
BOL Jetse Burgos - BH
29Burgos - BH1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1133
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA3:39:17..
2136
Hills
SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA0:07
0:07
..
335
Classic
RIABUSHENKO Alexandr UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates0:09
0:09
..
441
GC
GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data
24Team Dimension Data0:12
0:12
..
5106
GC
CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo0:15
0:15
..
6121
Climber
RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias
24Euskadi Basque Country - Murias,,
0:15
..
71
GC
SOSA Iván Ramiro Team INEOS
21Team INEOS,,
0:15
..
825
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
..
932
GC
RAVASI Edward UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates,,
0:15
..
1023
GC
FLÓREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec
23Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:15
..
11145
GC
AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi,,
0:15
..
12101
GC
NYCH Artem Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo,,
0:15
..
13127
GC
SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias0:25
0:25
..
1482
GC
BOU Joan Nippo Vini Fantini Faizanè
22Nippo Vini Fantini Faizanè,,
0:25
..
15147
BALLARIN Iker Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi0:32
0:32
..
16141
Sprint
ALONSO Mikel Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi,,
0:32
..
17146
TT
ETXEBERRIA Asier Fundación Euskadi
21Fundación Euskadi0:36
0:36
..
18124
Hills
BARTHE Cyril Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias,,
0:36
..
19162
Hills
FERREIRA José W52 / FC Porto
25W52 / FC Porto 0:43
0:43
..
20175
Sprint
RAPPO Anthony IAM Excelsior
24IAM Excelsior0:46
0:46
..
21152
Classic
CANTÓN Isaac Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team0:47
0:47
..
22153
Sprint
CAMACHO Juan Kometa Cycling Team
24Kometa Cycling Team,,
0:47
..
23154
Classic
GARCÍA José Antonio Kometa Cycling Team
22Kometa Cycling Team,,
0:47
..
24112
TT
NEVES José Burgos - BH
23Burgos - BH,,
0:47
..
25151
GC
DINA Márton Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team0:52
0:52
..
26174
GC
CAPRON Rémi IAM Excelsior
19IAM Excelsior0:57
0:57
..
27176
Classic
ZOCCARATO Samuele IAM Excelsior
21IAM Excelsior1:16
1:16
..
2885
Sprint
CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:39
1:39
..
2984
Climber
OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè1:43
1:43
..
3077
Sprint
DELACROIX Théo Wanty - Gobert Cycling Team
20Wanty - Gobert Cycling Team1:51
1:51
..
31114
GC
CABEDO Óscar Burgos - BH
24Burgos - BH2:17
2:17
..
325
Hills
NARVÁEZ Jhonatan Team INEOS
22Team INEOS2:19
2:19
..
33105
Sprint
KURIANOV Stepan Gazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo2:43
2:43
..
3444
Sprint
KONYCHEV Alexander Team Dimension Data
21Team Dimension Data,,
2:43
..
3537
TT
BEERS Matthew UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates2:46
2:46
..
36116
Sprint
SUREDA Jaume Burgos - BH
23Burgos - BH3:25
3:25
..
3726
GC
RIVERA Kevin Androni Giocattoli - Sidermec
21Androni Giocattoli - Sidermec3:44
3:44
..
38126
Hills
BARCELÓ Fernando Euskadi Basque Country - Murias
23Euskadi Basque Country - Murias4:00
4:00
..
39137
GC
CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA,,
4:00
..
4083
GC
NISHIMURA Hiroki Nippo Vini Fantini Faizanè
24Nippo Vini Fantini Faizanè,,
4:00
..
41155
Hills
PUPPIO Antonio Kometa Cycling Team
20Kometa Cycling Team,,
4:00
..
42104
Sprint
KOBERNYAK Evgeny Gazprom-RusVelo
24Gazprom-RusVelo5:59
5:59
..
4346
TT
DE BOD Stefan Team Dimension Data
22Team Dimension Data6:25
6:25
..
44156
Hills
SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team,,
6:25
..
45157
TT
VIEGAS Daniel Kometa Cycling Team
21Kometa Cycling Team,,
6:25
..
4686
Classic
ISHIGAMI Masahiro Nippo Vini Fantini Faizanè
21Nippo Vini Fantini Faizanè6:45
6:45
..
47135
GC
RODRÍGUEZ Cristián Caja Rural - Seguros RGA
24Caja Rural - Seguros RGA9:06
9:06
..
4845
GC
DAVIES Scott Team Dimension Data
24Team Dimension Data10:13
10:13
..
49144
TT
JUARISTI Txomin Fundación Euskadi
24Fundación Euskadi10:31
10:31
..
50143
Sprint
ZHYHUNOU Dzmitry Fundación Euskadi
23Fundación Euskadi13:44
13:44
..
51142
Hills
ARANBURU Jokin Fundación Euskadi
22Fundación Euskadi15:24
15:24
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
147
Sprint
NIZZOLO Giacomo Team Dimension Data
30Team Dimension Data6+6
2113
Hills
EZQUERRA Jesús Burgos - BH
28Burgos - BH6+6
3133
Hills
ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA
23Caja Rural - Seguros RGA4+4
462
Classic
GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy
26Israel Cycling Academy4+4
554
Sprint
GROSU Eduard-Michael Delko Marseille Provence
26Delko Marseille Provence2+2
6156
Hills
SEVILLA Diego Pablo Kometa Cycling Team
23Kometa Cycling Team2+2
7131
GC
CHERNETSKI Sergei Caja Rural - Seguros RGA
29Caja Rural - Seguros RGA1+1
84
Climber
ELISSONDE Kenny Team INEOS
28Team INEOS1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Caja Rural - Seguros RGAPCT 10:58:03..
2 UAE Team EmiratesWT0:14
0:14
..
3 Delko Marseille ProvencePCT0:23
0:23
..
4 Team Dimension DataWT0:25
0:25
..
5 Wanty - Gobert Cycling TeamPCT,,
0:25
..
6 Movistar TeamWT0:27
0:27
..
7 Androni Giocattoli - SidermecPCT,,
0:27
..
8 Vital Concept - B&B HotelsPCT0:37
0:37
..
9 Euskadi Basque Country - MuriasPCT0:43
0:43
..
10 Team INEOSWT0:47
0:47
..
11 Gazprom-RusVeloPCT0:54
0:54
..
12 Burgos - BHPCT1:04
1:04
..
13 Fundación EuskadiCT1:07
1:07
..
14 W52 / FC Porto PCT1:16
1:16
..
15 IAM ExcelsiorCT1:40
1:40
..
16 Kometa Cycling TeamCT2:09
2:09
..
17 Nippo Vini Fantini FaizanèPCT2:17
2:17
..
18 Israel Cycling AcademyPCT2:38
2:38
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    13 August 2019
  • Start time:
    12:53 (14:53 CET)
  • Avg. speed winner:
    44.326 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    162 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    36
  • Vertical meters:
    1453
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile