Search:  
topLogin
2012
2010
-
«

2011»26th Vuelta a Castilla y Leon (2.1)

2011  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
162+16:07 Swift BenSky Procycling 23Sky Procycling203:30:003:30:00
263+16:45 Ventoso Francisco JoséMovistar Team 28Movistar Team12,,0:00
346+12:13 Pérez RubénEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi7,,0:00
4101+29:27 Bos TheoRabobank Cycling Team 27Rabobank Cycling Team5,,0:00
576+24:31 Belletti ManuelColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox4,,0:00
6102+30:01 Pelucchi MatteoGeox-TMC Transformers 22Geox-TMC Transformers3,,0:00
784+25:12 Sobrino JoaquinCaja Rural 28Caja Rural2,,0:00
885+25:20 Milán DiegoCaja Rural 25Caja Rural1,,0:00
989+26:17 Aberasturi JonOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA,,0:00
1090+26:19 Anton Martin Francisco ManuelBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:00
1166+17:18 Cardoso FilipeBarbot-Efapel 26Barbot-Efapel,,0:00
12105+32:11 Jimenez RubenBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:00
1381+25:05 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:00
1441+10:33 Suarez Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 22Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:00
1580+24:58 Roberts LukeSaxo Bank - Sungard 34Saxo Bank - Sungard,,0:00
1643+11:59 García EgoitzCaja Rural 25Caja Rural,,0:00
1711+1:16 Pérez SantiagoBarbot-Efapel 33Barbot-Efapel,,0:00
1874+20:45 Hivert JonathanSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun,,0:00
198+0:58 García RicardoOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA,,0:00
205+0:47 Coppel JérômeSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun,,0:00
2169+17:58 Castañeda Jaime AlbertoEPM - UNE 24EPM - UNE,,0:00
221+0:00 Tondo XavierMovistar Team 32Movistar Team,,0:00
2337+8:46 Ribeiro Sérgio Miguel VieiraBarbot-Efapel 30Barbot-Efapel,,0:00
2432+5:15 Lastras PabloMovistar Team 35Movistar Team,,0:00
252+0:09 Mollema BaukeRabobank Cycling Team 24Rabobank Cycling Team,,0:00
2644+12:00 Downing RussellSky Procycling 32Sky Procycling,,0:00
2745+12:09 Canuti FedericoColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox,,0:00
289+0:59 Garate Juan ManuelRabobank Cycling Team 34Rabobank Cycling Team,,0:00
2977+24:42 Lobato Juan JoséAndalucia - Caja Granada 22Andalucia - Caja Granada,,0:00
3064+16:56 Pauwels SergeSky Procycling 27Sky Procycling,,0:00
31+ - 17:01:40 Brown Graeme AllenRabobank Cycling Team 32Rabobank Cycling Team,,0:00
3231+5:14 Aramendia JavierEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,0:00
337+0:54 Cioni Dario DavidSky Procycling 36Sky Procycling,,0:00
3465+17:06 Levarlet GuillaumeSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun,,0:00
3592+26:35 Brambilla GianlucaColnago - CSF Inox 23Colnago - CSF Inox,,0:00
3610+1:16 ten Dam LaurensRabobank Cycling Team 30Rabobank Cycling Team,,0:00
3747+12:15 Turpin LudovicSaur - Sojasun 36Saur - Sojasun,,0:00
3812+1:21 Chalapud RobinsonCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 27Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:00
3968+17:56 Alarcón RaúlBarbot-Efapel 25Barbot-Efapel,,0:00
4015+1:42 Quintana NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:00
416+0:47 Suarez Juan PabloEPM - UNE 25EPM - UNE,,0:00
42103+30:27 Sesma DanielEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,0:00
4330+5:03 Paez Hector LeonardoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 28Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:00
4414+1:32 Froome ChrisSky Procycling 25Sky Procycling,,0:00
453+0:17 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,0:00
4686+25:27 Martín Infante NoelOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA,,0:00
4729+4:54 Sousa Sérgio FerreiraBarbot-Efapel 27Barbot-Efapel,,0:00
4856+13:45 Roldan Jose LuisAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada,,0:00
4919+1:46 Atapuma Darwin 23,,0:00
5018+1:45 Martinez John EdibbertoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 27Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:00
5193+26:50 Cabello AntonioAndalucia - Caja Granada 21Andalucia - Caja Granada,,0:00
5287+25:46 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:00
534+0:40 Pozzovivo DomenicoColnago - CSF Inox 28Colnago - CSF Inox,,0:00
5467+17:33 Sousa RuiBarbot-Efapel 34Barbot-Efapel,,0:00
5557+13:47 Porte RichieSaxo Bank - Sungard 26Saxo Bank - Sungard,,0:00
5620+2:00 Jeandesboz FabriceSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun,,0:00
5734+5:41 Pedraza Wálter FernandoEPM - UNE 29EPM - UNE,,0:00
5898+29:06 Gutiérrez DavidGeox-TMC Transformers 29Geox-TMC Transformers,,0:00
5923+2:47 Savini FilippoColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox,,0:00
6049+12:28 Verona CarlosBurgos 2016 - Castilla y Leon 18Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:00
6113+1:22 Kruijswijk StevenRabobank Cycling Team 23Rabobank Cycling Team,,0:00
6228+4:43 Palomares AdriánAndalucia - Caja Granada 35Andalucia - Caja Granada,,0:00
6335+7:02 Cabedo VíctorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA0:120:12
6461+14:11 Azanza JorgeEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,0:12
6533+5:25 Pirazzi StefanoColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox0:150:15
6622+2:42 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,0:15
6791+26:33 Bernabéu DavidAndalucia - Caja Granada 36Andalucia - Caja Granada,,0:15
6895+27:34 Ramírez Abeja JavierAndalucia - Caja Granada 33Andalucia - Caja Granada,,0:15
6975+24:28 Stortoni SimoneColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox,,0:15
7042+10:35 Benítez José AlbertoAndalucia - Caja Granada 29Andalucia - Caja Granada,,0:15
7179+24:47 Piedra AntonioAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada,,0:15
7248+12:20 Oyarzún Carlos IvánMovistar Team 29Movistar Team,,0:15
7388+26:12 Gustov VolodymyrSaxo Bank - Sungard 34Saxo Bank - Sungard,,0:15
7496+28:11 Noval BenjamínSaxo Bank - Sungard 32Saxo Bank - Sungard,,0:15
7570+18:34 Iriarte Garro Francisco JavierMovistar Team 24Movistar Team,,0:15
7683+25:12 Amorim António FilipeBarbot-Efapel 25Barbot-Efapel,,0:15
7750+12:28 de la Cruz David 21,,0:15
7873+20:11 Soler Juan MauricioMovistar Team 28Movistar Team,,0:15
7925+3:42 Slagter Tom-JelteRabobank Cycling Team 21Rabobank Cycling Team,,0:15
8059+13:53 Navarro DanielSaxo Bank - Sungard 27Saxo Bank - Sungard,,0:15
8151+12:29 Sastre CarlosGeox-TMC Transformers 35Geox-TMC Transformers,,0:15
8226+4:13 de la Parte VíctorCaja Rural 24Caja Rural,,0:15
 83 1010+2:52 Contador AlbertoSaxo Bank - Sungard 28Saxo Bank - Sungard,,0:15
8358+13:51 Gallego DiegoBurgos 2016 - Castilla y Leon 28Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:15
8427+4:18 Hernández JesúsSaxo Bank - Sungard 29Saxo Bank - Sungard,,0:15
8555+13:11 Janse van Rensburg JacquesBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon,,0:15
8621+2:27 Cheula GiampaoloGeox-TMC Transformers 31Geox-TMC Transformers,,0:15
8782+25:08 Cazaux PierreEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,0:15
8839+10:04 Peña Victor HugoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 36Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:15
89100+29:25 Simon JulienSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun,,0:15
9016+1:42 Baez Giovanni ManuelEPM - UNE 30EPM - UNE,,0:15
9117+1:44 Pardilla SergioMovistar Team 27Movistar Team,,0:15
9278+24:42 Wyss MarcelGeox-TMC Transformers 24Geox-TMC Transformers,,0:15
9372+19:51 Samoilau BranislauMovistar Team 25Movistar Team,,0:15
9453+12:46 Ferrari FabricioCaja Rural 25Caja Rural,,0:15
9540+10:19 Cano AlexCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 28Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion,,0:15
9624+3:21 Piamonte Freddy OrlandoEPM - UNE 28EPM - UNE,,0:15
9736+7:57 Infantino RafaelEPM - UNE 26EPM - UNE,,0:15
9894+26:58 Martínez RubénCaja Rural 26Caja Rural,,0:15
9954+13:09 Brändle MatthiasGeox-TMC Transformers 21Geox-TMC Transformers,,0:15
10052+12:44 Kennaugh PeterSky Procycling 21Sky Procycling0:290:29
101104+31:08 Baltazar CarlosBarbot-Efapel 23Barbot-Efapel0:330:33
10238+9:44 Bizkarra MikelOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA0:410:41
10399+29:21 Etxebarria AritzOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA1:071:07
10460+13:59 Talabardon YannickSaur - Sojasun 29Saur - Sojasun1:251:25
10571+18:49 Dowsett AlexSky Procycling 22Sky Procycling1:291:29
10697+28:43 Locatelli PaoloColnago - CSF Inox 21Colnago - CSF Inox1:341:34
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Tondo XavierMovistar Team 32Movistar Team100 17:01:40 17:01:40
2 Mollema BaukeRabobank Cycling Team 24Rabobank Cycling Team700:090:09
3 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi500:170:17
4 Pozzovivo DomenicoColnago - CSF Inox 28Colnago - CSF Inox360:400:40
5 Coppel JérômeSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun280:470:47
6 Suarez Juan PabloEPM - UNE 25EPM - UNE24,,0:47
7 Cioni Dario DavidSky Procycling 36Sky Procycling200:540:54
8 García RicardoOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA180:580:58
9 Garate Juan ManuelRabobank Cycling Team 34Rabobank Cycling Team160:590:59
10 ten Dam LaurensRabobank Cycling Team 30Rabobank Cycling Team141:161:16
11 Pérez SantiagoBarbot-Efapel 33Barbot-Efapel12,,1:16
12 Chalapud RobinsonCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 27Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion101:211:21
13 Kruijswijk StevenRabobank Cycling Team 23Rabobank Cycling Team81:221:22
14 Froome ChrisSky Procycling 25Sky Procycling71:321:32
15 Quintana NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion61:421:42
16 Baez Giovanni ManuelEPM - UNE 30EPM - UNE5,,1:42
17 Pardilla SergioMovistar Team 27Movistar Team41:441:44
18 Martinez John EdibbertoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 27Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion31:451:45
19 Atapuma Darwin 2321:461:46
20 Jeandesboz FabriceSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun12:002:00
21 Cheula GiampaoloGeox-TMC Transformers 31Geox-TMC Transformers2:272:27
22 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi2:422:42
23 Savini FilippoColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox2:472:47
 24  Contador AlbertoSaxo Bank - Sungard 28Saxo Bank - Sungard2:522:52
24 Piamonte Freddy OrlandoEPM - UNE 28EPM - UNE3:213:21
25 Slagter Tom-JelteRabobank Cycling Team 21Rabobank Cycling Team3:423:42
26 de la Parte VíctorCaja Rural 24Caja Rural4:134:13
27 Hernández JesúsSaxo Bank - Sungard 29Saxo Bank - Sungard4:184:18
28 Palomares AdriánAndalucia - Caja Granada 35Andalucia - Caja Granada4:434:43
29 Sousa Sérgio FerreiraBarbot-Efapel 27Barbot-Efapel4:544:54
30 Paez Hector LeonardoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 28Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion5:035:03
31 Aramendia JavierEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi5:145:14
32 Lastras PabloMovistar Team 35Movistar Team5:155:15
33 Pirazzi StefanoColnago - CSF Inox 24Colnago - CSF Inox5:255:25
34 Pedraza Wálter FernandoEPM - UNE 29EPM - UNE5:415:41
35 Cabedo VíctorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA7:027:02
36 Infantino RafaelEPM - UNE 26EPM - UNE7:577:57
37 Ribeiro Sérgio Miguel VieiraBarbot-Efapel 30Barbot-Efapel8:468:46
38 Bizkarra MikelOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA9:449:44
39 Peña Victor HugoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 36Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion10:0410:04
40 Cano AlexCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 28Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion10:1910:19
41 Suarez Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 22Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion10:3310:33
42 Benítez José AlbertoAndalucia - Caja Granada 29Andalucia - Caja Granada10:3510:35
43 García EgoitzCaja Rural 25Caja Rural11:5911:59
44 Downing RussellSky Procycling 32Sky Procycling12:0012:00
45 Canuti FedericoColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox12:0912:09
46 Pérez RubénEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi12:1312:13
47 Turpin LudovicSaur - Sojasun 36Saur - Sojasun12:1512:15
48 Oyarzún Carlos IvánMovistar Team 29Movistar Team12:2012:20
49 Verona CarlosBurgos 2016 - Castilla y Leon 18Burgos 2016 - Castilla y Leon12:2812:28
50 de la Cruz David 21,,12:28
51 Sastre CarlosGeox-TMC Transformers 35Geox-TMC Transformers12:2912:29
52 Kennaugh PeterSky Procycling 21Sky Procycling12:4412:44
53 Ferrari FabricioCaja Rural 25Caja Rural12:4612:46
54 Brändle MatthiasGeox-TMC Transformers 21Geox-TMC Transformers13:0913:09
55 Janse van Rensburg JacquesBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon13:1113:11
56 Roldan Jose LuisAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada13:4513:45
57 Porte RichieSaxo Bank - Sungard 26Saxo Bank - Sungard13:4713:47
58 Gallego DiegoBurgos 2016 - Castilla y Leon 28Burgos 2016 - Castilla y Leon13:5113:51
59 Navarro DanielSaxo Bank - Sungard 27Saxo Bank - Sungard13:5313:53
60 Talabardon YannickSaur - Sojasun 29Saur - Sojasun13:5913:59
61 Azanza JorgeEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi14:1114:11
62 Swift BenSky Procycling 23Sky Procycling16:0716:07
63 Ventoso Francisco JoséMovistar Team 28Movistar Team16:4516:45
64 Pauwels SergeSky Procycling 27Sky Procycling16:5616:56
65 Levarlet GuillaumeSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun17:0617:06
66 Cardoso FilipeBarbot-Efapel 26Barbot-Efapel17:1817:18
67 Sousa RuiBarbot-Efapel 34Barbot-Efapel17:3317:33
68 Alarcón RaúlBarbot-Efapel 25Barbot-Efapel17:5617:56
69 Castañeda Jaime AlbertoEPM - UNE 24EPM - UNE17:5817:58
70 Iriarte Garro Francisco JavierMovistar Team 24Movistar Team18:3418:34
71 Dowsett AlexSky Procycling 22Sky Procycling18:4918:49
72 Samoilau BranislauMovistar Team 25Movistar Team19:5119:51
73 Soler Juan MauricioMovistar Team 28Movistar Team20:1120:11
74 Hivert JonathanSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun20:4520:45
75 Stortoni SimoneColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox24:2824:28
76 Belletti ManuelColnago - CSF Inox 25Colnago - CSF Inox24:3124:31
77 Lobato Juan JoséAndalucia - Caja Granada 22Andalucia - Caja Granada24:4224:42
78 Wyss MarcelGeox-TMC Transformers 24Geox-TMC Transformers,,24:42
79 Piedra AntonioAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada24:4724:47
80 Roberts LukeSaxo Bank - Sungard 34Saxo Bank - Sungard24:5824:58
81 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon25:0525:05
82 Cazaux PierreEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi25:0825:08
83 Amorim António FilipeBarbot-Efapel 25Barbot-Efapel25:1225:12
84 Sobrino JoaquinCaja Rural 28Caja Rural,,25:12
85 Milán DiegoCaja Rural 25Caja Rural25:2025:20
86 Martín Infante NoelOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA25:2725:27
87 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon25:4625:46
88 Gustov VolodymyrSaxo Bank - Sungard 34Saxo Bank - Sungard26:1226:12
89 Aberasturi JonOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA26:1726:17
90 Anton Martin Francisco ManuelBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon26:1926:19
91 Bernabéu DavidAndalucia - Caja Granada 36Andalucia - Caja Granada26:3326:33
92 Brambilla GianlucaColnago - CSF Inox 23Colnago - CSF Inox26:3526:35
93 Cabello AntonioAndalucia - Caja Granada 21Andalucia - Caja Granada26:5026:50
94 Martínez RubénCaja Rural 26Caja Rural26:5826:58
95 Ramírez Abeja JavierAndalucia - Caja Granada 33Andalucia - Caja Granada27:3427:34
96 Noval BenjamínSaxo Bank - Sungard 32Saxo Bank - Sungard28:1128:11
97 Locatelli PaoloColnago - CSF Inox 21Colnago - CSF Inox28:4328:43
98 Gutiérrez DavidGeox-TMC Transformers 29Geox-TMC Transformers29:0629:06
99 Etxebarria AritzOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA29:2129:21
100 Simon JulienSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun29:2529:25
101 Bos TheoRabobank Cycling Team 27Rabobank Cycling Team29:2729:27
102 Pelucchi MatteoGeox-TMC Transformers 22Geox-TMC Transformers30:0130:01
103 Sesma DanielEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi30:2730:27
104 Baltazar CarlosBarbot-Efapel 23Barbot-Efapel31:0831:08
105 Jimenez RubenBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon32:1132:11
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Vuelta a Castilla y Leon logoDate: 17th April 2011
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.1

Websites:
www.vueltacastillayleon.es
twitter.com/VueltaCyL
www.facebook.com/VueltaCastillayLeon
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07807 sec.