2021»76th
La Vuelta ciclista a España
(2.UWT)2021»Stage 9»Puerto-Lumbreras›Alto de Velefique(188km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Alto de Cuatro Vientos (74.5 km)
(view location)
Sprint | Tíjola (101.2 km)
(view location)
KOM Sprint (1) Alto Collado Venta Luisa (131 km)
(view location)
KOM Sprint (3) Alto de Castro de Filabres (159.1 km)
(view location)
KOM Sprint (HC) Alto de Velefique (188 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Team day classification
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | 5:05:21 |
2 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 0:03 |
3 | Vlasov Aleksandr | Astana - Premier Tech | 1:41 |
4 | López Juan Pedro | Trek - Segafredo | ,, |
5 | Padun Mark | Bahrain - Victorious | 2:57 |
6 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 8:24 |
7 | Rochas Rémy | Cofidis | 8:44 |
8 | Cras Steff | Lotto Soudal | 9:00 |
9 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | 12:30 |
10 | Barceló Fernando | Cofidis | 20:42 |
11 | Martín Gotzon | Euskaltel - Euskadi | ,, |
12 | Natarov Yuriy | Astana - Premier Tech | 21:10 |
13 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 24:28 |
14 | Narváez Jhonatan | INEOS Grenadiers | 25:39 |
15 | Geniets Kevin | Groupama - FDJ | 26:06 |
16 | Prodhomme Nicolas | AG2R Citroën Team | ,, |
17 | Canal Carlos | Burgos - BH | 26:29 |
18 | Azparren Xabier Mikel | Euskaltel - Euskadi | ,, |
19 | Finé Eddy | Cofidis | ,, |
20 | Gamper Patrick | BORA - hansgrohe | ,, |
21 | Van Gils Maxim | Lotto Soudal | ,, |
22 | Hamilton Lucas | Team BikeExchange | ,, |
23 | Champoussin Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
24 | Vansevenant Mauri | Deceuninck - Quick Step | ,, |
25 | Touzé Damien | AG2R Citroën Team | 26:53 |
26 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | ,, |
27 | Stannard Robert | Team BikeExchange | 27:11 |
28 | Pidcock Thomas | INEOS Grenadiers | 28:05 |
29 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | 29:38 |
30 | Kron Andreas | Lotto Soudal | 29:45 |
31 | Bayer Tobias | Alpecin - Fenix | 30:48 |
32 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | ,, |
33 | Sunderland Dylan | Team Qhubeka NextHash | ,, |
34 | Cepeda Jefferson Alveiro | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
35 | Berwick Sebastian | Israel Start-Up Nation | ,, |
36 | Brown Connor | Team Qhubeka NextHash | ,, |
37 | Camargo Diego Andrés | EF Education - Nippo | ,, |
38 | Vermeersch Florian | Lotto Soudal | ,, |
39 | Sánchez Pelayo | Burgos - BH | ,, |
40 | Storer Michael | Team DSM | ,, |
41 | Arensman Thymen | Team DSM | ,, |
42 | Philipsen Jasper | Alpecin - Fenix | 31:39 |
43 | Simmons Quinn | Trek - Segafredo | ,, |
44 | Bagioli Andrea | Deceuninck - Quick Step | 35:57 |
45 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | ,, |
46 | Jakobsen Fabio | Deceuninck - Quick Step | ,, |
47 | Dainese Alberto | Team DSM | ,, |
48 | Lazkano Oier | Caja Rural - Seguros RGA | ,, |
49 | Carr Simon | EF Education - Nippo | ,, |
50 | Einhorn Itamar | Israel Start-Up Nation | 38:24 |
DNF | Martín Sergio Roman | Caja Rural - Seguros RGA | |
DNF | Jacobs Johan | Movistar Team | |