2020
2022
«
»
2021»56th

Vuelta al Tachira en Bicicleta

(2.2)
2021»Stage 1»LobateraEl Vigia(131.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0012
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec752:51:35
22+0:0456
Sprint
COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa32,,
0:00
33+0:0622
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè11,,
0:00
46+0:10251
Sprint
TALERO Cristihan Herrera Sport
30Herrera Sport ,,
0:00
57+0:10215
Sprint
ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:00
68+0:10195
Sprint
NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
79+0:1095
Sprint
SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
0:00
810+0:1026
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
911+0:102
Sprint
ABREU Jorge Team Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela,,
0:00
1012+0:10144
Sprint
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
0:00
115+0:0834
GC
HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM
26Team Medellín - EPM,,
0:00
1213+0:104
Sprint
MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela,,
0:00
1314+0:1015
GC
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1415+0:1021
Sprint
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
1516+0:10232
TT
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
0:00
1617+0:103
Sprint
SALINAS Yonathan Team Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela,,
0:00
1718+0:10171
Sprint
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:00
1819+0:1043
GC
LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador
20Best PC Ecuador,,
0:00
1920+0:101
GC
CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela,,
0:00
2021+0:1033
GC
SUAZA Bernardo Team Medellín - EPM
28Team Medellín - EPM,,
0:00
2122+0:10101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:00
2223+0:10243
Sprint
FUENTES Yorman Vit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw ,,
0:00
2324+0:10152
Sprint
ALARCON José Deportivo Tachira
32Deportivo Tachira ,,
0:00
2425+0:10121
GC
RUJANO José Humberto Osorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
2526+0:10196
TT
GUTIERREZ Pedro Vzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
2627+0:10126
TT
RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
2728+0:10264
Sprint
RAMOS Alberto Rafael Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
0:00
2829+0:1052
Climber
GIL Angel Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:00
2930+0:10124
Sprint
GONZÁLEZ Ronald Javier Osorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
3031+0:10205
QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
3132+0:10183
TT
GÓMEZ Daniel JS Cycling
24JS Cycling ,,
0:00
3233+0:1053
Climber
CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:00
3334+0:1042
Sprint
GUAMÁ Byron Best PC Ecuador
35Best PC Ecuador,,
0:00
3435+0:1031
GC
SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM
44Team Medellín - EPM,,
0:00
3536+0:10175
Sprint
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:00
3637+0:10155
Climber
CAMARGO Nelson Deportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
0:00
3738+0:1023
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
3839+0:1041
Climber
PAREDES Anderson Timoteo Best PC Ecuador
25Best PC Ecuador,,
0:00
3940+0:10154
TT
MENESES Henry Michel Deportivo Tachira
26Deportivo Tachira ,,
0:00
4041+0:1054
Hills
MUÑOZ Edison Equipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:00
4142+0:10194
Climber
RICO Fredy Vzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
4243+0:10184
Sprint
SEQUERA Pedro JS Cycling
29JS Cycling ,,
0:00
4344+0:1055
Climber
CANO Kevin Jhojan Equipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:00
4445+0:10163
Sprint
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
0:00
4546+0:1025
GC
ZACCANTI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
4647+0:106
GC
PINTO Luis Team Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
0:00
4748+0:10253
RUIZ Sebastian Herrera Sport
22Herrera Sport ,,
0:00
4849+0:10151
TT
GÁLVIZ Carlos Johan Deportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
0:00
4950+0:10104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:00
5051+0:10193
Hills
CHACÓN Franklin Vzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
5152+0:10182
Sprint
ABREU Daniel JS Cycling
34JS Cycling ,,
0:00
5253+0:1066
TT
37Venezuela,,
0:00
5354+0:1014
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
5455+0:10204
Hills
JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
5556+0:10192
Climber
RAMIREZ Yurgen Vzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
5657+0:10156
Sprint
TORRES Carlos Alberto Deportivo Tachira
28Deportivo Tachira ,,
0:00
5758+0:1032
Climber
DUARTE Fabio Team Medellín - EPM
34Team Medellín - EPM,,
0:00
5859+0:10125
Sprint
RIVAS Angel Osorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
5960+0:10123
Sprint
MENDOZA José Osorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
6061+0:1035
TT
SÁNCHEZ Brayan Team Medellín - EPM
26Team Medellín - EPM,,
0:00
6162+0:10133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:00
6263+0:1075
TT
32Panama,,
0:00
6364+0:105
Sprint
CASTILLO Jose Team Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
0:00
6465+0:1071
TT
24Panama,,
0:00
6566+0:1076
TT
24Panama,,
0:00
6667+0:10106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20Team Saavedra ,,
0:00
6768+0:10211
ROA Kevin El Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:00
6869+0:1091
Climber
RUIZ Juan José Jajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet,,
0:00
6970+0:10191
Sprint
BRICEÑO Yimmi José Vzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:00
7071+0:10122
Climber
MORA Luis Guillermo Osorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
7172+0:10173
Sprint
NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:00
7273+0:1051
Climber
OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:00
7374+0:10181
TT
43JS Cycling ,,
0:00
7475+0:1024
GC
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
7576+0:10143
Sprint
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
0:00
7677+0:1036
TT
VARGAS Walter Team Medellín - EPM
28Team Medellín - EPM,,
0:00
7778+0:1092
TT
BLANCO Julio Cesar Jajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
0:00
7879+0:10135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:00
7980+0:10261
Sprint
RIOS Cristian Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
0:00
8081+0:1065
CARRERO Albert Venezuela
18Venezuela,,
0:00
8182+0:10202
CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
8283+0:10153
Sprint
NAVA John Alberto Deportivo Tachira
42Deportivo Tachira ,,
0:00
8384+0:10103
SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra
19Team Saavedra ,,
0:00
8490+0:25203
JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel0:16
0:16
8589+0:2473
TT
25Panama,,
0:16
8691+0:26254
Climber
BOBADILLA Duban Camilo Herrera Sport
22Herrera Sport ,,
0:16
8792+0:31102
Hills
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22Team Saavedra 0:21
0:21
8893+0:46221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 0:36
0:36
8994+0:56212
CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira0:46
0:46
9095+0:56213
MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:46
9196+1:0063
Climber
RAMIREZ Yilber Venezuela
19Venezuela0:50
0:50
9297+1:0062
TT
20Venezuela,,
0:50
9398+1:07241
Sprint
BECERRA Eduin Vit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 0:57
0:57
9499+1:07186
TT
VILLEGAS Jesus JS Cycling
23JS Cycling ,,
0:57
95100+1:07185
Sprint
SANABRIA Cesar JS Cycling
21JS Cycling ,,
0:57
96101+1:07255
CLAVIJO Brayan Herrera Sport
19Herrera Sport ,,
0:57
97102+1:13162
Sprint
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 1:03
1:03
98103+1:1364
Classic
GUEVARA Gregory Venezuela
20Venezuela,,
1:03
99104+1:1611
Sprint
TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec1:06
1:06
10085+0:10105
PARRA Maykel Team Saavedra
19Team Saavedra 0:00
0:00
1014+0:06242
Sprint
YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw ,,
0:00
102105+1:39214
AREVALO Anderson El Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira1:29
1:29
10386+0:10224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 0:00
0:00
10487+0:10172
TT
FLORES Ruben Eduardo Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
31 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:00
105106+1:59256
RUIZ Dylan Herrera Sport
19Herrera Sport 1:49
1:49
106107+1:59263
TT
JIMENEZ Bryan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
1:49
107108+1:59115
Sprint
MASCO-POLO Luis Club Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas,,
1:49
108109+2:11262
CAÑAVERAL Johan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar2:01
2:01
109110+4:09233
Sprint
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training3:59
3:59
110111+5:13252
CUELLAR Jose Luis Herrera Sport
27Herrera Sport 5:03
5:03
111112+5:13223
NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki
20 Pamplona Osuna Sanki ,,
5:03
112114+6:3593
TT
VILORIA Enmanuel David Jajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet6:25
6:25
113115+6:35111
VIVAS Elber Club Guasa Bike Ecoplas
21Club Guasa Bike Ecoplas,,
6:25
114116+6:3574
TT
24Panama,,
6:25
115113+6:32265
TT
GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
6:25
116117+7:2713
Hills
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec7:17
7:17
117118+7:2716
GC
PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
7:17
118119+7:27161
TT
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
20 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
7:17
119120+7:27176
Climber
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
7:17
120122+8:2944
RODRIGUEZ Miguel Best PC Ecuador
23Best PC Ecuador8:19
8:19
121121+8:27132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23Agrofan Triple Tachira Seminaca 8:17
8:17
122123+9:28145
SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized9:18
9:18
12388+0:10201
TT
JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel0:00
0:00
124124+12:02116
NOVA Jose Club Guasa Bike Ecoplas
35Club Guasa Bike Ecoplas11:52
11:52
125125+12:4072
Classic
23Panama12:30
12:30
126126+14:1645
Classic
NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador
28Best PC Ecuador14:06
14:06
127127+25:39222
AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki
22 Pamplona Osuna Sanki 25:29
25:29
128128+25:39131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
25:29
129129+26:43134
TT
HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca
20Agrofan Triple Tachira Seminaca 26:33
26:33
130130+26:43112
ROA Rommy Club Guasa Bike Ecoplas
20Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:33
131131+26:4394
Sprint
LINARES William de Jesús Jajó Trujillo Indet
20Jajó Trujillo Indet,,
26:33
132132+26:43113
CABALLERO Ramon Club Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:33
133133+26:4361
TT
21Venezuela,,
26:33
134134+26:43114
GALVIS William Club Guasa Bike Ecoplas
32Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:33
135135+26:4396
VIERA Jorge Jajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet,,
26:33
136136+29:43146
Sprint
QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized
28 Ultrabikex Especialized29:33
29:33
137137+32:25141
MUNOZ Sergio Sebastian Ultrabikex Especialized
19 Ultrabikex Especialized32:15
32:15
138138+33:00174
NIEVES Ramon Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
35 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo32:50
32:50
139139+35:49165
IBARRA Laurent Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
23 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 35:39
35:39
140140+42:47142
MUNOZ Sergio D Ultrabikex Especialized
23 Ultrabikex Especialized42:37
42:37
DNF136
TT
SALVATIERRA Francisco Agrofan Triple Tachira Seminaca
23Agrofan Triple Tachira Seminaca -
DNF164
NINO Kleyver Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
30 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet -
DNF166
FONSECA Christofer Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
36 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet -
DNF231
Sprint
RINCON German Fina Arroz MU Training
22 Fina Arroz MU Training-
DNF234
Sprint
MOLINA Davirson Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training-
DNF244
Sprint
LAZARO Juan Vit Osorio Gw
21Vit Osorio Gw -
DNF266
TT
REYES Pablo Alcides Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
26Team Gestron Evolution Estancia Bolivar-
DNS84
Climber
20Guatemala-
DNS81
Hills
MORALES Esdras Guatemala
25Guatemala-
DNS85
Classic
JULAJUJ Alex Rony Guatemala
22Guatemala-
DNS82
Climber
25Guatemala-
DNS86
Sprint
31Guatemala-
DNS83
TT
SAM Henry Alberto Guatemala
21Guatemala-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
112
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec12:51:25..
256
Sprint
COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa0:04
0:04
..
322
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè0:06
0:06
..
4242
Sprint
YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw ,,
0:06
..
534
GC
HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM
26Team Medellín - EPM0:08
0:08
..
6251
Sprint
TALERO Cristihan Herrera Sport
30Herrera Sport 0:10
0:10
..
7215
Sprint
ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:10
..
8195
Sprint
NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
995
Sprint
SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
0:10
..
1026
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
112
Sprint
ABREU Jorge Team Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
12144
Sprint
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
0:10
..
134
Sprint
MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
1415
GC
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
1521
Sprint
CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
16232
TT
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
0:10
..
173
Sprint
SALINAS Yonathan Team Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
18171
Sprint
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:10
..
1943
GC
LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador
20Best PC Ecuador,,
0:10
..
201
GC
CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
2133
GC
SUAZA Bernardo Team Medellín - EPM
28Team Medellín - EPM,,
0:10
..
22101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:10
..
23243
Sprint
FUENTES Yorman Vit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw ,,
0:10
..
24152
Sprint
ALARCON José Deportivo Tachira
32Deportivo Tachira ,,
0:10
..
25121
GC
RUJANO José Humberto Osorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
26196
TT
GUTIERREZ Pedro Vzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
27126
TT
RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
28264
Sprint
RAMOS Alberto Rafael Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
0:10
..
2952
Climber
GIL Angel Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:10
..
30124
Sprint
GONZÁLEZ Ronald Javier Osorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
31205
QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel,,
0:10
..
32183
TT
GÓMEZ Daniel JS Cycling
24JS Cycling ,,
0:10
..
3353
Climber
CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:10
..
3442
Sprint
GUAMÁ Byron Best PC Ecuador
35Best PC Ecuador,,
0:10
..
3531
GC
SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM
44Team Medellín - EPM,,
0:10
..
36175
Sprint
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:10
..
37155
Climber
CAMARGO Nelson Deportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
0:10
..
3823
Climber
MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
3941
Climber
PAREDES Anderson Timoteo Best PC Ecuador
25Best PC Ecuador,,
0:10
..
40154
TT
MENESES Henry Michel Deportivo Tachira
26Deportivo Tachira ,,
0:10
..
4154
Hills
MUÑOZ Edison Equipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:10
..
42194
Climber
RICO Fredy Vzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
43184
Sprint
SEQUERA Pedro JS Cycling
29JS Cycling ,,
0:10
..
4455
Climber
CANO Kevin Jhojan Equipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:10
..
45163
Sprint
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
0:10
..
4625
GC
ZACCANTI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
476
GC
PINTO Luis Team Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
48253
RUIZ Sebastian Herrera Sport
22Herrera Sport ,,
0:10
..
49151
TT
GÁLVIZ Carlos Johan Deportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
0:10
..
50104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:10
..
51193
Hills
CHACÓN Franklin Vzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
52182
Sprint
ABREU Daniel JS Cycling
34JS Cycling ,,
0:10
..
5366
TT
37Venezuela,,
0:10
..
5414
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:10
..
55204
Hills
JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
0:10
..
56192
Climber
RAMIREZ Yurgen Vzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
57156
Sprint
TORRES Carlos Alberto Deportivo Tachira
28Deportivo Tachira ,,
0:10
..
5832
Climber
DUARTE Fabio Team Medellín - EPM
34Team Medellín - EPM,,
0:10
..
59125
Sprint
RIVAS Angel Osorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
60123
Sprint
MENDOZA José Osorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
6135
TT
SÁNCHEZ Brayan Team Medellín - EPM
26Team Medellín - EPM,,
0:10
..
62133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:10
..
6375
TT
32Panama,,
0:10
..
645
Sprint
CASTILLO Jose Team Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
0:10
..
6571
TT
24Panama,,
0:10
..
6676
TT
24Panama,,
0:10
..
67106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20Team Saavedra ,,
0:10
..
68211
ROA Kevin El Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:10
..
6991
Climber
RUIZ Juan José Jajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet,,
0:10
..
70191
Sprint
BRICEÑO Yimmi José Vzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
0:10
..
71122
Climber
MORA Luis Guillermo Osorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:10
..
72173
Sprint
NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:10
..
7351
Climber
OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa,,
0:10
..
74181
TT
43JS Cycling ,,
0:10
..
7524
GC
RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:10
..
76143
Sprint
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
0:10
..
7736
TT
VARGAS Walter Team Medellín - EPM
28Team Medellín - EPM,,
0:10
..
7892
TT
BLANCO Julio Cesar Jajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
0:10
..
79135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:10
..
80261
Sprint
RIOS Cristian Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
0:10
..
8165
CARRERO Albert Venezuela
18Venezuela,,
0:10
..
82202
CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
0:10
..
83153
Sprint
NAVA John Alberto Deportivo Tachira
42Deportivo Tachira ,,
0:10
..
84103
SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra
19Team Saavedra ,,
0:10
..
85105
PARRA Maykel Team Saavedra
19Team Saavedra ,,
0:10
..
86224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki ,,
0:10
..
87172
TT
FLORES Ruben Eduardo Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
31 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
0:10
..
88201
TT
JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel,,
0:10
..
8973
TT
25Panama0:24
0:24
..
90203
JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel0:25
0:25
..
91254
Climber
BOBADILLA Duban Camilo Herrera Sport
22Herrera Sport 0:26
0:26
..
92102
Hills
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22Team Saavedra 0:31
0:31
..
93221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 0:46
0:46
..
94212
CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira0:56
0:56
..
95213
MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:56
..
9663
Climber
RAMIREZ Yilber Venezuela
19Venezuela1:00
1:00
..
9762
TT
20Venezuela,,
1:00
..
98241
Sprint
BECERRA Eduin Vit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 1:07
1:07
..
99186
TT
VILLEGAS Jesus JS Cycling
23JS Cycling ,,
1:07
..
100185
Sprint
SANABRIA Cesar JS Cycling
21JS Cycling ,,
1:07
..
101255
CLAVIJO Brayan Herrera Sport
19Herrera Sport ,,
1:07
..
102162
Sprint
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 1:13
1:13
..
10364
Classic
GUEVARA Gregory Venezuela
20Venezuela,,
1:13
..
10411
Sprint
TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec1:16
1:16
..
105214
AREVALO Anderson El Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira1:39
1:39
..
106256
RUIZ Dylan Herrera Sport
19Herrera Sport 1:59
1:59
..
107263
TT
JIMENEZ Bryan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
1:59
..
108115
Sprint
MASCO-POLO Luis Club Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas,,
1:59
..
109262
CAÑAVERAL Johan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar2:11
2:11
..
110233
Sprint
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training4:09
4:09
..
111252
CUELLAR Jose Luis Herrera Sport
27Herrera Sport 5:13
5:13
..
112223
NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki
20 Pamplona Osuna Sanki ,,
5:13
..
113265
TT
GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar6:32
6:32
..
11493
TT
VILORIA Enmanuel David Jajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet6:35
6:35
..
115111
VIVAS Elber Club Guasa Bike Ecoplas
21Club Guasa Bike Ecoplas,,
6:35
..
11674
TT
24Panama,,
6:35
..
11713
Hills
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec7:27
7:27
..
11816
GC
PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
7:27
..
119161
TT
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
20 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
7:27
..
120176
Climber
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
7:27
..
121132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23Agrofan Triple Tachira Seminaca 8:27
8:27
..
12244
RODRIGUEZ Miguel Best PC Ecuador
23Best PC Ecuador8:29
8:29
..
123145
SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized9:28
9:28
..
124116
NOVA Jose Club Guasa Bike Ecoplas
35Club Guasa Bike Ecoplas12:02
12:02
..
12572
Classic
23Panama12:40
12:40
..
12645
Classic
NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador
28Best PC Ecuador14:16
14:16
..
127222
AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki
22 Pamplona Osuna Sanki 25:39
25:39
..
128131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
25:39
..
129134
TT
HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca
20Agrofan Triple Tachira Seminaca 26:43
26:43
..
130112
ROA Rommy Club Guasa Bike Ecoplas
20Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:43
..
13194
Sprint
LINARES William de Jesús Jajó Trujillo Indet
20Jajó Trujillo Indet,,
26:43
..
132113
CABALLERO Ramon Club Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:43
..
13361
TT
21Venezuela,,
26:43
..
134114
GALVIS William Club Guasa Bike Ecoplas
32Club Guasa Bike Ecoplas,,
26:43
..
13596
VIERA Jorge Jajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet,,
26:43
..
136146
Sprint
QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized
28 Ultrabikex Especialized29:43
29:43
..
137141
MUNOZ Sergio Sebastian Ultrabikex Especialized
19 Ultrabikex Especialized32:25
32:25
..
138174
NIEVES Ramon Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
35 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo33:00
33:00
..
139165
IBARRA Laurent Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
23 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 35:49
35:49
..
140142
MUNOZ Sergio D Ultrabikex Especialized
23 Ultrabikex Especialized42:47
42:47
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
112
Sprint
MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec15+15
256
Sprint
COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa12+12
322
Sprint
DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè10+10
4265
TT
GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8+8
5251
Sprint
TALERO Cristihan Herrera Sport
30Herrera Sport 8+8
6215
Sprint
ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira7+7
7195
Sprint
NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 6+6
8242
Sprint
YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 5+5
995
Sprint
SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet5+5
1051
Climber
OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa4+4
1126
Sprint
LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè4+4
1273
TT
25Panama4+4
132
Sprint
ABREU Jorge Team Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela3+3
1434
GC
HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM
26Team Medellín - EPM2+2
15144
Sprint
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized2+2
1675
TT
32Panama2+2
17201
TT
JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel1+1
18203
JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel1+1
1945
Classic
NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador
28Best PC Ecuador1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1144
Sprint
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized2:51:35..
2232
TT
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
0:00
..
343
GC
LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador
20Best PC Ecuador,,
0:00
..
4101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:00
..
5126
TT
RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
..
6205
QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
..
7104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21Team Saavedra ,,
0:00
..
8204
Hills
JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
..
9133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:00
..
10106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20Team Saavedra ,,
0:00
..
11143
Sprint
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
0:00
..
12135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
0:00
..
1365
CARRERO Albert Venezuela
18Venezuela,,
0:00
..
14202
CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
..
15103
SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra
19Team Saavedra ,,
0:00
..
16105
PARRA Maykel Team Saavedra
19Team Saavedra ,,
0:00
..
17212
CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira0:46
0:46
..
18213
MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
0:46
..
1963
Climber
RAMIREZ Yilber Venezuela
19Venezuela0:50
0:50
..
2062
TT
20Venezuela,,
0:50
..
21185
Sprint
SANABRIA Cesar JS Cycling
21JS Cycling 0:57
0:57
..
22255
CLAVIJO Brayan Herrera Sport
19Herrera Sport ,,
0:57
..
2364
Classic
GUEVARA Gregory Venezuela
20Venezuela1:03
1:03
..
24233
Sprint
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training3:59
3:59
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkTeamClassTimeTime won/lost
1 Bardiani-CSF-FaizanèPRT8:34:45..
2 Team Atletico Venezuela,,
0:00
..
3 Equipe Continental Orgullo PaisaCLUB,,
0:00
..
4 Team Medellín - EPMCT,,
0:00
..
5 Androni Giocattoli - SidermecPRT,,
0:00
..
6 Vzla Pais Futuro Fina Arroz CLUB,,
0:00
..
7 Osorio Group City Bikes Quit ,,
0:00
..
8 Best PC EcuadorCT,,
0:00
..
9 Deportivo Tachira CLUB,,
0:00
..
10 Tierra Tachirense Org Andino OfertazoCLUB,,
0:00
..
11 JS Cycling ,,
0:00
..
12 Team Saavedra CLUB,,
0:00
..
13 Jajó Trujillo IndetCLUB,,
0:00
..
14 Guerreros Arduvi Betel,,
0:00
..
15 PanamaNAT,,
0:00
..
16 Herrera Sport CLUB0:16
0:16
..
17 El Andinito Concafe Loteria TachiraCLUB0:46
0:46
..
18 VenezuelaNAT0:50
0:50
..
19 Vit Osorio Gw 0:57
0:57
..
20 Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:49
1:49
..
21 Pamplona Osuna Sanki 5:39
5:39
..
22 Agrofan Triple Tachira Seminaca 8:17
8:17
..
23 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 8:20
8:20
..
24 Ultrabikex Especialized9:18
9:18
..
25 Club Guasa Bike Ecoplas20:06
20:06
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    17 January 2021
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    45.88 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    131.2 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    24
  • Vertical meters:
    753
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile