2020
2022
«
»
2021»56th

Vuelta al Tachira en Bicicleta

(2.2)
2021»Stage 2»MéridaMérida(101.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:001
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela752:20:24
22+0:0331
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM32,,
0:00
33+0:39243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 110:31
0:31
44+1:05193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 0:53
0:53
55+1:0815
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec0:57
0:57
696+9:0016
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec1:31
1:31
76+1:51152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 1:39
1:39
87+1:5653
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa1:44
1:44
98+1:5841
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador1:46
1:46
109+2:02154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 1:50
1:50
1110+2:054
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela1:53
1:53
1212+2:0551
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa,,
1:53
1311+2:0535
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
1:53
1413+2:08124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 1:56
1:56
1514+2:113
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela1:59
1:59
1615+2:11171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
1:59
1717+2:11155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
1:59
1818+2:1114
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
1:59
1919+2:11123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
1:59
2021+2:13211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira2:01
2:01
2120+2:132
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela,,
2:01
2216+2:1134
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
2:01
2325+2:1536
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM2:03
2:03
2424+2:15151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
2:03
2522+2:1521
CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
2:03
2623+2:1543
LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador
20Best PC Ecuador,,
2:03
2726+2:24194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:12
2:12
2827+2:2891
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet2:16
2:16
2930+2:32153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 2:20
2:20
3028+2:32196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
2:20
3129+2:32184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling ,,
2:20
3231+2:35172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2:23
2:23
3333+2:42192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:30
2:30
3432+2:42101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra ,,
2:30
3553+3:49241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 2:40
2:40
36111+15:307223Panama2:48
2:48
3734+3:0033
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM,,
2:48
3836+3:0242
GUAMÁ ByronBest PC Ecuador
35Best PC Ecuador2:50
2:50
3952+3:48212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
2:50
4038+3:02204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
2:50
4139+3:0232
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM,,
2:50
4235+3:02121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit ,,
2:50
4337+3:02183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling ,,
2:50
4440+3:025
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
37Team Atletico Venezuela,,
2:50
4541+3:0652
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa2:54
2:54
4642+3:09104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21 Team Saavedra 2:57
2:57
4755+4:06185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling ,,
2:57
4843+3:11126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 2:59
2:59
4944+3:1118143JS Cycling ,,
2:59
5045+3:1654
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa3:04
3:04
5146+3:1625
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
3:04
5248+3:16125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit ,,
3:04
5349+3:16202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
3:04
5447+3:16253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport ,,
3:04
5550+3:23122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 3:11
3:11
5651+3:487124Panama3:36
3:36
5754+3:56205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel3:44
3:44
5856+4:23156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira 4:11
4:11
5957+4:23115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas,,
4:11
60105+11:037424Panama4:26
4:26
6158+4:417532Panama4:29
4:29
6259+4:5056
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa4:44
4:44
63107+12:16176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo4:47
4:47
64106+11:3693
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet4:59
4:59
6560+5:11232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
4:59
66115+19:164528Best PC Ecuador,,
4:59
6788+7:00256
RUIZ DylanHerrera Sport
19Herrera Sport ,,
4:59
6865+5:27254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport ,,
4:59
6961+5:11182
ABREU DanielJS Cycling
34JS Cycling ,,
4:59
7078+6:2511
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec5:07
5:07
7164+5:1944
RODRIGUEZ MiguelBest PC Ecuador
23Best PC Ecuador,,
5:07
7262+5:19261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
5:07
7363+5:19263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
5:07
7467+5:29173
NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:17
5:17
7580+6:27255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 5:18
5:18
7666+5:28242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 5:20
5:20
7776+6:18213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
5:20
7868+5:36175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:24
5:24
7969+5:41133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 5:29
5:29
8082+6:326220Venezuela5:30
5:30
8170+5:497624Panama5:37
5:37
8271+6:00144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized5:48
5:48
8372+6:03262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5:51
5:51
8474+6:066637Venezuela5:54
5:54
8573+6:06163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
5:54
8675+6:10103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 5:58
5:58
8781+6:287325Panama6:02
6:02
8884+6:40203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel6:13
6:13
8979+6:25224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki ,,
6:13
9077+6:2592
BLANCO PIRELA Julio CesarJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
6:13
9185+6:53102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 6:20
6:20
9283+6:35143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized6:23
6:23
93104+10:34233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
6:23
9492+7:5764
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela6:42
6:42
9586+6:5623
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè6:44
6:44
9687+6:5624
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
6:44
9789+7:03201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel6:51
6:51
9890+7:23251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 7:14
7:14
9991+7:3026
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè7:18
7:18
10093+7:57105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra 7:45
7:45
101110+15:2913
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec8:00
8:00
10294+8:13191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 8:01
8:01
103108+13:43252
CUELLAR Jose LuisHerrera Sport
27Herrera Sport 8:28
8:28
10495+8:4355
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa8:31
8:31
10597+9:0312
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec9:01
9:01
10698+9:35195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 9:23
9:23
107125+36:0896
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet,,
9:23
10899+9:356
PINTO LuisTeam Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
9:23
109101+9:50214
AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira9:38
9:38
110100+9:50215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
9:38
111102+9:5322
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè9:45
9:45
112103+10:06264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar9:54
9:54
113127+42:48146
QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized
28 Ultrabikex Especialized13:03
13:03
114109+14:44186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling 13:35
13:35
115119+24:49145
SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized15:19
15:19
116112+17:57106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 17:45
17:45
117128+44:35112
ROA RommyClub Guasa Bike Ecoplas
20Club Guasa Bike Ecoplas17:50
17:50
118113+18:17135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 18:05
18:05
119114+19:0563
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela,,
18:05
120121+26:08161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
20 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 18:39
18:39
121117+19:54162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
18:39
122120+25:19265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar18:45
18:45
123129+44:37222
AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki
22 Pamplona Osuna Sanki 18:56
18:56
124116+19:44221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki ,,
18:56
125130+44:37131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
18:56
126118+24:20223
NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki
20 Pamplona Osuna Sanki 19:05
19:05
127131+45:5894
LINARES WilliamJajó Trujillo Indet
20Jajó Trujillo Indet19:13
19:13
128132+49:496121Venezuela23:04
23:04
129122+32:23132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 23:54
23:54
130126+37:44111
VIVAS ElberClub Guasa Bike Ecoplas
21Club Guasa Bike Ecoplas31:07
31:07
131123+35:2265
CARRERO AlbertVenezuela
18Venezuela35:10
35:10
132124+35:2595
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet35:13
35:13
133133+51:07116
NOVA JoseClub Guasa Bike Ecoplas
35Club Guasa Bike Ecoplas39:03
39:03
134134+1:05:48113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas,,
39:03
135137+1:16:01165
IBARRA Laurent Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
23 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 40:10
40:10
136135+1:08:00134
HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 41:15
41:15
137136+1:13:42141
MUNOZ Sergio S Ultrabikex Especialized
19 Ultrabikex Especialized,,
41:15
138138+1:17:23114
GALVIS WilliamClub Guasa Bike Ecoplas
32Club Guasa Bike Ecoplas50:38
50:38
DNF142
MUNOZ Sergio D Ultrabikex Especialized
23 Ultrabikex Especialized-
DNF174
NIEVES Ramon Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
35 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
120▲191
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela15:11:47..
235▲3331
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM0:03
0:03
..
323▲20243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 0:39
0:39
..
451▲47193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:05
1:05
..
514▲915
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec1:08
1:08
..
624▲18152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 1:51
1:51
..
733▲2653
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa1:56
1:56
..
839▲3141
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador1:58
1:58
..
940▲31154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 2:02
2:02
..
1013▲34
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela2:05
2:05
..
1161▲5035
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
2:05
..
1273▲6151
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa,,
2:05
..
1330▲17124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 2:08
2:08
..
1417▲33
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela2:11
2:11
..
1518▲3171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
2:11
..
165▼1134
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
2:11
..
1737▲20155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
2:11
..
1854▲3614
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
2:11
..
1960▲41123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
2:11
..
2011▼92
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela2:13
2:13
..
2168▲47211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
2:13
..
2215▼721
CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè2:15
2:15
..
2319▼443
LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador
20Best PC Ecuador,,
2:15
..
2449▲25151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira ,,
2:15
..
2577▲5236
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM,,
2:15
..
2642▲16194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:24
2:24
..
2769▲4291
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet2:28
2:28
..
2826▼2196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:32
2:32
..
2943▲14184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling ,,
2:32
..
3083▲53153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira ,,
2:32
..
3187▲56172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2:35
2:35
..
3222▼10101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra 2:42
2:42
..
3356▲23192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
2:42
..
3421▼1333
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM3:00
3:00
..
3525▼10121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit 3:02
3:02
..
3634▼242
GUAMÁ ByronBest PC Ecuador
35Best PC Ecuador,,
3:02
..
3732▼5183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling ,,
3:02
..
3855▲17204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
3:02
..
3958▲1932
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM,,
3:02
..
4064▲245
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
37Team Atletico Venezuela,,
3:02
..
4129▼1252
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa3:06
3:06
..
4250▲8104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21 Team Saavedra 3:09
3:09
..
4327▼16126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 3:11
3:11
..
4474▲3018143JS Cycling ,,
3:11
..
4541▼454
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa3:16
3:16
..
4646-25
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
3:16
..
4748▲1253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport ,,
3:16
..
4859▲11125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit ,,
3:16
..
4982▲33202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
3:16
..
5071▲21122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 3:23
3:23
..
5165▲147124Panama3:48
3:48
..
5294▲42212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
3:48
..
5398▲45241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 3:49
3:49
..
5431▼23205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel3:56
3:56
..
55100▲45185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 4:06
4:06
..
5657▲1156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira 4:23
4:23
..
57108▲51115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas,,
4:23
..
5863▲57532Panama4:41
4:41
..
592▼5756
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa4:50
4:50
..
6016▼44232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training5:11
5:11
..
6152▼9182
ABREU DanielJS Cycling
34JS Cycling ,,
5:11
..
6280▲18261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5:19
5:19
..
63107▲44263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
5:19
..
64122▲5844
RODRIGUEZ MiguelBest PC Ecuador
23Best PC Ecuador,,
5:19
..
6591▲26254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport 5:27
5:27
..
664▼62242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 5:28
5:28
..
6772▲5173
NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:29
5:29
..
6836▼32175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:36
5:36
..
6962▼7133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 5:41
5:41
..
7066▼47624Panama5:49
5:49
..
7112▼59144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized6:00
6:00
..
72109▲37262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar6:03
6:03
..
7345▼28163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 6:06
6:06
..
7453▼216637Venezuela,,
6:06
..
7584▲9103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 6:10
6:10
..
7695▲19213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira6:18
6:18
..
7778▲192
BLANCO PIRELA Julio CesarJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet6:25
6:25
..
78104▲2611
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
6:25
..
7986▲7224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki ,,
6:25
..
80101▲21255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 6:27
6:27
..
8189▲87325Panama6:28
6:28
..
8297▲156220Venezuela6:32
6:32
..
8376▼7143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized6:35
6:35
..
8490▲6203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel6:40
6:40
..
8592▲7102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 6:53
6:53
..
8638▼4823
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè6:56
6:56
..
8775▼1224
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
6:56
..
88106▲18256
RUIZ DylanHerrera Sport
19Herrera Sport 7:00
7:00
..
8988▼1201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel7:03
7:03
..
906▼84251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 7:23
7:23
..
9110▼8126
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè7:30
7:30
..
92103▲1164
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela7:57
7:57
..
9385▼8105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra ,,
7:57
..
9470▼24191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 8:13
8:13
..
9544▼5155
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa8:43
8:43
..
96118▲2216
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec9:00
9:00
..
971▼9612
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec9:03
9:03
..
988▼90195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 9:35
9:35
..
9947▼526
PINTO LuisTeam Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela,,
9:35
..
1007▼93215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira9:50
9:50
..
101105▲4214
AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
9:50
..
1023▼9922
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè9:53
9:53
..
10328▼75264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar10:06
10:06
..
104110▲6233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training10:34
10:34
..
105116▲117424Panama11:03
11:03
..
106114▲893
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet11:36
11:36
..
107120▲13176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo12:16
12:16
..
108111▲3252
CUELLAR Jose LuisHerrera Sport
27Herrera Sport 13:43
13:43
..
10999▼10186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling 14:44
14:44
..
110117▲713
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec15:29
15:29
..
111125▲147223Panama15:30
15:30
..
11267▼45106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 17:57
17:57
..
11379▼34135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 18:17
18:17
..
11496▼1863
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela19:05
19:05
..
115126▲114528Best PC Ecuador19:16
19:16
..
11693▼23221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 19:44
19:44
..
117102▼15162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 19:54
19:54
..
118112▼6223
NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki
20 Pamplona Osuna Sanki 24:20
24:20
..
119123▲4145
SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized24:49
24:49
..
120113▼7265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar25:19
25:19
..
121119▼2161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
20 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 26:08
26:08
..
122121▼1132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 32:23
32:23
..
12381▼4265
CARRERO AlbertVenezuela
18Venezuela35:22
35:22
..
1249▼11595
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet35:25
35:25
..
125135▲1096
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet36:08
36:08
..
126115▼11111
VIVAS ElberClub Guasa Bike Ecoplas
21Club Guasa Bike Ecoplas37:44
37:44
..
127136▲9146
QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized
28 Ultrabikex Especialized42:48
42:48
..
128130▲2112
ROA RommyClub Guasa Bike Ecoplas
20Club Guasa Bike Ecoplas44:35
44:35
..
129127▼2222
AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki
22 Pamplona Osuna Sanki 44:37
44:37
..
130128▼2131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
44:37
..
131131-94
LINARES WilliamJajó Trujillo Indet
20Jajó Trujillo Indet45:58
45:58
..
132133▲16121Venezuela49:49
49:49
..
133124▼9116
NOVA JoseClub Guasa Bike Ecoplas
35Club Guasa Bike Ecoplas51:07
51:07
..
134132▼2113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas1:05:48
1:05:48
..
135129▼6134
HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:08:00
1:08:00
..
136137▲1141
MUNOZ Sergio S Ultrabikex Especialized
19 Ultrabikex Especialized1:13:42
1:13:42
..
137139▲2165
IBARRA Laurent Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
23 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 1:16:01
1:16:01
..
138134▼4114
GALVIS WilliamClub Guasa Bike Ecoplas
32Club Guasa Bike Ecoplas1:17:23
1:17:23
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
1-31
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM18+18
2-1
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela17+17
35▲2251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 16+8
41▼312
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec15-
5-193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 13+13
62▼456
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa12-
7-243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 10+10
83▼522
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè10-
9-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec9+9
104▼6265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8-
116▼5215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira7-
12-16
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec6+6
137▼6195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 6-
148▼6242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 5-
15-152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 5+5
169▼795
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet5-
1710▼751
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa4-
18-53
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa4+4
1912▼77325Panama4-
2011▼926
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè4-
21-41
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador3+3
2213▼92
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela3-
23-154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 2+2
2414▼1034
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM2-
2516▼97532Panama2-
2615▼11144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized2-
27-55
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa2+2
28-63
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela2+2
2919▼104528Best PC Ecuador2+1
3018▼12203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel1-
3117▼14201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
1-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec1:15:10..
23▲143
LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador
20Best PC Ecuador1:28:00
1:28:00
..
34▲1101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra 3:59:19
3:59:19
..
48▲4204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel3:59:39
3:59:39
..
57▲2104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21 Team Saavedra 3:59:46
3:59:46
..
65▼1126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 3:59:48
3:59:48
..
714▲7202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel3:59:53
3:59:53
..
818▲10212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira4:00:25
4:00:25
..
96▼3205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel4:00:33
4:00:33
..
1022▲12185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 4:00:43
4:00:43
..
112▼9232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training4:01:48
4:01:48
..
129▼3133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 4:02:18
4:02:18
..
131▼12144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized4:02:37
4:02:37
..
1415▲1103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 4:02:47
4:02:47
..
1519▲4213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira4:02:55
4:02:55
..
1617▲1224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 4:03:02
4:03:02
..
1723▲6255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 4:03:04
4:03:04
..
1821▲36220Venezuela4:03:09
4:03:09
..
1911▼8143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized4:03:12
4:03:12
..
2024▲464
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela4:04:34
4:04:34
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
12▲1 Team Atletico Venezuela 15:39:49..
24▲2 Team Medellin - EPMCT0:02
0:02
..
35▲2 Androni Giocattoli - SidermecPRT0:35
0:35
..
46▲2 Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:33
1:33
..
59▲4 Deportivo Tachira 1:36
1:36
..
63▼3 Equipe Continental Orgullo PaisaCLUB2:39
2:39
..
78▲1 Best PC EcuadorCT2:47
2:47
..
87▼1 Osorio Group City Bikes Quit 2:53
2:53
..
911▲2 JS Cycling 4:15
4:15
..
1010- Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:17
5:17
..
1119▲8 Vit Osorio Gw 5:36
5:36
..
1214▲2 Guerreros Arduvi Betel5:46
5:46
..
1317▲4 El Andinito Concafe Loteria Tachira6:19
6:19
..
1415▲1 PanamaNAT6:58
6:58
..
1512▼3 Team Saavedra 7:33
7:33
..
161▼15 Bardiani-CSF-FaizanèPRT7:59
7:59
..
1716▼1 Herrera Sport CLUB9:26
9:26
..
1813▼5 Jajó Trujillo Indet9:36
9:36
..
1920▲1 Team Gestron Evolution Estancia Bolivar12:13
12:13
..
2018▼2 VenezuelaNAT15:04
15:04
..
2124▲3 Ultrabikex Especialized30:40
30:40
..
2221▼1 Pamplona Osuna Sanki 45:52
45:52
..
2322▼1 Agrofan Triple Tachira Seminaca 46:55
46:55
..
2423▼1 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 47:40
47:40
..
2525- Club Guasa Bike Ecoplas1:07:33
1:07:33
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    18 January 2021
  • Avg. speed winner:
    43.5 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    101.8 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    120
  • Vert. meters:
    2332
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    130
  • Won how:

Race profile

Sites