2020
«
»
2021»56th

Vuelta al Tachira en Bicicleta

(2.2)
2021»Stage 4 (ITT)»Táriba San Cristóbal(18.8k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkGCTimelagBIBRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
11+0:0031 SEVILLA ÓscarTeam Medellin44Team Medellin750:28:2939.602
23+3:0536 VARGAS WalterTeam Medellin28Team Medellin320:10
0:10
39.372
36+3:47151 GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira 31Deportivo Tachira 110:21
0:21
39.121
484+27:0713 RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec26Androni Giocattoli - Sidermec1:20
1:20
37.831
58+4:3714 MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec24Androni Giocattoli - Sidermec1:32
1:32
37.579
65+3:4351 OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa32Equipe Continental Orgullo Paisa1:33
1:33
37.558
74+3:07152 ALARCON JoseDeportivo Tachira 32Deportivo Tachira ,,
1:33
37.558
817+6:2852 GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa28Equipe Continental Orgullo Paisa1:46
1:46
37.289
967+21:1916 PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec28Androni Giocattoli - Sidermec1:49
1:49
37.228
102+1:331 CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela27Team Atletico Venezuela2:00
2:00
37.004
1110+4:52193 CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz 22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:11
2:11
36.783
127+4:3741 PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador25Best PC Ecuador,,
2:11
36.783
1318+6:2934 HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin26Team Medellin2:13
2:13
36.743
1414+5:3843 LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador20Best PC Ecuador2:16
2:16
36.683
1511+4:5515 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec18Androni Giocattoli - Sidermec2:20
2:20
36.604
169+4:4053 CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa2:24
2:24
36.525
1751+16:3032 DUARTE FabioTeam Medellin34Team Medellin2:25
2:25
36.505
1812+5:004 MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela44Team Atletico Venezuela2:29
2:29
36.426
1920+6:5754 MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa25Equipe Continental Orgullo Paisa2:30
2:30
36.407
2042+12:21196 GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz 31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:32
2:32
36.368
2149+15:55181 CHACÓN José IsidroJS Cycling 43JS Cycling 2:35
2:35
36.309
2223+7:39121 RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit 38Osorio Group City Bikes Quit 2:37
2:37
36.270
2344+13:4425 ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè25Bardiani-CSF-Faizanè,,
2:37
36.270
2422+7:33101 MANTILLA Ferney Team Saavedra 21 Team Saavedra 2:39
2:39
36.231
2578+24:3773 JURADO Cristopher RobinPanama25Panama2:43
2:43
36.154
2626+8:00122 MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit 26Osorio Group City Bikes Quit 2:58
2:58
35.866
2799+32:1974 STRAH Alex AntonioPanama24Panama2:59
2:59
35.847
2831+8:57124 GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit 39Osorio Group City Bikes Quit 3:04
3:04
35.753
2956+18:1433 SUAZA BernardoTeam Medellin28Team Medellin3:05
3:05
35.734
3053+17:00183 GÓMEZ DanielJS Cycling 24JS Cycling 3:06
3:06
35.715
3115+5:43154 MENESES HenryDeportivo Tachira 51Deportivo Tachira 3:09
3:09
35.659
3224+7:40153 NAVA John AlbertoDeportivo Tachira 42Deportivo Tachira 3:10
3:10
35.640
3316+6:053 SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela3:11
3:11
35.621
3413+5:04243 FUENTES YormanVit Osorio Gw 28Vit Osorio Gw 3:14
3:14
35.565
3535+9:40192 RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz 22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 3:17
3:17
35.509
3677+24:2563 RAMIREZ YilberVenezuela19Venezuela,,
3:17
35.509
3738+11:10204 JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel21Guerreros Arduvi Betel3:21
3:21
35.435
3834+9:39184 SEQUERA PedroJS Cycling 29JS Cycling 3:24
3:24
35.379
3947+15:21191 BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz 34Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
3:24
35.379
4033+9:0635 SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin26Team Medellin3:25
3:25
35.361
4128+8:23241 BECERRA EduinVit Osorio Gw 35Vit Osorio Gw 3:26
3:26
35.342
4225+7:5491 RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet32Jajó Trujillo Indet,,
3:26
35.342
4336+10:1721 CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè3:27
3:27
35.324
4440+11:4142 GUAMÁ ByronBest PC Ecuador35Best PC Ecuador3:28
3:28
35.305
4571+22:3256 COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa25Equipe Continental Orgullo Paisa3:30
3:30
35.268
4683+26:21251 TALERO CristihanHerrera Sport 30Herrera Sport 3:35
3:35
35.177
4754+17:0071 ESPINOZA BolivarPanama24Panama3:37
3:37
35.140
4852+16:46263 JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar3:38
3:38
35.122
4927+8:15211 ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira23El Andinito Concafe Loteria Tachira3:39
3:39
35.104
5041+12:0823 MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè22Bardiani-CSF-Faizanè3:40
3:40
35.086
5143+12:50125 RIVAS DIOSMEDI AngelOsorio Group City Bikes Quit 31Osorio Group City Bikes Quit 3:47
3:47
34.959
5219+6:49155 CAMARGO NelsonDeportivo Tachira 31Deportivo Tachira 3:48
3:48
34.941
5397+30:2726 LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè3:49
3:49
34.923
5472+22:4024 RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè22Bardiani-CSF-Faizanè3:50
3:50
34.905
5557+18:4055 CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa3:53
3:53
34.851
5659+19:40232 RUIZ Omar Fina Arroz MU Training20 Fina Arroz MU Training3:56
3:56
34.797
57103+32:5722 DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè23Bardiani-CSF-Faizanè,,
3:56
34.797
5848+15:412 ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela4:03
4:03
34.672
5930+8:48172 FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo4:04
4:04
34.654
6061+20:1875 CASTELBLANCO JorgePanama32Panama4:07
4:07
34.601
6166+20:5266 ROJAS Maximo EliecerVenezuela37Venezuela4:08
4:08
34.584
6289+28:4362 DÍAZ José AndrésVenezuela20Venezuela,,
4:08
34.584
6321+7:23123 MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit 26Osorio Group City Bikes Quit 4:15
4:15
34.460
6469+22:10262 CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
4:15
34.460
6555+17:52144 MOLINA Edgardo Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized,,
4:15
34.460
6682+26:1911 TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec25Androni Giocattoli - Sidermec4:28
4:28
34.234
6790+28:5812 MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec27Androni Giocattoli - Sidermec4:30
4:30
34.199
6868+21:20143 VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized4:31
4:31
34.182
6932+9:01171 CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo4:32
4:32
34.165
7039+11:35212 CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira4:33
4:33
34.147
71104+33:3272 LORENZO Randish AbdulPanama23Panama4:38
4:38
34.061
7263+20:37202 CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel20Guerreros Arduvi Betel4:42
4:42
33.993
73116+47:36265 GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar4:43
4:43
33.976
7480+25:526 PINTO LuisTeam Atletico Venezuela25Team Atletico Venezuela4:47
4:47
33.908
7529+8:37194 RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz 23Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
4:47
33.908
7693+29:53195 NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz 27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 4:52
4:52
33.823
7795+30:04255 CLAVIJO BryanHerrera Sport 19Herrera Sport ,,
4:52
33.823
7888+28:42186 VILLEGAS JesusJS Cycling 23JS Cycling 4:53
4:53
33.806
79119+55:56145 SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized4:57
4:57
33.739
8075+23:20176 RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:00
5:00
33.688
81107+34:14264 RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5:01
5:01
33.672
8286+28:00261 RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5:03
5:03
33.638
8346+14:20104 COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra 21 Team Saavedra 5:05
5:05
33.605
8485+27:3393 VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet19Jajó Trujillo Indet5:08
5:08
33.555
8581+26:09156 TORRES CarlosDeportivo Tachira 28Deportivo Tachira 5:12
5:12
33.488
8694+29:55256 RUIZ DylanHerrera Sport 19Herrera Sport 5:13
5:13
33.472
8774+23:1364 GUEVARA GregoryVenezuela20Venezuela5:14
5:14
33.455
8862+20:28213 MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira5:15
5:15
33.439
89113+42:34106 MILLAN Nelzon Team Saavedra 20 Team Saavedra 5:22
5:22
33.323
90121+1:01:48131 NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca 21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 5:24
5:24
33.291
9160+19:46182 ABREU DanielJS Cycling 34JS Cycling 5:25
5:25
33.274
9273+23:1176 HERNANDEZ NolbertoPanama24Panama5:26
5:26
33.258
9379+25:12201 JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel31Guerreros Arduvi Betel5:31
5:31
33.176
94110+39:15102 SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra 22 Team Saavedra 5:32
5:32
33.160
9564+20:41185 SANABRIA CécarJS Cycling 21JS Cycling ,,
5:32
33.160
9676+23:21175 CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo5:36
5:36
33.095
9758+18:525 CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela37Team Atletico Venezuela,,
5:36
33.095
9896+30:10203 JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel24Guerreros Arduvi Betel5:37
5:37
33.079
9992+29:4692 BLANCO JulioJajó Trujillo Indet22Jajó Trujillo Indet5:39
5:39
33.047
100118+51:0345 NOVOA Leonidas SebastianBest PC Ecuador28Best PC Ecuador5:40
5:40
33.031
10198+30:32224 TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki 29 Pamplona Osuna Sanki 5:43
5:43
32.982
10250+16:01205 QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel19Guerreros Arduvi Betel5:44
5:44
32.966
10370+22:23254 BOBADILLA DubanHerrera Sport 22Herrera Sport 5:49
5:49
32.886
10437+11:02126 RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit 19Osorio Group City Bikes Quit 5:51
5:51
32.854
105105+33:47233 REVETE Brayan Fina Arroz MU Training20 Fina Arroz MU Training,,
5:51
32.854
106112+40:52103 SAAVEDRA Raul Team Saavedra 19 Team Saavedra 6:11
6:11
32.538
107117+48:24223 NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki 20 Pamplona Osuna Sanki 6:15
6:15
32.476
108125+1:06:39132 GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca 23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 6:23
6:23
32.352
109115+46:16162 HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
6:23
32.352
110114+43:00135 IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca 18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 6:26
6:26
32.305
11165+20:47115 MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas34Club Guasa Bike Ecoplas6:29
6:29
32.259
112120+56:2596 VIERA JorgeJajó Trujillo Indet23Jajó Trujillo Indet,,
6:29
32.259
113127+1:09:10222 AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki 22 Pamplona Osuna Sanki 6:30
6:30
32.244
114106+34:01242 YAGUARO IsaacVit Osorio Gw 27Vit Osorio Gw 6:41
6:41
32.076
11545+14:08253 RUIZ SebastianHerrera Sport 22Herrera Sport 6:47
6:47
31.985
11687+28:17163 SANCHEZ Johan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 6:54
6:54
31.879
117129+1:14:4861 GARCIA LuisVenezuela21Venezuela6:56
6:56
31.849
118124+1:04:00146 QUIROGO Yahir Ultrabikex Especialized28 Ultrabikex Especialized7:03
7:03
31.745
119108+37:07105 PARRA Maykel Team Saavedra 19 Team Saavedra 7:07
7:07
31.685
120101+32:30214 AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira22El Andinito Concafe Loteria Tachira7:14
7:14
31.582
121131+1:46:18134 HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca 20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 7:19
7:19
31.508
122126+1:08:5895 SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet22Jajó Trujillo Indet7:23
7:23
31.450
123102+32:47215 ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira24El Andinito Concafe Loteria Tachira7:31
7:31
31.333
124128+1:13:3594 LINARES WilliamJajó Trujillo Indet20Jajó Trujillo Indet7:32
7:32
31.319
125111+39:20252 CUELLAR Jose LuisHerrera Sport 27Herrera Sport 7:36
7:36
31.261
126109+38:23221 BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki 21 Pamplona Osuna Sanki ,,
7:36
31.261
127122+1:02:57161 DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 7:38
7:38
31.232
128123+1:03:2865 CARRERO AlbertVenezuela18Venezuela7:50
7:50
31.060
12991+29:31173 NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo8:46
8:46
30.282
130130+1:30:56116 NOVA JoseClub Guasa Bike Ecoplas35Club Guasa Bike Ecoplas8:48
8:48
30.255
131100+32:23133 ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca 20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 8:55
8:55
30.160
132132+1:48:04113 CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas51Club Guasa Bike Ecoplas11:44
11:44
28.048
DNS44 RODRIGUEZ MiguelBest PC Ecuador23Best PC Ecuador-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkBIBRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
131 SEVILLA ÓscarTeam Medellin44Team Medellin18:57:16..
21 CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela27Team Atletico Venezuela1:33
1:33
..
336 VARGAS WalterTeam Medellin28Team Medellin3:05
3:05
..
4152 ALARCON JoseDeportivo Tachira 32Deportivo Tachira 3:07
3:07
..
551 OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa32Equipe Continental Orgullo Paisa3:43
3:43
..
6151 GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira 31Deportivo Tachira 3:47
3:47
..
741 PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador25Best PC Ecuador4:37
4:37
..
814 MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec24Androni Giocattoli - Sidermec,,
4:37
..
953 CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa4:40
4:40
..
10193 CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz 22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 4:52
4:52
..
1115 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec18Androni Giocattoli - Sidermec4:55
4:55
..
124 MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela44Team Atletico Venezuela5:00
5:00
..
13243 FUENTES YormanVit Osorio Gw 28Vit Osorio Gw 5:04
5:04
..
1443 LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador20Best PC Ecuador5:38
5:38
..
15154 MENESES HenryDeportivo Tachira 51Deportivo Tachira 5:43
5:43
..
163 SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela6:05
6:05
..
1752 GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa28Equipe Continental Orgullo Paisa6:28
6:28
..
1834 HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin26Team Medellin6:29
6:29
..
19155 CAMARGO NelsonDeportivo Tachira 31Deportivo Tachira 6:49
6:49
..
2054 MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa25Equipe Continental Orgullo Paisa6:57
6:57
..
21123 MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit 26Osorio Group City Bikes Quit 7:23
7:23
..
22101 MANTILLA Ferney Team Saavedra 21 Team Saavedra 7:33
7:33
..
23121 RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit 38Osorio Group City Bikes Quit 7:39
7:39
..
24153 NAVA John AlbertoDeportivo Tachira 42Deportivo Tachira 7:40
7:40
..
2591 RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet32Jajó Trujillo Indet7:54
7:54
..
26122 MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit 26Osorio Group City Bikes Quit 8:00
8:00
..
27211 ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira23El Andinito Concafe Loteria Tachira8:15
8:15
..
28241 BECERRA EduinVit Osorio Gw 35Vit Osorio Gw 8:23
8:23
..
29194 RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz 23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 8:37
8:37
..
30172 FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo8:48
8:48
..
31124 GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit 39Osorio Group City Bikes Quit 8:57
8:57
..
32171 CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo9:01
9:01
..
3335 SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin26Team Medellin9:06
9:06
..
34184 SEQUERA PedroJS Cycling 29JS Cycling 9:39
9:39
..
35192 RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz 22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 9:40
9:40
..
3621 CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè10:17
10:17
..
37126 RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit 19Osorio Group City Bikes Quit 11:02
11:02
..
38204 JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel21Guerreros Arduvi Betel11:10
11:10
..
39212 CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira11:35
11:35
..
4042 GUAMÁ ByronBest PC Ecuador35Best PC Ecuador11:41
11:41
..
4123 MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè22Bardiani-CSF-Faizanè12:08
12:08
..
42196 GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz 31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 12:21
12:21
..
43125 RIVAS DIOSMEDI AngelOsorio Group City Bikes Quit 31Osorio Group City Bikes Quit 12:50
12:50
..
4425 ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè25Bardiani-CSF-Faizanè13:44
13:44
..
45253 RUIZ SebastianHerrera Sport 22Herrera Sport 14:08
14:08
..
46104 COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra 21 Team Saavedra 14:20
14:20
..
47191 BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz 34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 15:21
15:21
..
482 ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela15:41
15:41
..
49181 CHACÓN José IsidroJS Cycling 43JS Cycling 15:55
15:55
..
50205 QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel19Guerreros Arduvi Betel16:01
16:01
..
5132 DUARTE FabioTeam Medellin34Team Medellin16:30
16:30
..
52263 JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar16:46
16:46
..
53183 GÓMEZ DanielJS Cycling 24JS Cycling 17:00
17:00
..
5471 ESPINOZA BolivarPanama24Panama,,
17:00
..
55144 MOLINA Edgardo Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized17:52
17:52
..
5633 SUAZA BernardoTeam Medellin28Team Medellin18:14
18:14
..
5755 CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa18:40
18:40
..
585 CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela37Team Atletico Venezuela18:52
18:52
..
59232 RUIZ Omar Fina Arroz MU Training20 Fina Arroz MU Training19:40
19:40
..
60182 ABREU DanielJS Cycling 34JS Cycling 19:46
19:46
..
6175 CASTELBLANCO JorgePanama32Panama20:18
20:18
..
62213 MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira20:28
20:28
..
63202 CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel20Guerreros Arduvi Betel20:37
20:37
..
64185 SANABRIA CécarJS Cycling 21JS Cycling 20:41
20:41
..
65115 MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas34Club Guasa Bike Ecoplas20:47
20:47
..
6666 ROJAS Maximo EliecerVenezuela37Venezuela20:52
20:52
..
6716 PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec28Androni Giocattoli - Sidermec21:19
21:19
..
68143 VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized21:20
21:20
..
69262 CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar22:10
22:10
..
70254 BOBADILLA DubanHerrera Sport 22Herrera Sport 22:23
22:23
..
7156 COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa25Equipe Continental Orgullo Paisa22:32
22:32
..
7224 RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè22Bardiani-CSF-Faizanè22:40
22:40
..
7376 HERNANDEZ NolbertoPanama24Panama23:11
23:11
..
7464 GUEVARA GregoryVenezuela20Venezuela23:13
23:13
..
75176 RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo23:20
23:20
..
76175 CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo23:21
23:21
..
7763 RAMIREZ YilberVenezuela19Venezuela24:25
24:25
..
7873 JURADO Cristopher RobinPanama25Panama24:37
24:37
..
79201 JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel31Guerreros Arduvi Betel25:12
25:12
..
806 PINTO LuisTeam Atletico Venezuela25Team Atletico Venezuela25:52
25:52
..
81156 TORRES CarlosDeportivo Tachira 28Deportivo Tachira 26:09
26:09
..
8211 TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec25Androni Giocattoli - Sidermec26:19
26:19
..
83251 TALERO CristihanHerrera Sport 30Herrera Sport 26:21
26:21
..
8413 RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec26Androni Giocattoli - Sidermec27:07
27:07
..
8593 VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet19Jajó Trujillo Indet27:33
27:33
..
86261 RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar28:00
28:00
..
87163 SANCHEZ Johan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 28:17
28:17
..
88186 VILLEGAS JesusJS Cycling 23JS Cycling 28:42
28:42
..
8962 DÍAZ José AndrésVenezuela20Venezuela28:43
28:43
..
9012 MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec27Androni Giocattoli - Sidermec28:58
28:58
..
91173 NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo29:31
29:31
..
9292 BLANCO JulioJajó Trujillo Indet22Jajó Trujillo Indet29:46
29:46
..
93195 NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz 27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 29:53
29:53
..
94256 RUIZ DylanHerrera Sport 19Herrera Sport 29:55
29:55
..
95255 CLAVIJO BryanHerrera Sport 19Herrera Sport 30:04
30:04
..
96203 JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel24Guerreros Arduvi Betel30:10
30:10
..
9726 LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè30:27
30:27
..
98224 TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki 29 Pamplona Osuna Sanki 30:32
30:32
..
9974 STRAH Alex AntonioPanama24Panama32:19
32:19
..
100133 ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca 20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 32:23
32:23
..
101214 AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira22El Andinito Concafe Loteria Tachira32:30
32:30
..
102215 ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira24El Andinito Concafe Loteria Tachira32:47
32:47
..
10322 DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè23Bardiani-CSF-Faizanè32:57
32:57
..
10472 LORENZO Randish AbdulPanama23Panama33:32
33:32
..
105233 REVETE Brayan Fina Arroz MU Training20 Fina Arroz MU Training33:47
33:47
..
106242 YAGUARO IsaacVit Osorio Gw 27Vit Osorio Gw 34:01
34:01
..
107264 RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar34:14
34:14
..
108105 PARRA Maykel Team Saavedra 19 Team Saavedra 37:07
37:07
..
109221 BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki 21 Pamplona Osuna Sanki 38:23
38:23
..
110102 SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra 22 Team Saavedra 39:15
39:15
..
111252 CUELLAR Jose LuisHerrera Sport 27Herrera Sport 39:20
39:20
..
112103 SAAVEDRA Raul Team Saavedra 19 Team Saavedra 40:52
40:52
..
113106 MILLAN Nelzon Team Saavedra 20 Team Saavedra 42:34
42:34
..
114135 IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca 18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 43:00
43:00
..
115162 HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 46:16
46:16
..
116265 GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar47:36
47:36
..
117223 NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki 20 Pamplona Osuna Sanki 48:24
48:24
..
11845 NOVOA Leonidas SebastianBest PC Ecuador28Best PC Ecuador51:03
51:03
..
119145 SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized55:56
55:56
..
12096 VIERA JorgeJajó Trujillo Indet23Jajó Trujillo Indet56:25
56:25
..
121131 NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca 21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:01:48
1:01:48
..
122161 DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 1:02:57
1:02:57
..
12365 CARRERO AlbertVenezuela18Venezuela1:03:28
1:03:28
..
124146 QUIROGO Yahir Ultrabikex Especialized28 Ultrabikex Especialized1:04:00
1:04:00
..
125132 GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca 23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:06:39
1:06:39
..
12695 SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet22Jajó Trujillo Indet1:08:58
1:08:58
..
127222 AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki 22 Pamplona Osuna Sanki 1:09:10
1:09:10
..
12894 LINARES WilliamJajó Trujillo Indet20Jajó Trujillo Indet1:13:35
1:13:35
..
12961 GARCIA LuisVenezuela21Venezuela1:14:48
1:14:48
..
130116 NOVA JoseClub Guasa Bike Ecoplas35Club Guasa Bike Ecoplas1:30:56
1:30:56
..
131134 HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca 20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:46:18
1:46:18
..
132113 CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas51Club Guasa Bike Ecoplas1:48:04
1:48:04
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkBIBRiderAgeTeamPointsToday
131 SEVILLA ÓscarTeam Medellin44Team Medellin38+38
21 CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela27Team Atletico Venezuela33+33
3152 ALARCON JoseDeportivo Tachira 32Deportivo Tachira 21+21
4251 TALERO CristihanHerrera Sport 30Herrera Sport 20+20
551 OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa32Equipe Continental Orgullo Paisa17+17
612 MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec27Androni Giocattoli - Sidermec16+16
745 NOVOA Leonidas SebastianBest PC Ecuador28Best PC Ecuador14+14
8193 CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz 22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 13+13
953 CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa13+13
1036 VARGAS WalterTeam Medellin28Team Medellin12+12
1156 COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa25Equipe Continental Orgullo Paisa12+12
12243 FUENTES YormanVit Osorio Gw 28Vit Osorio Gw 10+10
1322 DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè23Bardiani-CSF-Faizanè10+10
1415 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec18Androni Giocattoli - Sidermec9+9
15265 GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8+8
16151 GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira 31Deportivo Tachira 8+8
1741 PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador25Best PC Ecuador8+8
1816 PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec28Androni Giocattoli - Sidermec8+8
1913 RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec26Androni Giocattoli - Sidermec7+7
20215 ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira24El Andinito Concafe Loteria Tachira7+7
2114 MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec24Androni Giocattoli - Sidermec6+6
224 MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela44Team Atletico Venezuela6+6
23154 MENESES HenryDeportivo Tachira 51Deportivo Tachira 6+6
24195 NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz 27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 6+6
25242 YAGUARO IsaacVit Osorio Gw 27Vit Osorio Gw 5+5
2666 ROJAS Maximo EliecerVenezuela37Venezuela5+5
2795 SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet22Jajó Trujillo Indet5+5
2871 ESPINOZA BolivarPanama24Panama4+4
2973 JURADO Cristopher RobinPanama25Panama4+4
3026 LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè24Bardiani-CSF-Faizanè4+4
3152 GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa28Equipe Continental Orgullo Paisa3+3
322 ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela3+3
333 SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela30Team Atletico Venezuela2+2
3434 HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin26Team Medellin2+2
35144 MOLINA Edgardo Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized2+2
3655 CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa2+2
3775 CASTELBLANCO JorgePanama32Panama2+2
3863 RAMIREZ YilberVenezuela19Venezuela2+2
39201 JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel31Guerreros Arduvi Betel1+1
40203 JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel24Guerreros Arduvi Betel1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamTime
11-15 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec18Androni Giocattoli - Sidermec9:02:11
22-43 LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador20Best PC Ecuador0:43
0:43
33-101 MANTILLA Ferney Team Saavedra 21 Team Saavedra 2:38
2:38
44-126 RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit 19Osorio Group City Bikes Quit 6:07
6:07
56▲1204 JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel21Guerreros Arduvi Betel6:15
6:15
65▼1212 CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira6:40
6:40
77-104 COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra 21 Team Saavedra 9:25
9:25
88-205 QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel19Guerreros Arduvi Betel11:06
11:06
99-144 MOLINA Edgardo Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized12:57
12:57
1012▲2232 RUIZ Omar Fina Arroz MU Training20 Fina Arroz MU Training14:45
14:45
1111-213 MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira19El Andinito Concafe Loteria Tachira15:33
15:33
1213▲1202 CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel20Guerreros Arduvi Betel15:42
15:42
1310▼3185 SANABRIA CécarJS Cycling 21JS Cycling 15:46
15:46
1414-143 VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized21 Ultrabikex Especialized16:25
16:25
1515-64 GUEVARA GregoryVenezuela20Venezuela18:18
18:18
1616-176 RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo18:25
18:25
1717-63 RAMIREZ YilberVenezuela19Venezuela19:34
19:34
1818-93 VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet19Jajó Trujillo Indet22:38
22:38
1920▲162 DÍAZ José AndrésVenezuela20Venezuela23:48
23:48
2022▲2255 CLAVIJO BryanHerrera Sport 19Herrera Sport 25:09
25:09
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPointsToday
11-1 CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela27Team Atletico Venezuela10-
22-152 ALARCON JoseDeportivo Tachira 32Deportivo Tachira 7-
33-31 SEVILLA ÓscarTeam Medellin44Team Medellin5-
44-66 ROJAS Maximo EliecerVenezuela37Venezuela4-
55-51 OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa32Equipe Continental Orgullo Paisa3-
66-71 ESPINOZA BolivarPanama24Panama2-
77-53 CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa23Equipe Continental Orgullo Paisa1-
88-4 MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela44Team Atletico Venezuela1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkTeamClassTime
1 Team MedellinCT 27:01:27
2 Deportivo Tachira 2:39
2:39
3 Team Atletico Venezuela3:21
3:21
4 Equipe Continental Orgullo PaisaCT4:49
4:49
5 Osorio Group City Bikes Quit 10:57
10:57
6 Vzla Pais Futuro Fina Arroz 11:15
11:15
7 Best PC EcuadorCT12:17
12:17
8 Androni Giocattoli - SidermecPRT12:44
12:44
9 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo24:13
24:13
10 Bardiani-CSF-FaizanèPRT26:30
26:30
11 El Andinito Concafe Loteria Tachira29:07
29:07
12 JS Cycling 30:07
30:07
13 Guerreros Arduvi Betel37:55
37:55
14 Vit Osorio Gw 37:57
37:57
15 Team Saavedra 43:01
43:01
16 PanamaNAT44:09
44:09
17 VenezuelaNAT44:14
44:14
18 Jajó Trujillo Indet45:15
45:15
19 Herrera Sport CLUB48:33
48:33
20 Team Gestron Evolution Estancia Bolivar56:57
56:57
21 Ultrabikex Especialized1:11:12
1:11:12
22 Pamplona Osuna Sanki 1:46:04
1:46:04
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:47:48
1:47:48
24 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 2:07:51
2:07:51
25 Club Guasa Bike Ecoplas2:40:51
2:40:51
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    20 January 2021
  • Avg. speed winner:
    39.6 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    44
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    18.8 km
  • Race ranking:
    130
  • Won how:

Race profile

Sites