The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 31 | GC | SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM | 44 | Team Medellín - EPM | 7 | 5 | 0:28:29 | 39.602 | ||
2 | 3 | +3:05 | 36 | TT | VARGAS Walter Team Medellín - EPM | 28 | Team Medellín - EPM | 3 | 2 | 0:10 0:10 | 39.372 | ||
3 | 6 | +3:47 | 151 | TT | GÁLVIZ Carlos Johan Deportivo Tachira | 31 | Deportivo Tachira | 1 | 1 | 0:21 0:21 | 39.121 | ||
4 | 84 | +27:07 | 13 | Climber | RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec | 26 | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:20 1:20 | 37.831 | ||||
5 | 8 | +4:37 | 14 | GC | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | 24 | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:32 1:32 | 37.579 | ||||
6 | 5 | +3:43 | 51 | Climber | OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa | 32 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 1:33 1:33 | 37.558 | ||||
7 | 4 | +3:07 | 152 | Sprint | ALARCON José Deportivo Tachira | 32 | Deportivo Tachira | ,, 1:33 | 37.558 | ||||
8 | 17 | +6:28 | 52 | Climber | GIL Angel Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 28 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 1:46 1:46 | 37.289 | ||||
9 | 67 | +21:19 | 16 | GC | PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec | 28 | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:49 1:49 | 37.228 | ||||
10 | 2 | +1:33 | 1 | Climber | CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela | 27 | Team Atletico Venezuela | 2:00 2:00 | 37.004 | ||||
11 | 10 | +4:52 | 193 | Climber | CHACÓN Franklin Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 22 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 2:11 2:11 | 36.783 | ||||
12 | 7 | +4:37 | 41 | Climber | PAREDES Anderson Timoteo Best PC Ecuador | 25 | Best PC Ecuador | ,, 2:11 | 36.783 | ||||
13 | 18 | +6:29 | 34 | Climber | HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM | 26 | Team Medellín - EPM | 2:13 2:13 | 36.743 | ||||
14 | 14 | +5:38 | 43 | Climber | LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador | 20 | Best PC Ecuador | 2:16 2:16 | 36.683 | ||||
15 | 11 | +4:55 | 15 | Climber | UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec | 18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:20 2:20 | 36.604 | ||||
16 | 9 | +4:40 | 53 | Climber | CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 2:24 2:24 | 36.525 | ||||
17 | 51 | +16:30 | 32 | Climber | DUARTE Fabio Team Medellín - EPM | 34 | Team Medellín - EPM | 2:25 2:25 | 36.505 | ||||
18 | 12 | +5:00 | 4 | Sprint | MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela | 44 | Team Atletico Venezuela | 2:29 2:29 | 36.426 | ||||
19 | 20 | +6:57 | 54 | Climber | MUÑOZ Edison Equipe Continental Orgullo Paisa | 25 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 2:30 2:30 | 36.407 | ||||
20 | 42 | +12:21 | 196 | TT | GUTIERREZ Pedro Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 31 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 2:32 2:32 | 36.368 | ||||
21 | 49 | +15:55 | 181 | TT | CHACÓN José Isidro JS Cycling | 43 | JS Cycling | 2:35 2:35 | 36.309 | ||||
22 | 23 | +7:39 | 121 | Climber | RUJANO José Humberto Osorio Group City Bikes Quit | 38 | Osorio Group City Bikes Quit | 2:37 2:37 | 36.27 | ||||
23 | 44 | +13:44 | 25 | GC | ZACCANTI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè | 25 | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, 2:37 | 36.27 | ||||
24 | 22 | +7:33 | 101 | GC | MANTILLA Ferney Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 2:39 2:39 | 36.231 | ||||
25 | 78 | +24:37 | 73 | TT | JURADO Christofer Robín Panama | 25 | Panama | 2:43 2:43 | 36.154 | ||||
26 | 26 | +8:00 | 122 | Climber | MORA Luis Guillermo Osorio Group City Bikes Quit | 26 | Osorio Group City Bikes Quit | 2:58 2:58 | 35.866 | ||||
27 | 99 | +32:19 | 74 | TT | STRAH Alex Antonio Panama | 24 | Panama | 2:59 2:59 | 35.847 | ||||
28 | 31 | +8:57 | 124 | Sprint | GONZÁLEZ Ronald Javier Osorio Group City Bikes Quit | 39 | Osorio Group City Bikes Quit | 3:04 3:04 | 35.753 | ||||
29 | 56 | +18:14 | 33 | GC | SUAZA Bernardo Team Medellín - EPM | 28 | Team Medellín - EPM | 3:05 3:05 | 35.734 | ||||
30 | 53 | +17:00 | 183 | TT | GÓMEZ Daniel JS Cycling | 24 | JS Cycling | 3:06 3:06 | 35.715 | ||||
31 | 15 | +5:43 | 154 | TT | MENESES Henry Michel Deportivo Tachira | 26 | Deportivo Tachira | 3:09 3:09 | 35.659 | ||||
32 | 24 | +7:40 | 153 | Sprint | NAVA John Alberto Deportivo Tachira | 42 | Deportivo Tachira | 3:10 3:10 | 35.64 | ||||
33 | 16 | +6:05 | 3 | Sprint | SALINAS Yonathan Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 3:11 3:11 | 35.621 | ||||
34 | 13 | +5:04 | 243 | Sprint | FUENTES Yorman Vit Osorio Gw | 28 | Vit Osorio Gw | 3:14 3:14 | 35.565 | ||||
35 | 35 | +9:40 | 192 | Climber | RAMIREZ Yurgen Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 22 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 3:17 3:17 | 35.509 | ||||
36 | 77 | +24:25 | 63 | Climber | RAMIREZ Yilber Venezuela | 19 | Venezuela | ,, 3:17 | 35.509 | ||||
37 | 38 | +11:10 | 204 | Sprint | JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel | 21 | Guerreros Arduvi Betel | 3:21 3:21 | 35.435 | ||||
38 | 34 | +9:39 | 184 | Sprint | SEQUERA Pedro JS Cycling | 29 | JS Cycling | 3:24 3:24 | 35.379 | ||||
39 | 47 | +15:21 | 191 | Sprint | BRICEÑO Yimmi José Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 34 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | ,, 3:24 | 35.379 | ||||
40 | 33 | +9:06 | 35 | TT | SÁNCHEZ Brayan Team Medellín - EPM | 26 | Team Medellín - EPM | 3:25 3:25 | 35.361 | ||||
41 | 28 | +8:23 | 241 | Sprint | BECERRA Eduin Vit Osorio Gw | 35 | Vit Osorio Gw | 3:26 3:26 | 35.342 | ||||
42 | 25 | +7:54 | 91 | Climber | RUIZ Juan José Jajó Trujillo Indet | 32 | Jajó Trujillo Indet | ,, 3:26 | 35.342 | ||||
43 | 36 | +10:17 | 21 | Climber | CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè | 24 | Bardiani-CSF-Faizanè | 3:27 3:27 | 35.324 | ||||
44 | 40 | +11:41 | 42 | Sprint | GUAMÁ Byron Best PC Ecuador | 35 | Best PC Ecuador | 3:28 3:28 | 35.305 | ||||
45 | 71 | +22:32 | 56 | Sprint | COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa | 25 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 3:30 3:30 | 35.268 | ||||
46 | 83 | +26:21 | 251 | Sprint | TALERO Cristihan Herrera Sport | 30 | Herrera Sport | 3:35 3:35 | 35.177 | ||||
47 | 54 | +17:00 | 71 | TT | ESPINOZA Bolivar Panama | 24 | Panama | 3:37 3:37 | 35.14 | ||||
48 | 52 | +16:46 | 263 | TT | JIMENEZ Bryan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 23 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 3:38 3:38 | 35.122 | ||||
49 | 27 | +8:15 | 211 | TT | ROA Kevin El Andinito Concafe Loteria Tachira | 23 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 3:39 3:39 | 35.104 | ||||
50 | 41 | +12:08 | 23 | Climber | MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè | 22 | Bardiani-CSF-Faizanè | 3:40 3:40 | 35.086 | ||||
51 | 43 | +12:50 | 125 | Sprint | RIVAS Angel Osorio Group City Bikes Quit | 31 | Osorio Group City Bikes Quit | 3:47 3:47 | 34.959 | ||||
52 | 19 | +6:49 | 155 | Climber | CAMARGO Nelson Deportivo Tachira | 31 | Deportivo Tachira | 3:48 3:48 | 34.941 | ||||
53 | 97 | +30:27 | 26 | Sprint | LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè | 24 | Bardiani-CSF-Faizanè | 3:49 3:49 | 34.923 | ||||
54 | 72 | +22:40 | 24 | Climber | RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè | 22 | Bardiani-CSF-Faizanè | 3:50 3:50 | 34.905 | ||||
55 | 57 | +18:40 | 55 | Climber | CANO Kevin Jhojan Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 3:53 3:53 | 34.851 | ||||
56 | 59 | +19:40 | 232 | TT | RUIZ Omar Fina Arroz MU Training | 20 | Fina Arroz MU Training | 3:56 3:56 | 34.797 | ||||
57 | 103 | +32:57 | 22 | Sprint | DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè | 23 | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, 3:56 | 34.797 | ||||
58 | 48 | +15:41 | 2 | Sprint | ABREU Jorge Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 4:03 4:03 | 34.672 | ||||
59 | 30 | +8:48 | 172 | Climber | FLORES Ruben Eduardo Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 31 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 4:04 4:04 | 34.654 | ||||
60 | 61 | +20:18 | 75 | TT | CASTELBLANCO Jorge Panama | 32 | Panama | 4:07 4:07 | 34.601 | ||||
61 | 66 | +20:52 | 66 | TT | ROJAS Máximo Eliecer Venezuela | 37 | Venezuela | 4:08 4:08 | 34.584 | ||||
62 | 89 | +28:43 | 62 | TT | DÍAZ José Andrés Venezuela | 20 | Venezuela | ,, 4:08 | 34.584 | ||||
63 | 21 | +7:23 | 123 | Sprint | MENDOZA José Osorio Group City Bikes Quit | 26 | Osorio Group City Bikes Quit | 4:15 4:15 | 34.46 | ||||
64 | 69 | +22:10 | 262 | Sprint | CAÑAVERAL Johan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 30 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | ,, 4:15 | 34.46 | ||||
65 | 55 | +17:52 | 144 | Sprint | MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | ,, 4:15 | 34.46 | ||||
66 | 82 | +26:19 | 11 | Sprint | TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli - Sidermec | 25 | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:28 4:28 | 34.234 | ||||
67 | 90 | +28:58 | 12 | Sprint | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | 27 | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:30 4:30 | 34.199 | ||||
68 | 68 | +21:20 | 143 | Sprint | VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 4:31 4:31 | 34.182 | ||||
69 | 32 | +9:01 | 171 | Sprint | CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 32 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 4:32 4:32 | 34.165 | ||||
70 | 39 | +11:35 | 212 | Sprint | CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 4:33 4:33 | 34.147 | ||||
71 | 104 | +33:32 | 72 | Classic | LORENZO Randish Abdul Panama | 23 | Panama | 4:38 4:38 | 34.061 | ||||
72 | 63 | +20:37 | 202 | Classic | CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel | 20 | Guerreros Arduvi Betel | 4:42 4:42 | 33.993 | ||||
73 | 116 | +47:36 | 265 | Classic | GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 31 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 4:43 4:43 | 33.976 | ||||
74 | 80 | +25:52 | 6 | Climber | PINTO Luis Team Atletico Venezuela | 25 | Team Atletico Venezuela | 4:47 4:47 | 33.908 | ||||
75 | 29 | +8:37 | 194 | Sprint | RICO Fredy Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 23 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | ,, 4:47 | 33.908 | ||||
76 | 93 | +29:53 | 195 | Sprint | NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 27 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 4:52 4:52 | 33.823 | ||||
77 | 95 | +30:04 | 255 | Sprint | CLAVIJO Brayan Herrera Sport | 19 | Herrera Sport | ,, 4:52 | 33.823 | ||||
78 | 88 | +28:42 | 186 | Sprint | VILLEGAS Jesus JS Cycling | 23 | JS Cycling | 4:53 4:53 | 33.806 | ||||
79 | 119 | +55:56 | 145 | Sprint | SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 4:57 4:57 | 33.739 | ||||
80 | 75 | +23:20 | 176 | Climber | RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 20 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 5:00 5:00 | 33.688 | ||||
81 | 107 | +34:14 | 264 | Sprint | RAMOS Alberto Rafael Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 28 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 5:01 5:01 | 33.672 | ||||
82 | 86 | +28:00 | 261 | Sprint | RIOS Cristian Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 27 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 5:03 5:03 | 33.638 | ||||
83 | 46 | +14:20 | 104 | Sprint | COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 5:05 5:05 | 33.605 | ||||
84 | 85 | +27:33 | 93 | TT | VILORIA Enmanuel David Jajó Trujillo Indet | 19 | Jajó Trujillo Indet | 5:08 5:08 | 33.555 | ||||
85 | 81 | +26:09 | 156 | Sprint | TORRES Carlos Alberto Deportivo Tachira | 28 | Deportivo Tachira | 5:12 5:12 | 33.488 | ||||
86 | 94 | +29:55 | 256 | Sprint | RUIZ Dylan Herrera Sport | 19 | Herrera Sport | 5:13 5:13 | 33.472 | ||||
87 | 74 | +23:13 | 64 | Sprint | GUEVARA Gregory Venezuela | 20 | Venezuela | 5:14 5:14 | 33.455 | ||||
88 | 62 | +20:28 | 213 | Sprint | MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 5:15 5:15 | 33.439 | ||||
89 | 113 | +42:34 | 106 | Sprint | MILLAN Nelzon Team Saavedra | 20 | Team Saavedra | 5:22 5:22 | 33.323 | ||||
90 | 121 | +1:01:48 | 131 | Sprint | NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca | 21 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 5:24 5:24 | 33.291 | ||||
91 | 60 | +19:46 | 182 | Sprint | ABREU Daniel JS Cycling | 34 | JS Cycling | 5:25 5:25 | 33.274 | ||||
92 | 73 | +23:11 | 76 | TT | HERNANDEZ Nolberto Panama | 24 | Panama | 5:26 5:26 | 33.258 | ||||
93 | 79 | +25:12 | 201 | TT | JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel | 31 | Guerreros Arduvi Betel | 5:31 5:31 | 33.176 | ||||
94 | 110 | +39:15 | 102 | Climber | SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra | 22 | Team Saavedra | 5:32 5:32 | 33.16 | ||||
95 | 64 | +20:41 | 185 | Sprint | SANABRIA Cesar JS Cycling | 21 | JS Cycling | ,, 5:32 | 33.16 | ||||
96 | 76 | +23:21 | 175 | Sprint | CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 28 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 5:36 5:36 | 33.095 | ||||
97 | 58 | +18:52 | 5 | Sprint | CASTILLO Jose Team Atletico Venezuela | 25 | Team Atletico Venezuela | ,, 5:36 | 33.095 | ||||
98 | 96 | +30:10 | 203 | Sprint | JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel | 24 | Guerreros Arduvi Betel | 5:37 5:37 | 33.079 | ||||
99 | 92 | +29:46 | 92 | TT | BLANCO Julio Cesar Jajó Trujillo Indet | 22 | Jajó Trujillo Indet | 5:39 5:39 | 33.047 | ||||
100 | 118 | +51:03 | 45 | Classic | NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador | 28 | Best PC Ecuador | 5:40 5:40 | 33.031 | ||||
101 | 98 | +30:32 | 224 | Classic | TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki | 29 | Pamplona Osuna Sanki | 5:43 5:43 | 32.982 | ||||
102 | 50 | +16:01 | 205 | Classic | QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel | 19 | Guerreros Arduvi Betel | 5:44 5:44 | 32.966 | ||||
103 | 70 | +22:23 | 254 | Climber | BOBADILLA Duban Camilo Herrera Sport | 22 | Herrera Sport | 5:49 5:49 | 32.886 | ||||
104 | 37 | +11:02 | 126 | TT | RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit | 19 | Osorio Group City Bikes Quit | 5:51 5:51 | 32.854 | ||||
105 | 105 | +33:47 | 233 | Sprint | REVETE Brayan Fina Arroz MU Training | 20 | Fina Arroz MU Training | ,, 5:51 | 32.854 | ||||
106 | 112 | +40:52 | 103 | Sprint | SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra | 19 | Team Saavedra | 6:11 6:11 | 32.538 | ||||
107 | 117 | +48:24 | 223 | Sprint | NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki | 20 | Pamplona Osuna Sanki | 6:15 6:15 | 32.476 | ||||
108 | 125 | +1:06:39 | 132 | Sprint | GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca | 23 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 6:23 6:23 | 32.352 | ||||
109 | 115 | +46:16 | 162 | Sprint | HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 41 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | ,, 6:23 | 32.352 | ||||
110 | 114 | +43:00 | 135 | Sprint | IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca | 18 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 6:26 6:26 | 32.305 | ||||
111 | 65 | +20:47 | 115 | Sprint | MASCO-POLO Luis Club Guasa Bike Ecoplas | 34 | Club Guasa Bike Ecoplas | 6:29 6:29 | 32.259 | ||||
112 | 120 | +56:25 | 96 | Sprint | VIERA Jorge Jajó Trujillo Indet | 23 | Jajó Trujillo Indet | ,, 6:29 | 32.259 | ||||
113 | 127 | +1:09:10 | 222 | Sprint | AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki | 22 | Pamplona Osuna Sanki | 6:30 6:30 | 32.244 | ||||
114 | 106 | +34:01 | 242 | Sprint | YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw | 27 | Vit Osorio Gw | 6:41 6:41 | 32.076 | ||||
115 | 45 | +14:08 | 253 | Sprint | RUIZ Sebastian Herrera Sport | 22 | Herrera Sport | 6:47 6:47 | 31.985 | ||||
116 | 87 | +28:17 | 163 | Sprint | SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 31 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 6:54 6:54 | 31.879 | ||||
117 | 129 | +1:14:48 | 61 | TT | GARCIA Luis Kleiber Venezuela | 21 | Venezuela | 6:56 6:56 | 31.849 | ||||
118 | 124 | +1:04:00 | 146 | Sprint | QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized | 28 | Ultrabikex Especialized | 7:03 7:03 | 31.745 | ||||
119 | 108 | +37:07 | 105 | Sprint | PARRA Maykel Team Saavedra | 19 | Team Saavedra | 7:07 7:07 | 31.685 | ||||
120 | 101 | +32:30 | 214 | Sprint | AREVALO Anderson El Andinito Concafe Loteria Tachira | 22 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 7:14 7:14 | 31.582 | ||||
121 | 131 | +1:46:18 | 134 | TT | HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca | 20 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 7:19 7:19 | 31.508 | ||||
122 | 126 | +1:08:58 | 95 | Sprint | SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet | 22 | Jajó Trujillo Indet | 7:23 7:23 | 31.45 | ||||
123 | 102 | +32:47 | 215 | Sprint | ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira | 24 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 7:31 7:31 | 31.333 | ||||
124 | 128 | +1:13:35 | 94 | Sprint | LINARES William de Jesús Jajó Trujillo Indet | 20 | Jajó Trujillo Indet | 7:32 7:32 | 31.319 | ||||
125 | 111 | +39:20 | 252 | Sprint | CUELLAR Jose Luis Herrera Sport | 27 | Herrera Sport | 7:36 7:36 | 31.261 | ||||
126 | 109 | +38:23 | 221 | Sprint | BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki | 21 | Pamplona Osuna Sanki | ,, 7:36 | 31.261 | ||||
127 | 122 | +1:02:57 | 161 | TT | DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 21 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 7:38 7:38 | 31.232 | ||||
128 | 123 | +1:03:28 | 65 | TT | CARRERO Albert Venezuela | 18 | Venezuela | 7:50 7:50 | 31.06 | ||||
129 | 91 | +29:31 | 173 | Sprint | NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 27 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 8:46 8:46 | 30.282 | ||||
130 | 130 | +1:30:56 | 116 | Sprint | NOVA Jose Club Guasa Bike Ecoplas | 35 | Club Guasa Bike Ecoplas | 8:48 8:48 | 30.255 | ||||
131 | 100 | +32:23 | 133 | Sprint | ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca | 20 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 8:55 8:55 | 30.16 | ||||
132 | 132 | +1:48:04 | 113 | Sprint | CABALLERO Ramon Club Guasa Bike Ecoplas | 51 | Club Guasa Bike Ecoplas | 11:44 11:44 | 28.048 | ||||
DNS | 44 | Sprint | RODRIGUEZ Miguel Best PC Ecuador | 23 | Best PC Ecuador | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | 31 | GC | SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM | 44 | Team Medellín - EPM | 1 | 8:57:16 | .. | ||
2 | 1 | ▼1 | 1 | Climber | CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela | 27 | Team Atletico Venezuela | 1:33 1:33 | .. | |||
3 | 13 | ▲10 | 36 | TT | VARGAS Walter Team Medellín - EPM | 28 | Team Medellín - EPM | 3:05 3:05 | .. | |||
4 | 3 | ▼1 | 152 | Sprint | ALARCON José Deportivo Tachira | 32 | Deportivo Tachira | 3:07 3:07 | .. | |||
5 | 5 | - | 51 | Climber | OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa | 32 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 3:43 3:43 | .. | |||
6 | 18 | ▲12 | 151 | TT | GÁLVIZ Carlos Johan Deportivo Tachira | 31 | Deportivo Tachira | 3:47 3:47 | .. | |||
7 | 7 | - | 41 | Climber | PAREDES Anderson Timoteo Best PC Ecuador | 25 | Best PC Ecuador | 4:37 4:37 | .. | |||
8 | 15 | ▲7 | 14 | GC | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | 24 | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 4:37 | .. | |||
9 | 6 | ▼3 | 53 | Climber | CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 4:40 4:40 | .. | |||
10 | 11 | ▲1 | 193 | Climber | CHACÓN Franklin Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 22 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 4:52 4:52 | .. | |||
11 | 10 | ▼1 | 15 | Climber | UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec | 18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:55 4:55 | .. | |||
12 | 8 | ▼4 | 4 | Sprint | MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela | 44 | Team Atletico Venezuela | 5:00 5:00 | .. | |||
13 | 4 | ▼9 | 243 | Sprint | FUENTES Yorman Vit Osorio Gw | 28 | Vit Osorio Gw | 5:04 5:04 | .. | |||
14 | 17 | ▲3 | 43 | Climber | LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador | 20 | Best PC Ecuador | 5:38 5:38 | .. | |||
15 | 9 | ▼6 | 154 | TT | MENESES Henry Michel Deportivo Tachira | 26 | Deportivo Tachira | 5:43 5:43 | .. | |||
16 | 12 | ▼4 | 3 | Sprint | SALINAS Yonathan Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 6:05 6:05 | .. | |||
17 | 26 | ▲9 | 52 | Climber | GIL Angel Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 28 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 6:28 6:28 | .. | |||
18 | 20 | ▲2 | 34 | Climber | HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM | 26 | Team Medellín - EPM | 6:29 6:29 | .. | |||
19 | 14 | ▼5 | 155 | Climber | CAMARGO Nelson Deportivo Tachira | 31 | Deportivo Tachira | 6:49 6:49 | .. | |||
20 | 21 | ▲1 | 54 | Climber | MUÑOZ Edison Equipe Continental Orgullo Paisa | 25 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 6:57 6:57 | .. | |||
21 | 16 | ▼5 | 123 | Sprint | MENDOZA José Osorio Group City Bikes Quit | 26 | Osorio Group City Bikes Quit | 7:23 7:23 | .. | |||
22 | 28 | ▲6 | 101 | Sprint | MANTILLA Ferney Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 7:33 7:33 | .. | |||
23 | 30 | ▲7 | 121 | Climber | RUJANO José Humberto Osorio Group City Bikes Quit | 38 | Osorio Group City Bikes Quit | 7:39 7:39 | .. | |||
24 | 24 | - | 153 | Sprint | NAVA John Alberto Deportivo Tachira | 42 | Deportivo Tachira | 7:40 7:40 | .. | |||
25 | 22 | ▼3 | 91 | Climber | RUIZ Juan José Jajó Trujillo Indet | 32 | Jajó Trujillo Indet | 7:54 7:54 | .. | |||
26 | 31 | ▲5 | 122 | Climber | MORA Luis Guillermo Osorio Group City Bikes Quit | 26 | Osorio Group City Bikes Quit | 8:00 8:00 | .. | |||
27 | 25 | ▼2 | 211 | Climber | ROA Kevin El Andinito Concafe Loteria Tachira | 23 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 8:15 8:15 | .. | |||
28 | 29 | ▲1 | 241 | Sprint | BECERRA Eduin Vit Osorio Gw | 35 | Vit Osorio Gw | 8:23 8:23 | .. | |||
29 | 19 | ▼10 | 194 | Sprint | RICO Fredy Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 23 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 8:37 8:37 | .. | |||
30 | 27 | ▼3 | 172 | Climber | FLORES Ruben Eduardo Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 31 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 8:48 8:48 | .. | |||
31 | 34 | ▲3 | 124 | Sprint | GONZÁLEZ Ronald Javier Osorio Group City Bikes Quit | 39 | Osorio Group City Bikes Quit | 8:57 8:57 | .. | |||
32 | 23 | ▼9 | 171 | Sprint | CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 32 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 9:01 9:01 | .. | |||
33 | 33 | - | 35 | TT | SÁNCHEZ Brayan Team Medellín - EPM | 26 | Team Medellín - EPM | 9:06 9:06 | .. | |||
34 | 35 | ▲1 | 184 | Sprint | SEQUERA Pedro JS Cycling | 29 | JS Cycling | 9:39 9:39 | .. | |||
35 | 36 | ▲1 | 192 | Climber | RAMIREZ Yurgen Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 22 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 9:40 9:40 | .. | |||
36 | 37 | ▲1 | 21 | Climber | CAÑAVERAL Johnatan Bardiani-CSF-Faizanè | 24 | Bardiani-CSF-Faizanè | 10:17 10:17 | .. | |||
37 | 32 | ▼5 | 126 | TT | RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit | 19 | Osorio Group City Bikes Quit | 11:02 11:02 | .. | |||
38 | 40 | ▲2 | 204 | Sprint | JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel | 21 | Guerreros Arduvi Betel | 11:10 11:10 | .. | |||
39 | 38 | ▼1 | 212 | Sprint | CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 11:35 11:35 | .. | |||
40 | 41 | ▲1 | 42 | Sprint | GUAMÁ Byron Best PC Ecuador | 35 | Best PC Ecuador | 11:41 11:41 | .. | |||
41 | 42 | ▲1 | 23 | Climber | MONACO Alessandro Bardiani-CSF-Faizanè | 22 | Bardiani-CSF-Faizanè | 12:08 12:08 | .. | |||
42 | 45 | ▲3 | 196 | TT | GUTIERREZ Pedro Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 31 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 12:21 12:21 | .. | |||
43 | 43 | - | 125 | Sprint | RIVAS Angel Osorio Group City Bikes Quit | 31 | Osorio Group City Bikes Quit | 12:50 12:50 | .. | |||
44 | 47 | ▲3 | 25 | GC | ZACCANTI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè | 25 | Bardiani-CSF-Faizanè | 13:44 13:44 | .. | |||
45 | 39 | ▼6 | 253 | GC | RUIZ Sebastian Herrera Sport | 22 | Herrera Sport | 14:08 14:08 | .. | |||
46 | 44 | ▼2 | 104 | GC | COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 14:20 14:20 | .. | |||
47 | 49 | ▲2 | 191 | Sprint | BRICEÑO Yimmi José Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 34 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 15:21 15:21 | .. | |||
48 | 48 | - | 2 | Sprint | ABREU Jorge Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 15:41 15:41 | .. | |||
49 | 52 | ▲3 | 181 | TT | CHACÓN José Isidro JS Cycling | 43 | JS Cycling | 15:55 15:55 | .. | |||
50 | 46 | ▼4 | 205 | TT | QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel | 19 | Guerreros Arduvi Betel | 16:01 16:01 | .. | |||
51 | 56 | ▲5 | 32 | Climber | DUARTE Fabio Team Medellín - EPM | 34 | Team Medellín - EPM | 16:30 16:30 | .. | |||
52 | 50 | ▼2 | 263 | TT | JIMENEZ Bryan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 23 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 16:46 16:46 | .. | |||
53 | 55 | ▲2 | 183 | TT | GÓMEZ Daniel JS Cycling | 24 | JS Cycling | 17:00 17:00 | .. | |||
54 | 53 | ▼1 | 71 | TT | ESPINOZA Bolivar Panama | 24 | Panama | ,, 17:00 | .. | |||
55 | 54 | ▼1 | 144 | Sprint | MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 17:52 17:52 | .. | |||
56 | 60 | ▲4 | 33 | GC | SUAZA Bernardo Team Medellín - EPM | 28 | Team Medellín - EPM | 18:14 18:14 | .. | |||
57 | 59 | ▲2 | 55 | Climber | CANO Kevin Jhojan Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 18:40 18:40 | .. | |||
58 | 51 | ▼7 | 5 | Sprint | CASTILLO Jose Team Atletico Venezuela | 25 | Team Atletico Venezuela | 18:52 18:52 | .. | |||
59 | 63 | ▲4 | 232 | TT | RUIZ Omar Fina Arroz MU Training | 20 | Fina Arroz MU Training | 19:40 19:40 | .. | |||
60 | 58 | ▼2 | 182 | Sprint | ABREU Daniel JS Cycling | 34 | JS Cycling | 19:46 19:46 | .. | |||
61 | 65 | ▲4 | 75 | TT | CASTELBLANCO Jorge Panama | 32 | Panama | 20:18 20:18 | .. | |||
62 | 62 | - | 213 | TT | MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 20:28 20:28 | .. | |||
63 | 64 | ▲1 | 202 | TT | CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel | 20 | Guerreros Arduvi Betel | 20:37 20:37 | .. | |||
64 | 61 | ▼3 | 185 | Sprint | SANABRIA Cesar JS Cycling | 21 | JS Cycling | 20:41 20:41 | .. | |||
65 | 57 | ▼8 | 115 | Sprint | MASCO-POLO Luis Club Guasa Bike Ecoplas | 34 | Club Guasa Bike Ecoplas | 20:47 20:47 | .. | |||
66 | 67 | ▲1 | 66 | TT | ROJAS Máximo Eliecer Venezuela | 37 | Venezuela | 20:52 20:52 | .. | |||
67 | 76 | ▲9 | 16 | GC | PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec | 28 | Androni Giocattoli - Sidermec | 21:19 21:19 | .. | |||
68 | 68 | - | 143 | Sprint | VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 21:20 21:20 | .. | |||
69 | 71 | ▲2 | 262 | Sprint | CAÑAVERAL Johan Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 30 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 22:10 22:10 | .. | |||
70 | 66 | ▼4 | 254 | Climber | BOBADILLA Duban Camilo Herrera Sport | 22 | Herrera Sport | 22:23 22:23 | .. | |||
71 | 75 | ▲4 | 56 | Sprint | COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa | 25 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 22:32 22:32 | .. | |||
72 | 74 | ▲2 | 24 | Climber | RIVERA Kevin Bardiani-CSF-Faizanè | 22 | Bardiani-CSF-Faizanè | 22:40 22:40 | .. | |||
73 | 70 | ▼3 | 76 | TT | HERNANDEZ Nolberto Panama | 24 | Panama | 23:11 23:11 | .. | |||
74 | 72 | ▼2 | 64 | Sprint | GUEVARA Gregory Venezuela | 20 | Venezuela | 23:13 23:13 | .. | |||
75 | 73 | ▼2 | 176 | Climber | RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 20 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 23:20 23:20 | .. | |||
76 | 69 | ▼7 | 175 | Sprint | CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 28 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 23:21 23:21 | .. | |||
77 | 80 | ▲3 | 63 | Climber | RAMIREZ Yilber Venezuela | 19 | Venezuela | 24:25 24:25 | .. | |||
78 | 84 | ▲6 | 73 | TT | JURADO Christofer Robín Panama | 25 | Panama | 24:37 24:37 | .. | |||
79 | 77 | ▼2 | 201 | TT | JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel | 31 | Guerreros Arduvi Betel | 25:12 25:12 | .. | |||
80 | 81 | ▲1 | 6 | Climber | PINTO Luis Team Atletico Venezuela | 25 | Team Atletico Venezuela | 25:52 25:52 | .. | |||
81 | 79 | ▼2 | 156 | Sprint | TORRES Carlos Alberto Deportivo Tachira | 28 | Deportivo Tachira | 26:09 26:09 | .. | |||
82 | 83 | ▲1 | 11 | Sprint | TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli - Sidermec | 25 | Androni Giocattoli - Sidermec | 26:19 26:19 | .. | |||
83 | 86 | ▲3 | 251 | Sprint | TALERO Cristihan Herrera Sport | 30 | Herrera Sport | 26:21 26:21 | .. | |||
84 | 101 | ▲17 | 13 | Climber | RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec | 26 | Androni Giocattoli - Sidermec | 27:07 27:07 | .. | |||
85 | 85 | - | 93 | TT | VILORIA Enmanuel David Jajó Trujillo Indet | 19 | Jajó Trujillo Indet | 27:33 27:33 | .. | |||
86 | 87 | ▲1 | 261 | Sprint | RIOS Cristian Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 27 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 28:00 28:00 | .. | |||
87 | 82 | ▼5 | 163 | Sprint | SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 31 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 28:17 28:17 | .. | |||
88 | 89 | ▲1 | 186 | Sprint | VILLEGAS Jesus JS Cycling | 23 | JS Cycling | 28:42 28:42 | .. | |||
89 | 94 | ▲5 | 62 | TT | DÍAZ José Andrés Venezuela | 20 | Venezuela | 28:43 28:43 | .. | |||
90 | 92 | ▲2 | 12 | Sprint | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | 27 | Androni Giocattoli - Sidermec | 28:58 28:58 | .. | |||
91 | 78 | ▼13 | 173 | Sprint | NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 27 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 29:31 29:31 | .. | |||
92 | 90 | ▼2 | 92 | TT | BLANCO Julio Cesar Jajó Trujillo Indet | 22 | Jajó Trujillo Indet | 29:46 29:46 | .. | |||
93 | 97 | ▲4 | 195 | Sprint | NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 27 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 29:53 29:53 | .. | |||
94 | 95 | ▲1 | 256 | Sprint | RUIZ Dylan Herrera Sport | 19 | Herrera Sport | 29:55 29:55 | .. | |||
95 | 98 | ▲3 | 255 | Sprint | CLAVIJO Brayan Herrera Sport | 19 | Herrera Sport | 30:04 30:04 | .. | |||
96 | 93 | ▼3 | 203 | Sprint | JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel | 24 | Guerreros Arduvi Betel | 30:10 30:10 | .. | |||
97 | 102 | ▲5 | 26 | Sprint | LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè | 24 | Bardiani-CSF-Faizanè | 30:27 30:27 | .. | |||
98 | 96 | ▼2 | 224 | Sprint | TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki | 29 | Pamplona Osuna Sanki | 30:32 30:32 | .. | |||
99 | 108 | ▲9 | 74 | TT | STRAH Alex Antonio Panama | 24 | Panama | 32:19 32:19 | .. | |||
100 | 88 | ▼12 | 133 | TT | ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca | 20 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 32:23 32:23 | .. | |||
101 | 100 | ▼1 | 214 | TT | AREVALO Anderson El Andinito Concafe Loteria Tachira | 22 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 32:30 32:30 | .. | |||
102 | 99 | ▼3 | 215 | Sprint | ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira | 24 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 32:47 32:47 | .. | |||
103 | 106 | ▲3 | 22 | Sprint | DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè | 23 | Bardiani-CSF-Faizanè | 32:57 32:57 | .. | |||
104 | 105 | ▲1 | 72 | Classic | LORENZO Randish Abdul Panama | 23 | Panama | 33:32 33:32 | .. | |||
105 | 104 | ▼1 | 233 | Sprint | REVETE Brayan Fina Arroz MU Training | 20 | Fina Arroz MU Training | 33:47 33:47 | .. | |||
106 | 103 | ▼3 | 242 | Sprint | YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw | 27 | Vit Osorio Gw | 34:01 34:01 | .. | |||
107 | 107 | - | 264 | Sprint | RAMOS Alberto Rafael Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 28 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 34:14 34:14 | .. | |||
108 | 109 | ▲1 | 105 | Sprint | PARRA Maykel Team Saavedra | 19 | Team Saavedra | 37:07 37:07 | .. | |||
109 | 110 | ▲1 | 221 | Sprint | BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki | 21 | Pamplona Osuna Sanki | 38:23 38:23 | .. | |||
110 | 112 | ▲2 | 102 | Climber | SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra | 22 | Team Saavedra | 39:15 39:15 | .. | |||
111 | 111 | - | 252 | Climber | CUELLAR Jose Luis Herrera Sport | 27 | Herrera Sport | 39:20 39:20 | .. | |||
112 | 113 | ▲1 | 103 | Climber | SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra | 19 | Team Saavedra | 40:52 40:52 | .. | |||
113 | 115 | ▲2 | 106 | Climber | MILLAN Nelzon Team Saavedra | 20 | Team Saavedra | 42:34 42:34 | .. | |||
114 | 114 | - | 135 | Climber | IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca | 18 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 43:00 43:00 | .. | |||
115 | 116 | ▲1 | 162 | Sprint | HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 41 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 46:16 46:16 | .. | |||
116 | 118 | ▲2 | 265 | Classic | GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 31 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 47:36 47:36 | .. | |||
117 | 117 | - | 223 | Classic | NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki | 20 | Pamplona Osuna Sanki | 48:24 48:24 | .. | |||
118 | 119 | ▲1 | 45 | Classic | NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador | 28 | Best PC Ecuador | 51:03 51:03 | .. | |||
119 | 121 | ▲2 | 145 | Classic | SIERRA Jakson Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 55:56 55:56 | .. | |||
120 | 120 | - | 96 | Classic | VIERA Jorge Jajó Trujillo Indet | 23 | Jajó Trujillo Indet | 56:25 56:25 | .. | |||
121 | 124 | ▲3 | 131 | Classic | NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca | 21 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 1:01:48 1:01:48 | .. | |||
122 | 122 | - | 161 | TT | DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 21 | Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet | 1:02:57 1:02:57 | .. | |||
123 | 123 | - | 65 | TT | CARRERO Albert Venezuela | 18 | Venezuela | 1:03:28 1:03:28 | .. | |||
124 | 125 | ▲1 | 146 | Sprint | QUIROGA Yahir Ultrabikex Especialized | 28 | Ultrabikex Especialized | 1:04:00 1:04:00 | .. | |||
125 | 126 | ▲1 | 132 | Sprint | GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca | 23 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 1:06:39 1:06:39 | .. | |||
126 | 127 | ▲1 | 95 | Sprint | SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet | 22 | Jajó Trujillo Indet | 1:08:58 1:08:58 | .. | |||
127 | 128 | ▲1 | 222 | Sprint | AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki | 22 | Pamplona Osuna Sanki | 1:09:10 1:09:10 | .. | |||
128 | 129 | ▲1 | 94 | Sprint | LINARES William de Jesús Jajó Trujillo Indet | 20 | Jajó Trujillo Indet | 1:13:35 1:13:35 | .. | |||
129 | 130 | ▲1 | 61 | TT | GARCIA Luis Kleiber Venezuela | 21 | Venezuela | 1:14:48 1:14:48 | .. | |||
130 | 131 | ▲1 | 116 | TT | NOVA Jose Club Guasa Bike Ecoplas | 35 | Club Guasa Bike Ecoplas | 1:30:56 1:30:56 | .. | |||
131 | 133 | ▲2 | 134 | TT | HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca | 20 | Agrofan Triple Tachira Seminaca | 1:46:18 1:46:18 | .. | |||
132 | 132 | - | 113 | TT | CABALLERO Ramon Club Guasa Bike Ecoplas | 51 | Club Guasa Bike Ecoplas | 1:48:04 1:48:04 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | ▲1 | 31 | GC | SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM | 44 | Team Medellín - EPM | 38 | +10 | |
2 | 1 | ▼1 | 1 | Climber | CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela | 27 | Team Atletico Venezuela | 33 | +1 | |
3 | 4 | ▲1 | 152 | Sprint | ALARCON José Deportivo Tachira | 32 | Deportivo Tachira | 21 | +4 | |
4 | 3 | ▼1 | 251 | Sprint | TALERO Cristihan Herrera Sport | 30 | Herrera Sport | 20 | - | |
5 | 9 | ▲4 | 51 | Climber | OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa | 32 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 17 | +5 | |
6 | 5 | ▼1 | 12 | Sprint | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | 27 | Androni Giocattoli - Sidermec | 16 | - | |
7 | 6 | ▼1 | 45 | Classic | NOVOA Leonidas Sebastián Best PC Ecuador | 28 | Best PC Ecuador | 14 | - | |
8 | 7 | ▼1 | 193 | Climber | CHACÓN Franklin Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 22 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 13 | - | |
9 | 8 | ▼1 | 53 | Climber | CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 13 | - | |
10 | 27 | ▲17 | 36 | TT | VARGAS Walter Team Medellín - EPM | 28 | Team Medellín - EPM | 12 | +9 | |
11 | 10 | ▼1 | 56 | Sprint | COLON Johan Antonio Equipe Continental Orgullo Paisa | 25 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 12 | - | |
12 | 11 | ▼1 | 243 | Sprint | FUENTES Yorman Vit Osorio Gw | 28 | Vit Osorio Gw | 10 | - | |
13 | 12 | ▼1 | 22 | Sprint | DALLA VALLE Nicolas Bardiani-CSF-Faizanè | 23 | Bardiani-CSF-Faizanè | 10 | - | |
14 | 13 | ▼1 | 15 | Climber | UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec | 18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 9 | - | |
15 | 14 | ▼1 | 265 | Classic | GERMOSO Rudy Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 31 | Team Gestron Evolution Estancia Bolivar | 8 | - | |
16 | - | 151 | TT | GÁLVIZ Carlos Johan Deportivo Tachira | 31 | Deportivo Tachira | 8 | +8 | ||
17 | 15 | ▼2 | 41 | Climber | PAREDES Anderson Timoteo Best PC Ecuador | 25 | Best PC Ecuador | 8 | - | |
18 | 19 | ▲1 | 16 | GC | PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec | 28 | Androni Giocattoli - Sidermec | 8 | +2 | |
19 | - | 13 | Climber | RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec | 26 | Androni Giocattoli - Sidermec | 7 | +7 | ||
20 | 16 | ▼4 | 215 | Sprint | ALVARADO Jorge El Andinito Concafe Loteria Tachira | 24 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 7 | - | |
21 | - | 14 | GC | MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec | 24 | Androni Giocattoli - Sidermec | 6 | +6 | ||
22 | 17 | ▼5 | 4 | Sprint | MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela | 44 | Team Atletico Venezuela | 6 | - | |
23 | 18 | ▼5 | 154 | TT | MENESES Henry Michel Deportivo Tachira | 26 | Deportivo Tachira | 6 | - | |
24 | 20 | ▼4 | 195 | Sprint | NIEVES Xavier Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 27 | Vzla Pais Futuro Fina Arroz | 6 | - | |
25 | 21 | ▼4 | 242 | Sprint | YAGUARO Isaac Vit Osorio Gw | 27 | Vit Osorio Gw | 5 | - | |
26 | 22 | ▼4 | 66 | TT | ROJAS Máximo Eliecer Venezuela | 37 | Venezuela | 5 | - | |
27 | 23 | ▼4 | 95 | Sprint | SAEZ Enderson Jajó Trujillo Indet | 22 | Jajó Trujillo Indet | 5 | - | |
28 | 24 | ▼4 | 71 | TT | ESPINOZA Bolivar Panama | 24 | Panama | 4 | - | |
29 | 25 | ▼4 | 73 | TT | JURADO Christofer Robín Panama | 25 | Panama | 4 | - | |
30 | 26 | ▼4 | 26 | Sprint | LONARDI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè | 24 | Bardiani-CSF-Faizanè | 4 | - | |
31 | - | 52 | Climber | GIL Angel Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 28 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 3 | +3 | ||
32 | 28 | ▼4 | 2 | Sprint | ABREU Jorge Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 3 | - | |
33 | 29 | ▼4 | 3 | Sprint | SALINAS Yonathan Team Atletico Venezuela | 30 | Team Atletico Venezuela | 2 | - | |
34 | 30 | ▼4 | 34 | Climber | HERNÁNDEZ José Tito Team Medellín - EPM | 26 | Team Medellín - EPM | 2 | - | |
35 | 31 | ▼4 | 144 | Sprint | MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 2 | - | |
36 | 32 | ▼4 | 55 | Climber | CANO Kevin Jhojan Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 2 | - | |
37 | 33 | ▼4 | 75 | TT | CASTELBLANCO Jorge Panama | 32 | Panama | 2 | - | |
38 | 34 | ▼4 | 63 | Climber | RAMIREZ Yilber Venezuela | 19 | Venezuela | 2 | - | |
39 | 35 | ▼4 | 201 | TT | JEREZ Yosimar Guerreros Arduvi Betel | 31 | Guerreros Arduvi Betel | 1 | - | |
40 | 36 | ▼4 | 203 | TT | JEREZ Pedro Guerreros Arduvi Betel | 24 | Guerreros Arduvi Betel | 1 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 15 | Climber | UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec | 18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 9:02:11 | .. | |
2 | 2 | - | 43 | Climber | LÓPEZ Harold Martín Best PC Ecuador | 20 | Best PC Ecuador | 0:43 0:43 | .. | |
3 | 3 | - | 101 | Climber | MANTILLA Ferney Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 2:38 2:38 | .. | |
4 | 4 | - | 126 | TT | RUJANO Jeison José Osorio Group City Bikes Quit | 19 | Osorio Group City Bikes Quit | 6:07 6:07 | .. | |
5 | 6 | ▲1 | 204 | Sprint | JAIMES Johan Sebastian Guerreros Arduvi Betel | 21 | Guerreros Arduvi Betel | 6:15 6:15 | .. | |
6 | 5 | ▼1 | 212 | Sprint | CONTRERAS Darwin El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 6:40 6:40 | .. | |
7 | 7 | - | 104 | Sprint | COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra | 21 | Team Saavedra | 9:25 9:25 | .. | |
8 | 8 | - | 205 | Sprint | QUINTERO Edison Guerreros Arduvi Betel | 19 | Guerreros Arduvi Betel | 11:06 11:06 | .. | |
9 | 9 | - | 144 | Sprint | MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 12:57 12:57 | .. | |
10 | 12 | ▲2 | 232 | TT | RUIZ Omar Fina Arroz MU Training | 20 | Fina Arroz MU Training | 14:45 14:45 | .. | |
11 | 11 | - | 213 | TT | MARQUEZ Ramon El Andinito Concafe Loteria Tachira | 19 | El Andinito Concafe Loteria Tachira | 15:33 15:33 | .. | |
12 | 13 | ▲1 | 202 | TT | CARRERO Pablo Guerreros Arduvi Betel | 20 | Guerreros Arduvi Betel | 15:42 15:42 | .. | |
13 | 10 | ▼3 | 185 | Sprint | SANABRIA Cesar JS Cycling | 21 | JS Cycling | 15:46 15:46 | .. | |
14 | 14 | - | 143 | Sprint | VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized | 21 | Ultrabikex Especialized | 16:25 16:25 | .. | |
15 | 15 | - | 64 | Sprint | GUEVARA Gregory Venezuela | 20 | Venezuela | 18:18 18:18 | .. | |
16 | 16 | - | 176 | Climber | RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 20 | Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo | 18:25 18:25 | .. | |
17 | 17 | - | 63 | Climber | RAMIREZ Yilber Venezuela | 19 | Venezuela | 19:34 19:34 | .. | |
18 | 18 | - | 93 | TT | VILORIA Enmanuel David Jajó Trujillo Indet | 19 | Jajó Trujillo Indet | 22:38 22:38 | .. | |
19 | 20 | ▲1 | 62 | TT | DÍAZ José Andrés Venezuela | 20 | Venezuela | 23:48 23:48 | .. | |
20 | 21 | ▲1 | 255 | TT | CLAVIJO Brayan Herrera Sport | 19 | Herrera Sport | 25:09 25:09 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 1 | Climber | CAMPOS Roniel Team Atletico Venezuela | 27 | Team Atletico Venezuela | 10 | - | |
2 | 2 | - | 152 | Sprint | ALARCON José Deportivo Tachira | 32 | Deportivo Tachira | 7 | - | |
3 | 3 | - | 31 | GC | SEVILLA Óscar Team Medellín - EPM | 44 | Team Medellín - EPM | 5 | - | |
4 | 4 | - | 66 | TT | ROJAS Máximo Eliecer Venezuela | 37 | Venezuela | 4 | - | |
5 | 5 | - | 51 | Climber | OSORIO Danny Equipe Continental Orgullo Paisa | 32 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 3 | - | |
6 | 6 | - | 71 | TT | ESPINOZA Bolivar Panama | 24 | Panama | 2 | - | |
7 | 7 | - | 53 | Climber | CASTAÑO Sebastián Alexander Equipe Continental Orgullo Paisa | 23 | Equipe Continental Orgullo Paisa | 1 | - | |
8 | 8 | - | 4 | Sprint | MEDINA Manuel Eduardo Team Atletico Venezuela | 44 | Team Atletico Venezuela | 1 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 January 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.6 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:18.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:59
- Vert. meters:438
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: