2020
2022
«
»
2021»56th

Vuelta al Tachira en Bicicleta

(2.2)
2021»Stage 6»Santo DomingoCasa del Padre(148km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
112+16:0541
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador754:13:34
223+29:5316
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec320:43
0:43
339+50:5823
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè114:39
4:39
47+12:14152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira ,,
4:39
513+16:51191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 5:02
5:02
631+45:30154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 5:32
5:32
73+5:4851
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa5:38
5:38
82+2:3131
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM6:05
6:05
91+0:001
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela,,
6:05
1016+23:45192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
6:05
114+7:4315
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec6:28
6:28
1214+20:40155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 6:29
6:29
136+10:2814
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec6:43
6:43
1411+15:0552
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa6:50
6:50
1510+14:2253
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa7:08
7:08
1620+27:48124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 7:13
7:13
175+8:48243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 7:14
7:14
1817+25:18193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 8:51
8:51
1922+28:14121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit 8:57
8:57
2015+22:50122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 9:06
9:06
218+12:553
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela9:15
9:15
2233+45:4063
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela9:37
9:37
2335+46:02194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 10:11
10:11
2441+51:5054
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa10:38
10:38
2528+41:00172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo10:42
10:42
2618+27:322
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela11:36
11:36
2729+41:29144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized11:59
11:59
2819+27:48151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 12:23
12:23
2926+38:58212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira12:50
12:50
319+14:214
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela12:52
12:52
3221+28:02153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 14:40
14:40
3338+50:36213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira15:38
15:38
3430+45:23125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit ,,
15:38
3550+1:01:23126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 16:06
16:06
3637+47:1535
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM16:55
16:55
3755+1:04:5425
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè16:56
16:56
3825+38:11171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo17:32
17:32
3958+1:10:2755
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa,,
17:32
4027+40:3621
CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè18:41
18:41
4159+1:11:3333
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM19:04
19:04
4273+1:26:48176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
19:04
4357+1:10:18263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar19:20
19:20
4452+1:02:22143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized19:21
19:21
4561+1:14:207532Panama19:47
19:47
4632+45:31241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 20:13
20:13
4766+1:18:2264
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela20:54
20:54
4847+59:06254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport 21:00
21:00
4956+1:09:13251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport ,,
21:00
5075+1:28:0524
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè,,
21:00
5134+45:4736
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM21:28
21:28
5253+1:02:5634
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
21:28
5365+1:18:1556
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa,,
21:28
5462+1:15:50232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training21:57
21:57
5560+1:13:34195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
21:57
5689+1:39:507424Panama23:06
23:06
5767+1:18:316
PINTO LuisTeam Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela25:25
25:25
5836+46:44184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling 25:27
25:27
5943+54:18183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling 25:40
25:40
6072+1:26:3732
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM25:42
25:42
61104+2:02:00131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 25:57
25:57
6251+1:01:30202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel26:02
26:02
6349+59:52262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar26:04
26:04
6442+53:5518143JS Cycling 26:22
26:22
6577+1:29:19186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling ,,
26:22
6668+1:19:295
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
38Team Atletico Venezuela,,
26:22
6746+58:06182
ABREU DanielJS Cycling
35JS Cycling 26:42
26:42
6848+59:30204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel,,
26:42
6974+1:27:26205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel27:00
27:00
7080+1:32:0826
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè27:26
27:26
71101+1:52:56103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 27:39
27:39
7240+51:3313
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec28:09
28:09
7363+1:16:46253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 28:25
28:25
7454+1:03:03123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 28:27
28:27
7599+1:51:15221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki ,,
28:27
7684+1:35:4222
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè28:30
28:30
7779+1:30:45261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
28:30
7871+1:26:07175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo28:31
28:31
7976+1:29:06156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira 28:42
28:42
8090+1:44:02203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel29:27
29:27
8187+1:39:04201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel,,
29:27
8269+1:21:197124Panama30:04
30:04
8370+1:25:18185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 30:22
30:22
8488+1:39:44242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 31:30
31:30
8582+1:32:4011
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec32:06
32:06
86102+1:54:29265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar32:38
32:38
8744+56:23211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira32:39
32:39
8896+1:49:27133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
32:39
8993+1:47:39224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 32:42
32:42
9064+1:17:48115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas,,
32:42
9191+1:46:5392
BLANCO PIRELA Julio CesarJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet,,
32:42
92111+2:13:3296
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet,,
32:42
9345+57:3191
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet,,
32:42
9478+1:29:28196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz ,,
32:42
95106+2:03:23162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
32:42
9697+1:49:51214
AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira32:56
32:56
9785+1:36:0912
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec,,
32:56
9892+1:47:25255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport ,,
32:56
9983+1:35:33163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 33:01
33:01
100100+1:51:51233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training33:39
33:39
101116+3:06:09113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas33:40
33:40
102109+2:09:574528Best PC Ecuador34:32
34:32
10381+1:32:087624Panama34:42
34:42
104105+2:02:07106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 35:08
35:08
105112+2:26:13132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 35:09
35:09
10686+1:37:1793
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet35:29
35:29
10798+1:50:04252
CUELLAR Jose LuisHerrera Sport
27Herrera Sport 36:29
36:29
10895+1:48:376637Venezuela38:48
38:48
109115+2:38:016121Venezuela,,
38:48
110103+1:56:00215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
38:48
111107+2:07:16135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 39:51
39:51
112114+2:33:2495
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet40:01
40:01
11394+1:48:32264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar40:03
40:03
114113+2:28:17161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
40:03
115108+2:08:40102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 40:28
40:28
116110+2:11:58105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra 45:26
45:26
DNF222
AYALA Breyner Pamplona Osuna Sanki
22 Pamplona Osuna Sanki -
DNF134
HIGUERA Jean Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca -
DNF223
NINO Carlos Pamplona Osuna Sanki
20 Pamplona Osuna Sanki -
DNF104
COCUNUBO Jhon Arnold Team Saavedra
21 Team Saavedra -
DNF116
NOVA JoseClub Guasa Bike Ecoplas
35Club Guasa Bike Ecoplas-
DNF7325Panama-
DNF256
RUIZ DylanHerrera Sport
19Herrera Sport -
DNS43
LOPEZ Harold MartinBest PC Ecuador
20Best PC Ecuador-
OTL173
NIEVES Hector Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
27 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo,,
-5:0-14:0-34
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-1
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela1 17:32:13..
22-31
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM2:31
2:31
..
33-51
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa5:48
5:48
..
44-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec7:43
7:43
..
56▲1243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 8:48
8:48
..
68▲214
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec10:28
10:28
..
710▲3152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 12:14
12:14
..
87▼13
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela12:55
12:55
..
95▼44
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela14:21
14:21
..
109▼153
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa14:22
14:22
..
1111-52
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa15:05
15:05
..
1218▲641
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador16:05
16:05
..
1312▼1191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 16:51
16:51
..
1415▲1155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 20:40
20:40
..
1514▼1122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 22:50
22:50
..
1620▲4192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 23:45
23:45
..
1719▲2193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 25:18
25:18
..
1817▼12
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela27:32
27:32
..
1916▼3151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 27:48
27:48
..
2022▲2124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit ,,
27:48
..
2113▼8153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 28:02
28:02
..
2221▼1121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit 28:14
28:14
..
2335▲1216
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec29:53
29:53
..
2429▲5101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra 37:18
37:18
..
2523▼2171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo38:11
38:11
..
2632▲6212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira38:58
38:58
..
2725▼221
CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè40:36
40:36
..
2838▲10172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo41:00
41:00
..
2936▲7144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized41:29
41:29
..
3037▲7125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit 45:23
45:23
..
3151▲20154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 45:30
45:30
..
3231▼1241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 45:31
45:31
..
3348▲1563
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela45:40
45:40
..
3428▼636
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM45:47
45:47
..
3547▲12194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 46:02
46:02
..
3624▼12184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling 46:44
46:44
..
3739▲235
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM47:15
47:15
..
3845▲7213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira50:36
50:36
..
3957▲1823
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè50:58
50:58
..
4026▼1413
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec51:33
51:33
..
4152▲1154
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa51:50
51:50
..
4233▼918143JS Cycling 53:55
53:55
..
4334▼9183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling 54:18
54:18
..
4427▼17211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira56:23
56:23
..
4530▼1591
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet57:31
57:31
..
4640▼6182
ABREU DanielJS Cycling
35JS Cycling 58:06
58:06
..
4749▲2254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport 59:06
59:06
..
4841▼7204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel59:30
59:30
..
4942▼7262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar59:52
59:52
..
5056▲6126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 1:01:23
1:01:23
..
5146▼5202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel1:01:30
1:01:30
..
5254▲2143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized1:02:22
1:02:22
..
5353-34
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM1:02:56
1:02:56
..
5444▼10123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 1:03:03
1:03:03
..
5558▲325
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè1:04:54
1:04:54
..
5659▲3251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 1:09:13
1:09:13
..
5761▲4263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:10:18
1:10:18
..
5865▲755
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa1:10:27
1:10:27
..
5964▲533
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM1:11:33
1:11:33
..
6063▲3195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:13:34
1:13:34
..
6169▲87532Panama1:14:20
1:14:20
..
6268▲6232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:15:50
1:15:50
..
6360▼3253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 1:16:46
1:16:46
..
6455▼9115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas1:17:48
1:17:48
..
6572▲756
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa1:18:15
1:18:15
..
6674▲864
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela1:18:22
1:18:22
..
6767-6
PINTO LuisTeam Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela1:18:31
1:18:31
..
6866▼25
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
38Team Atletico Venezuela1:19:29
1:19:29
..
6962▼77124Panama1:21:19
1:21:19
..
7070-185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 1:25:18
1:25:18
..
7175▲4175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:26:07
1:26:07
..
7280▲832
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM1:26:37
1:26:37
..
7389▲16176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:26:48
1:26:48
..
7478▲4205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel1:27:26
1:27:26
..
7587▲1224
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè1:28:05
1:28:05
..
7677▲1156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira 1:29:06
1:29:06
..
7784▲7186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling 1:29:19
1:29:19
..
7871▼7196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:29:28
1:29:28
..
7982▲3261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:30:45
1:30:45
..
8086▲626
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè1:32:08
1:32:08
..
8173▼87624Panama,,
1:32:08
..
8279▼311
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec1:32:40
1:32:40
..
8383-163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 1:35:33
1:35:33
..
8488▲422
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè1:35:42
1:35:42
..
8585-12
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec1:36:09
1:36:09
..
8681▼593
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet1:37:17
1:37:17
..
8792▲5201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel1:39:04
1:39:04
..
8890▲2242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 1:39:44
1:39:44
..
89100▲117424Panama1:39:50
1:39:50
..
9098▲8203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel1:44:02
1:44:02
..
9196▲592
BLANCO PIRELA Julio CesarJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet1:46:53
1:46:53
..
9297▲5255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 1:47:25
1:47:25
..
9399▲6224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 1:47:39
1:47:39
..
9491▼3264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:48:32
1:48:32
..
9593▼26637Venezuela1:48:37
1:48:37
..
96101▲5133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:49:27
1:49:27
..
97102▲5214
AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira1:49:51
1:49:51
..
9894▼4252
CUELLAR Jose LuisHerrera Sport
27Herrera Sport 1:50:04
1:50:04
..
99107▲8221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 1:51:15
1:51:15
..
100104▲4233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:51:51
1:51:51
..
101108▲7103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 1:52:56
1:52:56
..
102106▲4265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:54:29
1:54:29
..
103103-215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira1:56:00
1:56:00
..
104116▲12131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:02:00
2:02:00
..
105110▲5106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 2:02:07
2:02:07
..
106113▲7162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 2:03:23
2:03:23
..
107111▲4135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:07:16
2:07:16
..
108112▲4102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 2:08:40
2:08:40
..
109115▲64528Best PC Ecuador2:09:57
2:09:57
..
110109▼1105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra 2:11:58
2:11:58
..
111117▲696
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet2:13:32
2:13:32
..
112119▲7132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:26:13
2:26:13
..
113118▲5161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 2:28:17
2:28:17
..
114120▲695
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet2:33:24
2:33:24
..
115122▲76121Venezuela2:38:01
2:38:01
..
116124▲8113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas3:06:09
3:06:09
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-1
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela51+3
22-31
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM50+4
33-51
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa29+5
4-152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 29+29
5-16
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec26+26
6-193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 25+25
7-41
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador24+24
8-251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 20+20
9-13
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec20+20
10-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec19+19
11-12
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec16+16
12-243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 14+14
13-4528Best PC Ecuador14+14
14-53
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa13+13
15-191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 13+13
16-154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 12+12
17-36
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM12+12
18-56
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa12+12
19-4
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela11+11
20-23
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè11+11
21-22
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè10+10
22-242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 9+9
23-265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8+8
24-14
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec8+8
25-151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 8+8
26-215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira7+7
27-153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 6+6
28-195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 6+6
29-263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5+5
30-3
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela5+5
31-6637Venezuela5+5
32-95
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet5+5
33-11
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec4+4
34-55
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa4+4
35-7124Panama4+4
36-26
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè4+4
37-52
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa3+3
38-2
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela3+3
39-176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo3+3
40-192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2+2
41-144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized2+2
42-63
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela2+2
43-34
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM2+2
44-7532Panama2+2
45-232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training2+2
46-253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 2+2
47-123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 1+1
48-25
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè1+1
49-201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel1+1
50-203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-1
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela19-
2-41
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador17+17
35▲2152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 12+5
4-16
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec12+12
52▼32
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela11-
63▼331
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM7-
74▼34
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela7-
86▼213
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec6-
9-193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 5+5
10-23
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè5+5
117▼451
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa4-
12-6637Venezuela4+4
138▼57124Panama2-
14-176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2+2
159▼653
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa1-
16-191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec 17:39:56..
23▲1212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira31:15
31:15
..
39▲663
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela38:01
38:01
..
47▲3213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira42:53
42:53
..
512▲7126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 53:40
53:40
..
68▲2202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel53:47
53:47
..
713▲6232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:08:07
1:08:07
..
815▲764
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela1:10:39
1:10:39
..
918▲9176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:19:05
1:19:05
..
1016▲6205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel1:19:43
1:19:43
..
1117▲693
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet1:29:34
1:29:34
..
1219▲7255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 1:39:42
1:39:42
..
13-133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:41:44
1:41:44
..
14-233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:44:08
1:44:08
..
15-103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 1:45:13
1:45:13
..
16-131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 1:54:24
1:54:24
..
17-106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 1:59:33
1:59:33
..
18-135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:04:15
2:04:15
..
19-105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra 2:20:34
2:20:34
..
20-161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 3:40:04
3:40:04
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Atletico Venezuela 53:03:11..
22- Androni Giocattoli - SidermecPRT1:40
1:40
..
33- Equipe Continental Orgullo PaisaCLUB8:20
8:20
..
44- Deportivo Tachira 20:00
20:00
..
55- Vzla Pais Futuro Fina Arroz 30:26
30:26
..
67▲1 Osorio Group City Bikes Quit 48:20
48:20
..
76▼1 Team Medellin - EPMCT1:04:05
1:04:05
..
89▲1 El Andinito Concafe Loteria Tachira1:57:53
1:57:53
..
911▲2 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2:02:01
2:02:01
..
108▼2 JS Cycling 2:05:37
2:05:37
..
1110▼1 Vit Osorio Gw 2:07:41
2:07:41
..
1213▲1 Bardiani-CSF-FaizanèPRT2:10:01
2:10:01
..
1315▲2 Herrera Sport CLUB2:53:55
2:53:55
..
1414- Guerreros Arduvi Betel3:01:40
3:01:40
..
1516▲1 Team Saavedra 3:02:59
3:02:59
..
1617▲1 VenezuelaNAT3:06:58
3:06:58
..
1718▲1 Team Gestron Evolution Estancia Bolivar3:14:06
3:14:06
..
1820▲2 PanamaNAT3:22:58
3:22:58
..
1919- Jajó Trujillo Indet3:42:03
3:42:03
..
2021▲1 Agrofan Triple Tachira Seminaca 5:07:45
5:07:45
..
2123▲2 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 5:40:41
5:40:41
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    22 January 2021
  • Avg. speed winner:
    35.02 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    148 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    334
  • Vert. meters:
    3094
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    130
  • Won how:

Race profile

Sites