2020
2022
«
»
2021»56th

Vuelta al Tachira en Bicicleta

(2.2)
2021»Stage 7»BramónCerro El Cristo(123.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
16+11:02152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 753:40:43
215+27:14151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 320:34
0:34
33+5:3251
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa110:47
0:47
44+7:3515
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec0:51
0:51
52+2:3131
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM0:59
0:59
69+14:214
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela,,
0:59
71+0:001
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela,,
0:59
85+10:4114
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec1:12
1:12
912+24:01192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:15
1:15
108+13:113
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela1:17
1:17
1111+21:01155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 1:20
1:20
1217+30:2616
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec1:32
1:32
1325+41:53172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:52
1:52
1427+47:16194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 2:03
2:03
1516+29:10124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 2:21
2:21
1630+48:4135
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM2:26
2:26
1724+41:21212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira3:22
3:22
1826+43:54144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized3:24
3:24
1910+16:5453
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa3:31
3:31
2022+40:50171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo3:38
3:38
2129+48:2963
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela3:44
3:44
2258+1:30:5924
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè3:53
3:53
2318+31:11121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit 3:56
3:56
2438+1:06:00123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit ,,
3:56
257+11:45243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw ,,
3:56
2614+25:57122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 4:07
4:07
2760+1:32:39196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 4:10
4:10
2819+31:26153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 4:23
4:23
2931+49:32154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 5:01
5:01
3059+1:31:0232
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM5:24
5:24
3167+1:44:457424Panama5:54
5:54
3237+1:05:00262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar6:07
6:07
3332+51:10241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 6:38
6:38
3446+1:17:47263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8:28
8:28
3521+37:012
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela10:28
10:28
3613+25:3241
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador,,
10:28
3733+55:41125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit 10:57
10:57
3840+1:07:2991
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet,,
10:57
3928+47:181012110:59
10:59
4061+1:36:55176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo11:06
11:06
4155+1:28:10115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas11:21
11:21
4280+2:03:34103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 11:37
11:37
4343+1:10:22204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel11:51
11:51
4436+1:04:5518143JS Cycling 11:59
11:59
4535+57:46184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling 12:01
12:01
4642+1:09:08182
ABREU DanielJS Cycling
35JS Cycling ,,
12:01
4720+36:29193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 12:10
12:10
4934+57:1436
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM12:26
12:26
5045+1:14:2334
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM,,
12:26
5151+1:23:0033
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM,,
12:26
5239+1:07:07183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling 13:48
13:48
5350+1:22:39251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 14:25
14:25
5472+1:51:357624Panama20:26
20:26
5544+1:11:4913
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec21:15
21:15
5673+1:52:3026
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè21:21
21:21
5753+1:25:1625
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè,,
21:21
5870+1:51:07261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
21:21
5963+1:39:2564
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela22:02
22:02
6079+2:03:04242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 24:19
24:19
6152+1:24:48126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 24:24
24:24
6295+2:33:304528Best PC Ecuador24:32
24:32
6362+1:37:19195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 24:44
24:44
6464+1:40:56253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 25:09
25:09
6571+1:51:28175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo26:20
26:20
6623+41:1152
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa27:05
27:05
6748+1:17:5654
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa,,
27:05
6854+1:26:23254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport 28:16
28:16
6975+1:56:36186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling ,,
28:16
7083+2:11:19203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel,,
28:16
7178+2:02:50163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet ,,
28:16
7266+1:43:07232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
28:16
7347+1:17:53213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
28:16
7477+1:59:5711
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec,,
28:16
7598+2:40:4996
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet,,
28:16
7688+2:19:08233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training,,
28:16
7793+2:29:24106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra ,,
28:16
7884+2:14:56224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki ,,
28:16
7992+2:29:17131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
28:16
8087+2:16:44133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
28:16
8165+1:41:387532Panama28:17
28:17
8299+2:53:531322328:39
28:39
8368+1:45:5956
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa28:43
28:43
8456+1:29:14202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel,,
28:43
8585+2:15:09255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport ,,
28:43
8696+2:35:00135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca ,,
28:43
8791+2:23:51215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira28:50
28:50
8890+2:22:20265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
28:50
8969+1:47:205
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
38Team Atletico Venezuela,,
28:50
9076+1:56:57156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira ,,
28:50
9174+1:53:09185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling ,,
28:50
92101+3:05:526121Venezuela,,
28:50
9357+1:30:13143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized,,
28:50
9481+2:03:3522
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè28:52
28:52
9586+2:16:25264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar,,
28:52
9694+2:31:32162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 29:08
29:08
9797+2:36:55102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 29:14
29:14
9889+2:19:33221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 29:17
29:17
99100+3:01:4595
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet29:20
29:20
100103+3:34:30113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas,,
29:20
10182+2:04:3112
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec29:21
29:21
10249+1:19:2723
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè29:28
29:28
103102+3:06:25161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 39:07
39:07
DNF7124Panama-
DNF21
CAÑAVERAL JohnatanBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF92
BLANCO PIRELA Julio CesarJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet-
DNF6
PINTO LuisTeam Atletico Venezuela
25Team Atletico Venezuela-
DNF105
PARRA Maykel Team Saavedra
19 Team Saavedra -
DNF6637Venezuela-
DNF201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel-
DNF93
VILORIA EnmanuelJajó Trujillo Indet
19Jajó Trujillo Indet-
DNF252
CUELLAR Jose LuisHerrera Sport
27Herrera Sport -
DNS41+1:07:42211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira-
DNS205
QUINTERO EdisonGuerreros Arduvi Betel
19Guerreros Arduvi Betel-
DNS191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz -
OTL214
AREVALO AndersonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
22El Andinito Concafe Loteria Tachira,,
-4:0-41:0-43
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-1
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela1 21:13:55..
22-31
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM2:31
2:31
..
33-51
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa5:32
5:32
..
44-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec7:35
7:35
..
56▲114
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec10:41
10:41
..
67▲1152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 11:02
11:02
..
75▼2243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 11:45
11:45
..
88-3
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela13:11
13:11
..
99-4
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela14:21
14:21
..
1010-53
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa16:54
16:54
..
1114▲3155
CAMARGO NelsonDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 21:01
21:01
..
1216▲4192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 24:01
24:01
..
1312▼141
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador25:32
25:32
..
1415▲1122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 25:57
25:57
..
1519▲4151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 27:14
27:14
..
1620▲4124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 29:10
29:10
..
1723▲616
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec30:26
30:26
..
1822▲4121
RUJANO José HumbertoOsorio Group City Bikes Quit
38Osorio Group City Bikes Quit 31:11
31:11
..
1921▲2153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 31:26
31:26
..
2017▼3193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 36:29
36:29
..
2118▼32
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela37:01
37:01
..
2225▲3171
CAMARGO Jonathan Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
32 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo40:50
40:50
..
2311▼1252
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa41:11
41:11
..
2426▲2212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira41:21
41:21
..
2528▲3172
FLORES Ruben Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
40 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo41:53
41:53
..
2629▲3144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized43:54
43:54
..
2735▲8194
RICO FredyVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 47:16
47:16
..
2824▼4101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra 47:18
47:18
..
2933▲463
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela48:29
48:29
..
3037▲735
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM48:41
48:41
..
3131-154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 49:32
49:32
..
3232-241
BECERRA EduinVit Osorio Gw
35Vit Osorio Gw 51:10
51:10
..
3330▼3125
RIVAS AngelOsorio Group City Bikes Quit
31Osorio Group City Bikes Quit 55:41
55:41
..
3434-36
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM57:14
57:14
..
3536▲1184
SEQUERA PedroJS Cycling
29JS Cycling 57:46
57:46
..
3642▲618143JS Cycling 1:04:55
1:04:55
..
3749▲12262
CAÑAVERAL JohanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
30Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:05:00
1:05:00
..
3854▲16123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 1:06:00
1:06:00
..
3943▲4183
GÓMEZ DanielJS Cycling
24JS Cycling 1:07:07
1:07:07
..
4045▲591
RUIZ Juan JoséJajó Trujillo Indet
32Jajó Trujillo Indet1:07:29
1:07:29
..
4144▲3211
ROA KevinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
23El Andinito Concafe Loteria Tachira1:07:42
1:07:42
..
4246▲4182
ABREU DanielJS Cycling
35JS Cycling 1:09:08
1:09:08
..
4348▲5204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel1:10:22
1:10:22
..
4440▼413
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec1:11:49
1:11:49
..
4553▲834
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM1:14:23
1:14:23
..
4657▲11263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:17:47
1:17:47
..
4738▼9213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira1:17:53
1:17:53
..
4841▼754
MUNOZ EdisonEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa1:17:56
1:17:56
..
4939▼1023
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè1:19:27
1:19:27
..
5056▲6251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 1:22:39
1:22:39
..
5159▲833
SUAZA BernardoTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM1:23:00
1:23:00
..
5250▼2126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 1:24:48
1:24:48
..
5355▲225
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè1:25:16
1:25:16
..
5447▼7254
BOBADILLA DubanHerrera Sport
22Herrera Sport 1:26:23
1:26:23
..
5564▲9115
MASCO LuisClub Guasa Bike Ecoplas
34Club Guasa Bike Ecoplas1:28:10
1:28:10
..
5651▼5202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel1:29:14
1:29:14
..
5752▼5143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized1:30:13
1:30:13
..
5875▲1724
RIVERA KevinBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè1:30:59
1:30:59
..
5972▲1332
DUARTE FabioTeam Medellin - EPM
34Team Medellin - EPM1:31:02
1:31:02
..
6078▲18196
GUTIERREZ PedroVzla Pais Futuro Fina Arroz
31Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:32:39
1:32:39
..
6173▲12176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:36:55
1:36:55
..
6260▼2195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1:37:19
1:37:19
..
6366▲364
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela1:39:25
1:39:25
..
6463▼1253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 1:40:56
1:40:56
..
6561▼47532Panama1:41:38
1:41:38
..
6662▼4232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:43:07
1:43:07
..
6789▲227424Panama1:44:45
1:44:45
..
6865▼356
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa1:45:59
1:45:59
..
6968▼15
CASTILLO JoséTeam Atletico Venezuela
38Team Atletico Venezuela1:47:20
1:47:20
..
7079▲9261
RIOS CristianTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
27Team Gestron Evolution Estancia Bolivar1:51:07
1:51:07
..
7171-175
CASTANO Neubery Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
28 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:51:28
1:51:28
..
7281▲97624Panama1:51:35
1:51:35
..
7380▲726
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè1:52:30
1:52:30
..
7470▼4185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 1:53:09
1:53:09
..
7577▲2186
VILLEGAS JesusJS Cycling
23JS Cycling 1:56:36
1:56:36
..
7676-156
TORRES Carlos AlbertoDeportivo Tachira
28Deportivo Tachira 1:56:57
1:56:57
..
7782▲511
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec1:59:57
1:59:57
..
7883▲5163
SÁNCHEZ Yohan Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
31 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 2:02:50
2:02:50
..
7988▲9242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 2:03:04
2:03:04
..
80101▲21103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 2:03:34
2:03:34
..
8184▲322
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè2:03:35
2:03:35
..
8285▲312
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec2:04:31
2:04:31
..
8390▲7203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel2:11:19
2:11:19
..
8493▲9224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 2:14:56
2:14:56
..
8592▲7255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 2:15:09
2:15:09
..
8694▲8264
RAMOS Alberto RafaelTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
28Team Gestron Evolution Estancia Bolivar2:16:25
2:16:25
..
8796▲9133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:16:44
2:16:44
..
88100▲12233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training2:19:08
2:19:08
..
8999▲10221
BELTRAN Alexis Pamplona Osuna Sanki
21 Pamplona Osuna Sanki 2:19:33
2:19:33
..
90102▲12265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar2:22:20
2:22:20
..
91103▲12215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira2:23:51
2:23:51
..
92104▲12131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:29:17
2:29:17
..
93105▲12106
MILLAN Nelzon Team Saavedra
20 Team Saavedra 2:29:24
2:29:24
..
94106▲12162
HERRERA Julio Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
41 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 2:31:32
2:31:32
..
95109▲144528Best PC Ecuador2:33:30
2:33:30
..
96107▲11135
IBARRA Ruben Agrofan Triple Tachira Seminaca
18 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:35:00
2:35:00
..
97108▲11102
SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra
22 Team Saavedra 2:36:55
2:36:55
..
98111▲1396
VIERA JorgeJajó Trujillo Indet
23Jajó Trujillo Indet2:40:49
2:40:49
..
99112▲13132
GARCIA Charles Agrofan Triple Tachira Seminaca
23 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:53:53
2:53:53
..
100114▲1495
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet3:01:45
3:01:45
..
101115▲146121Venezuela3:05:52
3:05:52
..
102113▲11161
DIAZ Rodolfo Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet
21 Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 3:06:25
3:06:25
..
103116▲13113
CABALLERO RamonClub Guasa Bike Ecoplas
51Club Guasa Bike Ecoplas3:34:30
3:34:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
12▲131
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM57+7
21▼11
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela56+5
34▲1152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 48+19
43▼151
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa39+10
525▲20151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 32+24
67▲141
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador28+4
710▲315
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec27+8
85▼316
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec26-
96▼3193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 25-
108▼2251
TALERO CristihanHerrera Sport
30Herrera Sport 20-
119▼213
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec20-
1219▲74
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela17+6
1311▼212
MALUCELLI MatteoAndroni Giocattoli - Sidermec
27Androni Giocattoli - Sidermec16-
1412▼2243
FUENTES YormanVit Osorio Gw
28Vit Osorio Gw 14-
1514▼153
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa13-
1615▼1191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 13-
1724▲714
MUÑOZ DanielAndroni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec12+4
1816▼2154
MENESES HenryDeportivo Tachira
51Deportivo Tachira 12-
1917▼236
VARGAS WalterTeam Medellin - EPM
28Team Medellin - EPM12-
2018▼256
COLON JohanEquipe Continental Orgullo Paisa
25Equipe Continental Orgullo Paisa12-
2120▼123
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè11-
2221▼122
DALLA VALLE NicolasBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè10-
2322▼1242
YAGUARO IsaacVit Osorio Gw
27Vit Osorio Gw 9-
2430▲63
SALINAS YonathanTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela9+4
2523▼2265
GERMOSO RudyTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
31Team Gestron Evolution Estancia Bolivar8-
2626-215
ALVARADO JorgeEl Andinito Concafe Loteria Tachira
24El Andinito Concafe Loteria Tachira7-
2727-153
NAVA John AlbertoDeportivo Tachira
42Deportivo Tachira 6-
2828-195
NIEVES XavierVzla Pais Futuro Fina Arroz
27Vzla Pais Futuro Fina Arroz 6-
2929-263
JIMENEZ BryanTeam Gestron Evolution Estancia Bolivar
23Team Gestron Evolution Estancia Bolivar5-
3040▲10192
RAMIREZ YurgenVzla Pais Futuro Fina Arroz
23Vzla Pais Futuro Fina Arroz 5+3
31-35
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM5+5
3232-95
SAEZ EndersonJajó Trujillo Indet
22Jajó Trujillo Indet5-
3333-11
TAGLIANI FilippoAndroni Giocattoli - Sidermec
25Androni Giocattoli - Sidermec4-
3434-55
CANO ACEVEDO Kevin JhojanEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa4-
3535-7124Panama4-
3636-26
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè4-
3737-52
GIL Angel AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
28Equipe Continental Orgullo Paisa3-
3838-2
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela3-
3939-176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo3-
4041▲1144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized2-
4142▲163
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela2-
4243▲134
HERNÁNDEZ José TitoTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM2-
4344▲17532Panama2-
4445▲1232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training2-
4546▲1253
RUIZ SebastianHerrera Sport
22Herrera Sport 2-
46-122
MORA Luis GuillermoOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 1+1
4747-123
MENDOZA JoséOsorio Group City Bikes Quit
26Osorio Group City Bikes Quit 1-
4848-25
ZACCANTI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
25Bardiani-CSF-Faizanè1-
4949-201
JEREZ YosimarGuerreros Arduvi Betel
31Guerreros Arduvi Betel1-
5050-203
JEREZ PedroGuerreros Arduvi Betel
24Guerreros Arduvi Betel1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
12▲141
PAREDES Anderson TimoteoBest PC Ecuador
25Best PC Ecuador28+11
23▲1152
ALARCON JoséDeportivo Tachira
32Deportivo Tachira 21+9
31▼21
CAMPOS RonielTeam Atletico Venezuela
27Team Atletico Venezuela19-
4-151
GÁLVIZ Carlos JohanDeportivo Tachira
31Deportivo Tachira 14+14
54▼116
PELLAUD SimonAndroni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec12-
65▼12
ABREU JorgeTeam Atletico Venezuela
30Team Atletico Venezuela11-
76▼131
SEVILLA ÓscarTeam Medellin - EPM
44Team Medellin - EPM7-
87▼14
MEDINA Manuel EduardoTeam Atletico Venezuela
44Team Atletico Venezuela7-
911▲251
OSORIO DannyEquipe Continental Orgullo Paisa
32Equipe Continental Orgullo Paisa6+2
108▼213
RESTREPO JhonatanAndroni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec6-
119▼2193
CHACÓN FranklinVzla Pais Futuro Fina Arroz
22Vzla Pais Futuro Fina Arroz 5-
1210▼223
MONACO AlessandroBardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè5-
13-35
SÁNCHEZ BrayanTeam Medellin - EPM
26Team Medellin - EPM3+3
14-124
GONZÁLEZ Ronald JavierOsorio Group City Bikes Quit
39Osorio Group City Bikes Quit 2+2
1513▼27124Panama2-
1614▼2176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2-
17-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec1+1
1815▼353
CASTAÑO Sebastián AlexanderEquipe Continental Orgullo Paisa
23Equipe Continental Orgullo Paisa1-
1916▼3191
BRICEÑO Yimmi JoséVzla Pais Futuro Fina Arroz
34Vzla Pais Futuro Fina Arroz 1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-15
UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec 21:21:30..
22-212
CONTRERAS DarwinEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira33:46
33:46
..
3-144
MOLINA Edgardo Alfonso Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized36:19
36:19
..
4-101
MANTILLA Ferney Team Saavedra
21 Team Saavedra 39:43
39:43
..
53▼263
RAMIREZ YilberVenezuela
19Venezuela40:54
40:54
..
6-204
JAIMES MENDOZA Johan SebastianGuerreros Arduvi Betel
21Guerreros Arduvi Betel1:02:47
1:02:47
..
74▼3213
MARQUEZ RamonEl Andinito Concafe Loteria Tachira
19El Andinito Concafe Loteria Tachira1:10:18
1:10:18
..
85▼3126
RUJANO Jeison JoséOsorio Group City Bikes Quit
19Osorio Group City Bikes Quit 1:17:13
1:17:13
..
96▼3202
CARRERO PabloGuerreros Arduvi Betel
20Guerreros Arduvi Betel1:21:39
1:21:39
..
10-143
VILLASMIL Alexander Ultrabikex Especialized
21 Ultrabikex Especialized1:22:38
1:22:38
..
119▼2176
RUBIO Yohandri Josue Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo
20 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo1:29:20
1:29:20
..
128▼464
GUEVARA GregoryVenezuela
20Venezuela1:31:50
1:31:50
..
137▼6232
RUIZ Omar Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training1:35:32
1:35:32
..
14-185
SANABRIA CesarJS Cycling
21JS Cycling 1:45:34
1:45:34
..
1515-103
SAAVEDRA Raul Team Saavedra
19 Team Saavedra 1:55:59
1:55:59
..
16-224
TORRES Fredy Pamplona Osuna Sanki
29 Pamplona Osuna Sanki 2:07:21
2:07:21
..
1712▼5255
CLAVIJO BryanHerrera Sport
19Herrera Sport 2:07:34
2:07:34
..
1813▼5133
ZAMBRANO Alixon Agrofan Triple Tachira Seminaca
20 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:09:09
2:09:09
..
1914▼5233
REVETE Brayan Fina Arroz MU Training
20 Fina Arroz MU Training2:11:33
2:11:33
..
2016▼4131
NOVA Andres Agrofan Triple Tachira Seminaca
21 Agrofan Triple Tachira Seminaca 2:21:42
2:21:42
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Atletico Venezuela 64:08:35..
22- Androni Giocattoli - SidermecPRT2:00
2:00
..
34▲1 Deportivo Tachira 18:39
18:39
..
45▲1 Vzla Pais Futuro Fina Arroz 34:39
34:39
..
53▼2 Equipe Continental Orgullo PaisaCLUB36:28
36:28
..
66- Osorio Group City Bikes Quit 55:18
55:18
..
77- Team Medellin - EPMCT1:09:39
1:09:39
..
89▲1 Tierra Tachirense Org Andino Ofertazo2:15:22
2:15:22
..
910▲1 JS Cycling 2:38:23
2:38:23
..
108▼2 El Andinito Concafe Loteria Tachira2:38:34
2:38:34
..
1111- Vit Osorio Gw 2:39:19
2:39:19
..
1212- Bardiani-CSF-FaizanèPRT2:53:21
2:53:21
..
1317▲4 Team Gestron Evolution Estancia Bolivar3:46:47
3:46:47
..
1415▲1 Team Saavedra 3:50:36
3:50:36
..
1516▲1 VenezuelaNAT3:58:19
3:58:19
..
1613▼3 Herrera Sport CLUB3:58:30
3:58:30
..
1714▼3 Guerreros Arduvi Betel4:07:15
4:07:15
..
1818- PanamaNAT4:14:20
4:14:20
..
1919- Jajó Trujillo Indet4:47:21
4:47:21
..
2020- Agrofan Triple Tachira Seminaca 6:29:41
6:29:41
..
2121- Revivir Gob DC Yokosuna Gourmet 7:13:57
7:13:57
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    23 January 2021
  • Avg. speed winner:
    33.65 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    123.8 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    241
  • Vert. meters:
    2569
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    130
  • Won how:

Race profile

Sites