The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
CONTADOR Alberto Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 4:46:57 | ||||
1 | MENCHOV Denis Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 20 | 0:05 0:05 | ||
2 | COPPEL Jérôme Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 12 | ,, 0:05 | ||
3 | DUARTE Fabio Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 7 | 0:25 0:25 | ||
4 | POELS Wout Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 5 | 0:27 0:27 | ||
5 | GENIEZ Alexandre Skil - Shimano | Skil - Shimano | 4 | 0:57 0:57 | ||
6 | NORDHAUG Lars Petter Sky Procycling | Sky Procycling | 3 | 1:17 1:17 | ||
7 | LEVARLET Guillaume Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 2 | ,, 1:17 | ||
8 | JEANDESBOZ Fabrice Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 1 | ,, 1:17 | ||
9 | BLANCO David Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | ,, 1:17 | |||
10 | PÉREZ Francisco Movistar Team | Movistar Team | 1:22 1:22 | |||
11 | VALLS Rafael Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 1:34 1:34 | |||
12 | KIRYIENKA Vasil Movistar Team | Movistar Team | 1:38 1:38 | |||
13 | HERRADA José Caja Rural | Caja Rural | 1:40 1:40 | |||
14 | MORENO Javier Caja Rural | Caja Rural | 1:55 1:55 | |||
15 | NAVARRO Daniel Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | ,, 1:55 | |||
16 | ANZÀ Santo Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 2:00 2:00 | |||
17 | TALABARDON Yannick Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 2:24 2:24 | |||
18 | ,, 2:24 | |||||
19 | DE JONGE Maarten Endura Racing | Endura Racing | ,, 2:24 | |||
20 | CAMAÑO Iker Endura Racing | Endura Racing | ,, 2:24 | |||
21 | MÍNGUEZ Miguel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 2:24 | |||
22 | GOŁAŚ Michał Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | ,, 2:24 | |||
23 | GARCÍA Marcos KTM-Murcia | KTM-Murcia | 2:32 2:32 | |||
24 | DANIELSON Tom Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 2:34 2:34 | |||
25 | MANDRI René Endura Racing | Endura Racing | 2:44 2:44 | |||
26 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 2:52 2:52 | |||
27 | WEGELIUS Charles UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 2:54 2:54 | |||
28 | SELVAGGI Mirko Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | ,, 2:54 | |||
29 | BERNABÉU David Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 2:54 | |||
30 | CIONI Dario David Sky Procycling | Sky Procycling | ,, 2:54 | |||
31 | STETINA Peter Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 3:20 3:20 | |||
32 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 3:29 3:29 | |||
33 | MEIER Christian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 3:34 3:34 | |||
34 | SLAGTER Tom-Jelte Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 3:36 3:36 | |||
35 | OYARZÚN Carlos Iván Movistar Team | Movistar Team | 3:53 3:53 | |||
36 | KEIZER Martijn Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | ,, 3:53 | |||
37 | GESCHKE Simon Skil - Shimano | Skil - Shimano | ,, 3:53 | |||
38 | 3:55 3:55 | |||||
39 | ROVIRA Jaume KTM-Murcia | KTM-Murcia | 4:18 4:18 | |||
40 | BENÍTEZ José Alberto Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 4:18 | |||
41 | POSSONI Morris Sky Procycling | Sky Procycling | 4:21 4:21 | |||
42 | TURPIN Ludovic Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 4:21 | |||
43 | KRUIJSWIJK Steven Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 4:23 4:23 | |||
44 | HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ Jesús Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 4:37 4:37 | |||
45 | APPOLLONIO Davide Sky Procycling | Sky Procycling | 4:52 4:52 | |||
46 | GUARDIOLA Salvador KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 4:52 | |||
47 | DURÁN Arkaitz Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | ,, 4:52 | |||
48 | NIEVE Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 4:52 | |||
49 | CLARKE David Endura Racing | Endura Racing | 5:23 5:23 | |||
50 | ERVITI Imanol Movistar Team | Movistar Team | 5:26 5:26 | |||
51 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 5:26 | |||
52 | WETTERHALL Alexander Endura Racing | Endura Racing | ,, 5:26 | |||
53 | ONGARATO Alberto Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | ,, 5:26 | |||
BARREDO Carlos Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | ,, 5:26 | ||||
54 | GUSTOV Volodymyr Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | ,, 5:26 | |||
55 | GARCÍA-CASARRUBIOS Óscar KTM-Murcia | KTM-Murcia | ,, 5:26 | |||
56 | ,, 5:26 | |||||
57 | ANTÓN Igor Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 5:26 | |||
58 | CUESTA Iñigo Caja Rural | Caja Rural | ,, 5:26 | |||
59 | SUTHERLAND Rory UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 5:26 | |||
60 | PIDGORNYY Ruslan Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 5:31 5:31 | |||
61 | 6:32 6:32 | |||||
62 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | ,, 6:32 | |||
63 | MARTIN Dan Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 6:53 6:53 | |||
64 | FERNANDEZ Higinio Caja Rural | Caja Rural | ,, 6:53 | |||
65 | CURVERS Roy Skil - Shimano | Skil - Shimano | 8:04 8:04 | |||
66 | VANDE VELDE Christian Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | ,, 8:04 | |||
67 | FROOME Chris Sky Procycling | Sky Procycling | ,, 8:04 | |||
68 | SPRICK Matthieu Skil - Shimano | Skil - Shimano | ,, 8:04 | |||
69 | DOWNING Russell Sky Procycling | Sky Procycling | 8:26 8:26 | |||
70 | MARYCZ Jarosław Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | ,, 8:26 | |||
71 | MANGEL Laurent Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 8:41 8:41 | |||
72 | POUX Paul Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | ,, 8:41 | |||
73 | ORENGO Pascual Burgos 2016 - Castilla y León | Burgos 2016 - Castilla y León | ,, 8:41 | |||
74 | BOARO Manuele Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | ,, 8:41 | |||
75 | AAEN JØRGENSEN Jonas Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | ,, 8:41 | |||
76 | FRÖHLINGER Johannes Skil - Shimano | Skil - Shimano | 8:53 8:53 | |||
77 | ORTEGA Manuel Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 8:56 8:56 | |||
78 | BISSINGER Florian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 10:38 10:38 | |||
79 | 11:11 11:11 | |||||
80 | MATTHEWS Michael Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 11:24 11:24 | |||
81 | VAN WINDEN Dennis Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | ,, 11:24 | |||
82 | DOWSETT Alex Sky Procycling | Sky Procycling | ,, 11:24 | |||
83 | KREDER Michel Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | ,, 11:24 | |||
84 | JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 11:24 | |||
85 | ANDERSON Jack Endura Racing | Endura Racing | ,, 11:24 | |||
86 | 11:28 11:28 | |||||
87 | ,, 11:28 | |||||
88 | TIMMER Albert Skil - Shimano | Skil - Shimano | ,, 11:28 | |||
89 | ,, 11:28 | |||||
90 | KONOVALOVAS Ignatas Movistar Team | Movistar Team | ,, 11:28 | |||
91 | VANMARCKE Sep Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | ,, 11:28 | |||
92 | 14:29 14:29 | |||||
93 | SASTRE Carlos Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | ,, 14:29 | |||
94 | ZABRISKIE David Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | ,, 14:29 | |||
95 | 16:59 16:59 | |||||
96 | IZAGIRRE Ion Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 17:35 17:35 | |||
97 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 18:07 18:07 | |||
98 | ,, 18:07 | |||||
99 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | ,, 18:07 | |||
100 | 20:19 20:19 | |||||
101 | ROLDÁN Jose Luis Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 20:21 20:21 | |||
102 | REIG Ruben Caja Rural | Caja Rural | ,, 20:21 | |||
103 | PAVITSCHITZ Christian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 20:23 20:23 | |||
104 | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | ,, 20:23 | |||
105 | REIMER Martin Skil - Shimano | Skil - Shimano | 20:27 20:27 | |||
106 | BOS Theo Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | ,, 20:27 | |||
107 | GRÖMER Philipp Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 23:14 23:14 | |||
108 | BROWN Graeme Allen Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 23:15 23:15 | |||
109 | RANACHER Lukas Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 23:15 | |||
110 | PÉREZ Alan Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 23:15 | |||
111 | PÉREZ Rubén Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | ,, 23:15 | |||
112 | 23:18 23:18 | |||||
113 | 29:48 29:48 | |||||
114 | ,, 29:48 | |||||
115 | PRIA Lars Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 32:36 32:36 | |||
116 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 32:36 | |||
DNF | SCHINAGL Philip Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | - | |||
DNF | VERONA Carlos Burgos 2016 - Castilla y León | Burgos 2016 - Castilla y León | - | |||
DNF | WILKINSON Callum Endura Racing | Endura Racing | - | |||
DNF | LANDA Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | - | |||
DNF | COBO Juan José Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | - | |||
DNF | PLAZA Rubén Movistar Team | Movistar Team | - | |||
DNF | SOLER Juan Mauricio Movistar Team | Movistar Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 March 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.306 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:183.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: