The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
CONTADOR Alberto Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 9:27:18 | |||
1 | COPPEL Jérôme Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 100 | 0:11 0:11 | |
2 | MENCHOV Denis Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 70 | 0:17 0:17 | |
3 | POELS Wout Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 50 | 1:46 1:46 | |
4 | DUARTE Fabio Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 36 | 1:47 1:47 | |
5 | GENIEZ Alexandre Skil - Shimano | Skil - Shimano | 28 | 2:04 2:04 | |
6 | JEANDESBOZ Fabrice Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 24 | 2:06 2:06 | |
7 | PÉREZ Francisco Movistar Team | Movistar Team | 20 | 2:12 2:12 | |
8 | BLANCO David Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 18 | 2:21 2:21 | |
9 | KIRYIENKA Vasil Movistar Team | Movistar Team | 16 | 2:22 2:22 | |
10 | HERRADA José Caja Rural | Caja Rural | 14 | 2:28 2:28 | |
11 | VALLS Rafael Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 12 | 2:41 2:41 | |
12 | NAVARRO Daniel Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 10 | 2:51 2:51 | |
13 | LEVARLET Guillaume Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 8 | 2:53 2:53 | |
14 | NORDHAUG Lars Petter Sky Procycling | Sky Procycling | 7 | 2:59 2:59 | |
15 | MORENO Javier Caja Rural | Caja Rural | 6 | 3:11 3:11 | |
16 | CAMAÑO Iker Endura Racing | Endura Racing | 5 | 3:20 3:20 | |
17 | TALABARDON Yannick Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 4 | 3:36 3:36 | |
18 | GOŁAŚ Michał Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 3 | 3:37 3:37 | |
19 | 2 | 3:38 3:38 | |||
20 | DANIELSON Tom Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 1 | 3:41 3:41 | |
21 | CIONI Dario David Sky Procycling | Sky Procycling | 3:44 3:44 | ||
22 | MÍNGUEZ Miguel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 3:56 3:56 | ||
23 | MANDRI René Endura Racing | Endura Racing | 4:06 4:06 | ||
24 | BERNABÉU David Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 4:14 4:14 | ||
25 | ANZÀ Santo Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | ,, 4:14 | ||
26 | WEGELIUS Charles UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 4:33 4:33 | ||
27 | SELVAGGI Mirko Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 4:37 4:37 | ||
28 | OYARZÚN Carlos Iván Movistar Team | Movistar Team | 4:41 4:41 | ||
29 | STETINA Peter Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 4:59 4:59 | ||
30 | DE JONGE Maarten Endura Racing | Endura Racing | 5:14 5:14 | ||
31 | GESCHKE Simon Skil - Shimano | Skil - Shimano | 5:19 5:19 | ||
32 | GARCÍA Marcos KTM-Murcia | KTM-Murcia | 5:26 5:26 | ||
33 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 5:27 5:27 | ||
34 | ,, 5:27 | ||||
35 | PALOMARES Adrián Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 5:36 5:36 | ||
36 | KRUIJSWIJK Steven Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 5:42 5:42 | ||
37 | TURPIN Ludovic Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 5:49 5:49 | ||
38 | DURÁN Arkaitz Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 5:53 5:53 | ||
39 | SLAGTER Tom-Jelte Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 6:05 6:05 | ||
40 | MEIER Christian UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 6:09 6:09 | ||
41 | KEIZER Martijn Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 6:12 6:12 | ||
42 | POSSONI Morris Sky Procycling | Sky Procycling | 6:27 6:27 | ||
43 | WETTERHALL Alexander Endura Racing | Endura Racing | 6:29 6:29 | ||
44 | GUARDIOLA Salvador KTM-Murcia | KTM-Murcia | 6:32 6:32 | ||
45 | ROVIRA Jaume KTM-Murcia | KTM-Murcia | 6:37 6:37 | ||
BARREDO Carlos Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 6:39 6:39 | |||
46 | HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ Jesús Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 6:40 6:40 | ||
47 | NIEVE Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 6:47 6:47 | ||
48 | BENÍTEZ José Alberto Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 6:53 6:53 | ||
49 | ERVITI Imanol Movistar Team | Movistar Team | 7:00 7:00 | ||
50 | CUESTA Iñigo Caja Rural | Caja Rural | 7:14 7:14 | ||
51 | ANTÓN Igor Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 7:36 7:36 | ||
52 | GUSTOV Volodymyr Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 7:42 7:42 | ||
53 | RAMÍREZ Javier Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 7:47 7:47 | ||
54 | PIDGORNYY Ruslan Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 7:52 7:52 | ||
55 | ONGARATO Alberto Vacansoleil - DCM | Vacansoleil - DCM | 7:58 7:58 | ||
56 | CLARKE David Endura Racing | Endura Racing | 8:01 8:01 | ||
57 | MARTIN Dan Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 8:14 8:14 | ||
58 | 8:21 8:21 | ||||
59 | 8:27 8:27 | ||||
60 | FROOME Chris Sky Procycling | Sky Procycling | 8:50 8:50 | ||
61 | FERNANDEZ Higinio Caja Rural | Caja Rural | 8:52 8:52 | ||
62 | GARCÍA-CASARRUBIOS Óscar KTM-Murcia | KTM-Murcia | 8:53 8:53 | ||
63 | VANDE VELDE Christian Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 9:04 9:04 | ||
64 | MARYCZ Jarosław Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 9:24 9:24 | ||
65 | AAEN JØRGENSEN Jonas Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 9:28 9:28 | ||
66 | BOARO Manuele Saxo Bank - Sungard | Saxo Bank - Sungard | 9:39 9:39 | ||
67 | SPRICK Matthieu Skil - Shimano | Skil - Shimano | 9:42 9:42 | ||
68 | CURVERS Roy Skil - Shimano | Skil - Shimano | 9:48 9:48 | ||
69 | FRÖHLINGER Johannes Skil - Shimano | Skil - Shimano | ,, 9:48 | ||
70 | DOWNING Russell Sky Procycling | Sky Procycling | ,, 9:48 | ||
71 | POUX Paul Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 9:56 9:56 | ||
72 | LECHUGA Pablo Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 10:24 10:24 | ||
73 | MANGEL Laurent Saur - Sojasun | Saur - Sojasun | 10:48 10:48 | ||
74 | ORTEGA Manuel Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 11:01 11:01 | ||
75 | ORENGO Pascual Burgos 2016 - Castilla y León | Burgos 2016 - Castilla y León | 11:28 11:28 | ||
76 | DOWSETT Alex Sky Procycling | Sky Procycling | 11:43 11:43 | ||
77 | MATTHEWS Michael Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 12:02 12:02 | ||
78 | VAN WINDEN Dennis Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 12:48 12:48 | ||
79 | 12:56 12:56 | ||||
80 | JONES Chris UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 13:03 13:03 | ||
81 | KREDER Michel Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 13:09 13:09 | ||
82 | KONOVALOVAS Ignatas Movistar Team | Movistar Team | 13:10 13:10 | ||
83 | BISSINGER Florian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 13:17 13:17 | ||
84 | VANMARCKE Sep Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 13:49 13:49 | ||
85 | 13:57 13:57 | ||||
86 | 15:10 15:10 | ||||
87 | TIMMER Albert Skil - Shimano | Skil - Shimano | 15:29 15:29 | ||
88 | ZABRISKIE David Team Garmin - Cervélo | Team Garmin - Cervélo | 15:37 15:37 | ||
89 | SASTRE Carlos Geox-TMC Transformers | Geox-TMC Transformers | 16:26 16:26 | ||
90 | 16:40 16:40 | ||||
91 | 16:41 16:41 | ||||
92 | 18:01 18:01 | ||||
93 | CLARKE Jonathan UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 20:26 20:26 | ||
94 | FÖRSTER Robert UnitedHealthcare Presented by Maxxis | UnitedHealthcare Presented by Maxxis | 20:51 20:51 | ||
95 | ANDERSON Jack Endura Racing | Endura Racing | 20:54 20:54 | ||
96 | GARCÍA Egoitz Caja Rural | Caja Rural | 21:43 21:43 | ||
97 | 21:49 21:49 | ||||
98 | REIMER Martin Skil - Shimano | Skil - Shimano | 22:01 22:01 | ||
99 | BOS Theo Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 22:08 22:08 | ||
100 | REIG Ruben Caja Rural | Caja Rural | 22:21 22:21 | ||
101 | ROLDÁN Jose Luis Andalucia - Caja Granada | Andalucia - Caja Granada | 23:10 23:10 | ||
102 | IZAGIRRE Ion Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 24:09 24:09 | ||
103 | PÉREZ Rubén Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 24:30 24:30 | ||
104 | 25:03 25:03 | ||||
105 | BROWN Graeme Allen Rabobank Cycling Team | Rabobank Cycling Team | 25:09 25:09 | ||
106 | PÉREZ Alan Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 25:21 25:21 | ||
107 | PAVITSCHITZ Christian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 28:34 28:34 | ||
108 | 31:23 31:23 | ||||
109 | GRÖMER Philipp Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 31:26 31:26 | ||
110 | RANACHER Lukas Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 33:30 33:30 | ||
111 | KOVALEV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | 36:45 36:45 | ||
112 | 36:55 36:55 | ||||
113 | 39:59 39:59 | ||||
114 | PRIA Lars Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 46:13 46:13 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 March 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:52.03 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:12.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Time Trial
- Avg. temperature: