The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | GÓMEZ Luis Team Carabobo | Team Carabobo | 40 | 25 | 23:39:11 | |
2 | 2 | - | SANABRIA Cesar Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | 30 | 18 | 0:02 0:02 | |
3 | 3 | - | ROLDÁN Weimar Alfonso Team Medellín - EPM | Team Medellín - EPM | 25 | 14 | 0:10 0:10 | |
4 | 9 | ▲5 | ABREU Jorge Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | 20 | 11 | ,, 0:10 | |
5 | 4 | ▼1 | ARAUJO Jhonny Alexander GOB BOL Trujillo-Orbea | GOB BOL Trujillo-Orbea | 15 | 8 | 0:14 0:14 | |
6 | 5 | ▼1 | UBETO Miguel Armando MU Training - Banesco | MU Training - Banesco | 10 | 6 | 0:18 0:18 | |
7 | 6 | ▼1 | TORRES Carlos Alberto Gran Misión Transporte Venezuela | Gran Misión Transporte Venezuela | 5 | 4 | 0:20 0:20 | |
8 | 8 | - | VILORIA Enmanuel David Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | 3 | 3 | 0:28 0:28 | |
9 | 10 | ▲1 | CASTILLO Jose Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | 3 | 2 | 1:02 1:02 | |
10 | 7 | ▼3 | ABREU Daniel Jajó Trujillo Indet | Jajó Trujillo Indet | 3 | 1 | 1:10 1:10 | |
11 | 11 | - | SEQUERA Pedro Pegasus La Guaira | Pegasus La Guaira | ,, 1:10 | |||
12 | 12 | - | MORA Luis Guillermo Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | 1:13 1:13 | |||
13 | 14 | ▲1 | GANDIN Stefano Team Corratec | Team Corratec | 1:28 1:28 | |||
14 | 13 | ▼1 | FUENTES Yorman Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | 1:37 1:37 | |||
15 | 15 | - | MONTOYA Cristhian Team Medellín - EPM | Team Medellín - EPM | 2:13 2:13 | |||
16 | 16 | - | RAJOVIĆ Dušan Team Corratec | Team Corratec | 2:23 2:23 | |||
17 | 24 | ▲7 | DÍAZ José Angel Epic Bike Anzoategui | Epic Bike Anzoategui | 2:24 2:24 | |||
18 | 21 | ▲3 | SARMIENTO Juan Diego Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | 2:27 2:27 | |||
19 | 18 | ▼1 | MENESES Henry Michel Pegasus La Guaira | Pegasus La Guaira | 2:36 2:36 | |||
20 | 20 | - | DÍAZ Enrique Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | 2:39 2:39 | |||
21 | 23 | ▲2 | NAVA John Alberto GOB BOL Trujillo-Orbea | GOB BOL Trujillo-Orbea | 2:46 2:46 | |||
22 | 28 | ▲6 | RAMIREZ Yurgen MU Training - Banesco | MU Training - Banesco | 2:48 2:48 | |||
23 | 27 | ▲4 | MONSALVE Ralph MU Training - Banesco | MU Training - Banesco | ,, 2:48 | |||
24 | 30 | ▲6 | REVETE Brayan MU Training - Banesco | MU Training - Banesco | ,, 2:48 | |||
25 | 29 | ▲4 | MOLINA Edgardo Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | ,, 2:48 | |||
26 | 33 | ▲7 | QUETAMA Yeisson Ubarley Strong Cycling del Valle | Strong Cycling del Valle | ,, 2:48 | |||
27 | 32 | ▲5 | MURGANO Marco Team Corratec | Team Corratec | ,, 2:48 | |||
28 | 34 | ▲6 | URBANO Jerson Ruben Movistar - Best PC | Movistar - Best PC | ,, 2:48 | |||
29 | 39 | ▲10 | YAGUARO Isaac Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | 2:53 2:53 | |||
30 | 25 | ▼5 | VELASCO Henry Team Saitel | Team Saitel | 3:06 3:06 | |||
31 | 35 | ▲4 | PARRA Mykel Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | ,, 3:06 | |||
32 | 36 | ▲4 | SAAVEDRA Raul Andres Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | ,, 3:06 | |||
33 | 37 | ▲4 | RIVAS Fabian José Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | ,, 3:06 | |||
34 | 38 | ▲4 | VARGAS Walter Team Medellín - EPM | Team Medellín - EPM | ,, 3:06 | |||
35 | 45 | ▲10 | ALARCON José Gran Misión Transporte Venezuela | Gran Misión Transporte Venezuela | 3:14 3:14 | |||
36 | 41 | ▲5 | BRICEÑO Leomar CicloCorse | CicloCorse | 3:22 3:22 | |||
37 | 31 | ▼6 | REYES Yeison Sebastian Team Medellín - EPM | Team Medellín - EPM | ,, 3:22 | |||
38 | 40 | ▲2 | RUIZ Juan GOB BOL Trujillo-Orbea | GOB BOL Trujillo-Orbea | 3:24 3:24 | |||
39 | 42 | ▲3 | RUBIO Yohandri Josue Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | 3:25 3:25 | |||
40 | 43 | ▲3 | ROBLES Camilo Andres Team Gesprom Colombia | Team Gesprom Colombia | ,, 3:25 | |||
41 | 50 | ▲9 | CUERVO Diego Fernand Team Gesprom Colombia | Team Gesprom Colombia | 4:01 4:01 | |||
42 | 48 | ▲6 | COROPA Sandro Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | 4:21 4:21 | |||
43 | 51 | ▲8 | SAAVEDRA Juan Sebastian Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | Team Saavedra - Gelvez - Indenorte | 4:24 4:24 | |||
44 | 54 | ▲10 | NOVOA Leonidas Sebastián Movistar - Best PC | Movistar - Best PC | 4:36 4:36 | |||
45 | 49 | ▲4 | GARCÍA José Wladimir GOB BOL Trujillo-Orbea | GOB BOL Trujillo-Orbea | 4:41 4:41 | |||
46 | 55 | ▲9 | GARCIA Luis Kleiber Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | 5:00 5:00 | |||
47 | 56 | ▲9 | MENDOZA Jonathan Corporación IMGC | Corporación IMGC | 6:14 6:14 | |||
48 | 17 | ▼31 | LINARES Carlos Daniel Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | 6:32 6:32 | |||
49 | 46 | ▼3 | PINTO Luis Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | Venezuela Pais Futuro - Fina Arroz | 7:10 7:10 | |||
50 | 53 | ▲3 | NAVARRETE Segundo Team Saitel | Team Saitel | 7:46 7:46 | |||
51 | 26 | ▼25 | MEDINA Romer BKC Rally-Aragua integrado | BKC Rally-Aragua integrado | 8:08 8:08 | |||
52 | 61 | ▲9 | FUERTES Joel Movistar - Best PC | Movistar - Best PC | 9:56 9:56 | |||
53 | 64 | ▲11 | NIEVES Xavier Pegasus La Guaira | Pegasus La Guaira | 14:44 14:44 | |||
54 | 66 | ▲12 | MALAVE Jose Fundacion José Prado - Sucre | Fundacion José Prado - Sucre | 15:00 15:00 | |||
55 | 68 | ▲13 | ALVAREZ Ocmar Anier Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | ,, 15:00 | |||
56 | 69 | ▲13 | MUNOZ Sergio D GOB BOL Merida - Leo Sierra | GOB BOL Merida - Leo Sierra | 15:27 15:27 | |||
57 | 72 | ▲15 | AROCHA Reinaldo Gran Misión Transporte Venezuela | Gran Misión Transporte Venezuela | 15:43 15:43 | |||
58 | 71 | ▲13 | SALGADO Josué Andres Team Saitel | Team Saitel | 15:52 15:52 | |||
59 | 47 | ▼12 | GUERRERO Yenfron Jesus Pegasus La Guaira | Pegasus La Guaira | 16:47 16:47 | |||
60 | 73 | ▲13 | CABRAL Airton Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | Sabe Miel - BKC - Selección Aragua | 17:10 17:10 | |||
61 | 74 | ▲13 | CAMARGO Nelson Jajó Trujillo Indet | Jajó Trujillo Indet | 20:19 20:19 | |||
62 | 70 | ▲8 | VELÁSQUEZ José Pablo Team Carabobo | Team Carabobo | 20:25 20:25 | |||
63 | 76 | ▲13 | NATERA Felix Epic Bike Anzoategui | Epic Bike Anzoategui | 21:14 21:14 | |||
64 | 60 | ▼4 | GODOY Yonder Jajó Trujillo Indet | Jajó Trujillo Indet | ,, 21:14 | |||
65 | 77 | ▲12 | DIAZ Rodolfo Revivir Team Produgar Caracas | Revivir Team Produgar Caracas | 21:41 21:41 | |||
66 | 84 | ▲18 | MARIN Cain Jesus Torito Romero | Jesus Torito Romero | 28:37 28:37 | |||
67 | 87 | ▲20 | BLANCO Julio Cesar Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | 28:38 28:38 | |||
68 | 80 | ▲12 | PITTI Jose Team Corratec | Team Corratec | 29:07 29:07 | |||
69 | 88 | ▲19 | ANTICA Samuel Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | 32:18 32:18 | |||
70 | 90 | ▲20 | SALAS Jhonny Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | Lotería del Táchira – 9VIT-City Bikes | 32:49 32:49 | |||
71 | 83 | ▲12 | PAREDES Anderson Timoteo Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | Fundación Ángeles Hernández - Orgullo Andino | 33:18 33:18 | |||
72 | 85 | ▲13 | ROJAS Máximo Eliecer Team Carabobo | Team Carabobo | 34:19 34:19 | |||
73 | 86 | ▲13 | DÍAZ José Andrés Team Carabobo | Team Carabobo | 34:31 34:31 | |||
74 | 91 | ▲17 | PANTOJA Cesar Paulo Movistar - Best PC | Movistar - Best PC | 36:36 36:36 | |||
75 | 81 | ▲6 | FERNÁNDEZ Adrián Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | 39:13 39:13 | |||
76 | 93 | ▲17 | LEZAMA Luis Rodrigo Corporación IMGC | Corporación IMGC | 39:34 39:34 | |||
77 | 95 | ▲18 | SILVA Reinel Jose Gran Misión Transporte Venezuela | Gran Misión Transporte Venezuela | 41:55 41:55 | |||
78 | 94 | ▲16 | GARCÍA Jose Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | Escuela de Ciclismo - Hotel Amadeus y RGCA | 44:50 44:50 | |||
79 | 100 | ▲21 | REBOLLEDO Natanael CicloCorse | CicloCorse | 50:35 50:35 | |||
80 | 101 | ▲21 | SANCHEZ Keiner Corporación IMGC | Corporación IMGC | 51:07 51:07 | |||
81 | 104 | ▲23 | LEI GODOY Diego CicloCorse | CicloCorse | 56:41 56:41 | |||
82 | 98 | ▲16 | RANGEL José GOB BOL Merida - Leo Sierra | GOB BOL Merida - Leo Sierra | 58:50 58:50 | |||
83 | 105 | ▲22 | LINARES William de Jesús Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | Metro de Caracas-Grupo La Guacamaya La Guaira | 1:00:37 1:00:37 | |||
84 | 109 | ▲25 | MEJIAS Victor MU Training - Banesco | MU Training - Banesco | 1:31:22 1:31:22 | |||
85 | 108 | ▲23 | DA SILVA Manuel Corporación IMGC | Corporación IMGC | 1:32:50 1:32:50 | |||
86 | 106 | ▲20 | MILLAN Wilfredo Jesus Torito Romero | Jesus Torito Romero | 1:33:04 1:33:04 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:31 July 2022
- Start time:10:00 (16:00 CET)
- Avg. speed winner:56.799 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:105 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:3
- Vert. meters:272
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: