The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | SHMIDT Artem Hot Tubes Development Cycling Team | Hot Tubes Development Cycling Team | 0:21:04 |
2 | DESCHAMPS Christian Hot Tubes Development Cycling Team | Hot Tubes Development Cycling Team | 0:51 0:51 |
3 | GARCIA Luis MMR - Academy | MMR - Academy | 0:57 0:57 |
4 | PUENTE David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 1:08 1:08 |
5 | GUILLERMO Lucas EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 1:08 |
6 | BORGSTRÖM Johan Svealand Cycling Team | Svealand Cycling Team | 1:20 1:20 |
7 | DE LA HOZ Eduardo Iridoi Eguzkilore Team | Iridoi Eguzkilore Team | 1:31 1:31 |
8 | ZARAGOZA Vicent Infinobras - Zafiro Team Calpe | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 1:32 1:32 |
9 | AIBAR Andreu Infinobras - Zafiro Team Calpe | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 1:32 |
10 | GUTIERREZ Iban Bathco Cycling Team | Bathco Cycling Team | 1:36 1:36 |
11 | NAVARRO Iñaki Tot Net - Terrassa Ciclisme | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 1:36 |
12 | RODRIGUEZ Pau Tot Net - Terrassa Ciclisme | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 1:36 |
13 | MERENCIANO Alejandro Infinobras - Zafiro Team Calpe | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 1:38 1:38 |
14 | GARCIA Jorge Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 1:38 |
15 | GIMENO Nil Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 1:38 |
16 | AGUILAR Hugo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 1:38 |
17 | RUBIROLA Marc Tot Net - Terrassa Ciclisme | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 1:41 1:41 |
18 | TADEO Aimar Selección Navarra | Selección Navarra | 1:43 1:43 |
19 | AZANZA Ibai Selección Navarra | Selección Navarra | ,, 1:43 |
20 | BENITEZ Javier Team Junior Ciudad de Talavera | Team Junior Ciudad de Talavera | 1:45 1:45 |
21 | MORRAS Ekai Lizarte - Ermitagaña | Lizarte - Ermitagaña | 1:47 1:47 |
22 | QUEVEDO Sergio Team Junior Ciudad de Talavera | Team Junior Ciudad de Talavera | 1:50 1:50 |
23 | MADINA Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 1:51 1:51 |
24 | ORDOQUI Iñaki Selección Navarra | Selección Navarra | 1:57 1:57 |
25 | GARCIA Pedro Giménez Ganga - Gio - Primoti | Giménez Ganga - Gio - Primoti | ,, 1:57 |
26 | PÉREZ César Valverde Team - Terra Fecundis | Valverde Team - Terra Fecundis | 1:58 1:58 |
27 | DAVID Kawah Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 1:59 1:59 |
28 | BARBAS Rafael Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 1:59 |
29 | LEMOS Luis Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 1:59 |
30 | VIGIL Sergio Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 2:01 2:01 |
31 | MONCHO Adrian Giménez Ganga - Gio - Primoti | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 2:05 2:05 |
32 | GALPARSORO Markel Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | 2:09 2:09 |
33 | EKMAN Erik Svealand Cycling Team | Svealand Cycling Team | 2:21 2:21 |
34 | FUENTES Oscar Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 2:28 2:28 |
35 | SOLER Antonio Luis Infinobras - Zafiro Team Calpe | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 2:28 |
36 | ARRASATE Mikel Mx Ekin - Aurrera | Mx Ekin - Aurrera | 2:30 2:30 |
37 | ALDAZABAL Peru Mx Ekin - Aurrera | Mx Ekin - Aurrera | ,, 2:30 |
38 | VILLALOBOS Ander Selección Navarra | Selección Navarra | 2:38 2:38 |
39 | GALLEGO Gonzalo Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 2:44 2:44 |
40 | BUBA Ricardo Martin Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | ,, 2:44 |
41 | SANZ Javier Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | ,, 2:44 |
42 | GORRIÑOBEASKOA Aimar Loiumat - P.G | Loiumat - P.G | 2:46 2:46 |
43 | CARNEIRO Rui Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 3:30 3:30 |
44 | DIAZ Marlon Team Inca | Team Inca | 3:35 3:35 |
45 | POSTIGO Iker Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 3:39 3:39 |
46 | GRILLO Jose Antonio Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 3:42 3:42 |
47 | ORTEGA Pablo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 3:42 |
48 | AGUIRRE Yago Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | 3:48 3:48 |
49 | OLABE Markel Iridoi Eguzkilore Team | Iridoi Eguzkilore Team | ,, 3:48 |
50 | RODRIGO Adrian Fenavin - Turismo Ciudad Real | Fenavin - Turismo Ciudad Real | 3:49 3:49 |
51 | BELTRAN Jorge Giménez Ganga - Gio - Primoti | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 4:03 4:03 |
52 | VALERO David Team Inca | Team Inca | ,, 4:03 |
53 | MORENO Mariano Valverde Team - Terra Fecundis | Valverde Team - Terra Fecundis | 4:09 4:09 |
54 | ANDIKOETXEA Alvaro Iridoi Eguzkilore Team | Iridoi Eguzkilore Team | 4:25 4:25 |
55 | VILLANUEVA Aiur Mx Ekin - Aurrera | Mx Ekin - Aurrera | 4:30 4:30 |
56 | GARCIA Arnau Tot Net - Terrassa Ciclisme | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 4:37 4:37 |
57 | MESA Edgar Tot Net - Terrassa Ciclisme | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 4:37 |
58 | ZABALETA Iker Gipuzkoa Selekzioa | Gipuzkoa Selekzioa | 4:39 4:39 |
59 | VIKING Neo Svealand Cycling Team | Svealand Cycling Team | 4:41 4:41 |
60 | BORTOLAZZI Adan Giménez Ganga - Gio - Primoti | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 5:15 5:15 |
61 | VALVERDE Andres Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 5:22 5:22 |
62 | MERENCIANO Aaron Infinobras - Zafiro Team Calpe | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 5:43 5:43 |
63 | TXURRUKA Aiert Mx Ekin - Aurrera | Mx Ekin - Aurrera | 5:50 5:50 |
64 | GUTIERREZ Hugo Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 6:05 6:05 |
65 | OTERO Iker Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 6:15 6:15 |
66 | BELTRAN Mario Vigo - Rias Baixas | Vigo - Rias Baixas | 8:07 8:07 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 August 2021
- Start time:18:00
- Avg. speed winner:50.98 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:17.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:9
- Vert. meters:166
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: