The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 18 | +7:04 | 171 | FERNANDEZ Samuel MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 20 | 2:36:55 | ||||
2 | 12 | +6:28 | 5 | DE PABLO Samuel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 12 | ,, 0:00 | ||||
3 | 25 | +7:20 | 42 | ALONSO Roberto Bathco Cycling Team | 17 | Bathco Cycling Team | 7 | ,, 0:00 | ||||
4 | 13 | +6:32 | 173 | RUBIO Pablo MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 5 | ,, 0:00 | ||||
5 | 8 | +5:40 | 203 | CARBAYEDA Beñat Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 4 | ,, 0:00 | ||||
6 | 31 | +7:42 | 251 | PÉREZ César Valverde Team - Terra Fecundis | 16 | Valverde Team - Terra Fecundis | 3 | ,, 0:00 | ||||
7 | 22 | +7:17 | 36 | MOLINA Miguel Ángel Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 18 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 2 | ,, 0:00 | ||||
8 | 15 | +6:57 | 92 | RUIZ DE ARCAUTE Diego Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | 1 | ,, 0:00 | ||||
9 | 26 | +7:20 | 223 | Climber | PANTOJA Cesar Paulo Team Inca | 18 | Team Inca | ,, 0:00 | ||||
10 | 33 | +7:44 | 205 | ETXABE Kimetz Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 0:00 | |||||
11 | 7 | +5:33 | 63 | EROSTARBE Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | ,, 0:00 | |||||
12 | 28 | +7:23 | 141 | GARCÍA Oscar Infinobras - Zafiro Team Calpe | 18 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 0:00 | |||||
13 | 21 | +7:15 | 244 | NAVARRO Iñaki Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 0:00 | |||||
14 | 34 | +7:44 | 184 | GOMEZ Marcos Recambios Callejo | 17 | Recambios Callejo | ,, 0:00 | |||||
15 | 5 | +5:25 | 102 | AZANZA Ibai Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | ,, 0:00 | |||||
16 | 24 | +7:18 | 101 | TADEO Aimar Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | ,, 0:00 | |||||
17 | 14 | +6:55 | 215 | TT | PEDERSEN Eric Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
18 | 29 | +7:29 | 152 | GOÑI Ismael Lizarte - Ermitagaña | 17 | Lizarte - Ermitagaña | ,, 0:00 | |||||
19 | 53 | +9:04 | 204 | Sprint | AGUIRRE Yago Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 0:00 | ||||
20 | 4 | +4:04 | 172 | Climber | FERNÁNDEZ Samuel MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | ,, 0:00 | ||||
21 | 60 | +9:41 | 76 | REY Martin Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 18 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | ,, 0:00 | |||||
22 | 6 | +5:26 | 226 | VELASQUEZ Kevin Team Inca | 18 | Team Inca | ,, 0:00 | |||||
23 | 23 | +7:17 | 46 | Climber | GUARDEÑO Jaume Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
24 | 17 | +7:01 | 175 | HERRAN Diego MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | ,, 0:00 | |||||
25 | 41 | +8:24 | 144 | AIBAR Andreu Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 0:00 | |||||
26 | 9 | +5:42 | 241 | CASADO Axier Tot Net - Terrassa Ciclisme | 18 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 0:00 | |||||
27 | 1 | +0:00 | 132 | SCURIATTI Luca Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | ,, 0:00 | |||||
28 | 3 | +0:55 | 133 | Sprint | SHMIDT Artem Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
29 | 11 | +6:17 | 174 | GARCIA Luis MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | ,, 0:00 | |||||
30 | 2 | +0:07 | 131 | TT | JULIEN Matisse Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | ,, 0:00 | ||||
31 | 30 | +7:36 | 13 | BENITEZ Javier Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 0:00 | |||||
32 | 10 | +5:55 | 3 | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 0:00 | |||||
33 | 19 | +7:06 | 93 | LARRAZABAL Oihan Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | ,, 0:00 | |||||
34 | 93 | +23:09 | 14 | QUEVEDO Sergio Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 0:00 | |||||
35 | 20 | +7:12 | 41 | MOLANO Estiven Brayan Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | ,, 0:00 | |||||
36 | 27 | +7:20 | 31 | AGUILAR Hugo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 0:00 | |||||
37 | 87 | +19:07 | 145 | SOLER Antonio Luis Infinobras - Zafiro Team Calpe | 16 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 0:00 | |||||
38 | 38 | +8:08 | 156 | MORRAS Ekai Lizarte - Ermitagaña | 16 | Lizarte - Ermitagaña | 0:07 0:07 | |||||
39 | 16 | +6:58 | 146 | ZARAGOZA Vicent Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 0:00 0:00 | |||||
40 | 86 | +18:28 | 32 | GARCIA Jorge Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 0:51 0:51 | |||||
41 | 45 | +8:45 | 211 | EKMAN Erik Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 0:52 0:52 | |||||
42 | 35 | +8:01 | 14 | DAVID Kawah Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 0:52 | |||||
43 | 50 | +9:00 | 202 | AJERRISTA Ekain Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 0:52 | |||||
44 | 97 | +26:36 | 56 | CHILDS Lance CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | ,, 0:52 | |||||
45 | 91 | +21:06 | 125 | BORTOLAZZI Adan Giménez Ganga - Gio - Primoti | 16 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | ,, 0:52 | |||||
46 | 40 | +8:17 | 2 | PUENTE David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 0:52 | |||||
47 | 56 | +9:15 | 94 | GONZÁLEZ DE HEREDIA Iñigo Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | ,, 0:52 | |||||
48 | 68 | +11:37 | 136 | Sprint | WIENKE Brooks Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | ,, 0:52 | ||||
49 | 92 | +21:11 | 261 | BUBA Ricardo Martin Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | ,, 0:52 | |||||
50 | 42 | +8:31 | 123 | TEJERO Francisco Giménez Ganga - Gio - Primoti | 17 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | ,, 0:52 | |||||
51 | 108 | +35:13 | 44 | CANALES Pablo Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | ,, 0:52 | |||||
52 | 57 | +9:25 | 262 | GALLEGO Gonzalo Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | ,, 0:52 | |||||
53 | 52 | +9:03 | 181 | IZCARA Eder Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | ,, 0:52 | |||||
54 | 47 | +8:51 | 122 | GARCIA Pedro Giménez Ganga - Gio - Primoti | 17 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | ,, 0:52 | |||||
55 | 73 | +16:30 | 142 | MERENCIANO Alejandro Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | ,, 0:52 | |||||
56 | 61 | +9:59 | 183 | LOPEZ Alvaro Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | ,, 0:52 | |||||
57 | 105 | +30:40 | 45 | FANDIÑO Ruben Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | ,, 0:52 | |||||
58 | 88 | +19:48 | 15 | SELA Luis Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 0:52 | |||||
59 | 90 | +20:49 | 161 | MORENO Eder Loiumat - P.G | 18 | Loiumat - P.G | ,, 0:52 | |||||
60 | 62 | +10:11 | 222 | DIAZ Marlon Team Inca | 16 | Team Inca | ,, 0:52 | |||||
61 | 59 | +9:37 | 164 | GORRIÑOBEASKOA Aimar Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | ,, 0:52 | |||||
62 | 85 | +18:19 | 253 | LOZANO Juan Pedro Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | ,, 0:52 | |||||
63 | 54 | +9:06 | 166 | APODAKA Eneko Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | ,, 0:52 | |||||
64 | 32 | +7:42 | 4 | GIMENO David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 18 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 0:52 | |||||
65 | 89 | +20:29 | 12 | PARDO Joel Team Junior Ciudad de Talavera | 18 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 0:52 | |||||
66 | 37 | +8:07 | 1 | GUILLERMO Lucas EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 0:52 | |||||
67 | 74 | +16:31 | 11 | CUADRADO Adrian Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 0:52 | |||||
68 | 96 | +25:16 | 206 | ZABALETA Iker Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 0:52 | |||||
69 | 36 | +8:02 | 6 | GARCÍA Pablo EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 0:52 | |||||
70 | 75 | +16:42 | 124 | ALBIR Gonzalo Giménez Ganga - Gio - Primoti | 18 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | ,, 0:52 | |||||
71 | 49 | +8:55 | 61 | GONZALEZ Andres Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | ,, 0:52 | |||||
72 | 48 | +8:52 | 162 | MUÑIZ Oier Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | ,, 0:52 | |||||
73 | 63 | +10:21 | 221 | CORREA Maycol Team Inca | 17 | Team Inca | ,, 0:52 | |||||
74 | 76 | +16:58 | 16 | LEMOS Luis Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 0:52 | |||||
75 | 44 | +8:41 | 256 | FUENTES Antonio Valverde Team - Terra Fecundis | 18 | Valverde Team - Terra Fecundis | ,, 0:52 | |||||
76 | 84 | +18:12 | 213 | WARRÉN Joel Svealand Cycling Team | 18 | Svealand Cycling Team | ,, 0:52 | |||||
77 | 39 | +8:14 | 216 | BORGSTRÖM Johan Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | ,, 0:52 | |||||
78 | 66 | +11:03 | 254 | MORENO Mariano Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | ,, 0:52 | |||||
79 | 104 | +30:20 | 154 | VIZCAY Aritz Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | ,, 0:52 | |||||
80 | 64 | +10:28 | 185 | SAN JOSÉ Mario Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | ,, 0:52 | |||||
81 | 46 | +8:46 | 104 | ORDOQUI Iñaki Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | ,, 0:52 | |||||
82 | 102 | +28:43 | 246 | RODRIGUEZ Pau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 0:52 | |||||
83 | 65 | +10:58 | 35 | ORTEGA Pablo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 0:52 | |||||
84 | 109 | +36:40 | 53 | RUIZ Moises CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | ,, 0:52 | |||||
85 | 51 | +9:02 | 75 | FUENTES Oscar Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 16 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | ,, 0:52 | |||||
86 | 82 | +17:50 | 12 | MAURICIO Flavio Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 18 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 0:52 | |||||
87 | 58 | +9:29 | 82 | ARRASATE Mikel Mx Ekin - Aurrera | 16 | Mx Ekin - Aurrera | ,, 0:52 | |||||
88 | 43 | +8:40 | 15 | BARBAS Rafael Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | ,, 0:52 | |||||
89 | 55 | +9:10 | 255 | LOZANO Adrian Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | 1:02 1:02 | |||||
90 | 69 | +14:52 | 54 | LLULL RUIZ Sergio CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 17 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 1:04 1:04 | |||||
91 | 81 | +17:47 | 51 | URREA Jose CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | ,, 1:04 | |||||
92 | 67 | +11:28 | 72 | SUAREZ Alain Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 18 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 1:07 1:07 | |||||
93 | 100 | +28:09 | 11 | Sprint | DE PAULA Victor Cesar Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 18 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 8:36 8:36 | ||||
94 | 94 | +24:01 | 64 | MADINA Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 17 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | ,, 8:36 | |||||
95 | 103 | +30:11 | 106 | VILLALOBOS Ander Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 8:39 8:39 | |||||
96 | 117 | +46:27 | 165 | ARISPE Ander Loiumat - P.G | 18 | Loiumat - P.G | 8:40 8:40 | |||||
97 | 115 | +44:07 | 62 | MENENDEZ Jose Luis Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | ,, 8:40 | |||||
98 | 78 | +17:32 | 103 | MAÑERU Jose Selección Navarra | 18 | Selección Navarra | ,, 8:40 | |||||
99 | 119 | +47:04 | 186 | ABAD Victor Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | ,, 8:40 | |||||
100 | 121 | +50:03 | 265 | SANZ Javier Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | ,, 8:40 | |||||
101 | 124 | +51:34 | 242 | GARCIA Arnau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | ,, 8:40 | |||||
102 | 99 | +27:46 | 96 | OLABE Markel Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | ,, 8:40 | |||||
103 | 95 | +24:38 | 65 | VIGIL Sergio Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 16 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | ,, 8:40 | |||||
104 | 70 | +16:14 | 33 | Climber | GIMENO Nil Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 8:40 | ||||
105 | 116 | +44:56 | 34 | GRILLO Jose Antonio Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 8:40 | |||||
106 | 110 | +40:10 | 81 | LARA Unax Mx Ekin - Aurrera | 17 | Mx Ekin - Aurrera | ,, 8:40 | |||||
107 | 98 | +27:01 | 105 | LASA Asier Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | ,, 8:40 | |||||
108 | 71 | +16:14 | 153 | ELUSTONDO David Lizarte - Ermitagaña | 17 | Lizarte - Ermitagaña | ,, 8:40 | |||||
109 | 112 | +41:57 | 114 | HIDALGO Sergio Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | ,, 8:40 | |||||
110 | 113 | +42:24 | 212 | VIKING Neo Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | ,, 8:40 | |||||
111 | 79 | +17:34 | 112 | FERRANDIS Elias Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | ,, 8:40 | |||||
112 | 72 | +16:21 | 111 | MORENO Pedro Pablo Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | ,, 8:40 | |||||
113 | 123 | +50:50 | 182 | LOPEZ Alejandro Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | ,, 8:40 | |||||
114 | 122 | +50:47 | 95 | ANDIKOETXEA Alvaro Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | ,, 8:40 | |||||
115 | 118 | +46:45 | 85 | RUIZ Asier Mx Ekin - Aurrera | 18 | Mx Ekin - Aurrera | ,, 8:40 | |||||
116 | 114 | +43:15 | 16 | CLEMENTE Pablo Team Junior Ciudad de Talavera | 18 | Team Junior Ciudad de Talavera | ,, 8:40 | |||||
117 | 77 | +17:00 | 91 | DE LA HOZ Eduardo Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 8:48 8:48 | |||||
118 | 120 | +48:19 | 163 | NEGUERUELA Peru Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | ,, 8:48 | |||||
119 | 80 | +17:41 | 201 | GALPARSORO Markel Gipuzkoa Selekzioa | 17 | Gipuzkoa Selekzioa | ,, 8:48 | |||||
120 | 107 | +32:31 | 135 | TT | WALTON Jonas Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 8:54 8:54 | ||||
121 | 106 | +30:56 | 13 | CARNEIRO Rui Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 16 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 9:04 9:04 | |||||
122 | 101 | +28:41 | 225 | VALERO David Team Inca | 16 | Team Inca | 10:31 10:31 | |||||
123 | 83 | +18:12 | 151 | BERANGO GUTIERREZ Aimar Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | 10:57 10:57 | |||||
124 | 111 | +40:29 | 155 | IPARRAGUIRRE Igor Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | ,, 10:57 | |||||
DNF | 224 | USAQUEN Brayan Team Inca | 18 | Team Inca | - | |||||||
DNF | 43 | GUTIERREZ Iban Bathco Cycling Team | 17 | Bathco Cycling Team | - | |||||||
DNF | 116 | HERREROS Daniel Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | - | |||||||
DNF | 243 | RUBIROLA Marc Tot Net - Terrassa Ciclisme | 16 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | - | |||||||
DNF | 252 | SANCHEZ Jose Antonio Valverde Team - Terra Fecundis | 18 | Valverde Team - Terra Fecundis | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Pnt | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 132 | SCURIATTI Luca Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | 100 | 7:40:18 | .. | |||
2 | 2 | - | 131 | TT | JULIEN Matisse Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | 70 | 0:07 0:07 | .. | ||
3 | 3 | - | 133 | Sprint | SHMIDT Artem Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 50 | 0:55 0:55 | .. | ||
4 | 4 | - | 172 | Climber | FERNÁNDEZ Samuel MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 36 | 4:04 4:04 | .. | ||
5 | 5 | - | 102 | AZANZA Ibai Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 28 | 5:25 5:25 | .. | |||
6 | 6 | - | 226 | VELASQUEZ Kevin Team Inca | 18 | Team Inca | 24 | 5:26 5:26 | .. | |||
7 | 7 | - | 63 | EROSTARBE Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 20 | 5:33 5:33 | .. | |||
8 | 8 | - | 203 | CARBAYEDA Beñat Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 18 | 5:40 5:40 | .. | |||
9 | 9 | - | 241 | CASADO Axier Tot Net - Terrassa Ciclisme | 18 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 16 | 5:42 5:42 | .. | |||
10 | 10 | - | 3 | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 14 | 5:55 5:55 | .. | |||
11 | 11 | - | 174 | GARCIA Luis MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | 12 | 6:17 6:17 | .. | |||
12 | 13 | ▲1 | 5 | DE PABLO Samuel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 10 | 6:28 6:28 | .. | |||
13 | 12 | ▼1 | 173 | RUBIO Pablo MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 8 | 6:32 6:32 | .. | |||
14 | 15 | ▲1 | 215 | TT | PEDERSEN Eric Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 7 | 6:55 6:55 | .. | ||
15 | 16 | ▲1 | 92 | RUIZ DE ARCAUTE Diego Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | 6 | 6:57 6:57 | .. | |||
16 | 17 | ▲1 | 146 | ZARAGOZA Vicent Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 5 | 6:58 6:58 | .. | |||
17 | 18 | ▲1 | 175 | HERRAN Diego MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | 4 | 7:01 7:01 | .. | |||
18 | 23 | ▲5 | 171 | FERNANDEZ Samuel MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 3 | 7:04 7:04 | .. | |||
19 | 19 | - | 93 | LARRAZABAL Oihan Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | 2 | 7:06 7:06 | .. | |||
20 | 22 | ▲2 | 41 | MOLANO Estiven Brayan Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | 1 | 7:12 7:12 | .. | |||
21 | 25 | ▲4 | 244 | NAVARRO Iñaki Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 7:15 7:15 | .. | ||||
22 | 28 | ▲6 | 36 | MOLINA Miguel Ángel Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 18 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 7:17 7:17 | .. | ||||
23 | 29 | ▲6 | 46 | Climber | GUARDEÑO Jaume Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | ,, 7:17 | .. | |||
24 | 30 | ▲6 | 101 | TADEO Aimar Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 7:18 7:18 | .. | ||||
25 | 35 | ▲10 | 42 | ALONSO Roberto Bathco Cycling Team | 17 | Bathco Cycling Team | 7:20 7:20 | .. | ||||
26 | 31 | ▲5 | 223 | Climber | PANTOJA Cesar Paulo Team Inca | 18 | Team Inca | ,, 7:20 | .. | |||
27 | 32 | ▲5 | 31 | AGUILAR Hugo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | ,, 7:20 | .. | ||||
28 | 34 | ▲6 | 141 | GARCÍA Oscar Infinobras - Zafiro Team Calpe | 18 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 7:23 7:23 | .. | ||||
29 | 38 | ▲9 | 152 | GOÑI Ismael Lizarte - Ermitagaña | 17 | Lizarte - Ermitagaña | 7:29 7:29 | .. | ||||
30 | 41 | ▲11 | 13 | BENITEZ Javier Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 7:36 7:36 | .. | ||||
31 | 44 | ▲13 | 251 | PÉREZ César Valverde Team - Terra Fecundis | 16 | Valverde Team - Terra Fecundis | 7:42 7:42 | .. | ||||
32 | 14 | ▼18 | 4 | GIMENO David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 18 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | ,, 7:42 | .. | ||||
33 | 45 | ▲12 | 205 | ETXABE Kimetz Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 7:44 7:44 | .. | ||||
34 | 46 | ▲12 | 184 | GOMEZ Marcos Recambios Callejo | 17 | Recambios Callejo | ,, 7:44 | .. | ||||
35 | 20 | ▼15 | 14 | DAVID Kawah Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 8:01 8:01 | .. | ||||
36 | 21 | ▼15 | 6 | GARCÍA Pablo EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 8:02 8:02 | .. | ||||
37 | 26 | ▼11 | 1 | GUILLERMO Lucas EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 8:07 8:07 | .. | ||||
38 | 54 | ▲16 | 156 | MORRAS Ekai Lizarte - Ermitagaña | 16 | Lizarte - Ermitagaña | 8:08 8:08 | .. | ||||
39 | 33 | ▼6 | 216 | BORGSTRÖM Johan Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 8:14 8:14 | .. | ||||
40 | 36 | ▼4 | 2 | PUENTE David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 8:17 8:17 | .. | ||||
41 | 63 | ▲22 | 144 | AIBAR Andreu Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 8:24 8:24 | .. | ||||
42 | 42 | - | 123 | TEJERO Francisco Giménez Ganga - Gio - Primoti | 17 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 8:31 8:31 | .. | ||||
43 | 47 | ▲4 | 15 | BARBAS Rafael Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 8:40 8:40 | .. | ||||
44 | 48 | ▲4 | 256 | FUENTES Antonio Valverde Team - Terra Fecundis | 18 | Valverde Team - Terra Fecundis | 8:41 8:41 | .. | ||||
45 | 49 | ▲4 | 211 | EKMAN Erik Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 8:45 8:45 | .. | ||||
46 | 50 | ▲4 | 104 | ORDOQUI Iñaki Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 8:46 8:46 | .. | ||||
47 | 52 | ▲5 | 122 | GARCIA Pedro Giménez Ganga - Gio - Primoti | 17 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 8:51 8:51 | .. | ||||
48 | 53 | ▲5 | 162 | MUÑIZ Oier Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | 8:52 8:52 | .. | ||||
49 | 55 | ▲6 | 61 | GONZALEZ Andres Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 8:55 8:55 | .. | ||||
50 | 56 | ▲6 | 202 | AJERRISTA Ekain Gipuzkoa Selekzioa | 18 | Gipuzkoa Selekzioa | 9:00 9:00 | .. | ||||
51 | 58 | ▲7 | 75 | FUENTES Oscar Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 16 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 9:02 9:02 | .. | ||||
52 | 59 | ▲7 | 181 | IZCARA Eder Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | 9:03 9:03 | .. | ||||
53 | 70 | ▲17 | 204 | Sprint | AGUIRRE Yago Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | 9:04 9:04 | .. | |||
54 | 61 | ▲7 | 166 | APODAKA Eneko Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | 9:06 9:06 | .. | ||||
55 | 57 | ▲2 | 255 | LOZANO Adrian Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | 9:10 9:10 | .. | ||||
56 | 62 | ▲6 | 94 | GONZÁLEZ DE HEREDIA Iñigo Iridoi Eguzkilore Team | 18 | Iridoi Eguzkilore Team | 9:15 9:15 | .. | ||||
57 | 64 | ▲7 | 262 | GALLEGO Gonzalo Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 9:25 9:25 | .. | ||||
58 | 65 | ▲7 | 82 | ARRASATE Mikel Mx Ekin - Aurrera | 16 | Mx Ekin - Aurrera | 9:29 9:29 | .. | ||||
59 | 66 | ▲7 | 164 | GORRIÑOBEASKOA Aimar Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | 9:37 9:37 | .. | ||||
60 | 75 | ▲15 | 76 | REY Martin Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 18 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 9:41 9:41 | .. | ||||
61 | 71 | ▲10 | 183 | LOPEZ Alvaro Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | 9:59 9:59 | .. | ||||
62 | 72 | ▲10 | 222 | DIAZ Marlon Team Inca | 16 | Team Inca | 10:11 10:11 | .. | ||||
63 | 73 | ▲10 | 221 | CORREA Maycol Team Inca | 17 | Team Inca | 10:21 10:21 | .. | ||||
64 | 74 | ▲10 | 185 | SAN JOSÉ Mario Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | 10:28 10:28 | .. | ||||
65 | 77 | ▲12 | 35 | ORTEGA Pablo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 10:58 10:58 | .. | ||||
66 | 78 | ▲12 | 254 | MORENO Mariano Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | 11:03 11:03 | .. | ||||
67 | 79 | ▲12 | 72 | SUAREZ Alain Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 18 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 11:28 11:28 | .. | ||||
68 | 80 | ▲12 | 136 | Sprint | WIENKE Brooks Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | 11:37 11:37 | .. | |||
69 | 81 | ▲12 | 54 | LLULL RUIZ Sergio CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 17 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 14:52 14:52 | .. | ||||
70 | 39 | ▼31 | 33 | Climber | GIMENO Nil Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16:14 16:14 | .. | |||
71 | 40 | ▼31 | 153 | ELUSTONDO David Lizarte - Ermitagaña | 17 | Lizarte - Ermitagaña | ,, 16:14 | .. | ||||
72 | 43 | ▼29 | 111 | MORENO Pedro Pablo Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | 16:21 16:21 | .. | ||||
73 | 83 | ▲10 | 142 | MERENCIANO Alejandro Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 16:30 16:30 | .. | ||||
74 | 84 | ▲10 | 11 | CUADRADO Adrian Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 16:31 16:31 | .. | ||||
75 | 85 | ▲10 | 124 | ALBIR Gonzalo Giménez Ganga - Gio - Primoti | 18 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 16:42 16:42 | .. | ||||
76 | 87 | ▲11 | 16 | LEMOS Luis Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 16:58 16:58 | .. | ||||
77 | 60 | ▼17 | 91 | DE LA HOZ Eduardo Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 17:00 17:00 | .. | ||||
78 | 67 | ▼11 | 103 | MAÑERU Jose Selección Navarra | 18 | Selección Navarra | 17:32 17:32 | .. | ||||
79 | 69 | ▼10 | 112 | FERRANDIS Elias Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | 17:34 17:34 | .. | ||||
80 | 68 | ▼12 | 201 | GALPARSORO Markel Gipuzkoa Selekzioa | 17 | Gipuzkoa Selekzioa | 17:41 17:41 | .. | ||||
81 | 88 | ▲7 | 51 | URREA Jose CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 17:47 17:47 | .. | ||||
82 | 89 | ▲7 | 12 | MAURICIO Flavio Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 18 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17:50 17:50 | .. | ||||
83 | 24 | ▼59 | 151 | BERANGO GUTIERREZ Aimar Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | 18:12 18:12 | .. | ||||
84 | 90 | ▲6 | 213 | WARRÉN Joel Svealand Cycling Team | 18 | Svealand Cycling Team | ,, 18:12 | .. | ||||
85 | 91 | ▲6 | 253 | LOZANO Juan Pedro Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | 18:19 18:19 | .. | ||||
86 | 92 | ▲6 | 32 | GARCIA Jorge Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 18:28 18:28 | .. | ||||
87 | 97 | ▲10 | 145 | SOLER Antonio Luis Infinobras - Zafiro Team Calpe | 16 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 19:07 19:07 | .. | ||||
88 | 95 | ▲7 | 15 | SELA Luis Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 19:48 19:48 | .. | ||||
89 | 99 | ▲10 | 12 | PARDO Joel Team Junior Ciudad de Talavera | 18 | Team Junior Ciudad de Talavera | 20:29 20:29 | .. | ||||
90 | 100 | ▲10 | 161 | MORENO Eder Loiumat - P.G | 18 | Loiumat - P.G | 20:49 20:49 | .. | ||||
91 | 101 | ▲10 | 125 | BORTOLAZZI Adan Giménez Ganga - Gio - Primoti | 16 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 21:06 21:06 | .. | ||||
92 | 102 | ▲10 | 261 | BUBA Ricardo Martin Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 21:11 21:11 | .. | ||||
93 | 105 | ▲12 | 14 | QUEVEDO Sergio Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 23:09 23:09 | .. | ||||
94 | 82 | ▼12 | 64 | MADINA Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 17 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 24:01 24:01 | .. | ||||
95 | 86 | ▼9 | 65 | VIGIL Sergio Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 16 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 24:38 24:38 | .. | ||||
96 | 107 | ▲11 | 206 | ZABALETA Iker Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | 25:16 25:16 | .. | ||||
97 | 108 | ▲11 | 56 | CHILDS Lance CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 26:36 26:36 | .. | ||||
98 | 94 | ▼4 | 105 | LASA Asier Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 27:01 27:01 | .. | ||||
99 | 96 | ▼3 | 96 | OLABE Markel Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 27:46 27:46 | .. | ||||
100 | 98 | ▼2 | 11 | Sprint | DE PAULA Victor Cesar Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 18 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 28:09 28:09 | .. | |||
101 | 93 | ▼8 | 225 | VALERO David Team Inca | 16 | Team Inca | 28:41 28:41 | .. | ||||
102 | 110 | ▲8 | 246 | RODRIGUEZ Pau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 28:43 28:43 | .. | ||||
103 | 103 | - | 106 | VILLALOBOS Ander Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 30:11 30:11 | .. | ||||
104 | 111 | ▲7 | 154 | VIZCAY Aritz Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | 30:20 30:20 | .. | ||||
105 | 113 | ▲8 | 45 | FANDIÑO Ruben Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | 30:40 30:40 | .. | ||||
106 | 104 | ▼2 | 13 | CARNEIRO Rui Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 16 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 30:56 30:56 | .. | ||||
107 | 106 | ▼1 | 135 | TT | WALTON Jonas Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 32:31 32:31 | .. | |||
108 | 117 | ▲9 | 44 | CANALES Pablo Bathco Cycling Team | 18 | Bathco Cycling Team | 35:13 35:13 | .. | ||||
109 | 120 | ▲11 | 53 | RUIZ Moises CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 18 | CC Cartagena - Esetec - R. Fuentes | 36:40 36:40 | .. | ||||
110 | 114 | ▲4 | 81 | LARA Unax Mx Ekin - Aurrera | 17 | Mx Ekin - Aurrera | 40:10 40:10 | .. | ||||
111 | 112 | ▲1 | 155 | IPARRAGUIRRE Igor Lizarte - Ermitagaña | 18 | Lizarte - Ermitagaña | 40:29 40:29 | .. | ||||
112 | 115 | ▲3 | 114 | HIDALGO Sergio Fenavin - Turismo Ciudad Real | 18 | Fenavin - Turismo Ciudad Real | 41:57 41:57 | .. | ||||
113 | 116 | ▲3 | 212 | VIKING Neo Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 42:24 42:24 | .. | ||||
114 | 118 | ▲4 | 16 | CLEMENTE Pablo Team Junior Ciudad de Talavera | 18 | Team Junior Ciudad de Talavera | 43:15 43:15 | .. | ||||
115 | 119 | ▲4 | 62 | MENENDEZ Jose Luis Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 18 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 44:07 44:07 | .. | ||||
116 | 121 | ▲5 | 34 | GRILLO Jose Antonio Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 44:56 44:56 | .. | ||||
117 | 122 | ▲5 | 165 | ARISPE Ander Loiumat - P.G | 18 | Loiumat - P.G | 46:27 46:27 | .. | ||||
118 | 123 | ▲5 | 85 | RUIZ Asier Mx Ekin - Aurrera | 18 | Mx Ekin - Aurrera | 46:45 46:45 | .. | ||||
119 | 124 | ▲5 | 186 | ABAD Victor Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | 47:04 47:04 | .. | ||||
120 | 125 | ▲5 | 163 | NEGUERUELA Peru Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | 48:19 48:19 | .. | ||||
121 | 126 | ▲5 | 265 | SANZ Javier Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 50:03 50:03 | .. | ||||
122 | 127 | ▲5 | 95 | ANDIKOETXEA Alvaro Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 50:47 50:47 | .. | ||||
123 | 128 | ▲5 | 182 | LOPEZ Alejandro Recambios Callejo | 18 | Recambios Callejo | 50:50 50:50 | .. | ||||
124 | 129 | ▲5 | 242 | GARCIA Arnau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 51:34 51:34 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 131 | TT | JULIEN Matisse Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | +5 | |
2 | 2 | - | 172 | Climber | FERNÁNDEZ Samuel MMR - Academy | 18 | MMR - Academy | 10 | +3 | |
3 | 3 | - | 132 | SCURIATTI Luca Hot Tubes Development Cycling Team | 18 | Hot Tubes Development Cycling Team | 6 | - | ||
4 | - | 174 | GARCIA Luis MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | 6 | +6 | |||
5 | 4 | ▼1 | 32 | GARCIA Jorge Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 6 | - | ||
6 | 5 | ▼1 | 133 | Sprint | SHMIDT Artem Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 5 | +1 | |
7 | - | 144 | AIBAR Andreu Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 4 | +4 | |||
8 | 6 | ▼2 | 221 | CORREA Maycol Team Inca | 17 | Team Inca | 4 | - | ||
9 | - | 226 | VELASQUEZ Kevin Team Inca | 18 | Team Inca | 3 | +3 | |||
10 | - | 241 | CASADO Axier Tot Net - Terrassa Ciclisme | 18 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 2 | +2 | |||
11 | 7 | ▼4 | 244 | NAVARRO Iñaki Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 2 | - | ||
12 | 8 | ▼4 | 3 | RAMOS Miguel EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 1 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 133 | Sprint | SHMIDT Artem Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 7:41:13 | .. | |
2 | 2 | - | 102 | AZANZA Ibai Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 4:30 4:30 | .. | ||
3 | 3 | - | 174 | GARCIA Luis MMR - Academy | 17 | MMR - Academy | 5:22 5:22 | .. | ||
4 | 4 | - | 146 | ZARAGOZA Vicent Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 6:03 6:03 | .. | ||
5 | 6 | ▲1 | 244 | NAVARRO Iñaki Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 6:20 6:20 | .. | ||
6 | 9 | ▲3 | 101 | TADEO Aimar Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 6:23 6:23 | .. | ||
7 | 10 | ▲3 | 31 | AGUILAR Hugo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 6:25 6:25 | .. | ||
8 | 15 | ▲7 | 13 | BENITEZ Javier Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 6:41 6:41 | .. | ||
9 | 16 | ▲7 | 251 | PÉREZ César Valverde Team - Terra Fecundis | 16 | Valverde Team - Terra Fecundis | 6:47 6:47 | .. | ||
10 | 5 | ▼5 | 14 | DAVID Kawah Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 7:06 7:06 | .. | ||
11 | 7 | ▼4 | 1 | GUILLERMO Lucas EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 7:12 7:12 | .. | ||
12 | 21 | ▲9 | 156 | MORRAS Ekai Lizarte - Ermitagaña | 16 | Lizarte - Ermitagaña | 7:13 7:13 | .. | ||
13 | 11 | ▼2 | 216 | BORGSTRÖM Johan Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 7:19 7:19 | .. | ||
14 | 12 | ▼2 | 2 | PUENTE David EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 17 | EOLO - Kometa Cycling Team - Fundacion Contador Ju | 7:22 7:22 | .. | ||
15 | 24 | ▲9 | 144 | AIBAR Andreu Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 7:29 7:29 | .. | ||
16 | 17 | ▲1 | 15 | BARBAS Rafael Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 7:45 7:45 | .. | ||
17 | 18 | ▲1 | 211 | EKMAN Erik Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 7:50 7:50 | .. | ||
18 | 19 | ▲1 | 104 | ORDOQUI Iñaki Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 7:51 7:51 | .. | ||
19 | 20 | ▲1 | 122 | GARCIA Pedro Giménez Ganga - Gio - Primoti | 17 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 7:56 7:56 | .. | ||
20 | 22 | ▲2 | 75 | FUENTES Oscar Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 16 | Mx Corbatas Pindal - CCB - Ermico | 8:07 8:07 | .. | ||
21 | 29 | ▲8 | 204 | Sprint | AGUIRRE Yago Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | 8:09 8:09 | .. | |
22 | 25 | ▲3 | 262 | GALLEGO Gonzalo Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 8:30 8:30 | .. | ||
23 | 26 | ▲3 | 82 | ARRASATE Mikel Mx Ekin - Aurrera | 16 | Mx Ekin - Aurrera | 8:34 8:34 | .. | ||
24 | 27 | ▲3 | 164 | GORRIÑOBEASKOA Aimar Loiumat - P.G | 17 | Loiumat - P.G | 8:42 8:42 | .. | ||
25 | 30 | ▲5 | 222 | DIAZ Marlon Team Inca | 16 | Team Inca | 9:16 9:16 | .. | ||
26 | 31 | ▲5 | 35 | ORTEGA Pablo Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 10:03 10:03 | .. | ||
27 | 32 | ▲5 | 254 | MORENO Mariano Valverde Team - Terra Fecundis | 17 | Valverde Team - Terra Fecundis | 10:08 10:08 | .. | ||
28 | 14 | ▼14 | 33 | Climber | GIMENO Nil Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 15:19 15:19 | .. | |
29 | 34 | ▲5 | 142 | MERENCIANO Alejandro Infinobras - Zafiro Team Calpe | 17 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 15:35 15:35 | .. | ||
30 | 36 | ▲6 | 16 | LEMOS Luis Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 17 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 16:03 16:03 | .. | ||
31 | 23 | ▼8 | 91 | DE LA HOZ Eduardo Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 16:05 16:05 | .. | ||
32 | 28 | ▼4 | 201 | GALPARSORO Markel Gipuzkoa Selekzioa | 17 | Gipuzkoa Selekzioa | 16:46 16:46 | .. | ||
33 | 37 | ▲4 | 32 | GARCIA Jorge Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 16 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17:33 17:33 | .. | ||
34 | 40 | ▲6 | 145 | SOLER Antonio Luis Infinobras - Zafiro Team Calpe | 16 | Infinobras - Zafiro Team Calpe | 18:12 18:12 | .. | ||
35 | 41 | ▲6 | 125 | BORTOLAZZI Adan Giménez Ganga - Gio - Primoti | 16 | Giménez Ganga - Gio - Primoti | 20:11 20:11 | .. | ||
36 | 42 | ▲6 | 261 | BUBA Ricardo Martin Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 20:16 20:16 | .. | ||
37 | 45 | ▲8 | 14 | QUEVEDO Sergio Team Junior Ciudad de Talavera | 17 | Team Junior Ciudad de Talavera | 22:14 22:14 | .. | ||
38 | 33 | ▼5 | 64 | MADINA Aimar Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 17 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 23:06 23:06 | .. | ||
39 | 35 | ▼4 | 65 | VIGIL Sergio Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 16 | Mx Ciudad de Oviedo - Ulma | 23:43 23:43 | .. | ||
40 | 47 | ▲7 | 206 | ZABALETA Iker Gipuzkoa Selekzioa | 16 | Gipuzkoa Selekzioa | 24:21 24:21 | .. | ||
41 | 39 | ▼2 | 96 | OLABE Markel Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 26:51 26:51 | .. | ||
42 | 38 | ▼4 | 225 | VALERO David Team Inca | 16 | Team Inca | 27:46 27:46 | .. | ||
43 | 48 | ▲5 | 246 | RODRIGUEZ Pau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 27:48 27:48 | .. | ||
44 | 43 | ▼1 | 106 | VILLALOBOS Ander Selección Navarra | 17 | Selección Navarra | 29:16 29:16 | .. | ||
45 | 44 | ▼1 | 13 | CARNEIRO Rui Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 16 | Mx Landeiro - KTM - Matias & Araujo - Frula | 30:01 30:01 | .. | ||
46 | 46 | - | 135 | TT | WALTON Jonas Hot Tubes Development Cycling Team | 17 | Hot Tubes Development Cycling Team | 31:36 31:36 | .. | |
47 | 49 | ▲2 | 212 | VIKING Neo Svealand Cycling Team | 17 | Svealand Cycling Team | 41:29 41:29 | .. | ||
48 | 50 | ▲2 | 34 | GRILLO Jose Antonio Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 17 | Team Previley Coforma-Atra Sport LPS | 44:01 44:01 | .. | ||
49 | 51 | ▲2 | 265 | SANZ Javier Vigo - Rias Baixas | 17 | Vigo - Rias Baixas | 49:08 49:08 | .. | ||
50 | 52 | ▲2 | 95 | ANDIKOETXEA Alvaro Iridoi Eguzkilore Team | 17 | Iridoi Eguzkilore Team | 49:52 49:52 | .. | ||
51 | 53 | ▲2 | 242 | GARCIA Arnau Tot Net - Terrassa Ciclisme | 17 | Tot Net - Terrassa Ciclisme | 50:39 50:39 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:22 August 2021
- Start time:10:00
- Avg. speed winner:43.475 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:113.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:37
- Vert. meters:1027
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: