Search:  
topLogin

2010»24th Vuelta A La Comunidad De Madrid (2.1)

2010  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
11+0:00 Pardilla SergioCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC203:17:323:17:32
22+0:38 Baliani FortunatoMiche  36Miche 120:270:27
33+0:39 Melero IvánBurgos 2016 - Castilla y Leon 27Burgos 2016 - Castilla y Leon70:320:32
46+1:02 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi50:550:55
511+1:20 Niemiec PrzemysławMiche  30Miche 40:590:59
64+0:46 Mancebo FranciscoHeraklion Kastro-Murcia 34Heraklion Kastro-Murcia31:021:02
78+1:07 Cheula GiampaoloFooton-Servetto 31Footon-Servetto21:071:07
810+1:10 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne11:081:08
912+1:27 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi1:101:10
107+1:05 Herrada JoséCaja Rural 24Caja Rural,,1:10
115+0:57 Mosquera EzequielXacobeo-Galicia 34Xacobeo-Galicia1:131:13
129+1:09 Didier LaurentSaxo Bank  25Saxo Bank 1:161:16
1313+1:52 Lana GuillermoCaja Rural 25Caja Rural1:561:56
1414+1:58 Larsson Gustav ErikSaxo Bank  29Saxo Bank 2:262:26
1517+2:55 López DavidCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne,,2:26
1618+3:15 Rodríguez Gustavo Xacobeo-Galicia 30Xacobeo-Galicia2:462:46
1715+2:48 Lastras PabloCaisse d'Epargne 34Caisse d'Epargne,,2:46
1816+2:50 Chuzhda OlegCaja Rural 25Caja Rural3:073:07
1921+3:43 Landa MikelOrbea - Oreka SDA 20Orbea - Oreka SDA,,3:07
2024+4:10 García-Casarrubios ÓscarHeraklion Kastro-Murcia 26Heraklion Kastro-Murcia,,3:07
2123+3:57 Antuña Andrés AvelinoBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon3:153:15
2219+3:19 Zaballa ConstantinoCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 32Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano3:193:19
2320+3:24 Izagirre IonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA3:213:21
2425+4:21 Lechuga PabloAndalucia-Caja Sur 19Andalucia-Caja Sur3:553:55
2522+3:57 Izagirre GorkaEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi4:054:05
2626+4:26 Vicioso ÁngelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur4:194:19
2727+4:34 Reig RubenCaja Rural 23Caja Rural,,4:19
2828+4:36 Bravo GarikoitzCaja Rural 20Caja Rural,,4:19
2929+5:08 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne4:214:21
3030+6:11 Capelli ErmanoFooton-Servetto 25Footon-Servetto5:455:45
3131+6:47 Chacon JavierHeraklion Kastro-Murcia 24Heraklion Kastro-Murcia6:126:12
3239+9:27 Szczawiński KrzysztofMiche  31Miche 8:528:52
3335+9:14 Lopes Gonçalves Pedro MiguelCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 35Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,8:52
3442+10:07 Calvente ManuelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur,,8:52
3532+8:53 Zagorodnii VladimirMiche  29Miche ,,8:52
3638+9:24 Carvajal Edwin AndresMiche  27Miche ,,8:52
3740+9:31 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur8:588:58
3837+9:21 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 29Xacobeo-Galicia9:099:09
3934+8:59 Porte RichieSaxo Bank  25Saxo Bank ,,9:09
4033+8:58 Steensen AndréSaxo Bank  22Saxo Bank ,,9:09
4141+9:35 Høj FrankSaxo Bank  37Saxo Bank ,,9:09
4236+9:15 Rovira JaumeHeraklion Kastro-Murcia 30Heraklion Kastro-Murcia9:149:14
4343+10:08 Cabello AntonioAndalucia-Caja Sur 20Andalucia-Caja Sur9:229:22
4445+11:48 Tonti AndreaCarmiooro - NGC 38Carmiooro - NGC9:509:50
4544+11:19 Merino PedroFooton-Servetto 23Footon-Servetto10:4510:45
4646+12:20 Zabalo Imaz XabierOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA11:3711:37
4785+16:30 Pinto Bruno AntonioCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 25Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,11:37
4848+13:41 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 31Caisse d'Epargne13:3413:34
4954+14:23 LARRALDE JosebaOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,13:34
5053+14:23 Guardiola SalvadorHeraklion Kastro-Murcia 21Heraklion Kastro-Murcia,,13:34
5147+13:18 Amador AndreyCaisse d'Epargne 23Caisse d'Epargne,,13:34
5249+13:56 Cesaro RobertoMiche  23Miche ,,13:34
5356+14:31 García RicardoOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA14:2814:28
5452+14:19 García DavidXacobeo-Galicia 32Xacobeo-Galicia,,14:28
5569+15:07 García Acosta José VicenteCaisse d'Epargne 37Caisse d'Epargne,,14:28
5681+15:43 Pinizzotto LeonardoMiche  23Miche ,,14:28
5758+14:38 de Segovia José AntonioXacobeo-Galicia 27Xacobeo-Galicia,,14:28
5877+15:24 Garcia RubenCaja Rural 22Caja Rural,,14:28
5967+15:06 Ratto DanieleCarmiooro - NGC 20Carmiooro - NGC,,14:28
6057+14:31 Fernández DelioXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia,,14:28
6166+15:03 Vitoria DavidFooton-Servetto 25Footon-Servetto,,14:28
6260+14:54 Quitério César AntunesCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 33Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,14:28
6386+16:44 Beuret LaurentCarmiooro - NGC 24Carmiooro - NGC,,14:28
6476+15:22 Urain BenatOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA,,14:28
6563+15:00 Santamarta RaulBurgos 2016 - Castilla y Leon 24Burgos 2016 - Castilla y Leon,,14:28
6673+15:17 Estrada Juan JavierAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur,,14:28
6774+15:17 Ramírez Abeja JavierAndalucia-Caja Sur 32Andalucia-Caja Sur,,14:28
6851+14:17 Isaychev VladimirXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia,,14:28
6971+15:10 Tamayo Diego AlejandroCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC,,14:28
7072+15:16 Celis Zabala Félix VidalFooton-Servetto 27Footon-Servetto,,14:28
7159+14:50 Mata EnriqueFooton-Servetto 25Footon-Servetto,,14:28
7264+15:02 Gutiérrez DavidFooton-Servetto 28Footon-Servetto,,14:28
7368+15:07 Soeíro Pedro Miguel MirandaCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 34Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,14:28
7478+15:29 Montenegro Jorge MartínAndalucia-Caja Sur 27Andalucia-Caja Sur,,14:28
7575+15:21 Sáez AdriánOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,14:28
7662+14:56 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon,,14:28
7755+14:29 Cobo Juan JoséCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne,,14:28
7850+14:12 del Nero JesúsCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 28Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,14:28
7970+15:09 Fournet-Fayard SébastienCarmiooro - NGC 25Carmiooro - NGC,,14:28
8061+14:55 Martínez SerafínXacobeo-Galicia 26Xacobeo-Galicia,,14:28
8188+19:35 Peruffo EnricoCarmiooro - NGC 24Carmiooro - NGC,,14:28
8265+15:02 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 20Burgos 2016 - Castilla y Leon15:0915:09
8380+15:34 Fernández KoldoEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,15:09
8484+16:16 Brenes GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon,,15:09
8587+17:03 Intxausti BeñatEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,15:09
8679+15:29 Anton Martin Francisco ManuelBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon,,15:09
8782+15:46 Mora ArturoCaja Rural 23Caja Rural,,15:09
8883+15:51 Martínez RubénCaja Rural 25Caja Rural15:1915:19
8992+20:43 Aberasturi JonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA19:5419:54
9093+20:44 Galdós AitorEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi,,19:54
9189+20:19 Hernández AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,19:54
9295+21:03 Walker JohnnieFooton-Servetto 23Footon-Servetto,,19:54
9390+20:28 Saraiva Bruno SandinhaCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 25Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano,,19:54
9494+20:52 Mínguez MiguelEuskaltel - Euskadi 21Euskaltel - Euskadi,,19:54
9591+20:29 Grau Oscar VicenteBurgos 2016 - Castilla y Leon 31Burgos 2016 - Castilla y Leon,,19:54
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Pardilla SergioCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC1005:18:215:18:21
2 Baliani FortunatoMiche  36Miche 700:380:38
3 Melero IvánBurgos 2016 - Castilla y Leon 27Burgos 2016 - Castilla y Leon500:390:39
4 Mancebo FranciscoHeraklion Kastro-Murcia 34Heraklion Kastro-Murcia360:460:46
5 Mosquera EzequielXacobeo-Galicia 34Xacobeo-Galicia280:570:57
6 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi241:021:02
7 Herrada JoséCaja Rural 24Caja Rural201:051:05
8 Cheula GiampaoloFooton-Servetto 31Footon-Servetto181:071:07
9 Didier LaurentSaxo Bank  25Saxo Bank 161:091:09
10 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne141:101:10
11 Niemiec PrzemysławMiche  30Miche 121:201:20
12 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi101:271:27
13 Lana GuillermoCaja Rural 25Caja Rural81:521:52
14 Larsson Gustav ErikSaxo Bank  29Saxo Bank 71:581:58
15 Lastras PabloCaisse d'Epargne 34Caisse d'Epargne62:482:48
16 Chuzhda OlegCaja Rural 25Caja Rural52:502:50
17 López DavidCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne42:552:55
18 Rodríguez Gustavo Xacobeo-Galicia 30Xacobeo-Galicia33:153:15
19 Zaballa ConstantinoCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 32Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano23:193:19
20 Izagirre IonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA13:243:24
21 Landa MikelOrbea - Oreka SDA 20Orbea - Oreka SDA3:433:43
22 Izagirre GorkaEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi3:573:57
23 Antuña Andrés AvelinoBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon,,3:57
24 García-Casarrubios ÓscarHeraklion Kastro-Murcia 26Heraklion Kastro-Murcia4:104:10
25 Lechuga PabloAndalucia-Caja Sur 19Andalucia-Caja Sur4:214:21
26 Vicioso ÁngelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur4:264:26
27 Reig RubenCaja Rural 23Caja Rural4:344:34
28 Bravo GarikoitzCaja Rural 20Caja Rural4:364:36
29 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne5:085:08
30 Capelli ErmanoFooton-Servetto 25Footon-Servetto6:116:11
31 Chacon JavierHeraklion Kastro-Murcia 24Heraklion Kastro-Murcia6:476:47
32 Zagorodnii VladimirMiche  29Miche 8:538:53
33 Steensen AndréSaxo Bank  22Saxo Bank 8:588:58
34 Porte RichieSaxo Bank  25Saxo Bank 8:598:59
35 Lopes Gonçalves Pedro MiguelCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 35Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano9:149:14
36 Rovira JaumeHeraklion Kastro-Murcia 30Heraklion Kastro-Murcia9:159:15
37 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 29Xacobeo-Galicia9:219:21
38 Carvajal Edwin AndresMiche  27Miche 9:249:24
39 Szczawiński KrzysztofMiche  31Miche 9:279:27
40 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur9:319:31
41 Høj FrankSaxo Bank  37Saxo Bank 9:359:35
42 Calvente ManuelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur10:0710:07
43 Cabello AntonioAndalucia-Caja Sur 20Andalucia-Caja Sur10:0810:08
44 Merino PedroFooton-Servetto 23Footon-Servetto11:1911:19
45 Tonti AndreaCarmiooro - NGC 38Carmiooro - NGC11:4811:48
46 Zabalo Imaz XabierOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA12:2012:20
47 Amador AndreyCaisse d'Epargne 23Caisse d'Epargne13:1813:18
48 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 31Caisse d'Epargne13:4113:41
49 Cesaro RobertoMiche  23Miche 13:5613:56
50 del Nero JesúsCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 28Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano14:1214:12
51 Isaychev VladimirXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia14:1714:17
52 García DavidXacobeo-Galicia 32Xacobeo-Galicia14:1914:19
53 Guardiola SalvadorHeraklion Kastro-Murcia 21Heraklion Kastro-Murcia14:2314:23
54 LARRALDE JosebaOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,14:23
55 Cobo Juan JoséCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne14:2914:29
56 García RicardoOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA14:3114:31
57 Fernández DelioXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia,,14:31
58 de Segovia José AntonioXacobeo-Galicia 27Xacobeo-Galicia14:3814:38
59 Mata EnriqueFooton-Servetto 25Footon-Servetto14:5014:50
60 Quitério César AntunesCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 33Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano14:5414:54
61 Martínez SerafínXacobeo-Galicia 26Xacobeo-Galicia14:5514:55
62 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon14:5614:56
63 Santamarta RaulBurgos 2016 - Castilla y Leon 24Burgos 2016 - Castilla y Leon15:0015:00
64 Gutiérrez DavidFooton-Servetto 28Footon-Servetto15:0215:02
65 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 20Burgos 2016 - Castilla y Leon,,15:02
66 Vitoria DavidFooton-Servetto 25Footon-Servetto15:0315:03
67 Ratto DanieleCarmiooro - NGC 20Carmiooro - NGC15:0615:06
68 Soeíro Pedro Miguel MirandaCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 34Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano15:0715:07
69 García Acosta José VicenteCaisse d'Epargne 37Caisse d'Epargne,,15:07
70 Fournet-Fayard SébastienCarmiooro - NGC 25Carmiooro - NGC15:0915:09
71 Tamayo Diego AlejandroCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC15:1015:10
72 Celis Zabala Félix VidalFooton-Servetto 27Footon-Servetto15:1615:16
73 Estrada Juan JavierAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur15:1715:17
74 Ramírez Abeja JavierAndalucia-Caja Sur 32Andalucia-Caja Sur,,15:17
75 Sáez AdriánOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA15:2115:21
76 Urain BenatOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA15:2215:22
77 Garcia RubenCaja Rural 22Caja Rural15:2415:24
78 Montenegro Jorge MartínAndalucia-Caja Sur 27Andalucia-Caja Sur15:2915:29
79 Anton Martin Francisco ManuelBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon,,15:29
80 Fernández KoldoEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi15:3415:34
81 Pinizzotto LeonardoMiche  23Miche 15:4315:43
82 Mora ArturoCaja Rural 23Caja Rural15:4615:46
83 Martínez RubénCaja Rural 25Caja Rural15:5115:51
84 Brenes GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon16:1616:16
85 Pinto Bruno AntonioCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 25Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano16:3016:30
86 Beuret LaurentCarmiooro - NGC 24Carmiooro - NGC16:4416:44
87 Intxausti BeñatEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi17:0317:03
88 Peruffo EnricoCarmiooro - NGC 24Carmiooro - NGC19:3519:35
89 Hernández AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi20:1920:19
90 Saraiva Bruno SandinhaCentre de Ciclismo de Loulé - Louletano 25Centre de Ciclismo de Loulé - Louletano20:2820:28
91 Grau Oscar VicenteBurgos 2016 - Castilla y Leon 31Burgos 2016 - Castilla y Leon20:2920:29
92 Aberasturi JonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA20:4320:43
93 Galdós AitorEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi20:4420:44
94 Mínguez MiguelEuskaltel - Euskadi 21Euskaltel - Euskadi20:5220:52
95 Walker JohnnieFooton-Servetto 23Footon-Servetto21:0321:03
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Vuelta A La Comunidad De Madrid  logoDate: 18th July 2010
Race category: Men Elite
Parcours type: 150*
PCS point scale: 2.1

Websites:
vueltamadrid.fmciclismo.com
twitter.com/VueltaMadrid18
www.facebook.com/VueltaMadrid18
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08426 sec.