Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2012
2010
-
«

 2011   »   Vuelta A La Comunidad De Madrid (2.1)

General Classification

  Remove filter
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTime
1 Baez Giovanni Manuel30EPM - UNE207+0:312:59:22 2:59:22
2 Costa Rui24Movistar Team121+0:000:14 0:14
3 Moreno Javier26Caja Rural72+0:05,, 0:14
4 Rebellin Davide39Miche-Guerciotti 56+0:220:23 0:23
5 Palomares Adrian35Andalucia - Caja Granada410+0:47,, 0:23
6 Herrada Jesús20Movistar Team35+0:20,, 0:23
7 Schumacher Stefan29Miche-Guerciotti 24+0:140:27 0:27
8 Txurruka Amets28Euskaltel - Euskadi18+0:370:29 0:29
9 Castroviejo Jonathan24Euskaltel - Euskadi3+0:070:32 0:32
10 Zaballa Constantino32Miche-Guerciotti 9+0:400:36 0:36
11 Suarez Juan Pablo25EPM - UNE14+1:240:46 0:46
12 Felline Fabio21Geox-TMC Transformers11+1:010:50 0:50
13 Bizkarra Mikel21Orbea - Oreka SDA16+1:450:52 0:52
14 Piedra Antonio25Andalucia - Caja Granada13+1:201:10 1:10
15 Toribio José Vicente25Andalucia - Caja Granada12+1:17,, 1:10
16 Infantino Rafael26EPM - UNE21+2:061:11 1:11
17 Piamonte Freddy Orlando28EPM - UNE18+1:591:17 1:17
18 Landa Mikel21Euskaltel - Euskadi23+2:101:22 1:22
19 García Egoitz25Caja Rural17+1:451:28 1:28
20 Brôco Hernâni29LA - Antarte15+1:27,, 1:28
21 García Marcos24KTM-Murcia20+2:05,, 1:28
22 Colorado Francisco Jarley30EPM - UNE25+2:181:36 1:36
23 Antomarchi Julien26La Pomme Marseille28+2:391:40 1:40
24 Cauquil Yohan26La Pomme Marseille19+1:59,, 1:40
25 Janse van Rensburg Jacques23Burgos 2016 - Castilla y Leon32+2:491:49 1:49
26 Corti Marco25Geox-TMC Transformers36+3:09,, 1:49
27 Merino Pedro23Miche-Guerciotti 29+2:45,, 1:49
28 Estevez Aser2224+2:141:58 1:58
29 García Ricardo23Orbea - Oreka SDA22+2:092:01 2:01
30 Sáez Adrián25Orbea - Oreka SDA26+2:20,, 2:01
31 Ferrari Fabricio25Caja Rural33+2:522:12 2:12
32 Nicolas Samuel35+3:022:18 2:18
33 Izagirre Ion22Euskaltel - Euskadi27+2:232:26 2:26
34 Pérez Francisco32Movistar Team31+2:482:31 2:31
35 Verona Carlos18Burgos 2016 - Castilla y Leon30+2:462:33 2:33
36 Diaz Daniel21La Pomme Marseille34+2:592:53 2:53
37 Ortiz Edward Stiver30EPM - UNE37+3:25,, 2:53
38 Bagües Aritz21Orbea - Oreka SDA38+3:503:04 3:04
39 Gutiérrez David29Geox-TMC Transformers39+3:593:19 3:19
40 Gomez Crespo Miguel2341+4:193:27 3:27
41 Lechuga Pablo20Andalucia - Caja Granada40+4:003:43 3:43
42 Guardiola Salvador22KTM-Murcia45+4:454:21 4:21
43 Erviti Imanol27Movistar Team43+4:26,, 4:21
44 Izagirre Gorka23Euskaltel - Euskadi42+4:22,, 4:21
45 Iriarte Garro Francisco Javier24Movistar Team44+4:40,, 4:21
46 Mora Arturo24Caja Rural59+6:02,, 4:21
47 Carrasco José Antonio3046+4:514:37 4:37
48 Castañeda Jaime Alberto24EPM - UNE50+5:284:38 4:38
49 Pérez Alan28Euskaltel - Euskadi48+5:184:46 4:46
50 Ratto Daniele21Geox-TMC Transformers49+5:21,, 4:46
51 Durán Arkaitz24Geox-TMC Transformers67+8:074:48 4:48
52 Roldan Jose Luis25Andalucia - Caja Granada52+5:435:04 5:04
53 Sabido Hugo Manuel31LA - Antarte47+5:04,, 5:04
54 Rosendo Jesús29Andalucia - Caja Granada53+5:445:19 5:19
55 Vaubourzeix Thomas21La Pomme Marseille55+5:47,, 5:19
56 de la Parte Víctor24Caja Rural51+5:30,, 5:19
57 Jennings Christopher20Burgos 2016 - Castilla y Leon58+5:59,, 5:19
58 Martínez Rubén26Caja Rural69+9:00,, 5:19
59 Zabalo Imaz Xabier23Orbea - Oreka SDA63+6:31,, 5:19
60 Dos Santos Virgílio Martins34LA - Antarte64+6:39,, 5:19
61 Martinez Jose David54+5:45,, 5:19
62 Antunes Amaro 20LA - Antarte56+5:49,, 5:19
63 Perdiguero Jonathan2257+5:52,, 5:19
64 Ryabkin Alexander22Caja Rural60+6:10,, 5:19
65 Belda David28Burgos 2016 - Castilla y Leon62+6:25,, 5:19
66 Pedraza Wálter Fernando29EPM - UNE68+8:365:26 5:26
67 Fernández Koldo29Euskaltel - Euskadi61+6:235:45 5:45
68 García-Casarrubios Óscar26KTM-Murcia65+6:435:46 5:46
69 Rovira Jaume31KTM-Murcia66+6:54,, 5:46
70 Lopez Joaquin3480+11:588:41 8:41
71 Avellan Miguel71+9:22,, 8:41
72 Martín Infante Noel21Orbea - Oreka SDA70+9:05,, 8:41
73 Ortega Manuel29Andalucia - Caja Granada72+9:449:11 9:11
74 Jules Justin24La Pomme Marseille74+10:589:45 9:45
75 Garcia José Vicente38Movistar Team73+10:4010:32 10:32
76 Sanz Enrique21Movistar Team78+11:22,, 10:32
77 Zagorodnii Vladimir29Miche-Guerciotti 75+11:09,, 10:32
78 Herrero Jesús77+11:12,, 10:32
79 Szczawiński Krzysztof31Miche-Guerciotti 76+11:09,, 10:32
80 Vinhas Rui24LA - Antarte79+11:32,, 10:32
81 Candil Miguel Angel81+12:2911:07 11:07
82 Mas Lluís21Burgos 2016 - Castilla y Leon82+14:3414:18 14:18
83 Aberasturi Jon22Orbea - Oreka SDA89+15:21,, 14:18
84 Lobato Juan José22Andalucia - Caja Granada85+15:04,, 14:18
85 Šiškevičius Evaldas22La Pomme Marseille83+14:38,, 14:18
86 Giraud Benjamin25La Pomme Marseille84+14:49,, 14:18
87 Jimenez Ruben23Burgos 2016 - Castilla y Leon88+15:16,, 14:18
88 Anton Martin Francisco Manuel22Burgos 2016 - Castilla y Leon86+15:04,, 14:18
89 Cesaro Roberto24Miche-Guerciotti 87+15:10,, 14:18
90 Aranzazu Escobar William28Miche-Guerciotti 90+15:2814:21 14:21
91 Silva Bruno22LA - Antarte91+20:1219:39 19:39
92 Sancho Bruno25LA - Antarte92+20:38,, 19:39
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTimeTime won/lost
1 Costa Rui24Movistar Team1001+0:005:02:43 5:02:43+0:00
2 Moreno Javier26Caja Rural702+0:050:05 0:05+0:05
3 Castroviejo Jonathan24Euskaltel - Euskadi503+0:070:07 0:07+0:07
4 Schumacher Stefan29Miche-Guerciotti 364+0:140:14 0:14+0:14
5 Herrada Jesús20Movistar Team285+0:200:20 0:20+0:20
6 Rebellin Davide39Miche-Guerciotti 246+0:220:22 0:22+0:22
7 Baez Giovanni Manuel30EPM - UNE207+0:310:31 0:31+0:31
8 Txurruka Amets28Euskaltel - Euskadi188+0:370:37 0:37+0:37
9 Zaballa Constantino32Miche-Guerciotti 169+0:400:40 0:40+0:40
10 Palomares Adrian35Andalucia - Caja Granada1410+0:470:47 0:47+0:47
11 Felline Fabio21Geox-TMC Transformers1211+1:011:01 1:01+1:01
12 Toribio José Vicente25Andalucia - Caja Granada1012+1:171:17 1:17+1:17
13 Piedra Antonio25Andalucia - Caja Granada813+1:201:20 1:20+1:20
14 Suarez Juan Pablo25EPM - UNE714+1:241:24 1:24+1:24
15 Brôco Hernâni29LA - Antarte615+1:271:27 1:27+1:27
16 Bizkarra Mikel21Orbea - Oreka SDA516+1:451:45 1:45+1:45
17 García Egoitz25Caja Rural417+1:45,, 1:45+1:45
18 Piamonte Freddy Orlando28EPM - UNE318+1:591:59 1:59+1:59
19 Cauquil Yohan26La Pomme Marseille219+1:59,, 1:59+1:59
20 García Marcos24KTM-Murcia120+2:052:05 2:05+2:05
21 Infantino Rafael26EPM - UNE21+2:062:06 2:06+2:06
22 García Ricardo23Orbea - Oreka SDA22+2:092:09 2:09+2:09
23 Landa Mikel21Euskaltel - Euskadi23+2:102:10 2:10+2:10
24 Estevez Aser2224+2:142:14 2:14+2:14
25 Colorado Francisco Jarley30EPM - UNE25+2:182:18 2:18+2:18
26 Sáez Adrián25Orbea - Oreka SDA26+2:202:20 2:20+2:20
27 Izagirre Ion22Euskaltel - Euskadi27+2:232:23 2:23+2:23
28 Antomarchi Julien26La Pomme Marseille28+2:392:39 2:39+2:39
29 Merino Pedro23Miche-Guerciotti 29+2:452:45 2:45+2:45
30 Verona Carlos18Burgos 2016 - Castilla y Leon30+2:462:46 2:46+2:46
31 Pérez Francisco32Movistar Team31+2:482:48 2:48+2:48
32 Janse van Rensburg Jacques23Burgos 2016 - Castilla y Leon32+2:492:49 2:49+2:49
33 Ferrari Fabricio25Caja Rural33+2:522:52 2:52+2:52
34 Diaz Daniel21La Pomme Marseille34+2:592:59 2:59+2:59
35 Nicolas Samuel35+3:023:02 3:02+3:02
36 Corti Marco25Geox-TMC Transformers36+3:093:09 3:09+3:09
37 Ortiz Edward Stiver30EPM - UNE37+3:253:25 3:25+3:25
38 Bagües Aritz21Orbea - Oreka SDA38+3:503:50 3:50+3:50
39 Gutiérrez David29Geox-TMC Transformers39+3:593:59 3:59+3:59
40 Lechuga Pablo20Andalucia - Caja Granada40+4:004:00 4:00+4:00
41 Gomez Crespo Miguel2341+4:194:19 4:19+4:19
42 Izagirre Gorka23Euskaltel - Euskadi42+4:224:22 4:22+4:22
43 Erviti Imanol27Movistar Team43+4:264:26 4:26+4:26
44 Iriarte Garro Francisco Javier24Movistar Team44+4:404:40 4:40+4:40
45 Guardiola Salvador22KTM-Murcia45+4:454:45 4:45+4:45
46 Carrasco José Antonio3046+4:514:51 4:51+4:51
47 Sabido Hugo Manuel31LA - Antarte47+5:045:04 5:04+5:04
48 Pérez Alan28Euskaltel - Euskadi48+5:185:18 5:18+5:18
49 Ratto Daniele21Geox-TMC Transformers49+5:215:21 5:21+5:21
50 Castañeda Jaime Alberto24EPM - UNE50+5:285:28 5:28+5:28
51 de la Parte Víctor24Caja Rural51+5:305:30 5:30+5:30
52 Roldan Jose Luis25Andalucia - Caja Granada52+5:435:43 5:43+5:43
53 Rosendo Jesús29Andalucia - Caja Granada53+5:445:44 5:44+5:44
54 Martinez Jose David54+5:455:45 5:45+5:45
55 Vaubourzeix Thomas21La Pomme Marseille55+5:475:47 5:47+5:47
56 Antunes Amaro 20LA - Antarte56+5:495:49 5:49+5:49
57 Perdiguero Jonathan2257+5:525:52 5:52+5:52
58 Jennings Christopher20Burgos 2016 - Castilla y Leon58+5:595:59 5:59+5:59
59 Mora Arturo24Caja Rural59+6:026:02 6:02+6:02
60 Ryabkin Alexander22Caja Rural60+6:106:10 6:10+6:10
61 Fernández Koldo29Euskaltel - Euskadi61+6:236:23 6:23+6:23
62 Belda David28Burgos 2016 - Castilla y Leon62+6:256:25 6:25+6:25
63 Zabalo Imaz Xabier23Orbea - Oreka SDA63+6:316:31 6:31+6:31
64 Dos Santos Virgílio Martins34LA - Antarte64+6:396:39 6:39+6:39
65 García-Casarrubios Óscar26KTM-Murcia65+6:436:43 6:43+6:43
66 Rovira Jaume31KTM-Murcia66+6:546:54 6:54+6:54
67 Durán Arkaitz24Geox-TMC Transformers67+8:078:07 8:07+8:07
68 Pedraza Wálter Fernando29EPM - UNE68+8:368:36 8:36+8:36
69 Martínez Rubén26Caja Rural69+9:009:00 9:00+9:00
70 Martín Infante Noel21Orbea - Oreka SDA70+9:059:05 9:05+9:05
71 Avellan Miguel71+9:229:22 9:22+9:22
72 Ortega Manuel29Andalucia - Caja Granada72+9:449:44 9:44+9:44
73 Garcia José Vicente38Movistar Team73+10:4010:40 10:40+10:40
74 Jules Justin24La Pomme Marseille74+10:5810:58 10:58+10:58
75 Zagorodnii Vladimir29Miche-Guerciotti 75+11:0911:09 11:09+11:09
76 Szczawiński Krzysztof31Miche-Guerciotti 76+11:09,, 11:09+11:09
77 Herrero Jesús77+11:1211:12 11:12+11:12
78 Sanz Enrique21Movistar Team78+11:2211:22 11:22+11:22
79 Vinhas Rui24LA - Antarte79+11:3211:32 11:32+11:32
80 Lopez Joaquin3480+11:5811:58 11:58+11:58
81 Candil Miguel Angel81+12:2912:29 12:29+12:29
82 Mas Lluís21Burgos 2016 - Castilla y Leon82+14:3414:34 14:34+14:34
83 Šiškevičius Evaldas22La Pomme Marseille83+14:3814:38 14:38+14:38
84 Giraud Benjamin25La Pomme Marseille84+14:4914:49 14:49+14:49
85 Lobato Juan José22Andalucia - Caja Granada85+15:0415:04 15:04+15:04
86 Anton Martin Francisco Manuel22Burgos 2016 - Castilla y Leon86+15:04,, 15:04+15:04
87 Cesaro Roberto24Miche-Guerciotti 87+15:1015:10 15:10+15:10
88 Jimenez Ruben23Burgos 2016 - Castilla y Leon88+15:1615:16 15:16+15:16
89 Aberasturi Jon22Orbea - Oreka SDA89+15:2115:21 15:21+15:21
90 Aranzazu Escobar William28Miche-Guerciotti 90+15:2815:28 15:28+15:28
91 Silva Bruno22LA - Antarte91+20:1220:12 20:12+20:12
92 Sancho Bruno25LA - Antarte92+20:3820:38 20:38+20:38

Race information

Vuelta A La Comunidad De Madrid  logoDate: 8th May 2011
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.1

Websites:
vueltamadrid.fmciclismo.com
twitter.com/VueltaMadrid18
www.facebook.com/VueltaMadrid18

Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.09697 sec.