The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ILEŠIČ Aldo Ino Team Type 1 | Team Type 1 | 5 | 1:48:01 | ||
2 | 2 | ,, 0:00 | ||||
3 | 1 | ,, 0:00 | ||||
4 | BOIVIN Guillaume Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
5 | ,, 0:00 | |||||
6 | ,, 0:00 | |||||
7 | RIBER-SELLEBJERG Thomas Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
8 | METLUSHENKO Yuri Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | KRIVTSOV Dmytro ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
12 | DE NEGRI Pier Paolo ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
13 | ,, 0:00 | |||||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | AISTRUP Nikola Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
16 | SANDERSON Nicholas Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | HAGENAARS Luc Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | ,, 0:00 | |||||
22 | VAN RUITENBEEK Emmanuel Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | GANSER Stefan Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | NIELSEN Philip Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | JUST Thomas Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | ,, 0:00 | |||||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | FODER Daniel Holm Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | FRATTINI Davide Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | ,, 0:00 | |||||
40 | MANCUSO Salvatore ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | KNAUER Florenz Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | STEWART Scott Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | WESTMATTELMANN Daniel Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
47 | COLÒ Alessandro ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
48 | EUSER Lucas Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
49 | FOGNINI Fausto Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
50 | ,, 0:00 | |||||
51 | MILNE Shawn Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | BOILY David Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
56 | ,, 0:00 | |||||
57 | SCHMITT Alex Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
58 | SCARSELLI Leonardo ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
59 | KOSTYUK Denys ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
60 | KOBZARENKO Valery Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
61 | ,, 0:00 | |||||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | PARISIEN François Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
64 | ,, 0:00 | |||||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | KORKOTYAN Tigran Ckt Tmit - Champion System | Ckt Tmit - Champion System | ,, 0:00 | |||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | COLEX Bernardo Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | ,, 0:00 | |||||
77 | ,, 0:00 | |||||
78 | STAUDER Benjamin Ckt Tmit - Champion System | Ckt Tmit - Champion System | ,, 0:00 | |||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | ,, 0:00 | |||||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | ,, 0:00 | |||||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | KONDRUT Vitaliy ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
86 | KVACHUK Oleksandr ISD - Neri | ISD - Neri | ,, 0:00 | |||
87 | ,, 0:00 | |||||
88 | ,, 0:00 | |||||
89 | ,, 0:00 | |||||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | BORISOV Vladislav Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | ,, 0:00 | |||
92 | ,, 0:00 | |||||
93 | ,, 0:00 | |||||
94 | MEGÍAS Javier Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
95 | OREDSSON Thomas Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
96 | JONES Chris Team Type 1 | Team Type 1 | ,, 0:00 | |||
97 | ,, 0:00 | |||||
98 | SCHJØNNEMANN Kaspar Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | ,, 0:00 | |||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | ,, 0:00 | |||||
101 | GLASNER Björn Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | ,, 0:00 | |||||
104 | LANGLOIS Bruno Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | ,, 0:00 | |||
105 | LACOMBE Keven Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | 0:27 0:27 | |||
106 | 0:30 0:30 | |||||
107 | ,, 0:30 | |||||
108 | ,, 0:30 | |||||
109 | ,, 0:30 | |||||
110 | 1:14 1:14 | |||||
111 | ,, 1:14 | |||||
112 | ,, 1:14 | |||||
113 | BERTLING Matthias Team Kuota - Indeland | Team Kuota - Indeland | ,, 1:14 | |||
114 | ,, 1:14 | |||||
115 | ,, 1:14 | |||||
116 | ,, 1:14 | |||||
117 | ,, 1:14 | |||||
118 | ,, 1:14 | |||||
119 | ,, 1:14 | |||||
120 | ,, 1:14 | |||||
121 | ,, 1:14 | |||||
122 | ,, 1:14 | |||||
123 | ,, 1:14 | |||||
124 | 1:34 1:34 | |||||
125 | ,, 1:34 | |||||
126 | 2:12 2:12 | |||||
127 | ,, 2:12 | |||||
128 | 2:27 2:27 | |||||
129 | 2:34 2:34 | |||||
130 | 2:40 2:40 | |||||
131 | GRECHYN Serhiy Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 2:45 2:45 | |||
132 | 2:54 2:54 | |||||
133 | HERZ Serge Ckt Tmit - Champion System | Ckt Tmit - Champion System | 3:15 3:15 | |||
134 | VOLLON Kristof Amore & Vita - Conad | Amore & Vita - Conad | 4:20 4:20 | |||
135 | 5:30 5:30 | |||||
136 | ,, 5:30 | |||||
137 | 5:32 5:32 | |||||
138 | 9:30 9:30 | |||||
139 | BURKHARDT Holger Ckt Tmit - Champion System | Ckt Tmit - Champion System | ,, 9:30 | |||
140 | ,, 9:30 | |||||
141 | ,, 9:30 | |||||
142 | 15:39 15:39 | |||||
143 | ,, 15:39 | |||||
144 | ,, 15:39 | |||||
DSQ | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:18 April 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.993 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:77.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: