The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 200 | 3:32:01 |
2 | VOS Marianne Nederland bloeit | Nederland bloeit | 170 | ,, 0:00 |
3 | 140 | ,, 0:00 | ||
4 | 130 | ,, 0:00 | ||
5 | ARNDT Judith Team Columbia Women | Team Columbia Women | 120 | 0:01 0:01 |
6 | VERBEKE Grace Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 110 | 0:03 0:03 |
7 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 100 | ,, 0:03 |
8 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 90 | ,, 0:03 |
9 | DEIGNAN Elizabeth Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 80 | ,, 0:03 |
10 | SWART Carla MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | 70 | ,, 0:03 |
11 | 60 | ,, 0:03 | ||
12 | 50 | ,, 0:03 | ||
13 | ZABELINSKAYA Olga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 40 | ,, 0:03 |
14 | 30 | ,, 0:03 | ||
15 | 20 | ,, 0:03 | ||
16 | LAWS Sharon Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 15 | ,, 0:03 |
17 | 10 | ,, 0:03 | ||
18 | PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 8 | ,, 0:03 |
19 | VILLUMSEN Linda Team Columbia Women | Team Columbia Women | 5 | ,, 0:03 |
20 | POOLEY Emma Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 3 | ,, 0:03 |
21 | STEVENS Evelyn Team Columbia Women | Team Columbia Women | 0:08 0:08 | |
22 | CANTELE Noemi Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:08 | |
23 | 0:21 0:21 | |||
24 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 0:32 0:32 | |
25 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | 1:42 1:42 | |
26 | CORSET Ruth Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | ,, 1:42 | |
27 | BRUINS Regina Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 1:42 | |
28 | WHITELAW Vicki Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 1:42 | |
29 | ,, 1:42 | |||
30 | ANTOSHINA Tatiana Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 1:42 | |
31 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 1:42 | |
32 | TABAK Noortje Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 1:42 | |
33 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 1:42 | |
34 | 1:47 1:47 | |||
35 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 2:02 2:02 | |
36 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 2:02 | |
37 | TREIER Grete S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 7:38 7:38 | |
38 | 7:40 7:40 | |||
39 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 7:40 | |
40 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 7:40 | |
41 | DE GROOT Robyn MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | ,, 7:40 | |
42 | STANDER Marissa MTN Energade Ladies Teams | MTN Energade Ladies Teams | 7:45 7:45 | |
43 | 7:48 7:48 | |||
44 | 9:39 9:39 | |||
45 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 9:39 | |
46 | FERRIER-BRUNEAU Christel Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | ,, 9:39 | |
47 | WAERSTAD Froydis Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 9:39 | |
48 | CREUX Sophie ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | ,, 9:39 | |
49 | DE VOCHT Liesbet Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 9:39 | |
50 | LEAL Veronica S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 9:39 | |
51 | DECROIX Lieselot Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 9:39 | |
52 | 11:36 11:36 | |||
53 | NØSTVOLD Lise Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 11:36 | |
54 | FAHLIN Emilia Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 11:36 | |
55 | DE VUYST Sofie Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 11:36 | |
56 | SCHOEMAN Anriette Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 11:36 | |
57 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 11:36 | |
58 | MAJERUS Christine ESGL 93 - GSD Gestion | ESGL 93 - GSD Gestion | 11:52 11:52 | |
59 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 11:52 | |
60 | ,, 11:52 | |||
61 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | 11:54 11:54 | |
62 | ,, 11:54 | |||
63 | HOHL Jennifer Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 11:54 | |
64 | FERNANDES Marcia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 11:54 | |
65 | ,, 11:54 | |||
66 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 11:54 | |
67 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 11:54 | |
68 | ,, 11:54 | |||
69 | ,, 11:54 | |||
70 | ,, 11:54 | |||
71 | LAMBORELLE Nathalie Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 16:39 16:39 | |
72 | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 16:39 | |
73 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 16:39 | |
74 | 18:06 18:06 | |||
75 | TUDEL Ariadna Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | 18:33 18:33 | |
76 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | 19:35 19:35 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Leontien.nl | Leontien.nl | - | |
DNF | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | - | |
DNF | RYAN Carla Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | - | |
DNF | WILD Kirsten Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | - | |
DNF | SCHWAGER Patricia Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | - | |
DNF | GARCIA Ana Belen Durango-Bizkaia | Durango-Bizkaia | - | |
DNF | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | - | |
DNF | CROMWELL Tiffany Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | - | |
DNF | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | - | |
DNF | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | - | |
DNF | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | - | |
DNF | MOBERG Emilie Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | - | |
DNF | MILLER Amanda Team TIBCO - To The Top | Team TIBCO - To The Top | - | |
DNF | O'DONNELL Bridie Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | - | |
DNF | SOSNA Katazyna Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | - | |
DNF | CANUEL Karol-Ann Vienne Futuroscope | Vienne Futuroscope | - | |
DNS | OVCHARENKO Nina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:02 October 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.997 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:127.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:109
- Vert. meters:1703
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of 16 riders
- Avg. temperature: