2020
2018

2019»86th World Championships - Road Race (WC)

2019  One day race  »  Leeds  ›  Harrogate   (260.7k)

Startlist changes

Menu
2019-09-29
Added
2019-09-28
Added
Ulissi Diego (UAE-Team Emirates)
Visconti Giovanni (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM)
Colbrelli Sonny (Bahrain Merida)
Castroviejo Jonathan (Team INEOS)
Gruzdev Dmitriy (Astana Pro Team)
Puccio Salvatore (Team INEOS)
Thomson Jay Robert (Team Dimension Data)
Archbold Shane (BORA - hansgrohe)
Nakane Hideto (Nippo Vini Fantini Faizanè)
Coetzee Drikus
Cepeda Jefferson Alexander
Removed
Felline Fabio (Trek - Segafredo)
Richeze Maximiliano (Deceuninck - Quick Step)
Bennett George (Team Jumbo-Visma)
Formolo Davide (BORA - hansgrohe)
Navardauskas Ramūnas
Reguigui Youcef (Terengganu Inc. TSG Cycling Team)
Ballerini Davide (Astana Pro Team)
Gibbons Ryan (Team Dimension Data)
Grmay Tsgabu (Mitchelton-Scott)
Ghebreigzabhier Amanuel (Team Dimension Data)
Nõmmela Aksel (Wallonie-Bruxelles)
Halmuratov Muradjan
Fominykh Daniil (Astana Pro Team)
Rumac Josip (Androni Giocattoli - Sidermec)
Feng Chun Kai (Bahrain Merida)
Aular Orluis (Matrix Powertag)
Tesfom Sirak (Bike Aid)
Gonçalves Domingos (Caja Rural - Seguros RGA)
Salinas Yonathan
Vahtra Norman
Pruus Peeter
Buru Temesgen
Hailu Hailemelekot
2019-09-27
Added
Eriksson Lucas (Riwal Readynez Cycling Team)
Magnusson Kim (Riwal Readynez Cycling Team)
Removed
Ludvigsson Tobias (Groupama - FDJ)
2019-09-26
Added
Kirsch Alex (Trek - Segafredo)
Wirtgen Tom (Wallonie-Bruxelles)
2019-09-24
Added
Removed
Gaviria Fernando (UAE-Team Emirates)
2019-09-23
Added
Removed
Čanecký Marek (Dukla Banska Bystrica)
Bellan Juraj (Dukla Banska Bystrica)
Babic Adrián
2019-09-20
Added
Martin Dan (UAE-Team Emirates)
Degenkolb John (Trek - Segafredo)
Kreuziger Roman (Team Dimension Data)
Lutsenko Alexey (Astana Pro Team)
Taaramäe Rein (Team Total Direct Energie)
Kangert Tanel (EF Education First)
Betancur Carlos (Movistar Team)
Chernetski Sergei (Caja Rural - Seguros RGA)
Vakoč Petr (Deceuninck - Quick Step)
Sivakov Pavel (Team INEOS)
Vlasov Aleksandr (Gazprom-RusVelo)
Bauer Jack (Mitchelton-Scott)
Haller Marco (Team Katusha Alpecin)
Gidich Yevgeniy (Astana Pro Team)
Černý Josef (CCC Team)
Strakhov Dmitry (Team Katusha Alpecin)
Padun Mark (Bahrain Merida)
Kusztor Péter (Team Novo Nordisk)
Rumac Josip (Androni Giocattoli - Sidermec)
Aular Orluis (Matrix Powertag)
Evtushenko Alexander
Salinas Yonathan
Barać Antonio (Meridiana Kamen Team)
Removed
Dowsett Alex (Team Katusha Alpecin)
Scully Tom (EF Education First)
Budyak Anatoliy (Wibatech Merx 7R)
Swift Connor (Team Arkéa Samsic)
2019-09-18
Added
Valverde Alejandro (Movistar Team)
Sagan Peter (BORA - hansgrohe)
Gilbert Philippe (Deceuninck - Quick Step)
Van Avermaet Greg (CCC Team)
Kristoff Alexander (UAE-Team Emirates)
Boasson Hagen Edvald (Team Dimension Data)
Quintana Nairo (Movistar Team)
Mollema Bauke (Trek - Segafredo)
Fuglsang Jakob (Astana Pro Team)
Costa Rui (UAE-Team Emirates)
Matthews Michael (Team Sunweb)
Sánchez Luis León (Astana Pro Team)
Roglič Primož (Team Jumbo-Visma)
Thomas Geraint (Team INEOS)
Alaphilippe Julian (Deceuninck - Quick Step)
Terpstra Niki (Team Total Direct Energie)
Rojas José Joaquín (Movistar Team)
Majka Rafał (BORA - hansgrohe)
Gallopin Tony (AG2R La Mondiale)
Albasini Michael (Mitchelton-Scott)
Wellens Tim (Lotto Soudal)
Izagirre Ion (Astana Pro Team)
Dennis Rohan
Trentin Matteo (Mitchelton-Scott)
Štybar Zdeněk (Deceuninck - Quick Step)
Yates Adam (Mitchelton-Scott)
Jungels Bob (Deceuninck - Quick Step)
Bennett Sam (BORA - hansgrohe)
Impey Daryl (Mitchelton-Scott)
Kiryienka Vasil (Team INEOS)
Naesen Oliver (AG2R La Mondiale)
van der Poel Mathieu (Corendon - Circus)
Bole Grega (Bahrain Merida)
Felline Fabio (Trek - Segafredo)
Chaves Esteban (Mitchelton-Scott)
Lampaert Yves (Deceuninck - Quick Step)
Weening Pieter (Roompot - Charles)
Swift Ben (Team INEOS)
Ackermann Pascal (BORA - hansgrohe)
Pedersen Mads (Trek - Segafredo)
Pogačar Tadej (UAE-Team Emirates)
Izagirre Gorka (Astana Pro Team)
Teuns Dylan (Bahrain Merida)
Drucker Jempy (BORA - hansgrohe)
Gaviria Fernando (UAE-Team Emirates)
Langeveld Sebastian (EF Education First)
Woods Michael (EF Education First)
Richeze Maximiliano (Deceuninck - Quick Step)
Clarke Simon (EF Education First)
Valgren Michael (Team Dimension Data)
Bennett George (Team Jumbo-Visma)
Mohorič Matej (Bahrain Merida)
Evenepoel Remco (Deceuninck - Quick Step)
Küng Stefan (Groupama - FDJ)
Roux Anthony (Groupama - FDJ)
Sénéchal Florian (Deceuninck - Quick Step)
Formolo Davide (BORA - hansgrohe)
Navardauskas Ramūnas
Carapaz Richard (Movistar Team)
van Baarle Dylan (Team INEOS)
Geschke Simon (CCC Team)
Konrad Patrick (BORA - hansgrohe)
Cort Magnus (Astana Pro Team)
van Emden Jos (Team Jumbo-Visma)
Durbridge Luke (Mitchelton-Scott)
Burghardt Marcus (BORA - hansgrohe)
Geoghegan Hart Tao (Team INEOS)
Arndt Nikias (Team Sunweb)
Hirschi Marc (Team Sunweb)
Moscon Gianni (Team INEOS)
Haas Nathan (Team Katusha Alpecin)
Teunissen Mike (Team Jumbo-Visma)
Dillier Silvan (AG2R La Mondiale)
Bárta Jan (Elkov - Author Cycling Team)
Arashiro Yukiya (Bahrain Merida)
Amador Andrey (Movistar Team)
Polanc Jan (UAE-Team Emirates)
Laporte Christophe (Cofidis, Solutions Crédits)
Stannard Ian (Team INEOS)
Mørkøv Michael (Deceuninck - Quick Step)
Bodnar Maciej (BORA - hansgrohe)
Cimolai Davide (Israel Cycling Academy)
Oliveira Nelson (Movistar Team)
Bettiol Alberto (EF Education First)
Soler Marc (Movistar Team)
Haig Jack (Mitchelton-Scott)
Schär Michael (CCC Team)
Martínez Daniel Felipe (EF Education First)
Dowsett Alex (Team Katusha Alpecin)
Großschartner Felix (BORA - hansgrohe)
Skujiņš Toms (Trek - Segafredo)
Juul-Jensen Christopher (Mitchelton-Scott)
Craddock Lawson (EF Education First)
Erviti Imanol (Movistar Team)
Smith Dion (Mitchelton-Scott)
Sütterlin Jasha (Movistar Team)
Grosu Eduard-Michael
Boivin Guillaume (Israel Cycling Academy)
Politt Nils (Team Katusha Alpecin)
Sutherland Rory (UAE-Team Emirates)
Cosnefroy Benoît (AG2R La Mondiale)
Tratnik Jan (Bahrain Merida)
Kudus Merhawi (Astana Pro Team)
Gołaś Michał (Team INEOS)
Gonçalves José (Team Katusha Alpecin)
Bevin Patrick (CCC Team)
Wyss Danilo (Team Dimension Data)
Asgreen Kasper (Deceuninck - Quick Step)
Reguigui Youcef (Terengganu Inc. TSG Cycling Team)
Berhane Natnael (Cofidis, Solutions Crédits)
Jansen Amund Grøndahl (Team Jumbo-Visma)
Räim Mihkel (Israel Cycling Academy)
Cavagna Rémi (Deceuninck - Quick Step)
Ludvigsson Tobias (Groupama - FDJ)
Guerreiro Ruben (Team Katusha Alpecin)
Sepúlveda Eduardo (Movistar Team)
Bagdonas Gediminas (AG2R La Mondiale)
Šiškevičius Evaldas
Ballerini Davide (Astana Pro Team)
Hodeg Álvaro José (Deceuninck - Quick Step)
Declercq Tim (Deceuninck - Quick Step)
Docker Mitchell (EF Education First)
Neilands Krists (Israel Cycling Academy)
García Cortina Iván (Bahrain Merida)
Houle Hugo (Astana Pro Team)
Wiśniowski Łukasz (CCC Team)
Dunbar Eddie (Team INEOS)
Gibbons Ryan (Team Dimension Data)
Gastauer Ben (AG2R La Mondiale)
Pernsteiner Hermann (Bahrain Merida)
Laengen Vegard Stake (UAE-Team Emirates)
Bystrøm Sven Erik (UAE-Team Emirates)
Teklehaimanot Daniel
Grmay Tsgabu (Mitchelton-Scott)
Howes Alex (EF Education First)
Narváez Jhonatan (Team INEOS)
Doull Owain (Team INEOS)
Liepiņš Emīls (Wallonie-Bruxelles)
Poljański Paweł (BORA - hansgrohe)
Hagen Carl Fredrik (Lotto Soudal)
Haga Chad (Team Sunweb)
Pöstlberger Lukas (BORA - hansgrohe)
Riabushenko Alexandr (UAE-Team Emirates)
Pedersen Casper (Team Sunweb)
Henao Sebastián (Team INEOS)
Powless Neilson (Team Jumbo-Visma)
Owsian Łukasz (CCC Team)
Molano Juan Sebastián (UAE-Team Emirates)
Ghebreigzabhier Amanuel (Team Dimension Data)
Debesay Mekseb (Bike Aid)
Koch Jonas (CCC Team)
Mullen Ryan (Trek - Segafredo)
Nõmmela Aksel (Wallonie-Bruxelles)
Gogl Michael (Trek - Segafredo)
Pibernik Luka (Bahrain Merida)
Baška Erik (BORA - hansgrohe)
Jakin Alo (St Michel - Auber93)
Halmuratov Muradjan
Piccoli James (Elevate - KHS Pro Cycling)
Caicedo Jonathan Klever (EF Education First)
Duchesne Antoine (Groupama - FDJ)
Per David (Adria Mobil)
Sagan Juraj (BORA - hansgrohe)
Fominykh Daniil (Astana Pro Team)
Kurianov Stepan (Gazprom-RusVelo)
Bernard Julien (Trek - Segafredo)
Areruya Joseph
Sisr František (Elkov - Author Cycling Team)
Bizhigitov Zhandos (Astana Pro Team)
Feng Chun Kai (Bahrain Merida)
Perry Ben (Israel Cycling Academy)
Scully Tom (EF Education First)
Tzortzakis Polychronis (Tarteletto - Isorex)
de Bod Stefan (Team Dimension Data)
Budyak Anatoliy (Wibatech Merx 7R)
Čanecký Marek (Dukla Banska Bystrica)
Swift Connor (Team Arkéa Samsic)
Cepeda Jefferson Alveiro (Caja Rural - Seguros RGA)
Tesfom Sirak (Bike Aid)
Dunne Conor (Israel Cycling Academy)
Gonçalves Domingos (Caja Rural - Seguros RGA)
Vahtra Norman
Oliveira Rui (UAE-Team Emirates)
Pruus Peeter
Townsend Rory (Canyon dhb p/b Bloor Homes )
Natarov Yuriy (Astana Pro Team)
Farantakis Stylianos
Buru Temesgen
Cully Ján Andrej (Dukla Banska Bystrica)
Dina Márton (Kometa Cycling Team)
Bellan Juraj (Dukla Banska Bystrica)
Dlamini Nic (Team Dimension Data)
Kirsch Gilles
Hailu Hailemelekot
Babic Adrián
Removed
2019-09-16
Added
Removed
Kristoff Alexander (UAE-Team Emirates)
2019-05-24
Added
Kristoff Alexander (UAE-Team Emirates)
Removed