2020
«
»
2021»55th

Aubel-Thimister-Stavelot

(2.1)
2021»Stage 2a (TTT)»ThimisterThimister(9km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Pos.TeamTimeTimegapSpeed
PCS points
UCI points
1 Team Auto Eder10:3818:1150.784
SCHRETTL Marco
HERZOG Emil
UIJTDEBROEKS Cian
HAJEK Alexander
SCHRAG Daniel  +1:50
2 ACROG-Tormans10:490:1149.923
REINDERINK Joris
VERVENNE Jonathan
HANNES Victor
LAMBRECHT Michiel
KOPECKÝ Matyáš
DEGEEST Stijn
3 LUX - Sideshow p/b Specialized10:590:2149.165
SIMMONS Colby
GULLICKSON Leo
KESSLER Cole
WRAY Blake
TILGHMAN Asher  +2:27
4 NPV-Carl Ras Roskilde Junior11:000:2249.091
PEDERSEN Henrik
HANSEN Alexander Arnt
SVARRE Tobias
EGHOLM Kristian  +0:23
HANSEN Emil Feldberg  +1:39
5 Norway11:010:2349.017
HAGENES Per Strand
BRENNSÆTER Trym
FREDHEIM Stian
SYLLING Ola  +0:39
LARSEN Sebastian Kirkedam  +0:39
KULSET Johannes  +1:37
6 AG2R Citroën U19 Team11:040:2648.795
GRÉGOIRE Romain
KIELY Joe
PLACE Maxence
TACHOT Thomas  +0:02
ISIDORE Noa  +0:14
KRAEMER Léo  +0:34
7 AVIA - Rudyco - Janatrans CT11:060:2848.649
VAN RAEMDONCK Cédric
HEREMANS Joppe
VERBRUGGHE Jens
CLAESSENS Robbe
D'HOLLANDER Luca  +0:28
DE BAETS Jarno  +0:46
8 WAC Team11:060:2848.649
MICHELS Jente
DOCKX Aaron
AVONDTS Mathis
VAN WAAS Pieter  +0:12
KUYPERS Milan  +0:38
VAN GILS Yannick  +0:57
9 Germany11:060:2848.649
ABT Cedric
MÜLLER Tobias
KÄRSTEN Moritz
UNTERBERGER Phillip  +1:15
SCHMIDT Torge Ruben  +1:22
BRENNER Mauro  +1:22
10 Luxembourg11:130:3548.143
WALLENBORN Arno
KESS Alexandre
URY Noé
MICHOTTE Niels  +0:31
MORANG Mil  +1:17
GILLES Max  +1:51
11 Poland11:140:3648.071
GRYGOWSKI Hubert
KACZOROWSKI Franciszek
KORNIAK Szymon
MACIEJUK Kacper  +1:24
12 Gaverzicht - Be Okay11:160:3847.929
VAN DYCK Jan
HASHIKAWA Jo
SEGAERT Alec
DEWINTER Gerben  +0:35
DELRUE Maxim  +3:04
13 Maes CT Glabbeek11:170:3947.858
VERSTAPPEN Dries
THONNON Senne
VAN DE SOMPEL Jori
DAS Rune  +1:20
DE MEIJTS Matis  +1:23
DEVRY Mats  +1:32
14 Isorex Cycling Team11:170:3947.858
PEDERSEN Eric
VERLEYEN Gaëtan
DHAENENS Jitse
VANDENDRIESSCHE Jelte  +0:04
KAĻVERŠS Matīss  +1:07
DECLERCQ Jean-Bapiste  +3:20
15 Netherlands11:180:4047.788
HUISING Menno
GRAAT Tijmen
BOONSTRA Jelle
JANSSEN Lucas  +0:04
KRAMER Jesse  +0:59
16 Czech Republic11:190:4147.717
FIALA Matyáš
TELECKY Štěpán
STRÁNSKÝ Matěj
SPORYSCH Daniel  +0:47
MRAZ Daniel  +0:58
SEEMAN Adam  +0:59
17 Team Mascot Workwear11:210:4347.577
DALBY Simon
HELLERUP Malte
NIELSEN Magnus Lorents
LYKKE Frederik  +0:02
LUND SØRENSEN Lukas  +1:55
HOUGAARD Mads-Emil  +1:58
18 Team ABC 11:220:4447.507
WANG Gustav
JUST Frederik Emil
MATHIESEN Phillip
LARSEN Felix Fog Holst  +1:25
ANDERSEN Poul Holten  +1:43
19 Cannibal Team11:260:4847.230
VANDERLINDEN Lukas
TAMM Lauri
VAN MECHELEN Vlad
RØNNING Casper  +1:30
20 Velo Club Ardennes11:320:5446.821
PRESTIANNI Sacha
DETALLE Noah
WERTZ Hugo
ARCHAMBEAU Oscar  +0:32
TOUSSAINT Mathieu  +2:51
21 Crabbe Toiture - CC Chevigny11:381:0046.418
LAURENT Lucas
KOCKELMANN Mathieu
BERNARD Thibaut
CECCATO Maxime  +0:31
LEDOUX Trystan  +0:32
MOINET Lucas  +0:36
22 GB Junior Team11:381:0046.418
LAZZARIN Federico
FEDE Gabriel
GROPPO Riccardo
ALBINI Emanuele  +1:13
BORELLO Filippo  +1:20
ANTHONY James  +2:53
23 Onder Ons Parike11:421:0446.154
VAN HAUTEGEM Leander
BEIRLAEN Jakov
DHONDT Robbe
KINO Jan  +0:01
DEWEERD Ugo  +1:39
GOETHALS Thibault  +1:39
24 District Zuid-West11:441:0646.023
DE VOS Youp
EVERTSEN-HEGREBERG Simen
OOSTERLINCK Joes
BASSA Jens  +0:01
LAKEMAN Thomas  +2:38
DE HAAN Dennis  +3:51
25 Van Moer Logistics Cycling Team11:501:1245.634
DE MEESTER Milan
BAART Thomas
BERTELS Jasper
DE TROYER Yorben
DE VALCK Asger  +0:01
26 Olympia Tienen11:531:1545.442
VAN CAUWENBERGHE Arne
NIJS Viktor
STIERS Victor
HUYGHE Stan  +0:02
NULENS Yarne  +1:54
27 Start Junior Team by Java12:071:2944.567
SANCHEZ Matias
MACIAS Cesar
BONILLA Pablo
BRICEÑO Leomar  +1:48
28 Bert Containers-Pauwels Sauzen12:131:3544.202
MASCIARELLI Lorenzo
DE BRUYCKERE Kay
CEULEMANS Niels
ROMMELAERE Iben  +0:15
PAUWELS Pieter  +1:50
29 Flanderscolor - Galloo Team12:291:5143.258
DAHLBLOM Acke
VEREECKE Matteo
VANDENHENDE Kobe
EECKHOUT Sander  +0:04
LARSSON David  +1:38
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
148▲47138
UIJTDEBROEKS CianTeam Auto Eder
18Team Auto Eder2:30:53..
215▲13137
SCHRETTL MarcoTeam Auto Eder
17Team Auto Eder,,
0:00
..
32▼1135
HERZOG EmilTeam Auto Eder
16Team Auto Eder,,
0:00
..
44-29
HANNES VictorACROG-Tormans
17ACROG-Tormans0:11
0:11
..
59▲427
VERVENNE JonathanACROG-Tormans
18ACROG-Tormans,,
0:11
..
646▲4028
KOPECKÝ MatyášACROG-Tormans
18ACROG-Tormans,,
0:11
..
755▲4826
LAMBRECHT MichielACROG-Tormans
18ACROG-Tormans,,
0:11
..
867▲5925
REINDERINK JorisACROG-Tormans
17ACROG-Tormans,,
0:11
..
96▼31
SIMMONS ColbyLUX - Sideshow p/b Specialized
17LUX - Sideshow p/b Specialized0:21
0:21
..
1036▲264
GULLICKSON LeoLUX - Sideshow p/b Specialized
17LUX - Sideshow p/b Specialized,,
0:21
..
1160▲492
KESSLER ColeLUX - Sideshow p/b Specialized
18LUX - Sideshow p/b Specialized,,
0:21
..
1211▼1107
PEDERSEN HenrikNPV-Carl Ras Roskilde Junior
16NPV-Carl Ras Roskilde Junior0:22
0:22
..
1353▲40103
HANSEN Alexander ArntNPV-Carl Ras Roskilde Junior
18NPV-Carl Ras Roskilde Junior,,
0:22
..
1469▲55106
SVARRE TobiasNPV-Carl Ras Roskilde Junior
17NPV-Carl Ras Roskilde Junior,,
0:22
..
158▼712818Norway0:23
0:23
..
1632▲1613118Norway,,
0:23
..
1749▲3212718Norway,,
0:23
..
1835▲1791
GRÉGOIRE RomainAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team0:26
0:26
..
1947▲2893
KIELY JoeAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team,,
0:26
..
2054▲3495
PLACE MaxenceAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team,,
0:26
..
2114▼756
VERBRUGGHE JensAVIA - Rudyco - Janatrans CT
16AVIA - Rudyco - Janatrans CT0:28
0:28
..
2218▼451
DOCKX AaronWAC Team
17WAC Team,,
0:28
..
2320▼349
MICHELS JenteWAC Team
18WAC Team,,
0:28
..
2421▼359
HEREMANS JoppeAVIA - Rudyco - Janatrans CT
17AVIA - Rudyco - Janatrans CT,,
0:28
..
2524▼115818Germany,,
0:28
..
2639▲13157
ABT CedricGermany
18Germany,,
0:28
..
2766▲3958
CLAESSENS RobbeAVIA - Rudyco - Janatrans CT
17AVIA - Rudyco - Janatrans CT,,
0:28
..
2871▲4396
TACHOT ThomasAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team,,
0:28
..
2940▲11170
KESS AlexandreLuxembourg
17Luxembourg0:35
0:35
..
3057▲27169
WALLENBORN ArnoLuxembourg
18Luxembourg,,
0:35
..
3112▼1967
SEGAERT AlecGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay0:38
0:38
..
3228▼471
HASHIKAWA JoGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay,,
0:38
..
3362▲2968
VAN DYCK JanGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay,,
0:38
..
3429▼561
VERSTAPPEN DriesMaes CT Glabbeek
18Maes CT Glabbeek0:39
0:39
..
3563▲2844
DHAENENS JitseIsorex Cycling Team
17Isorex Cycling Team,,
0:39
..
363▼3392
ISIDORE NoaAG2R Citroën U19 Team
16AG2R Citroën U19 Team0:40
0:40
..
375▼32139
BOONSTRA JelleNetherlands
17Netherlands,,
0:40
..
3816▼22142
GRAAT TijmenNetherlands
18Netherlands,,
0:40
..
3927▼12140
HUISING MennoNetherlands
17Netherlands,,
0:40
..
4023▼17156
STRÁNSKÝ MatějCzech Republic
17Czech Republic0:41
0:41
..
4164▲23154
TELECKY ŠtěpánCzech Republic
16Czech Republic,,
0:41
..
4241▼1113
HELLERUP MalteTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear0:43
0:43
..
4345▲2109
DALBY SimonTeam Mascot Workwear
18Team Mascot Workwear,,
0:43
..
441▼4397
WANG GustavTeam ABC
18Team ABC 0:44
0:44
..
4510▼35144
JANSSEN LucasNetherlands
18Netherlands,,
0:44
..
4668▲2210118Team ABC ,,
0:44
..
4717▼30167
VAN MECHELEN VladCannibal Team
17Cannibal Team0:48
0:48
..
4852▲412
PRESTIANNI SachaVelo Club Ardennes
17Velo Club Ardennes0:54
0:54
..
4934▼1513
KOCKELMANN MathieuCrabbe Toiture - CC Chevigny
17Crabbe Toiture - CC Chevigny1:00
1:00
..
5042▼8115
FEDE GabrielGB Junior Team
18GB Junior Team,,
1:00
..
5151-119
GROPPO RiccardoGB Junior Team
18GB Junior Team,,
1:00
..
5261▲994
KRAEMER LéoAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team,,
1:00
..
5331▼2213018Norway1:02
1:02
..
5422▼3242
VAN HAUTEGEM LeanderOnder Ons Parike
18Onder Ons Parike1:04
1:04
..
5544▼1139
DHONDT RobbeOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
1:04
..
5659▲337
BEIRLAEN JakovOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
1:04
..
5726▼3184
DE TROYER YorbenVan Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team1:12
1:12
..
5888▲30134
HAJEK AlexanderTeam Auto Eder
18Team Auto Eder,,
1:12
..
5943▼1670
DEWINTER GerbenGaverzicht - Be Okay
17Gaverzicht - Be Okay1:13
1:13
..
6038▼2273
VAN CAUWENBERGHE ArneOlympia Tienen
18Olympia Tienen1:15
1:15
..
6150▼1176
STIERS VictorOlympia Tienen
18Olympia Tienen,,
1:15
..
62100▲3830
DEGEEST StijnACROG-Tormans
18ACROG-Tormans1:23
1:23
..
6325▼385017WAC Team1:25
1:25
..
6458▼6153
SPORYSCH DanielCzech Republic
18Czech Republic1:28
1:28
..
6513▼5221
DE BRUYCKERE KayBert Containers-Pauwels Sauzen
17Bert Containers-Pauwels Sauzen1:35
1:35
..
6665▼119
MASCIARELLI LorenzoBert Containers-Pauwels Sauzen
17Bert Containers-Pauwels Sauzen,,
1:35
..
6730▼37155
MRAZ DanielCzech Republic
17Czech Republic1:39
1:39
..
6856▼12141
KRAMER JesseNetherlands
17Netherlands,,
1:39
..
6979▲1015917Germany1:40
1:40
..
7091▲2155
VAN RAEMDONCK CédricAVIA - Rudyco - Janatrans CT
18AVIA - Rudyco - Janatrans CT,,
1:40
..
7194▲235318WAC Team,,
1:40
..
72107▲35174
URY NoéLuxembourg
17Luxembourg1:47
1:47
..
7380▲714517Poland1:48
1:48
..
74108▲3414618Poland,,
1:48
..
757▼68136
SCHRAG DanielTeam Auto Eder
18Team Auto Eder1:50
1:50
..
7633▼4316016Germany,,
1:50
..
7737▼4016216Germany,,
1:50
..
7878-66
VAN DE SOMPEL JoriMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek1:51
1:51
..
7985▲665
THONNON SenneMaes CT Glabbeek
18Maes CT Glabbeek,,
1:51
..
80112▲3246
PEDERSEN EricIsorex Cycling Team
17Isorex Cycling Team,,
1:51
..
8119▼62173
MORANG MilLuxembourg
16Luxembourg1:52
1:52
..
82106▲24152
FIALA MatyášCzech Republic
18Czech Republic1:53
1:53
..
8383-47
VANDENDRIESSCHE JelteIsorex Cycling Team
18Isorex Cycling Team1:55
1:55
..
84109▲25112
NIELSEN Magnus LorentsTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear,,
1:55
..
8597▲129816Team ABC 1:56
1:56
..
8695▲9110
LYKKE FrederikTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear1:57
1:57
..
87110▲23168
VANDERLINDEN LukasCannibal Team
17Cannibal Team2:00
2:00
..
88114▲2648
VERLEYEN GaëtanIsorex Cycling Team
18Isorex Cycling Team,,
2:00
..
89111▲2211
WERTZ HugoVelo Club Ardennes
16Velo Club Ardennes2:06
2:06
..
9093▲357
D'HOLLANDER LucaAVIA - Rudyco - Janatrans CT
17AVIA - Rudyco - Janatrans CT2:08
2:08
..
91113▲22116
LAZZARIN FedericoGB Junior Team
17GB Junior Team2:12
2:12
..
9275▼1787
OOSTERLINCK JoesDistrict Zuid-West
18District Zuid-West2:16
2:16
..
9377▼1654
KUYPERS MilanWAC Team
18WAC Team,,
2:16
..
94105▲1141
KINO JanOnder Ons Parike
18Onder Ons Parike2:17
2:17
..
9596▲188
EVERTSEN-HEGREBERG SimenDistrict Zuid-West
17District Zuid-West2:18
2:18
..
9699▲386
DE VOS YoupDistrict Zuid-West
17District Zuid-West,,
2:18
..
9786▼1190
BASSA JensDistrict Zuid-West
18District Zuid-West2:19
2:19
..
9876▼2281
DE MEESTER MilanVan Moer Logistics Cycling Team
18Van Moer Logistics Cycling Team2:22
2:22
..
99117▲185
WRAY BlakeLUX - Sideshow p/b Specialized
18LUX - Sideshow p/b Specialized2:24
2:24
..
10070▼3010218Team ABC 2:27
2:27
..
101101-75
HUYGHE StanOlympia Tienen
17Olympia Tienen2:29
2:29
..
10292▼10125
SANCHEZ MatiasStart Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java2:41
2:41
..
10390▼1318
LEDOUX TrystanCrabbe Toiture - CC Chevigny
17Crabbe Toiture - CC Chevigny2:44
2:44
..
10489▼15151
SEEMAN AdamCzech Republic
17Czech Republic2:52
2:52
..
10581▼2416118Germany2:55
2:55
..
10682▼2435
VANDENHENDE KobeFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team3:03
3:03
..
10798▼913217Norway3:12
3:12
..
108104▼462
DE MEIJTS MatisMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek3:14
3:14
..
109119▲1012918Norway3:15
3:15
..
110102▼8118
ALBINI EmanueleGB Junior Team
18GB Junior Team3:25
3:25
..
111121▲105218WAC Team3:27
3:27
..
11287▼25117
BORELLO FilippoGB Junior Team
17GB Junior Team3:32
3:32
..
113120▲760
DE BAETS JarnoAVIA - Rudyco - Janatrans CT
17AVIA - Rudyco - Janatrans CT3:35
3:35
..
11484▼30111
LUND SØRENSEN LukasTeam Mascot Workwear
18Team Mascot Workwear3:50
3:50
..
115103▼1238
DEWEERD UgoOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike3:55
3:55
..
116122▲615
BERNARD ThibautCrabbe Toiture - CC Chevigny
18Crabbe Toiture - CC Chevigny4:00
4:00
..
117131▲1414817Poland4:04
4:04
..
118123▲5171
MICHOTTE NielsLuxembourg
17Luxembourg4:06
4:06
..
119135▲16164
TAMM LauriCannibal Team
17Cannibal Team4:16
4:16
..
120128▲814
LAURENT LucasCrabbe Toiture - CC Chevigny
18Crabbe Toiture - CC Chevigny4:28
4:28
..
121116▼5172
GILLES MaxLuxembourg
18Luxembourg4:29
4:29
..
122126▲483
BAART ThomasVan Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team4:40
4:40
..
123133▲1082
BERTELS JasperVan Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team,,
4:40
..
124132▲879
DE VALCK AsgerVan Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team4:41
4:41
..
125124▼1124
BONILLA PabloStart Junior Team by Java
16Start Junior Team by Java4:57
4:57
..
126125▼1121
MACIAS CesarStart Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java,,
4:57
..
127115▼1272
DELRUE MaximGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay5:03
5:03
..
128129▲116
MOINET LucasCrabbe Toiture - CC Chevigny
18Crabbe Toiture - CC Chevigny5:04
5:04
..
129127▼234
DAHLBLOM AckeFlanderscolor - Galloo Team
16Flanderscolor - Galloo Team5:19
5:19
..
130130-36
VEREECKE MatteoFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team,,
5:19
..
131134▲363
DAS RuneMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek5:27
5:27
..
132139▲774
NIJS ViktorOlympia Tienen
18Olympia Tienen5:40
5:40
..
133118▼1543
DECLERCQ Jean-BapisteIsorex Cycling Team
16Isorex Cycling Team6:02
6:02
..
134142▲823
CEULEMANS NielsBert Containers-Pauwels Sauzen
16Bert Containers-Pauwels Sauzen6:05
6:05
..
135137▲245
KAĻVERŠS MatīssIsorex Cycling Team
17Isorex Cycling Team6:11
6:11
..
136140▲422
ROMMELAERE IbenBert Containers-Pauwels Sauzen
16Bert Containers-Pauwels Sauzen6:18
6:18
..
137148▲11108
EGHOLM KristianNPV-Carl Ras Roskilde Junior
17NPV-Carl Ras Roskilde Junior6:20
6:20
..
138138-104
HANSEN Emil FeldbergNPV-Carl Ras Roskilde Junior
18NPV-Carl Ras Roskilde Junior6:26
6:26
..
139146▲77
DETALLE NoahVelo Club Ardennes
18Velo Club Ardennes6:29
6:29
..
140143▲315018Poland6:30
6:30
..
141136▼510017Team ABC 6:34
6:34
..
142147▲59
ARCHAMBEAU OscarVelo Club Ardennes
17Velo Club Ardennes7:01
7:01
..
143144▲140
GOETHALS ThibaultOnder Ons Parike
18Onder Ons Parike7:17
7:17
..
144145▲164
DEVRY MatsMaes CT Glabbeek
16Maes CT Glabbeek7:21
7:21
..
145141▼420
PAUWELS PieterBert Containers-Pauwels Sauzen
17Bert Containers-Pauwels Sauzen7:53
7:53
..
146149▲333
LARSSON DavidFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team9:04
9:04
..
147150▲3114
HOUGAARD Mads-EmilTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear10:35
10:35
..
148151▲3120
ANTHONY JamesGB Junior Team
17GB Junior Team11:47
11:47
..
149152▲378
NULENS YarneOlympia Tienen
16Olympia Tienen14:29
14:29
..
150155▲5165
RØNNING CasperCannibal Team
17Cannibal Team,,
14:29
..
151153▲26
TILGHMAN AsherLUX - Sideshow p/b Specialized
17LUX - Sideshow p/b Specialized14:31
14:31
..
152156▲431
EECKHOUT SanderFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team14:43
14:43
..
153158▲517
CECCATO MaximeCrabbe Toiture - CC Chevigny
17Crabbe Toiture - CC Chevigny15:04
15:04
..
154154-89
LAKEMAN ThomasDistrict Zuid-West
18District Zuid-West15:55
15:55
..
155159▲4123
BRICEÑO LeomarStart Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java17:14
17:14
..
156157▲185
DE HAAN DennisDistrict Zuid-West
17District Zuid-West17:50
17:50
..
157160▲310
TOUSSAINT MathieuVelo Club Ardennes
18Velo Club Ardennes18:11
18:11
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-137
SCHRETTL MarcoTeam Auto Eder
17Team Auto Eder25-
22-170
KESS AlexandreLuxembourg
17Luxembourg19-
33-138
UIJTDEBROEKS CianTeam Auto Eder
18Team Auto Eder18-
44-97
WANG GustavTeam ABC
18Team ABC 8-
55-73
VAN CAUWENBERGHE ArneOlympia Tienen
18Olympia Tienen8-
66-95
PLACE MaxenceAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team6-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-135
HERZOG EmilTeam Auto Eder
16Team Auto Eder2:30:53..
23▲129
HANNES VictorACROG-Tormans
17ACROG-Tormans0:11
0:11
..
35▲2107
PEDERSEN HenrikNPV-Carl Ras Roskilde Junior
16NPV-Carl Ras Roskilde Junior0:22
0:22
..
421▲17106
SVARRE TobiasNPV-Carl Ras Roskilde Junior
17NPV-Carl Ras Roskilde Junior,,
0:22
..
519▲1495
PLACE MaxenceAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team0:26
0:26
..
67▲156
VERBRUGGHE JensAVIA - Rudyco - Janatrans CT
16AVIA - Rudyco - Janatrans CT0:28
0:28
..
79▲251
DOCKX AaronWAC Team
17WAC Team,,
0:28
..
82▼692
ISIDORE NoaAG2R Citroën U19 Team
16AG2R Citroën U19 Team0:40
0:40
..
94▼5139
BOONSTRA JelleNetherlands
17Netherlands,,
0:40
..
1011▲1140
HUISING MennoNetherlands
17Netherlands,,
0:40
..
1120▲9154
TELECKY ŠtěpánCzech Republic
16Czech Republic0:41
0:41
..
1216▲4113
HELLERUP MalteTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear0:43
0:43
..
138▼5167
VAN MECHELEN VladCannibal Team
17Cannibal Team0:48
0:48
..
1418▲412
PRESTIANNI SachaVelo Club Ardennes
17Velo Club Ardennes0:54
0:54
..
1514▼113
KOCKELMANN MathieuCrabbe Toiture - CC Chevigny
17Crabbe Toiture - CC Chevigny1:00
1:00
..
1617▲139
DHONDT RobbeOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike1:04
1:04
..
176▼1121
DE BRUYCKERE KayBert Containers-Pauwels Sauzen
17Bert Containers-Pauwels Sauzen1:35
1:35
..
1812▼6155
MRAZ DanielCzech Republic
17Czech Republic1:39
1:39
..
1924▲515917Germany1:40
1:40
..
2025▲514517Poland1:48
1:48
..
2113▼816016Germany1:50
1:50
..
2215▼716216Germany,,
1:50
..
2323-66
VAN DE SOMPEL JoriMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek1:51
1:51
..
2410▼14173
MORANG MilLuxembourg
16Luxembourg1:52
1:52
..
2531▲69816Team ABC 1:56
1:56
..
2629▲3110
LYKKE FrederikTeam Mascot Workwear
17Team Mascot Workwear1:57
1:57
..
2735▲811
WERTZ HugoVelo Club Ardennes
16Velo Club Ardennes2:06
2:06
..
2836▲8116
LAZZARIN FedericoGB Junior Team
17GB Junior Team2:12
2:12
..
2930▲188
EVERTSEN-HEGREBERG SimenDistrict Zuid-West
17District Zuid-West2:18
2:18
..
3028▼2151
SEEMAN AdamCzech Republic
17Czech Republic2:52
2:52
..
3126▼535
VANDENHENDE KobeFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team3:03
3:03
..
3232-13217Norway3:12
3:12
..
3334▲162
DE MEIJTS MatisMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek3:14
3:14
..
3427▼7117
BORELLO FilippoGB Junior Team
17GB Junior Team3:32
3:32
..
3533▼238
DEWEERD UgoOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike3:55
3:55
..
3642▲614817Poland4:04
4:04
..
3738▲1171
MICHOTTE NielsLuxembourg
17Luxembourg4:06
4:06
..
3846▲8164
TAMM LauriCannibal Team
17Cannibal Team4:16
4:16
..
3940▲183
BAART ThomasVan Moer Logistics Cycling Team
17Van Moer Logistics Cycling Team4:40
4:40
..
4044▲482
BERTELS JasperVan Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team,,
4:40
..
4143▲279
DE VALCK AsgerVan Moer Logistics Cycling Team
16Van Moer Logistics Cycling Team4:41
4:41
..
4239▼3124
BONILLA PabloStart Junior Team by Java
16Start Junior Team by Java4:57
4:57
..
4341▼234
DAHLBLOM AckeFlanderscolor - Galloo Team
16Flanderscolor - Galloo Team5:19
5:19
..
4445▲163
DAS RuneMaes CT Glabbeek
17Maes CT Glabbeek5:27
5:27
..
4537▼843
DECLERCQ Jean-BapisteIsorex Cycling Team
16Isorex Cycling Team6:02
6:02
..
4648▲223
CEULEMANS NielsBert Containers-Pauwels Sauzen
16Bert Containers-Pauwels Sauzen6:05
6:05
..
4747-22
ROMMELAERE IbenBert Containers-Pauwels Sauzen
16Bert Containers-Pauwels Sauzen6:18
6:18
..
4850▲2108
EGHOLM KristianNPV-Carl Ras Roskilde Junior
17NPV-Carl Ras Roskilde Junior6:20
6:20
..
4949-64
DEVRY MatsMaes CT Glabbeek
16Maes CT Glabbeek7:21
7:21
..
5051▲178
NULENS YarneOlympia Tienen
16Olympia Tienen14:29
14:29
..
5153▲2165
RØNNING CasperCannibal Team
17Cannibal Team,,
14:29
..
5252-6
TILGHMAN AsherLUX - Sideshow p/b Specialized
17LUX - Sideshow p/b Specialized14:31
14:31
..
5355▲217
CECCATO MaximeCrabbe Toiture - CC Chevigny
17Crabbe Toiture - CC Chevigny15:04
15:04
..
5454-85
DE HAAN DennisDistrict Zuid-West
17District Zuid-West17:50
17:50
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Auto EderCLUB7:32:39..
23▲1 ACROG-TormansCLUB0:33
0:33
..
310▲7 LUX - Sideshow p/b Specialized1:03
1:03
..
414▲10 NPV-Carl Ras Roskilde Junior1:06
1:06
..
55- NorwayNAT1:09
1:09
..
67▲1 AG2R Citroën U19 Team1:18
1:18
..
74▼3 WAC Team1:24
1:24
..
89▲1 AVIA - Rudyco - Janatrans CT,,
1:24
..
98▼1 GermanyNAT,,
1:24
..
1012▲2 LuxembourgNAT1:45
1:45
..
116▼5 Gaverzicht - Be Okay1:54
1:54
..
122▼10 NetherlandsNAT2:00
2:00
..
1311▼2 Czech RepublicNAT2:03
2:03
..
1415▲1 Team ABC 2:12
2:12
..
1513▼2 Onder Ons ParikeCLUB3:12
3:12
..
1616- Team Mascot Workwear3:21
3:21
..
1719▲2 Velo Club ArdennesCLUB3:54
3:54
..
1822▲4 PolandNAT4:12
4:12
..
1917▼2 GB Junior Team,,
4:12
..
2020- Maes CT Glabbeek4:21
4:21
..
2121- Isorex Cycling TeamCLUB,,
4:21
..
2218▼4 Olympia Tienen4:57
4:57
..
2323- District Zuid-West6:52
6:52
..
2427▲3 Cannibal Team7:04
7:04
..
2524▼1 Crabbe Toiture - CC Chevigny7:12
7:12
..
2626- Van Moer Logistics Cycling Team8:14
8:14
..
2725▼2 Bert Containers-Pauwels Sauzen9:13
9:13
..
2829▲1 Start Junior Team by Java12:35
12:35
..
2928▼1 Flanderscolor - Galloo Team13:41
13:41
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    07 August 2021
  • Avg. speed winner:
    50.78 km/h
  • Race category:
    MJ - Men Juniors
  • Distance:
    9 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
    130
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    195
  • Won how:

Race profile

Sites