2017
2019
«
»
2018»4th

Tour of Croatia

(2.HC)
2018»Stage 6 (Final)»SamoborZagreb(151.5k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkGCTimelagBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
153+47:03131 SIMION PaoloBardiani - CSF25Bardiani - CSF20303:21:39
243+37:15137 MAESTRI MircoBardiani - CSF26Bardiani - CSF10180:11
0:11
3106+1:19:40116 GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini5120:25
0:25
447+40:38124 LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources7,,
0:25
579+59:3376 ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy24Israel Cycling Academy40:28
0:28
654+47:2192 KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic 25WB Aqua Protect Veranclassic 3,,
0:28
730+18:305 MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team23Bahrain Merida Pro Cycling Team2,,
0:28
866+52:03113 LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1,,
0:28
948+40:46132 ALBANESE VincenzoBardiani - CSF21Bardiani - CSF0:32
0:32
1015+7:03136 BARBIN EnricoBardiani - CSF28Bardiani - CSF,,
0:32
111+0:002 SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team35Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:32
1255+47:51157 HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum28Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:32
138+3:3717 BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo30Trek - Segafredo,,
0:32
142+0:1183 WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij37Roompot - Nederlandse Loterij0:35
0:35
1513+5:49152 POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:35
164+1:18171 ROGINA RadoslavAdria Mobil39Adria Mobil,,
0:35
1721+13:5645 OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice ,,
0:35
185+1:2711 EG NiklasTrek - Segafredo23Trek - Segafredo,,
0:35
199+4:2331 LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA24Caja Rural - Seguros RGA,,
0:35
2017+9:56104 LOZANO DavidTeam Novo Nordisk29Team Novo Nordisk,,
0:35
2112+5:48127 EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources0:40
0:40
2235+30:5667 FENN AndrewAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport,,
0:40
233+1:0123 GIDICH YevgeniyAstana Pro Team21Astana Pro Team,,
0:40
2414+7:02181 CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes0:41
0:41
2586+1:03:2268 KREDER MichelAqua Blue Sport30Aqua Blue Sport,,
0:41
266+2:1964 PEARSON DanielAqua Blue Sport24Aqua Blue Sport,,
0:41
2736+31:1544 TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 0:44
0:44
2816+9:01146 RUMAC JosipMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team,,
0:44
2981+59:43164 STACCHIOTTI RiccardoMsTina-Focus26MsTina-Focus0:47
0:47
3052+46:23101 PERON AndreaTeam Novo Nordisk29Team Novo Nordisk0:51
0:51
317+3:2757 NYCH ArtemGazprom-RusVelo23Gazprom-RusVelo,,
0:51
3219+11:58156 RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum,,
0:51
3358+48:2943 KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice 30CCC Sprandi Polkowice 0:53
0:53
3477+58:2755 TRUSOV NikolayGazprom-RusVelo32Gazprom-RusVelo0:55
0:55
3559+48:3241 BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice 27CCC Sprandi Polkowice ,,
0:55
3632+19:186 BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team31Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:55
3720+12:4382 VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij,,
0:55
3810+4:381 NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team22Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
0:55
3934+30:18133 SAVINI DanielBardiani - CSF20Bardiani - CSF,,
0:55
4072+56:0724 MINALI RiccardoAstana Pro Team23Astana Pro Team,,
0:55
4198+1:10:4281 REINDERS ElmarRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij1:04
1:04
4287+1:03:47151 JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum1:06
1:06
4333+26:193 ARASHIRO YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team33Bahrain Merida Pro Cycling Team1:08
1:08
4445+38:21114 YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:11
1:11
 45 1010+17:23173 BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil34Adria Mobil1:19
1:19
4556+48:0077 SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy27Israel Cycling Academy,,
1:19
4678+59:12155 POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum1:28
1:28
4751+46:08172 PER GorazdAdria Mobil21Adria Mobil1:32
1:32
4860+49:0991 DE WINTER LudwigWB Aqua Protect Veranclassic 25WB Aqua Protect Veranclassic ,,
1:32
4973+56:0947 KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice 29CCC Sprandi Polkowice 1:34
1:34
50100+1:13:56175 HORVAT ŽigaAdria Mobil19Adria Mobil,,
1:34
5131+19:15143 KIŠERLOVSKI EmanuelMeridiana Kamen Team33Meridiana Kamen Team,,
1:34
5223+14:4427 FOMINYKH DaniilAstana Pro Team26Astana Pro Team1:39
1:39
5342+35:19145 FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team1:40
1:40
5496+1:09:4835 YSSAAD YannisCaja Rural - Seguros RGA24Caja Rural - Seguros RGA1:44
1:44
5539+34:08161 ZURLO FedericoMsTina-Focus24MsTina-Focus1:49
1:49
5650+42:1414 DIDIER LaurentTrek - Segafredo33Trek - Segafredo1:52
1:52
5749+41:5752 BOEV IgorGazprom-RusVelo28Gazprom-RusVelo2:01
2:01
5826+17:34174 GOLČER JureAdria Mobil40Adria Mobil2:04
2:04
5974+56:2474 SAGIV GuyIsrael Cycling Academy23Israel Cycling Academy2:06
2:06
6091+1:05:004 BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team24Bahrain Merida Pro Cycling Team,,
2:06
6146+38:41147 MALTAR BrunoMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team,,
2:06
6228+17:45121 KRASILNIKAU AndreiHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources28Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources2:09
2:09
6311+4:41187 ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2:12
2:12
6444+38:0873 BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy28Israel Cycling Academy2:13
2:13
6518+11:04135 TONELLI AlessandroBardiani - CSF25Bardiani - CSF2:22
2:22
6622+14:3122 ZAKHAROV ArtyomAstana Pro Team26Astana Pro Team,,
2:22
6775+56:58162 DOBRE Vlad-nicolaeMsTina-Focus22MsTina-Focus2:25
2:25
6885+1:02:47176 BOŽIČ JonAdria Mobil21Adria Mobil2:26
2:26
6941+34:4856 LAGUTIN SergeyGazprom-RusVelo37Gazprom-RusVelo,,
2:26
7068+54:17177 GAZVODA GregorAdria Mobil36Adria Mobil,,
2:26
7188+1:04:09134 GUARDINI AndreaBardiani - CSF28Bardiani - CSF2:33
2:33
7262+49:47141 BANICEK DeniMeridiana Kamen Team28Meridiana Kamen Team,,
2:33
7324+15:16144 RABOTTINI MatteoMeridiana Kamen Team30Meridiana Kamen Team,,
2:33
7429+18:10111 PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
2:33
7582+1:02:0654 MAIKIN RomanGazprom-RusVelo27Gazprom-RusVelo2:36
2:36
7637+33:38185 CANO Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2:39
2:39
7765+50:46117 CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini2:40
2:40
7884+1:02:4626 TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team31Astana Pro Team2:52
2:52
7989+1:04:50142 JABUKA DavidMeridiana Kamen Team21Meridiana Kamen Team3:03
3:03
8061+49:34167 SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus19MsTina-Focus3:11
3:11
8193+1:08:13184 MUÑOZ William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:15
3:15
8264+50:2684 MEIJERS JeroenRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij3:26
3:26
83105+1:17:5487 WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij27Roompot - Nederlandse Loterij3:33
3:33
8457+48:19182 ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:48
3:48
8540+34:2575 NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy23Israel Cycling Academy4:15
4:15
8627+17:38183 CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes4:21
4:21
8776+58:1961 KONING PeterAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport,,
4:21
8890+1:04:5786 VAN GINNEKEN SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij4:23
4:23
89103+1:16:2815 FRAME AlexTrek - Segafredo24Trek - Segafredo4:49
4:49
9080+59:41154 PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum21Ljubljana Gusto Xaurum5:05
5:05
9195+1:09:3994 ROBEET LudovicWB Aqua Protect Veranclassic 23WB Aqua Protect Veranclassic 5:21
5:21
9269+54:4571 GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy24Israel Cycling Academy5:44
5:44
9397+1:10:22165 DIMA EmilMsTina-Focus21MsTina-Focus,,
5:44
9494+1:09:2242 FRANCZAK PawełCCC Sprandi Polkowice 26CCC Sprandi Polkowice 7:02
7:02
9571+55:3146 GRADEK KamilCCC Sprandi Polkowice 27CCC Sprandi Polkowice ,,
7:02
9699+1:11:11126 BRYON MiguelHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources,,
7:02
9792+1:07:4936 OIEN JustinCaja Rural - Seguros RGA22Caja Rural - Seguros RGA,,
7:02
9825+16:43186 QUIROZ Óscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes,,
7:02
99107+1:24:23115 UCHIMA KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
7:02
10067+53:25112 NISHIMURA HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
7:02
10183+1:02:38106 POLI UmbertoTeam Novo Nordisk21Team Novo Nordisk,,
7:02
102102+1:15:4695 STASSEN JulienWB Aqua Protect Veranclassic 29WB Aqua Protect Veranclassic 7:27
7:27
103104+1:17:1793 SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic 21WB Aqua Protect Veranclassic ,,
7:27
10470+54:5085 RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij8:11
8:11
105108+1:38:44166 MARCELLI MattiaMsTina-Focus26MsTina-Focus8:45
8:45
106101+1:15:10153 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum9:04
9:04
10763+49:4821 KOZHATAYEV BakhtiyarAstana Pro Team26Astana Pro Team9:42
9:42
10838+33:5025 BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team26Astana Pro Team,,
9:42
109109+1:48:21163 MARINI NicolasMsTina-Focus24MsTina-Focus,,
9:42
DNF13 BEPPU FumiyukiTrek - Segafredo35Trek - Segafredo-
DNF37 CELANO DaniloCaja Rural - Seguros RGA28Caja Rural - Seguros RGA-
DNS65 DUNNE ConorAqua Blue Sport26Aqua Blue Sport-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-2 SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team35Bahrain Merida Pro Cycling Team200150 26:51:12..
22-83 WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij37Roompot - Nederlandse Loterij1501100:11
0:11
..
33-23 GIDICH YevgeniyAstana Pro Team21Astana Pro Team125901:01
1:01
..
44-171 ROGINA RadoslavAdria Mobil39Adria Mobil100801:18
1:18
..
55-11 EG NiklasTrek - Segafredo23Trek - Segafredo85701:27
1:27
..
66-64 PEARSON DanielAqua Blue Sport24Aqua Blue Sport70602:19
2:19
..
78▲157 NYCH ArtemGazprom-RusVelo23Gazprom-RusVelo60553:27
3:27
..
89▲117 BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo30Trek - Segafredo50503:37
3:37
..
911▲231 LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA24Caja Rural - Seguros RGA40454:23
4:23
..
1010-1 NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team22Bahrain Merida Pro Cycling Team35404:38
4:38
..
117▼4187 ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes30364:41
4:41
..
1212-127 EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources25325:48
5:48
..
1313-152 POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum20285:49
5:49
..
1414-181 CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes15247:02
7:02
..
1515-136 BARBIN EnricoBardiani - CSF28Bardiani - CSF10207:03
7:03
..
1616-146 RUMAC JosipMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team5169:01
9:01
..
1719▲2104 LOZANO DavidTeam Novo Nordisk29Team Novo Nordisk5149:56
9:56
..
1817▼1135 TONELLI AlessandroBardiani - CSF25Bardiani - CSF51211:04
11:04
..
1921▲2156 RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum51011:58
11:58
..
2022▲282 VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij5812:43
12:43
..
2127▲645 OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 5613:56
13:56
..
2223▲122 ZAKHAROV ArtyomAstana Pro Team26Astana Pro Team5414:31
14:31
..
2325▲227 FOMINYKH DaniilAstana Pro Team26Astana Pro Team5314:44
14:44
..
2424-144 RABOTTINI MatteoMeridiana Kamen Team30Meridiana Kamen Team5215:16
15:16
..
2520▼5186 QUIROZ Óscar AdalbertoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes5116:43
16:43
..
 26 31▼979173 BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil34Adria Mobil517:23
17:23
..
2628▲2174 GOLČER JureAdria Mobil40Adria Mobil517:34
17:34
..
2726▼1183 CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes517:38
17:38
..
2829▲1121 KRASILNIKAU AndreiHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources28Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources517:45
17:45
..
2930▲1111 PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini518:10
18:10
..
3033▲35 MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team23Bahrain Merida Pro Cycling Team318:30
18:30
..
3132▲1143 KIŠERLOVSKI EmanuelMeridiana Kamen Team33Meridiana Kamen Team319:15
19:15
..
3234▲26 BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team31Bahrain Merida Pro Cycling Team319:18
19:18
..
3336▲33 ARASHIRO YukiyaBahrain Merida Pro Cycling Team33Bahrain Merida Pro Cycling Team326:19
26:19
..
3437▲3133 SAVINI DanielBardiani - CSF20Bardiani - CSF330:18
30:18
..
3539▲467 FENN AndrewAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport330:56
30:56
..
3640▲444 TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 331:15
31:15
..
3741▲4185 CANO Diego FernandoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes333:38
33:38
..
3835▼325 BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team26Astana Pro Team333:50
33:50
..
3942▲3161 ZURLO FedericoMsTina-Focus24MsTina-Focus334:08
34:08
..
4038▼275 NEILANDS KristsIsrael Cycling Academy23Israel Cycling Academy34:25
34:25
..
4143▲256 LAGUTIN SergeyGazprom-RusVelo37Gazprom-RusVelo34:48
34:48
..
4244▲2145 FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team35:19
35:19
..
4348▲5137 MAESTRI MircoBardiani - CSF26Bardiani - CSF37:15
37:15
..
4445▲173 BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy28Israel Cycling Academy38:08
38:08
..
4547▲2114 YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini38:21
38:21
..
4646-147 MALTAR BrunoMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team38:41
38:41
..
4751▲4124 LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources40:38
40:38
..
4852▲4132 ALBANESE VincenzoBardiani - CSF21Bardiani - CSF40:46
40:46
..
4949-52 BOEV IgorGazprom-RusVelo28Gazprom-RusVelo41:57
41:57
..
5053▲314 DIDIER LaurentTrek - Segafredo33Trek - Segafredo42:14
42:14
..
5155▲4172 PER GorazdAdria Mobil21Adria Mobil46:08
46:08
..
5256▲4101 PERON AndreaTeam Novo Nordisk29Team Novo Nordisk46:23
46:23
..
5363▲10131 SIMION PaoloBardiani - CSF25Bardiani - CSF47:03
47:03
..
5461▲792 KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic 25WB Aqua Protect Veranclassic 47:21
47:21
..
5565▲10157 HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum28Ljubljana Gusto Xaurum47:51
47:51
..
5660▲477 SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy27Israel Cycling Academy48:00
48:00
..
5754▼3182 ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes48:19
48:19
..
5866▲843 KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice 30CCC Sprandi Polkowice 48:29
48:29
..
5967▲841 BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice 27CCC Sprandi Polkowice 48:32
48:32
..
6068▲891 DE WINTER LudwigWB Aqua Protect Veranclassic 25WB Aqua Protect Veranclassic 49:09
49:09
..
6157▼4167 SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus19MsTina-Focus49:34
49:34
..
6264▲2141 BANICEK DeniMeridiana Kamen Team28Meridiana Kamen Team49:47
49:47
..
6350▼1321 KOZHATAYEV BakhtiyarAstana Pro Team26Astana Pro Team49:48
49:48
..
6462▼284 MEIJERS JeroenRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij50:26
50:26
..
6569▲4117 CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini50:46
50:46
..
6673▲7113 LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini52:03
52:03
..
6758▼9112 NISHIMURA HirokiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini23Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini53:25
53:25
..
6874▲6177 GAZVODA GregorAdria Mobil36Adria Mobil54:17
54:17
..
6971▲271 GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy24Israel Cycling Academy54:45
54:45
..
7059▼1185 RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij54:50
54:50
..
7170▼146 GRADEK KamilCCC Sprandi Polkowice 27CCC Sprandi Polkowice 55:31
55:31
..
7280▲824 MINALI RiccardoAstana Pro Team23Astana Pro Team56:07
56:07
..
7378▲547 KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice 29CCC Sprandi Polkowice 56:09
56:09
..
7476▲274 SAGIV GuyIsrael Cycling Academy23Israel Cycling Academy56:24
56:24
..
7577▲2162 DOBRE Vlad-nicolaeMsTina-Focus22MsTina-Focus56:58
56:58
..
7675▼161 KONING PeterAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport58:19
58:19
..
7782▲555 TRUSOV NikolayGazprom-RusVelo32Gazprom-RusVelo58:27
58:27
..
7883▲5155 POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum59:12
59:12
..
7985▲676 ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy24Israel Cycling Academy59:33
59:33
..
8079▼1154 PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum21Ljubljana Gusto Xaurum59:41
59:41
..
8184▲3164 STACCHIOTTI RiccardoMsTina-Focus26MsTina-Focus59:43
59:43
..
8286▲454 MAIKIN RomanGazprom-RusVelo27Gazprom-RusVelo1:02:06
1:02:06
..
8381▼2106 POLI UmbertoTeam Novo Nordisk21Team Novo Nordisk1:02:38
1:02:38
..
8487▲326 TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team31Astana Pro Team1:02:46
1:02:46
..
8588▲3176 BOŽIČ JonAdria Mobil21Adria Mobil1:02:47
1:02:47
..
8695▲968 KREDER MichelAqua Blue Sport30Aqua Blue Sport1:03:22
1:03:22
..
8794▲7151 JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum1:03:47
1:03:47
..
8891▲3134 GUARDINI AndreaBardiani - CSF28Bardiani - CSF1:04:09
1:04:09
..
8992▲3142 JABUKA DavidMeridiana Kamen Team21Meridiana Kamen Team1:04:50
1:04:50
..
9089▼186 VAN GINNEKEN SjoerdRoompot - Nederlandse Loterij25Roompot - Nederlandse Loterij1:04:57
1:04:57
..
9196▲54 BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team24Bahrain Merida Pro Cycling Team1:05:00
1:05:00
..
9290▼236 OIEN JustinCaja Rural - Seguros RGA22Caja Rural - Seguros RGA1:07:49
1:07:49
..
93100▲7184 MUÑOZ William DavidBicicletas Strongman Colombia Coldeportes24Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes1:08:13
1:08:13
..
9493▼142 FRANCZAK PawełCCC Sprandi Polkowice 26CCC Sprandi Polkowice 1:09:22
1:09:22
..
9598▲394 ROBEET LudovicWB Aqua Protect Veranclassic 23WB Aqua Protect Veranclassic 1:09:39
1:09:39
..
96102▲635 YSSAAD YannisCaja Rural - Seguros RGA24Caja Rural - Seguros RGA1:09:48
1:09:48
..
9799▲2165 DIMA EmilMsTina-Focus21MsTina-Focus1:10:22
1:10:22
..
98104▲681 REINDERS ElmarRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij1:10:42
1:10:42
..
9997▼2126 BRYON MiguelHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources1:11:11
1:11:11
..
100108▲8175 HORVAT ŽigaAdria Mobil19Adria Mobil1:13:56
1:13:56
..
101101-153 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum1:15:10
1:15:10
..
102103▲195 STASSEN JulienWB Aqua Protect Veranclassic 29WB Aqua Protect Veranclassic 1:15:46
1:15:46
..
103107▲415 FRAME AlexTrek - Segafredo24Trek - Segafredo1:16:28
1:16:28
..
104105▲193 SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic 21WB Aqua Protect Veranclassic 1:17:17
1:17:17
..
105109▲487 WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij27Roompot - Nederlandse Loterij1:17:54
1:17:54
..
106111▲5116 GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:19:40
1:19:40
..
107110▲3115 UCHIMA KoheiNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:24:23
1:24:23
..
108112▲4166 MARCELLI MattiaMsTina-Focus26MsTina-Focus1:38:44
1:38:44
..
109113▲4163 MARINI NicolasMsTina-Focus24MsTina-Focus1:48:21
1:48:21
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPointsToday
12▲1116 GROSU Eduard-MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini25Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini67+21
21▼1135 TONELLI AlessandroBardiani - CSF25Bardiani - CSF47-
37▲42 SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team35Bahrain Merida Pro Cycling Team37+5
43▼14 BONIFAZIO NiccolòBahrain Merida Pro Cycling Team24Bahrain Merida Pro Cycling Team37-
54▼123 GIDICH YevgeniyAstana Pro Team21Astana Pro Team35-
634▲28137 MAESTRI MircoBardiani - CSF26Bardiani - CSF34+26
75▼2176 BOŽIČ JonAdria Mobil21Adria Mobil33-
86▼224 MINALI RiccardoAstana Pro Team23Astana Pro Team33-
98▼183 WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij37Roompot - Nederlandse Loterij30+2
1011▲1136 BARBIN EnricoBardiani - CSF28Bardiani - CSF29+6
1123▲12124 LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources28+14
129▼3134 GUARDINI AndreaBardiani - CSF28Bardiani - CSF27-
1310▼36 BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team31Bahrain Merida Pro Cycling Team25-
14-131 SIMION PaoloBardiani - CSF25Bardiani - CSF25+25
1512▼311 EG NiklasTrek - Segafredo23Trek - Segafredo22-
1613▼345 OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 22-
1725▲85 MOHORIČ MatejBahrain Merida Pro Cycling Team23Bahrain Merida Pro Cycling Team21+9
1827▲9113 LOBATO Juan JoséNippo - Vini Fantini - Europa Ovini29Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini20+9
1914▼564 PEARSON DanielAqua Blue Sport24Aqua Blue Sport19-
2036▲1676 ENGER Sondre HolstIsrael Cycling Academy24Israel Cycling Academy19+12
2116▼531 LASTRA JonathanCaja Rural - Seguros RGA24Caja Rural - Seguros RGA18+1
2215▼7171 ROGINA RadoslavAdria Mobil39Adria Mobil17-
2317▼6151 JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum17-
2418▼644 TRATNIK JanCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 16-
2519▼6161 ZURLO FedericoMsTina-Focus24MsTina-Focus16-
2620▼647 KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice 29CCC Sprandi Polkowice 16-
2724▼317 BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo30Trek - Segafredo15+3
2822▼6152 POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum15+1
2921▼8181 CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes15-
3042▲1292 KIRSCH AlexWB Aqua Protect Veranclassic 25WB Aqua Protect Veranclassic 15+10
3126▼557 NYCH ArtemGazprom-RusVelo23Gazprom-RusVelo11+-1
3228▼4146 RUMAC JosipMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team11-
3329▼4164 STACCHIOTTI RiccardoMsTina-Focus26MsTina-Focus10-
3430▼4187 ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes10-
3531▼4156 RUČIGAJ ŽigaLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum10-
3632▼482 VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij10-
3743▲6157 HILL BenjaminLjubljana Gusto Xaurum28Ljubljana Gusto Xaurum9+4
3833▼573 BOIVIN GuillaumeIsrael Cycling Academy28Israel Cycling Academy8-
3952▲13175 HORVAT ŽigaAdria Mobil19Adria Mobil8+5
4035▼543 KUREK AdrianCCC Sprandi Polkowice 30CCC Sprandi Polkowice 8-
41-132 ALBANESE VincenzoBardiani - CSF21Bardiani - CSF7+7
4237▼5153 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum7-
4338▼5117 CIMA DamianoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini24Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini6-
4439▼51 NOVAK DomenBahrain Merida Pro Cycling Team22Bahrain Merida Pro Cycling Team6-
45-114 YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini6+6
4640▼677 SBARAGLI KristianIsrael Cycling Academy27Israel Cycling Academy6-
 47 41▼969173 BRAJKOVIČ JanezAdria Mobil34Adria Mobil5-
4744▼3106 POLI UmbertoTeam Novo Nordisk21Team Novo Nordisk5-
4845▼3127 EISENHART TaylorHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources23Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources4-
4946▼325 BIZHIGITOV ZhandosAstana Pro Team26Astana Pro Team4-
50-182 ESTRADA EduardoBicicletas Strongman Colombia Coldeportes23Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes4+4
5147▼441 BERNAS PawełCCC Sprandi Polkowice 27CCC Sprandi Polkowice 4-
5249▼3174 GOLČER JureAdria Mobil40Adria Mobil3-
5350▼314 DIDIER LaurentTrek - Segafredo33Trek - Segafredo3-
5451▼3165 DIMA EmilMsTina-Focus21MsTina-Focus3-
5553▼267 FENN AndrewAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport2-
5654▼2111 PONZI SimoneNippo - Vini Fantini - Europa Ovini31Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1-
5755▼2145 FRANKOVIC MateoMeridiana Kamen Team23Meridiana Kamen Team1-
5856▼2141 BANICEK DeniMeridiana Kamen Team28Meridiana Kamen Team1-
5957▼2177 GAZVODA GregorAdria Mobil36Adria Mobil1-
6058▼274 SAGIV GuyIsrael Cycling Academy23Israel Cycling Academy1-
6159▼2166 MARCELLI MattiaMsTina-Focus26MsTina-Focus1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamTime
11-23 GIDICH YevgeniyAstana Pro Team21Astana Pro Team 26:52:13
22-187 ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes3:40
3:40
33-152 POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum4:48
4:48
44-181 CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes6:01
6:01
55-133 SAVINI DanielBardiani - CSF20Bardiani - CSF29:17
29:17
66-132 ALBANESE VincenzoBardiani - CSF21Bardiani - CSF39:45
39:45
77-172 PER GorazdAdria Mobil21Adria Mobil45:07
45:07
88-167 SINZA Raul-AntonioMsTina-Focus19MsTina-Focus48:33
48:33
911▲2155 POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum58:11
58:11
109▼1154 PENKO IzidorLjubljana Gusto Xaurum21Ljubljana Gusto Xaurum58:40
58:40
1110▼1106 POLI UmbertoTeam Novo Nordisk21Team Novo Nordisk1:01:37
1:01:37
1212-176 BOŽIČ JonAdria Mobil21Adria Mobil1:01:46
1:01:46
1314▲1151 JERMAN ŽigaLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum1:02:46
1:02:46
1413▼1142 JABUKA DavidMeridiana Kamen Team21Meridiana Kamen Team1:03:49
1:03:49
1515-165 DIMA EmilMsTina-Focus21MsTina-Focus1:09:21
1:09:21
1618▲2175 HORVAT ŽigaAdria Mobil19Adria Mobil1:12:55
1:12:55
1716▼1153 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum1:14:09
1:14:09
1817▼193 SIX FranklinWB Aqua Protect Veranclassic 21WB Aqua Protect Veranclassic 1:16:16
1:16:16
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPointsToday
11-61 KONING PeterAqua Blue Sport27Aqua Blue Sport35-
22-45 OWSIAN ŁukaszCCC Sprandi Polkowice 28CCC Sprandi Polkowice 26-
33-2 SIUTSOU KanstantsinBahrain Merida Pro Cycling Team35Bahrain Merida Pro Cycling Team20-
44-6 BOARO ManueleBahrain Merida Pro Cycling Team31Bahrain Merida Pro Cycling Team15-
55-135 TONELLI AlessandroBardiani - CSF25Bardiani - CSF15-
66-83 WEENING PieterRoompot - Nederlandse Loterij37Roompot - Nederlandse Loterij15-
77-181 CAÑAVERAL JohnatanBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes12-
88-174 GOLČER JureAdria Mobil40Adria Mobil12-
99-23 GIDICH YevgeniyAstana Pro Team21Astana Pro Team10-
1010-165 DIMA EmilMsTina-Focus21MsTina-Focus9-
1111-171 ROGINA RadoslavAdria Mobil39Adria Mobil8-
1212-82 VAN DER LIJKE NickRoompot - Nederlandse Loterij26Roompot - Nederlandse Loterij7-
1313-11 EG NiklasTrek - Segafredo23Trek - Segafredo6-
1422▲8137 MAESTRI MircoBardiani - CSF26Bardiani - CSF5+3
1514▼164 PEARSON DanielAqua Blue Sport24Aqua Blue Sport4-
1615▼1161 ZURLO FedericoMsTina-Focus24MsTina-Focus4-
1716▼147 KUMP MarkoCCC Sprandi Polkowice 29CCC Sprandi Polkowice 4-
1817▼1176 BOŽIČ JonAdria Mobil21Adria Mobil4-
1918▼1164 STACCHIOTTI RiccardoMsTina-Focus26MsTina-Focus3-
2019▼117 BRAMBILLA GianlucaTrek - Segafredo30Trek - Segafredo3-
2120▼1187 ACOSTA Ruben DarioBicicletas Strongman Colombia Coldeportes21Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes2-
2221▼1152 POGAČAR TadejLjubljana Gusto Xaurum19Ljubljana Gusto Xaurum2-
2323-14 DIDIER LaurentTrek - Segafredo33Trek - Segafredo2-
2424-141 BANICEK DeniMeridiana Kamen Team28Meridiana Kamen Team2-
25-175 HORVAT ŽigaAdria Mobil19Adria Mobil2+2
2625▼1153 GROŠELJ MaticLjubljana Gusto Xaurum22Ljubljana Gusto Xaurum2-
2726▼1183 CALA AristóbuloBicicletas Strongman Colombia Coldeportes27Bicicletas Strongman Colombia Coldeportes1-
28-114 YOSHIDA HayatoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini28Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini1+1
2927▼2124 LIENHARD FabianHolowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources24Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- Bahrain Merida Pro Cycling TeamWT 80:52:22
22- Bicicletas Strongman Colombia ColdeportesCT5:17
5:17
33- Astana Pro TeamWT7:39
7:39
44- Adria MobilCT16:54
16:54
55- Roompot - Nederlandse LoterijPCT20:01
20:01
67▲1 Bardiani - CSFPCT20:18
20:18
76▼1 Meridiana Kamen TeamCT22:20
22:20
88- Trek - SegafredoWT25:51
25:51
99- Caja Rural - Seguros RGAPCT37:44
37:44
1010- Ljubljana Gusto XaurumCT43:29
43:29
1111- Holowesko - Citadel p/b Arapahoe ResourcesPCT44:54
44:54
1212- Gazprom-RusVeloPCT46:32
46:32
1313- Aqua Blue SportPCT53:50
53:50
1414- Nippo - Vini Fantini - Europa OviniPCT1:02:29
1:02:29
1515- CCC Sprandi Polkowice PCT1:14:47
1:14:47
1616- Israel Cycling AcademyPCT1:29:47
1:29:47
1717- Team Novo NordiskPCT1:39:24
1:39:24
1818- MsTina-FocusCT1:45:49
1:45:49
1919- WB Aqua Protect Veranclassic PCT2:18:49
2:18:49
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    22 April 2018
  • Avg. speed winner:
    -
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    0 km
  • Race ranking:
    131

Race profile