Search:  
topLogin

2017»5th Trofej Umag - Umag Trophy (1.2)

2017  One day race  »  Umag  ›  Umag   (161k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Korošec RokAmplatz - BMC 23Amplatz - BMC40153:36:163:36:16
2 Fortin FilippoTirol Cycling Team 28Tirol Cycling Team3010,,,,
3 Frame AlexJLT Condor 23JLT Condor257,,,,
4 Carbel MichaelTeam Virtu Cycling 22Team Virtu Cycling204,,,,
5 Jerman ŽigaROG - Ljubljana 18ROG - Ljubljana152,,,,
6 Kaňkovský AloisElkov - Author Cycling Team 33Elkov - Author Cycling Team101,,,,
7 Geßner KonradRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team5,,,,
8 Vorre Aske LouringTeam Giant - Castelli 23Team Giant - Castelli3,,,,
9 Bonechi Gabriele 213,,,,
10 Kessler RobertLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg3,,,,
11 Balykin IvanTorku Sekerspor 26Torku Sekerspor,,,,
12 Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,,,
13 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 30Meridiana Kamen Team,,,,
14 Maltar BrunoMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,,,
15 Iliasov IsmailSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,,,
16 Friesecke GianTeam Vorarlberg 22Team Vorarlberg,,,,
17 Pogačar TadejROG - Ljubljana 18ROG - Ljubljana,,,,
18 Stöhr JanCK Pribram Fany Gastro 25CK Pribram Fany Gastro,,,,
19 Eekhoff NilsDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,,,
20 Asgreen KasperTeam Virtu Cycling 22Team Virtu Cycling,,,,
21 Suzuki RyuBridgestone Anchor Cycling Team 24Bridgestone Anchor Cycling Team,,,,
22 Fanger Martin ,,,,
23 Kamberaj Giuliano  22,,,,
24 Zullo Luca ,,,,
25 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,,,
26 Guldhammer RasmusTeam Virtu Cycling 27Team Virtu Cycling,,,,
27 Betouigt-Suire ClémentDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,,,
28 Downing RussellJLT Condor 38JLT Condor,,,,
29 Steimle JannikTeam Felbermayr - Simplon Wels  20Team Felbermayr - Simplon Wels ,,,,
30 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  22Team Felbermayr - Simplon Wels ,,,,
31 Asanov EnverSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,,,
32 Schlemmer LukasTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,,,
33 Zarkovic Djolai 18,,,,
34 Rapp JonasTeam Heizomat  22Team Heizomat 0:150:15
35 Norsgaard Jørgensen MathiasTeam Giant - Castelli 19Team Giant - Castelli,,0:15
36 Svab Jernej 21,,0:15
37 Omote ToshikiBridgestone Anchor Cycling Team 23Bridgestone Anchor Cycling Team,,0:15
38 Clauss Marc 18,,0:15
39 Pajek Luka 20,,0:15
40 Akhramenka Yauheni 21,,0:15
 41  Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project 31Synergy Baku Cycling Project,,0:15
42 Schönberger SebastianTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:15
43 Alizada ElgunSynergy Baku Cycling Project 20Synergy Baku Cycling Project,,0:15
44 Haller PatrickRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,0:15
45 Krizek MatthiasTirol Cycling Team 28Tirol Cycling Team,,0:15
46 Pascazi Matteo 23,,0:15
47 Bakırcı NazimTorku Sekerspor 30Torku Sekerspor,,0:15
48 Penko IzidorROG - Ljubljana 20ROG - Ljubljana,,0:15
49 Barać Antonio 20,,0:15
50 Müller NathanTeam Heizomat  21Team Heizomat 0:210:21
51 Reutter SvenRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team,,0:21
52 Chenaux Florian ,,0:21
53 Mugerli MatejAmplatz - BMC 35Amplatz - BMC,,0:21
54 Čanecký MarekAmplatz - BMC 28Amplatz - BMC,,0:21
55 Boubal MartinCK Pribram Fany Gastro 32CK Pribram Fany Gastro,,0:21
56 Müller Robert 30,,0:21
57 Giger Fabian 29,,0:21
58 Meier Alexander 25,,0:21
59 Peák Barnabás 18,,0:21
60 Hunal MartinElkov - Author Cycling Team 27Elkov - Author Cycling Team,,0:21
61 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,0:21
62 Logar Tadej 23,,0:21
63 Goos MarcDevelopment Team Sunweb 26Development Team Sunweb,,0:21
64 Zepuntke RubenDevelopment Team Sunweb 24Development Team Sunweb,,0:21
65 Haupt Tarik 180:260:26
66 Repse UrosMeridiana Kamen Team 23Meridiana Kamen Team0:290:29
67 Pavlič Marko 24,,0:29
68 Stork FlorianDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,0:29
69 Migdał WojciechTeam Hurom 25Team Hurom,,0:29
70 Visconti GianfrancoMeridiana Kamen Team 34Meridiana Kamen Team,,0:29
71 Jägeler Robert 20,,0:29
72 Hatsuyama ShoBridgestone Anchor Cycling Team 28Bridgestone Anchor Cycling Team,,0:29
73 Fankhauser ClemensTirol Cycling Team 31Tirol Cycling Team,,0:29
74 Polnický JiříElkov - Author Cycling Team 27Elkov - Author Cycling Team,,0:29
75 Winter LaurinTeam Heizomat  20Team Heizomat ,,0:29
76 Porzner ManuelTeam Heizomat  21Team Heizomat ,,0:29
77 Gindhart Florian 20,,0:29
78 Schinnagel JohannesTeam Felbermayr - Simplon Wels  20Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:29
79 Černý JosefElkov - Author Cycling Team 23Elkov - Author Cycling Team,,0:29
80 Bucháček TomášElkov - Author Cycling Team 38Elkov - Author Cycling Team,,0:29
81 Piaskowy EmanuelTeam Hurom 25Team Hurom,,0:29
82 Tomasiak KonradTeam Hurom 25Team Hurom,,0:29
83 Gruber PavelCK Pribram Fany Gastro 20CK Pribram Fany Gastro,,0:29
84 Ručigaj ZigaROG - Ljubljana 21ROG - Ljubljana,,0:29
85 Warchoł BartoszTeam Hurom 25Team Hurom,,0:29
86 Rudys PaulLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg,,0:29
87 Slater AlistairJLT Condor 24JLT Condor,,0:29
88 Loef GeorgTeam Heizomat  22Team Heizomat ,,0:29
89 Nowak Florian 220:470:47
90 Quaade RasmusTeam Giant - Castelli 27Team Giant - Castelli,,0:47
91 Kuhmel Sandro 36,,0:47
92 Jabrayilov SamirSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,0:47
93 Rahbek MadsTeam Virtu Cycling 21Team Virtu Cycling,,0:47
94 Kukrle MichaelElkov - Author Cycling Team 22Elkov - Author Cycling Team,,0:47
95 Eibegger MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels  32Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:47
96 Dinkler Jonathan 211:181:18
97 Pelikán JánosAmplatz - BMC 21Amplatz - BMC,,1:18
98 Kuen MaximilianTirol Cycling Team 24Tirol Cycling Team,,1:18
99 Atalay MuhammedTorku Sekerspor 27Torku Sekerspor,,1:18
100 Lampier StevenJLT Condor 32JLT Condor1:501:50
101 Cerne Gregor Matija 18,,1:50
102 Veber Matic 20,,1:50
103 Drinovec Matej 252:352:35
104 Weber PhilipLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg,,2:35
105 Mobach JarnoDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,2:35
106 Saiko Pavel 21,,2:35
107 Mercun MatejROG - Ljubljana 19ROG - Ljubljana,,2:35
108 Lancia Gabriele 19,,2:35
109 Malik RobertCK Pribram Fany Gastro 23CK Pribram Fany Gastro,,2:35
110 Bøje NicklasTeam Giant - Castelli 22Team Giant - Castelli,,2:35
111 Redmers SimonTeam Heizomat  20Team Heizomat ,,2:35
112 Gamper PatrickTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,2:35
113 Latoń ErykTeam Hurom 23Team Hurom,,2:35
114 Roskar Tim 182:562:56
115 Shemetau MikhailMinsk Cycling Club 22Minsk Cycling Club,,2:56
116 Fidler GerdAmplatz - BMC 20Amplatz - BMC,,2:56
117 Umhaller ThomasAmplatz - BMC 21Amplatz - BMC,,2:56
118 Sonnleitner Jonas 19,,2:56
119 Herden Benjamin 26,,2:56
120 Szollosi Ferenc 18,,2:56
121 Weber Marcel 28,,2:56
122 Djolic Srecko 21,,2:56
123 Franczak WojciechTeam Hurom 24Team Hurom,,2:56
124 Flicke Bastian Rad-Net Rose Team 18Rad-Net Rose Team,,2:56
125 Stöhr PavelCK Pribram Fany Gastro 25CK Pribram Fany Gastro,,2:56
126 Ahiyevich AlehMinsk Cycling Club 23Minsk Cycling Club,,2:56
127 Raciunas MykolasStaki - Technorama 21Staki - Technorama,,2:56
128 Lašinis VenantasStaki - Technorama 20Staki - Technorama,,2:56
129 Kvasina Filip 18,,2:56
130 Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 20Meridiana Kamen Team,,2:56
131 Delle Foglie Michael 24,,2:56
132 Grošelj MaticROG - Ljubljana 20ROG - Ljubljana,,2:56
133 Acco Francesco 223:123:12
134 Sacchetti Adriano ,,3:12
135 Conforti Matteo ,,3:12
136 Caresia Gianmarco 22,,3:12
137 Petroni Giovanni ,,3:12
138 Cotar Luka 20,,3:12
139 Hori TakaakiBridgestone Anchor Cycling Team 24Bridgestone Anchor Cycling Team,,3:12
140 Hertling Arnaud ,,3:12
141 Tsishchanka Hardzei 21,,3:12
142 Reiter Ludwig 18,,3:12
143 Vinjebo EmilTeam Giant - Castelli 22Team Giant - Castelli,,3:12
144 Riis Thomas NyboTeam Virtu Cycling 24Team Virtu Cycling,,3:12
145 Šiškevičius PauliusStaki - Technorama 23Staki - Technorama,,3:12
146 Kaupas GediminasStaki - Technorama 28Staki - Technorama,,3:12
147 Lehner DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  22Team Felbermayr - Simplon Wels ,,3:12
148 Obal Primoz 26,,3:12
149 Jürß MalteLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,3:12
150 Ishibashi ManabuBridgestone Anchor Cycling Team 24Bridgestone Anchor Cycling Team,,3:12
151 Chirico LucaTorku Sekerspor 24Torku Sekerspor4:164:16
152 Franz Toni 204:374:37
153 Bibby IanJLT Condor 30JLT Condor5:105:10
154 Moses ThomasJLT Condor 24JLT Condor,,5:10
155 Punkrys KasparasStaki - Technorama 19Staki - Technorama5:195:19
156 Sauter Nathan-maxim 225:345:34
157 Zsivity Zoran 5:515:51
158 Okubo JinBridgestone Anchor Cycling Team 28Bridgestone Anchor Cycling Team8:218:21
159 Ramsak Borut 2110:5110:51
160 Sayar MustafaTorku Sekerspor 27Torku Sekerspor,,10:51
161 Cibej Simon 1912:0112:01
162 Kramberger Luka 19,,12:01
163 Hebík MartinCK Pribram Fany Gastro 34CK Pribram Fany Gastro,,12:01
164 Gintaras Svetikas Staki - Technorama 20Staki - Technorama,,12:01
DNF Stark Immanuel 22--
DNF Majoli Fran 19,,-
DNF Furlan Jernej ,,-
DNF Hähnel FrederikLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,-
DNF Vígh Zoltán 29,,-
DNF Dolic Dejan ,,-
DNF Obersteiner Florian 21,,-
DNF Milenic Jovan 18,,-
DNF Setescak Christoph 18,,-
DNF L'Homme Léo 21,,-
DNF Bjerg MikkelTeam Giant - Castelli 18Team Giant - Castelli,,-
DNF Sankovic Alex 22,,-
DNS Novak Simon 33,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 1st March 2017
Avg. speed winner: 44.67 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Umag › Umag
Parcours type:
PCS point scale: 1.2

Links
Race ranking position
227th
18 pnt
rankingbreakdown
Position and points as on startdate of race.
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.10076 sec.