16/09/2016 - Tour of China I (2.1) General Classification

Stage General Points Mountains Teams  Results powered by ProCyclingStats
Pos.RiderTeamTime
1 BENFATTO MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec2:16:37
2 MARINI NicolasNippo - Vini Fantini ,,
3 BAZHKOU StanislauMinsk Cycling Club,,
4 BANI EugenioAmore & Vita - Selle SMP,,
5 VASILYEV MaksymKolss BDC Team,,
6 NIKITIN MatveyAstana City,,
7 BOGDANOVICS MarisRietumu - Delfin,,
8 SHTEIN GrigoriyAstana City,,
9 PERON AndreaTeam Novo Nordisk,,
10 SHIN Dong HyunLX - IIBS Cycling team,,
Pos.RiderTeamTime
1 BONUSI RaffaelloAndroni Giocattoli - Sidermec 17:47:50
2 VINGEGAARD RASMUSSEN JonasColoQuick CULT0:04
3 ORTEGA MauricioRTS - Monton Racing 0:10
4 WANG MeiyinWisdom - Hengxiang Cycling Team0:28
5 BAZHKOU StanislauMinsk Cycling Club0:31
6 POLIVODA OleksandrKolss BDC Team0:32
7 HOLLER NikodemusStradalli - Bike Aid0:34
8 VASILYEV MaksymKolss BDC Team,,
9 WILMANN FrederikColoQuick CULT0:36
10 KASYANOV OleksiyJilun Shakeland Cycling Team0:40
Pos.RiderTeamPnts
1 BENFATTO MarcoAndroni Giocattoli - Sidermec36
2 MARINI NicolasNippo - Vini Fantini 20
3 BOGDANOVICS MarisRietumu - Delfin16
4 BONUSI RaffaelloAndroni Giocattoli - Sidermec14
5 ZENOVICH MatthewAvanti IsoWhey Sport 14
6 WANG MeiyinWisdom - Hengxiang Cycling Team13
7 SHIN Dong HyunLX - IIBS Cycling team13
8 DE MARCHI MattiaAndroni Giocattoli - Sidermec10
9 BANI EugenioAmore & Vita - Selle SMP10
10 SMIRNOVS AndrisAlpha Baltic - Maratoni.lv9
Pos.RiderTeamPnts
1 BATMUNKH Maral-erdeneTerengganu Cycling Team28
2 ORTEGA MauricioRTS - Monton Racing 22
3 ZENOVICH MatthewAvanti IsoWhey Sport 16
4 TESLER ArtemTeam Lvshan Landscape16
5 BAZHKOU StanislauMinsk Cycling Club14
6 KASYANOV OleksiyJilun Shakeland Cycling Team12
7 WANG MeiyinWisdom - Hengxiang Cycling Team12
8 GOUGH FraserAvanti IsoWhey Sport 10
9 BONUSI RaffaelloAndroni Giocattoli - Sidermec8
10 VINGEGAARD RASMUSSEN JonasColoQuick CULT8
Pos.TeamTime
1 ColoQuick CULT 53:25:20
2 Kolss BDC Team0:22
3 Kenyan Riders Downunder1:34
4 Avanti IsoWhey Sport 2:13
5 RTS - Monton Racing 5:40
6 Minsk Cycling Club9:05
7 Wisdom - Hengxiang Cycling Team9:22
8 Nippo - Vini Fantini ,,
9 Androni Giocattoli - Sidermec13:48
10 Astana City18:14
Go to full results