4 Jours de Dunkerque / Grand Prix des Hauts de France (2.HC)
Stage 5  »  Wormhout › Cassel
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 GREIPEL AndréLotto Soudal4:27:55
2 CLAEYS DimitriCofidis, Solutions Crédits0:06
3 RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij,,
4 MADOUAS ValentinGroupama - FDJ0:19
5 GOUGEARD AlexisAG2R La Mondiale,,
6 GROSU Eduard MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini1:04
7 DUPONT TimothyWanty - Groupe Gobert,,
8 MEURISSE XandroWanty - Groupe Gobert,,
9 PEDERSEN CasperAqua Blue Sport,,
10 SISKEVICIUS EvaldasDelko Marseille Provence KTM,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 CLAEYS DimitriCofidis, Solutions Crédits 21:01:53
2 RIESEBEEK OscarRoompot - Nederlandse Loterij0:02
3 GREIPEL AndréLotto Soudal0:04
4 GOUGEARD AlexisAG2R La Mondiale0:19
5 MADOUAS ValentinGroupama - FDJ0:50
6 DUPONT TimothyWanty - Groupe Gobert0:52
7 SARREAU MarcGroupama - FDJ0:57
8 FEILLU BriceFortuneo - Samsic0:58
9 SISKEVICIUS EvaldasDelko Marseille Provence KTM1:04
10 MEURISSE XandroWanty - Groupe Gobert,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 DUPONT TimothyWanty - Groupe Gobert59
2 WIPPERT WouterRoompot - Nederlandse Loterij56
3 COQUARD BryanVital Concept Cycling Club54
4 SARREAU MarcGroupama - FDJ41
5 GREIPEL AndréLotto Soudal40
6 BARBIER RudyAG2R La Mondiale38
7 BOUHANNI NacerCofidis, Solutions Crédits27
8 SISKEVICIUS EvaldasDelko Marseille Provence KTM27
9 ARISTI MikelEuskadi - Murias 27
10 GROSU Eduard MichaelNippo - Vini Fantini - Europa Ovini25
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 IDJOUADIENE PierreRoubaix Lille Métropole22
2 DUNNE ConorAqua Blue Sport18
3 HANSEN Lasse Norman Aqua Blue Sport13
4 CLAEYS DimitriCofidis, Solutions Crédits9
5 DUVAL JulienAG2R La Mondiale9
6 RICKAERT JonasSport Vlaanderen - Baloise9
7 KONING PeterAqua Blue Sport9
8 SAEZ HéctorEuskadi - Murias 6
9 FEILLU BriceFortuneo - Samsic6
10 LEROUX SamuelRoubaix Lille Métropole6
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 MADOUAS ValentinGroupama - FDJ 21:02:43
2 SARREAU MarcGroupama - FDJ0:07
3 PEDERSEN CasperAqua Blue Sport0:14
4 LE GAC OlivierGroupama - FDJ0:27
5 MERTZ RemyLotto Soudal,,
6 DE GENDT AimeSport Vlaanderen - Baloise0:35
7 OURSELIN PaulDirect Energie0:51
8 HOELGAARD DanielGroupama - FDJ0:52
9 TOUZE Damien St Michel - Auber931:50
10 ZACCANTI FilippoNippo - Vini Fantini - Europa Ovini3:10
Go to full results
Pos.TeamTime
1 Groupama - FDJ 63:08:22
2 Aqua Blue Sport0:53
3 Delko Marseille Provence KTM1:24
4 Wanty - Groupe Gobert1:39
5 Cofidis, Solutions Crédits1:50
6 Fortuneo - Samsic2:24
7 St Michel - Auber932:50
8 Roompot - Nederlandse Loterij2:52
9 Lotto Soudal2:59
10 Direct Energie3:00
Go to full results