Tour of Slovenia (2.1)
Stage 1  »  Lendava › Murska Sobota
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 CONSONNI Simone
UAE-Team Emirates
3:32:05
2 PELUCCHI Matteo
BORA - hansgrohe
,,
3 BONIFAZIO Niccolò
Bahrain Merida Pro Cycling Team
,,
4 MEZGEC Luka
Mitchelton-Scott
,,
5 ZABEL Rick
Team Katusha - Alpecin
,,
6 ENGER Sondre Holst
Israel Cycling Academy
,,
7 ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
,,
8 KOROŠEC Rok
My Bike - Stevens
,,
9 MODOLO Sacha
Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale
,,
10 COLNAGHI Luca
Sangemini - MG.Kvis
,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 CONSONNI Simone
UAE-Team Emirates
3:31:55
2 HILL Benjamin
Ljubljana Gusto Xaurum
0:02
3 BOZIC Jon
Adria Mobil
0:03
4 PELUCCHI Matteo
BORA - hansgrohe
0:04
5 BONIFAZIO Niccolò
Bahrain Merida Pro Cycling Team
0:06
6 BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:08
7 MEZGEC Luka
Mitchelton-Scott
0:10
8 ZABEL Rick
Team Katusha - Alpecin
,,
9 ENGER Sondre Holst
Israel Cycling Academy
,,
10 ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 CONSONNI Simone
UAE-Team Emirates
25
2 PELUCCHI Matteo
BORA - hansgrohe
20
3 BONIFAZIO Niccolò
Bahrain Merida Pro Cycling Team
16
4 MEZGEC Luka
Mitchelton-Scott
14
5 HILL Benjamin
Ljubljana Gusto Xaurum
13
6 ZABEL Rick
Team Katusha - Alpecin
12
7 BOZIC Jon
Adria Mobil
11
8 ENGER Sondre Holst
Israel Cycling Academy
10
9 ROOSEN Timo
Team LottoNL-Jumbo
9
10 KOROŠEC Rok
My Bike - Stevens
8
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 BOZIC Jon
Adria Mobil
3:31:58
2 BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:05
3 COLNAGHI Luca
Sangemini - MG.Kvis
0:07
4 HINDLEY Jai
Team Sunweb
,,
5 FINKST Tilen
Ljubljana Gusto Xaurum
,,
6 POGAČAR Tadej
Ljubljana Gusto Xaurum
,,
7 BOU Joan
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
8 GROŠELJ Matic
Ljubljana Gusto Xaurum
,,
9 VEBER Matic
Slovenia
,,
10 OTRUBA Jakub
Elkov - Author Cycling Team
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 HILL Benjamin
Ljubljana Gusto Xaurum
1
Go to full results
Pos.TeamTime
1 Adria Mobil 10:36:15
2 Ljubljana Gusto Xaurum,,
3 CCC Sprandi Polkowice ,,
4 Team LottoNL-Jumbo,,
5 Gazprom-RusVelo,,
6 UAE-Team Emirates,,
7 Israel Cycling Academy,,
8 Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
9 Team Dimension Data,,
10 Team Katusha - Alpecin,,
Go to full results