Vuelta a Burgos (2.HC)
Stage 1  »  Burgos › Burgos (Castillo)
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:48:30
2 BILBAO Pello
Astana Pro Team
,,
3 ARANBURU Alex
Caja Rural - Seguros RGA
,,
4 TIZZA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
5 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
,,
6 GEOGHEGAN HART Tao
Team Sky
,,
7 LASTRA Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
,,
8 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
0:05
9 BRAVO Garikoitz
Euskadi - Murias
,,
10 KUDUS Merhawi
Team Dimension Data
,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:48:30
2 BILBAO Pello
Astana Pro Team
,,
3 ARANBURU Alex
Caja Rural - Seguros RGA
,,
4 TIZZA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
5 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
,,
6 GEOGHEGAN HART Tao
Team Sky
,,
7 LASTRA Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
,,
8 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
0:05
9 BRAVO Garikoitz
Euskadi - Murias
,,
10 KUDUS Merhawi
Team Dimension Data
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
25
2 BILBAO Pello
Astana Pro Team
20
3 ARANBURU Alex
Caja Rural - Seguros RGA
16
4 TIZZA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
14
5 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
12
6 GEOGHEGAN HART Tao
Team Sky
10
7 LASTRA Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
9
8 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
8
9 BRAVO Garikoitz
Euskadi - Murias
7
10 KUDUS Merhawi
Team Dimension Data
6
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 TORRES Pablo
Burgos-BH
16
2 GARCÍA Ricardo
Fundación Euskadi
12
3 LUNKE Sindre
Team Fortuneo - Samsic
10
4 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
8
5 DE ROSSI Lucas
Delko Marseille Provence KTM
8
6 BOL Jetse
Burgos-BH
6
7 NAULEAU Bryan
Direct Energie
6
8 BILBAO Pello
Astana Pro Team
4
9 HENAO Sebastián
Team Sky
4
10 SEVILLA Diego Pablo
Polartec-Kometa
4
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 SOSA Iván Ramiro
Androni Giocattoli - Sidermec
3:48:42
2 AZURMENDI Ibai
Fundación Euskadi
,,
3 FLÓREZ Miguel Eduardo
Wilier Triestina - Selle Italia
,,
4 LOPEZ Juan Pedro
Polartec-Kometa
0:12
5 MARTIN Gotzon
Fundación Euskadi
0:17
6 BOU Joan
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
0:24
7 ROCHAS Rémy
Delko Marseille Provence KTM
0:30
8 GAMPER Patrick
Polartec-Kometa
0:58
9 SEVILLA Diego Pablo
Polartec-Kometa
1:13
10 GREGAARD Jonas
Astana Pro Team
1:30
Go to full results
Pos.TeamTime
1 Caja Rural - Seguros RGA 11:25:38
2 Euskadi - Murias 0:09
3 Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini,,
4 Androni Giocattoli - Sidermec0:16
5 Team Sky,,
6 Team Dimension Data0:21
7 Movistar Team0:26
8 Burgos-BH 0:28
9 Astana Pro Team0:44
10 Delko Marseille Provence KTM0:45
Go to full results