Vuelta a Burgos (2.HC)
Stage 2  »  Beloradoc › Catrojeriz
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 MOSCHETTI Matteo
Polartec-Kometa
3:50:04
2 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
,,
3 BALLERINI Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
,,
4 SOTO Nelson Andrés
Caja Rural - Seguros RGA
,,
5 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
6 BARBERO Carlos
Movistar Team
,,
7 GÈNE Yohann
Direct Energie
,,
8 BAGIOLI Nicola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
9 MADRAZO Ángel
Delko Marseille Provence KTM
,,
10 DE LA CRUZ David
Team Sky
,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
7:38:34
2 GEOGHEGAN HART Tao
Team Sky
,,
3 BILBAO Pello
Astana Pro Team
,,
4 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
,,
5 LASTRA Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
,,
6 ARANBURU Alex
Caja Rural - Seguros RGA
,,
7 TIZZA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
,,
8 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
0:05
9 KUDUS Merhawi
Team Dimension Data
,,
10 BRAVO Garikoitz
Euskadi - Murias
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 ABERASTURI Jon
Euskadi - Murias
32
2 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
25
3 MOSCHETTI Matteo
Polartec-Kometa
25
4 BILBAO Pello
Astana Pro Team
20
5 CANOLA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
20
6 ARANBURU Alex
Caja Rural - Seguros RGA
16
7 BALLERINI Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
16
8 TIZZA Marco
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
14
9 SOTO Nelson Andrés
Caja Rural - Seguros RGA
14
10 GEOGHEGAN HART Tao
Team Sky
10
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 TORRES Pablo
Burgos-BH
16
2 GARCÍA Ricardo
Fundación Euskadi
12
3 LUNKE Sindre
Team Fortuneo - Samsic
10
4 GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
8
5 DE ROSSI Lucas
Delko Marseille Provence KTM
8
6 BOL Jetse
Burgos-BH
6
7 LÓPEZ-CÓZAR Juan Antonio
Fundación Euskadi
6
8 NAULEAU Bryan
Direct Energie
6
9 BILBAO Pello
Astana Pro Team
4
10 HENAO Sebastián
Team Sky
4
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 FLÓREZ Miguel Eduardo
Wilier Triestina - Selle Italia
7:38:46
2 AZURMENDI Ibai
Fundación Euskadi
,,
3 SOSA Iván Ramiro
Androni Giocattoli - Sidermec
,,
4 LOPEZ Juan Pedro
Polartec-Kometa
0:12
5 MARTIN Gotzon
Fundación Euskadi
0:17
6 BOU Joan
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
0:24
7 ROCHAS Rémy
Delko Marseille Provence KTM
0:30
8 GAMPER Patrick
Polartec-Kometa
0:58
9 SEVILLA Diego Pablo
Polartec-Kometa
1:13
10 GREGAARD Jonas
Astana Pro Team
1:30
Go to full results