Itzulia Basque Country (2.UWT)
Stage 3  »  Sarriguren › Estibaliz
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 SCHACHMANN Maximilian
BORA - hansgrohe
4:47:57
2 ULISSI Diego
UAE-Team Emirates
,,
3 BATTAGLIN Enrico
Team Katusha - Alpecin
,,
4 HIRSCHI Marc
Team Sunweb
,,
5 IZAGIRRE Ion
Astana Pro Team
,,
6 ABERASTURI Jon
Caja Rural - Seguros RGA
,,
7 YATES Adam
Mitchelton-Scott
,,
8 MOLLEMA Bauke
Trek - Segafredo
,,
9 QUINTERO Carlos
Manzana Postobon
,,
10 BOLE Grega
Bahrain Merida
,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 SCHACHMANN Maximilian
BORA - hansgrohe
8:34:31
2 IZAGIRRE Ion
Astana Pro Team
0:33
3 KONRAD Patrick
BORA - hansgrohe
,,
4 MARTÍNEZ Daniel Felipe
EF Education First
0:48
5 MARTIN Dan
UAE-Team Emirates
0:49
6 BUCHMANN Emanuel
BORA - hansgrohe
0:51
7 BILBAO Pello
Astana Pro Team
0:54
8 TEUNS Dylan
Bahrain Merida
1:11
9 LANDA Mikel
Movistar Team
1:16
10 OOMEN Sam
Team Sunweb
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 SCHACHMANN Maximilian
BORA - hansgrohe
64
2 ALAPHILIPPE Julian
Deceuninck - Quick Step
39
3 IZAGIRRE Ion
Astana Pro Team
32
4 KWIATKOWSKI Michał
Team Sky
32
5 YATES Adam
Mitchelton-Scott
21
6 MARTÍNEZ Daniel Felipe
EF Education First
20
7 LAMBRECHT Bjorg
Lotto Soudal
20
8 ULISSI Diego
UAE-Team Emirates
20
9 KONRAD Patrick
BORA - hansgrohe
19
10 FRAILE Omar
Astana Pro Team
16
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 BRAVO Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
12
2 BERNARD Julien
Trek - Segafredo
11
3 MARTÍNEZ Daniel Felipe
EF Education First
3
4 SKUJIŅŠ Toms
Trek - Segafredo
3
5 CARTHY Hugh
EF Education First
2
6 ATAPUMA Darwin
Cofidis, Solutions Crédits
2
7 KING Ben
Team Dimension Data
2
8 IZAGIRRE Ion
Astana Pro Team
1
9 ROJAS José Joaquín
Movistar Team
1
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 SCHACHMANN Maximilian
BORA - hansgrohe
8:34:31
2 MARTÍNEZ Daniel Felipe
EF Education First
0:48
3 OOMEN Sam
Team Sunweb
1:16
4 GHEBREIGZABHIER Amanuel
Team Dimension Data
1:22
5 HIRSCHI Marc
Team Sunweb
1:30
6 LAMBRECHT Bjorg
Lotto Soudal
1:37
7 MADOUAS Valentin
Groupama - FDJ
1:49
8 GAUDU David
Groupama - FDJ
1:51
9 POGAČAR Tadej
UAE-Team Emirates
1:57
10 CARTHY Hugh
EF Education First
1:59
Go to full results