Tour de Normandie (2.2)
Stage 5  »  Alençon › Bagnoles-de-l'Orne
Results powered by www.procyclingstats.com
Pos.RiderTeamTime
1 PEÁK Barnabás
SEG Racing Academy
3:54:29
2 DAINESE Alberto
SEG Racing Academy
0:03
3 SISR František
Elkov - Author Cycling Team
,,
4 KOWALSKI Dylan
,,
5 DE KLEIJN Arvid
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
,,
6 GUGLIELMI Simon
Equipe continentale Groupama-FDJ
,,
7 KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
,,
8 MANNAERTS Jelle
Tarteletto - Isorex
,,
9 BRYON Miguel
Arapahoe - Hincapie p/b BMC
,,
10 VAN DALEN Jason
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
,,
Go to full results

General classification
Pos.RiderTeamTime
1 FORFANG Ole
Joker Fuel of Norway
19:01:52
2 RESELL Erik Nordsaeter
Uno-X Norwegian Development Team
0:18
3 DE KLEIJN Arvid
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:31
4 KOWALSKI Dylan
0:33
5 KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:38
6 MANNAERTS Jelle
Tarteletto - Isorex
0:39
7 REKITA Szymon
Leopard Pro Cycling
0:40
8 SWIFT Connor
Madison Genesis
0:41
9 SAINT MARTIN Clément
,,
10 BILLON Alexandre
0:42
Go to full results
Pos.RiderTeamTime
1 FORFANG Ole
Joker Fuel of Norway
19:01:52
2 RESELL Erik Nordsaeter
Uno-X Norwegian Development Team
0:18
3 KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:38
4 SWIFT Connor
Madison Genesis
0:41
5 O'MAHONY Daragh
0:42
6 AALRUST Hakon
Team Coop
0:43
7 MAITRE Florian
0:44
8 ABRAHAMSEN Jonas
Uno-X Norwegian Development Team
,,
9 BERNARD Enzo
,,
10 HYLDGAARD Andreas
Team Waoo
,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 SCARONI Cristian
Equipe continentale Groupama-FDJ
37
2 O'MAHONY Daragh
25
3 INKELAAR Kevin
Equipe continentale Groupama-FDJ
15
4 GOOSSENS Kobe
11
5 REKITA Szymon
Leopard Pro Cycling
10
6 ABRAHAMSEN Jonas
Uno-X Norwegian Development Team
9
7 STOCKMAN Abram
Tarteletto - Isorex
9
8 LEMOINE Gaëtan
9
9 OIEN Justin
Arapahoe - Hincapie p/b BMC
8
10 RIVIÈRE David
5
Go to full results
Pos.TeamTime
1 Joker Fuel of Norway 57:07:16
2 Uno-X Norwegian Development Team0:13
3 Leopard Pro Cycling 0:32
4 Vendee U Pays De La Loire,,
5 Lotto - Soudal U23,,
6 Riwal Readynez Cycling Team,,
7 Elkov - Author Cycling Team0:49
8 Team U Nantes Atlantique,,
9 IAM Excelsior,,
10 Madison Genesis ,,
Go to full results
Pos.RiderTeamPoints
1 DAINESE Alberto
SEG Racing Academy
84
2 DE KLEIJN Arvid
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
75
3 KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
39
4 SISR František
Elkov - Author Cycling Team
35
5 KOWALSKI Dylan
32
6 MANNAERTS Jelle
Tarteletto - Isorex
32
7 TRONDSEN Trond
Team Coop
31
8 BRYON Miguel
Arapahoe - Hincapie p/b BMC
31
9 FORFANG Ole
Joker Fuel of Norway
28
10 KAŇKOVSKÝ Alois
Elkov - Author Cycling Team
28
Go to full results