The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | DAUPHIN Florian Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 9:50:57 | ||
2 | KRIJNSEN Jelte JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 0:03 0:03 | ||
3 | MARGUERITAT Titouan CC Périgueux | CC Périgueux | ,, 0:03 | ||
4 | MACRON Anthony USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 0:03 | ||
5 | DAVID Nicolas Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | 0:06 0:06 | ||
6 | JAMOT Julien VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | ,, 0:06 | ||
7 | LOZOUET Léandre VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | ,, 0:06 | ||
8 | ADAM Guillaume Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | ,, 0:06 | ||
9 | GAREL Adrien Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | ,, 0:06 | ||
10 | AZILE LOZACH Julien Océane Top 16 | Océane Top 16 | ,, 0:06 | ||
11 | ,, 0:06 | ||||
12 | DE DONCKER Léo USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 0:06 | ||
13 | THIBAULT Jean-Denis Sables Vendée Cyclisme | Sables Vendée Cyclisme | ,, 0:06 | ||
14 | CARREAU Lukas Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | ,, 0:06 | ||
15 | PEATFIELD Isaac VC Unité Schwenheim | VC Unité Schwenheim | ,, 0:06 | ||
16 | PLUSQUELLEC Quentin La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | ,, 0:06 | ||
17 | GLOUX Swann Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | ,, 0:06 | ||
18 | SIMON Yohann USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 0:07 0:07 | ||
19 | FOX Matthew JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 0:12 0:12 | ||
20 | CHAN TSIN Romain USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 0:12 | ||
21 | DELALANDE Basile Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | ,, 0:12 | ||
22 | LACHENY Rayann Océane Top 16 | Océane Top 16 | ,, 0:12 | ||
23 | ,, 0:12 | ||||
24 | BASSET Pierre Henry VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 0:12 | ||
25 | LAURENT Alexandre UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | ,, 0:12 | ||
26 | SAINT-MARTIN Clément CC Périgueux | CC Périgueux | ,, 0:12 | ||
27 | DE BRUIN Tjalle JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | ,, 0:12 | ||
28 | SILLIAU Nicolas VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 0:23 0:23 | ||
29 | PAILLOT Yoann Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | ,, 0:23 | ||
30 | DESMORTREUX Martin Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | ,, 0:23 | ||
31 | GONCALVES FERNANDES Hugo Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | ,, 0:23 | ||
32 | CADORET Théotime La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 0:40 0:40 | ||
33 | LE ROUX Théo La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 0:42 0:42 | ||
34 | BAGUELIN Jocelyn Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 0:43 0:43 | ||
35 | SAILLENFEST Leo Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 0:48 0:48 | ||
36 | TANGUY Hugo Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 0:59 0:59 | ||
37 | PERIOU Tony VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 2:42 2:42 | ||
38 | PROTIN Célian UV Aube | UV Aube | 3:11 3:11 | ||
39 | LECAMUS-LAMBERT Florentin VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 4:49 4:49 | ||
40 | FINCKBOHNER Anaël VC Unité Schwenheim | VC Unité Schwenheim | 5:13 5:13 | ||
41 | 5:19 5:19 | ||||
42 | VALOGNES Thibault VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 6:15 6:15 | ||
43 | PAPON Victor UV Aube | UV Aube | 7:02 7:02 | ||
44 | MÉAL Théo Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 7:05 7:05 | ||
45 | BOUCHER Morgan Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | 7:14 7:14 | ||
46 | O'CONNOR Calum CC Périgueux | CC Périgueux | 7:17 7:17 | ||
47 | TEISSEIRE Clement VS Valletais | VS Valletais | 8:13 8:13 | ||
48 | SANDERS Tim JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 8:40 8:40 | ||
49 | DEMEAUTIS Matthieu Océane Top 16 | Océane Top 16 | 10:12 10:12 | ||
50 | TANGUY Maxan Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 11:31 11:31 | ||
51 | DERVILY Tanguy Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 11:54 11:54 | ||
52 | GUEGUEN Gaultier Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | 12:23 12:23 | ||
53 | BERTIN Alexandre Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 13:23 13:23 | ||
54 | LE CAM Brendan Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 13:32 13:32 | ||
55 | MEYERS Charel VC Unité Schwenheim | VC Unité Schwenheim | 14:41 14:41 | ||
56 | LEVASSEUR Jordan VC Rouen 76 | VC Rouen 76 | 14:42 14:42 | ||
57 | ROUXEL Maxime Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 14:49 14:49 | ||
58 | GAREL Thomas Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 15:06 15:06 | ||
59 | LE CLEC'H Lomig Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 15:38 15:38 | ||
60 | RIO Maxime Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | 15:48 15:48 | ||
61 | GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim | VC Unité Schwenheim | 17:01 17:01 | ||
62 | KONING Stef JEGG-DJR Academy | JEGG-DJR Academy | 17:28 17:28 | ||
63 | MALGORN Adrien VS Valletais | VS Valletais | 18:21 18:21 | ||
64 | HELARY Steven UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 19:39 19:39 | ||
65 | 21:10 21:10 | ||||
66 | RENAULT Maxime Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 21:16 21:16 | ||
67 | MORIN Dylan Morlaix Cyclisme Performance | Morlaix Cyclisme Performance | 21:43 21:43 | ||
68 | DROUET Victor Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | Equipe mixte Moyon Percy Manche Normandia / CC Ergué-Gabéric | 21:45 21:45 | ||
69 | GUICHARD Mickaël Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 21:48 21:48 | ||
70 | D'HERVEZ Thibault Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 22:08 22:08 | ||
71 | BIHAN Ewen Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | Equipe mixte Team Pays de Briec / EC Landerneau | 22:12 22:12 | ||
72 | LAPIERRE Louis Océane Top 16 | Océane Top 16 | 22:39 22:39 | ||
73 | HERNOT Guirec La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 25:36 25:36 | ||
74 | MUSSET Owen La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 26:20 26:20 | ||
75 | GUILLEMOT Cyprien UV Aube | UV Aube | 30:14 30:14 | ||
76 | GLON Gaelig Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 37:45 37:45 | ||
77 | PASQUET Aurelien CC Périgueux | CC Périgueux | 38:02 38:02 | ||
78 | REED Jack VS Valletais | VS Valletais | 50:35 50:35 | ||
79 | DUCROCQ Quentin UV Aube | UV Aube | 54:39 54:39 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:18 June 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!