The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | PRONK Jos Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | 5 | 5:13:02 | ||
2 | BØHLER Joachim Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | VIERHOUTEN Aart Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | AAEN JØRGENSEN Jonas Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
5 | VERMELTFOORT Coen Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
6 | WESTRA Lieuwe Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
7 | FRIEDEMANN Matthias Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:00 | |||
8 | JØRGENSEN Kasper Linde Team Odense Energi | Team Odense Energi | ,, 0:00 | |||
9 | BOOM Lars Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | LJUNGBLAD Jonas Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
12 | SCHMITZ Bram Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
13 | BERKHOUT Thomas Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
14 | VAN DER VELDE Ricardo Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
15 | HELMANTEL Adriaan Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
16 | RIBOLZI Giuseppe Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | BOS Marco Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
19 | ,, 0:00 | |||||
20 | ,, 0:00 | |||||
21 | BERKENBOSCH Maint Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | HOOGERLAND Johnny Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
24 | DE LIS Sergio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
25 | HAGENAARS Luc Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
26 | JONKMAN Geert-jan Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
27 | JIMÉNEZ Eladio Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
28 | VAN GROEN Arnoud Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
29 | VAN GULIK Fulco Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
30 | FUCHS Sergej Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:00 | |||
31 | MOL Wouter Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
32 | HOLLENSTEIN Reto Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:00 | |||
33 | VAN HAAREN Bart Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | KRISTOFF Alexander Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
40 | NAGELHOUT Berry Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | HEGREBERG Roy Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
44 | SCHEUNEMAN Niels Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 0:00 | |||
45 | CASTROVIEJO Jonathan Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | BRUIN Ivor Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:00 | |||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | VERMEULEN Jeff Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
50 | MØRKØV Michael Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | HONIG Reinier Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | OOSTLANDER Sander Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:00 | |||
55 | SOEPENBERG Ger Team P3 Transfer - Batavus | Team P3 Transfer - Batavus | ,, 0:00 | |||
56 | SMIT Dennis Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | ,, 0:00 | |||||
59 | KREDER Michel Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | DASSLER Ingmar LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | VAN EMDEN Jos Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |||
64 | SCHEP Peter Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | 0:26 0:26 | |||
65 | BLOKS Hans Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 0:30 0:30 | |||
66 | MÍNGUEZ Miguel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 0:39 0:39 | |||
67 | ,, 0:39 | |||||
68 | ,, 0:39 | |||||
69 | HORST Menno Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:39 | |||
70 | ,, 0:39 | |||||
71 | ,, 0:39 | |||||
72 | ,, 0:39 | |||||
73 | DE BLAAUW Niels Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 0:39 | |||
74 | VAN STAEYEN Michael Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:39 | |||
75 | ,, 0:39 | |||||
76 | STAM Danny Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:39 | |||
77 | WAGENAAR Mathijs Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 0:39 | |||
78 | KREDER Dennis Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:39 | |||
79 | VRIJMOED Maurice Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 0:39 | |||
80 | POHL Dennis Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 0:39 | |||
81 | ZIJLSTRA Sipke Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:39 | |||
82 | SLIPPENS Robert Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | ,, 0:39 | |||
83 | TIMMER Mathijs Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | 1:57 1:57 | |||
84 | ,, 1:57 | |||||
85 | 2:06 2:06 | |||||
86 | ,, 2:06 | |||||
87 | ,, 2:06 | |||||
88 | 2:24 2:24 | |||||
89 | OBST René Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 2:24 | |||
90 | STROETINGA Wim Ubbink-Syntec Cycling Team | Ubbink-Syntec Cycling Team | 2:30 2:30 | |||
91 | KLUGE Roger LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 2:30 | |||
92 | 3:16 3:16 | |||||
93 | LENFERINK Jasper Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | 3:35 3:35 | |||
94 | WAAIJER Bas Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 3:35 | |||
95 | OLANA Aitor Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 3:35 | |||
96 | LENFERINK Maarten Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 3:35 | |||
97 | 3:53 3:53 | |||||
98 | STEVENSON Christofer Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 3:53 | |||
99 | KLEMME Dominic Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | 4:45 4:45 | |||
100 | SCHOUTEN John Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | 5:42 5:42 | |||
101 | VAN OOIJEN Cornelius Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | ,, 5:42 | |||
102 | PEDERSEN Martin Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | ,, 5:42 | |||
103 | RIBER-SELLEBJERG Thomas Team GLS - Pakke Shop | Team GLS - Pakke Shop | 6:07 6:07 | |||
104 | WILMANN Frederik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 6:07 | |||
105 | DIJKXHOORN Rikke Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 6:07 | |||
106 | VAN DE MEENT Eric Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | ,, 6:07 | |||
107 | LEONOVICH Igor Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 6:07 | |||
108 | 7:08 7:08 | |||||
109 | ,, 7:08 | |||||
110 | SPIJKERMAN Herman Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 7:08 | |||
111 | BAUMGARTNER Benjamin Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 7:15 7:15 | |||
112 | HOOGHIEMSTER René Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | 8:35 8:35 | |||
113 | ,, 8:35 | |||||
114 | RUIZ DE ERENTXUN Eriz Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | ,, 8:35 | |||
115 | 9:01 9:01 | |||||
116 | KAMPHUIS Sebastiaan Asito Cycling Team | Asito Cycling Team | 9:07 9:07 | |||
117 | GRUNDER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 12:03 12:03 | |||
118 | PRISTL Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 12:03 | |||
119 | FORKE Sebastian Team 3C-Gruppe | Team 3C-Gruppe | ,, 12:03 | |||
120 | VAN LEIJEN Joost Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | 12:44 12:44 | |||
121 | LIGTHART Pim Krolstone Continental Team | Krolstone Continental Team | 12:50 12:50 | |||
122 | VAN ZANDBEEK Ronan Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof | ,, 12:50 | |||
123 | BOL Jetse Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 14:19 14:19 | |||
124 | ,, 14:19 | |||||
125 | GROENEWOLD Roderik Robinson Techniek - Lorini | Robinson Techniek - Lorini | ,, 14:19 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:22 May 2008
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.51 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:227 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: