The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | MENCHOV Denis Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 100 | 14:55:06 | |
2 | PLAZA Rubén Liberty Seguros | Liberty Seguros | 70 | 0:20 0:20 | |
3 | WEENING Pieter Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 50 | 0:35 0:35 | |
4 | TONDO Xavier Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 36 | 0:45 0:45 | |
5 | 28 | 0:51 0:51 | |||
6 | MOSQUERA Ezequiel Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 24 | 1:15 1:15 | |
7 | NOZAL Carlos Liberty Seguros | Liberty Seguros | 20 | 1:58 1:58 | |
8 | TEN DAM Laurens Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 18 | 1:59 1:59 | |
9 | PÉREZ Francisco Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 16 | 2:06 2:06 | |
10 | GOSS Matthew Saxo Bank | Saxo Bank | 14 | 2:07 2:07 | |
11 | VALLEJO Ángel Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | 12 | 2:17 2:17 | |
12 | GUERRA Héctor Liberty Seguros | Liberty Seguros | 10 | 2:35 2:35 | |
13 | PASAMONTES Luis Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 8 | 3:13 3:13 | |
14 | CÉSAR VELOSO Gustavo Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 7 | 3:29 3:29 | |
15 | NIEVE Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 6 | 3:52 3:52 | |
16 | SIUTSOU Kanstantsin Team Columbia | Team Columbia | 5 | 4:15 4:15 | |
17 | GARCÍA Marcos Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 4 | 4:21 4:21 | |
18 | LOSADA Alberto Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 3 | 5:00 5:00 | |
19 | 2 | 5:03 5:03 | |||
20 | DANIELSON Tom Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 1 | 5:18 5:18 | |
21 | HERRADA José Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 7:58 7:58 | ||
22 | ORTEGA Manuel Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 10:45 10:45 | ||
23 | RUIZ SÁNCHEZ José Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 11:35 11:35 | ||
24 | REDONDO José Antonio Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 14:38 14:38 | ||
25 | MØRKØV Michael Saxo Bank | Saxo Bank | 16:02 16:02 | ||
26 | MOLLEMA Bauke Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 16:28 16:28 | ||
27 | TXURRUKA Amets Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 16:42 16:42 | ||
28 | ORTEGA Didac Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 17:10 17:10 | ||
29 | ZANDIO Xabier Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 17:17 17:17 | ||
30 | LEWIS Craig Team Columbia | Team Columbia | 18:28 18:28 | ||
31 | PAOLINI Luca Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 18:37 18:37 | ||
32 | PÉREZ Rubén Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 18:53 18:53 | ||
33 | CARRASCO José Antonio Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 19:11 19:11 | ||
34 | PÉREZ Aitor Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 19:27 19:27 | ||
35 | AZANZA Jorge Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 19:33 19:33 | ||
36 | DUIJN Huub Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 19:36 19:36 | ||
37 | RABOŇ František Team Columbia | Team Columbia | 19:47 19:47 | ||
38 | MILÁN Diego Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 19:49 19:49 | ||
39 | PINTO Edgar Liberty Seguros | Liberty Seguros | 19:56 19:56 | ||
40 | JEANNESSON Arnold Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 20:06 20:06 | ||
41 | VICIOSO Ángel Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 20:13 20:13 | ||
42 | MOERENHOUT Koos Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 20:17 20:17 | ||
43 | 20:20 20:20 | ||||
44 | LEEZER Tom Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 20:36 20:36 | ||
45 | MENDES José Liberty Seguros | Liberty Seguros | 21:01 21:01 | ||
46 | MEIER Christian Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 21:20 21:20 | ||
47 | CALDWELL Blake Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 21:23 21:23 | ||
48 | RABUÑAL Gonzalo Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 21:32 21:32 | ||
49 | POSSONI Morris Team Columbia | Team Columbia | 21:38 21:38 | ||
50 | GARZELLI Stefano Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 21:57 21:57 | ||
51 | RIBEIRO Nuno Liberty Seguros | Liberty Seguros | 22:15 22:15 | ||
52 | GARCÍA ACOSTA José Vicente Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 23:32 23:32 | ||
53 | PALUMBO Giuseppe Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 23:34 23:34 | ||
54 | ANDRIOTTO Dario Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 23:40 23:40 | ||
55 | DONATI Alessandro Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 24:14 24:14 | ||
56 | CLEMENT Stef Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 24:32 24:32 | ||
57 | HENDERSON Gregory Team Columbia | Team Columbia | 27:16 27:16 | ||
58 | ASTARLOZA Mikel Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 27:34 27:34 | ||
59 | DOCKX Gert Team Columbia | Team Columbia | 28:10 28:10 | ||
60 | DUGGAN Timothy Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 28:11 28:11 | ||
61 | BROWN Graeme Allen Rabobank ProTeam | Rabobank ProTeam | 28:15 28:15 | ||
62 | DRUJON Mathieu Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 28:29 28:29 | ||
63 | HAEDO Juan José Saxo Bank | Saxo Bank | 29:18 29:18 | ||
64 | VAN GOOLEN Jurgen Saxo Bank | Saxo Bank | 29:36 29:36 | ||
65 | CODOL Massimo Acqua & Sapone | Acqua & Sapone | 29:42 29:42 | ||
66 | 29:50 29:50 | ||||
67 | BAK Lars Ytting Saxo Bank | Saxo Bank | 29:52 29:52 | ||
68 | 30:23 30:23 | ||||
69 | EUSER Lucas Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 30:44 30:44 | ||
70 | CASTAÑO Carlos Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 31:02 31:02 | ||
71 | 31:11 31:11 | ||||
72 | CHUZHDA Oleg Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 31:58 31:58 | ||
73 | DONALD Jason Team Garmin - Slipstream | Team Garmin - Slipstream | 32:19 32:19 | ||
74 | BENÍTEZ Javier Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 32:26 32:26 | ||
75 | GARCÍA DE MATEOS Raul Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | 32:27 32:27 | ||
76 | GALDÓS Aitor Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 32:34 32:34 | ||
77 | 32:40 32:40 | ||||
78 | 33:05 33:05 | ||||
79 | 33:06 33:06 | ||||
80 | SOUSA Rui Liberty Seguros | Liberty Seguros | 33:52 33:52 | ||
81 | BELLIS Jonathan Saxo Bank | Saxo Bank | 34:25 34:25 | ||
82 | 35:14 35:14 | ||||
83 | AZNAR Aitor Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | 35:21 35:21 | ||
84 | HERRERO David Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 35:24 35:24 | ||
85 | TERUEL Eloy Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 7:31:55 7:31:55 | ||
86 | LÓPEZ José Antonio Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 37:42 37:42 | ||
87 | DE LIS Sergio Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 38:04 38:04 | ||
88 | CHUZHDA Dmytro Andorra Grandvalira | Andorra Grandvalira | ,, 38:04 | ||
89 | GARCÍA ACOSTA José Vicente Caisse d'Epargne | Caisse d'Epargne | 38:09 38:09 | ||
90 | RAÑA Ivan Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | 38:20 38:20 | ||
91 | VERA Pedro José Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 39:57 39:57 | ||
92 | ANTÓN Igor Euskaltel - Euskadi | Euskaltel - Euskadi | 40:25 40:25 | ||
93 | LUND Anders Saxo Bank | Saxo Bank | 41:37 41:37 | ||
94 | MCCARTNEY Jason Saxo Bank | Saxo Bank | 42:03 42:03 | ||
95 | CASAS Claudio José Contentpolis - Ampo | Contentpolis - Ampo | 44:29 44:29 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:08 March 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.59 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:142.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: