The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | HUGUET Yann Agritubel | Agritubel | 25 | 15:18:54 | |
2 | VOGONDY Nicolas Agritubel | Agritubel | 18 | 32:38 32:38 | |
3 | BOUET Maxime Agritubel | Agritubel | 14 | 39:45 39:45 | |
4 | EDET Nicolas Team Wilo Agem | Team Wilo Agem | 11 | 40:46 40:46 | |
5 | FIRSANOV Sergey Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | 8 | 51:57 51:57 | |
6 | LAURENT Christophe Agritubel | Agritubel | 6 | 1:13 1:13 | |
7 | REMME Stian Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 4 | 1:31 1:31 | |
8 | CUSIN Rémi Agritubel | Agritubel | 3 | 2:09 2:09 | |
9 | CHRISTENSEN Mads Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | 2 | 2:13 2:13 | |
10 | HARBONNIER Sebastien Team Differdange | Team Differdange | 1 | 2:37 2:37 | |
11 | CADOR Rida Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 3:36 3:36 | ||
12 | STARE Matej Sava | Sava | 3:39 3:39 | ||
13 | PINOT Thibaut CC Étupes | CC Étupes | ,, 3:39 | ||
14 | FUMEAUX Jonathan CC Étupes | CC Étupes | ,, 3:39 | ||
15 | SLADKOV Evgeniy Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 3:44 3:44 | ||
16 | BÉRARD Julien Chambéry Cyclisme Formation | Chambéry Cyclisme Formation | 3:47 3:47 | ||
17 | JEANROCH Cédric Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 5:21 5:21 | ||
18 | GASTAUER Ben Chambéry Cyclisme Formation | Chambéry Cyclisme Formation | 6:16 6:16 | ||
19 | GREDY Sebastien CC Étupes | CC Étupes | 6:52 6:52 | ||
20 | LUMINET Benoit CR4C Roanne | CR4C Roanne | 7:11 7:11 | ||
21 | SILAR Uroš Sava | Sava | 7:12 7:12 | ||
22 | GRAMMAIRE Olivier SCO Dijon | SCO Dijon | 7:42 7:42 | ||
23 | BAZIN Nicolas Team Differdange | Team Differdange | 7:44 7:44 | ||
24 | IVARS Sebastien Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 7:46 7:46 | ||
25 | BERKENBOSCH Maint Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 7:46 | ||
26 | SERRY Pieter Team Schuytter Abutriek | Team Schuytter Abutriek | 8:11 8:11 | ||
27 | KŘÍŽEK Zdeněk AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 8:14 8:14 | ||
28 | RÖSCH David Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 8:14 | ||
29 | WISLER Janick Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 8:14 | ||
30 | VAN DULMEN Thom Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 8:27 8:27 | ||
31 | WILMANN Frederik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 13:05 13:05 | ||
32 | CANARD Vincent VC Caladois | VC Caladois | 13:21 13:21 | ||
33 | ORAS Allan Rietumu Bank - Riga | Rietumu Bank - Riga | 19:57 19:57 | ||
34 | JOHANSEN Allan Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | 20:50 20:50 | ||
35 | ROGER Alexandre AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 20:54 20:54 | ||
36 | ŠVAB Gašper Sava | Sava | 21:10 21:10 | ||
37 | POOS Christian Team Differdange | Team Differdange | 21:59 21:59 | ||
38 | KERKEZ Vladimir Sava | Sava | ,, 21:59 | ||
39 | SCHNEIDER Nico Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 22:41 22:41 | ||
40 | CHAIGNEAU Robin Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 23:03 23:03 | ||
41 | CHOLLETON Sylvain CR4C Roanne | CR4C Roanne | ,, 23:03 | ||
42 | VAN BLANKEN Mart Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 23:03 | ||
43 | BUIVIDAS Andrius Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 23:11 23:11 | ||
44 | KNEISKY Morgan Chambéry Cyclisme Formation | Chambéry Cyclisme Formation | 23:14 23:14 | ||
45 | DHAENE Brecht Team Schuytter Abutriek | Team Schuytter Abutriek | 23:15 23:15 | ||
46 | MAY Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 23:15 | ||
47 | GIRARD Thomas Chambéry Cyclisme Formation | Chambéry Cyclisme Formation | ,, 23:15 | ||
48 | JOVANOVIĆ Nebojša AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 23:15 | ||
49 | GRETSCH Patrick Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 23:15 | ||
50 | MENC MOLINA Colin AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 23:15 | ||
51 | NIEMINNEN Mika AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 23:31 23:31 | ||
52 | DIDIER Laurent Team Designa Køkken | Team Designa Køkken | 24:24 24:24 | ||
53 | BEKMANIS Indulis Rietumu Bank - Riga | Rietumu Bank - Riga | 27:01 27:01 | ||
54 | DÉRANGÈRE Jérémie SCO Dijon | SCO Dijon | ,, 27:01 | ||
55 | STEHLY Aurelien CR4C Roanne | CR4C Roanne | ,, 27:01 | ||
56 | SCHADLICH Lucas Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 28:22 28:22 | ||
57 | VUILLER Adrien CC Étupes | CC Étupes | 30:58 30:58 | ||
58 | HOAREAU Sébastien VC Caladois | VC Caladois | 32:54 32:54 | ||
59 | PERILLAT Frédéric Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | ,, 32:54 | ||
60 | LESTAGE Georges AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 33:23 33:23 | ||
61 | BOISSON Nicolas CC Étupes | CC Étupes | 39:51 39:51 | ||
62 | LANG Pirmin Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 39:51 | ||
63 | VAN DER SANDEN Geert Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 42:02 42:02 | ||
64 | PUDÄNS Herberts Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | ,, 42:02 | ||
65 | BOHEZ Jens Team Schuytter Abutriek | Team Schuytter Abutriek | ,, 42:02 | ||
66 | ZANGERLE Joel SCO Dijon | SCO Dijon | ,, 42:02 | ||
67 | FALTUS Richard AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 42:34 42:34 | ||
68 | REBECCHI Sébastien Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 48:22 48:22 | ||
69 | SOROKIN Dimitriy Rietumu Bank - Riga | Rietumu Bank - Riga | 48:24 48:24 | ||
70 | SØRTVEIT Sondre Gjerdevik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 48:24 | ||
71 | MAY Sebastian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 48:24 | ||
72 | KLEIN Philipp Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | ,, 48:24 | ||
73 | POUDEVIGNE Hervé VC Caladois | VC Caladois | ,, 48:24 | ||
74 | FALTHEINER Werner Sava | Sava | 49:33 49:33 | ||
75 | VOLD Svein Erik Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 49:33 | ||
76 | JULLIEN Sébastien VC Caladois | VC Caladois | 49:38 49:38 | ||
77 | LAMPIER Steven Team Schuytter Abutriek | Team Schuytter Abutriek | 49:45 49:45 | ||
78 | FABISOVSKY Ladislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 49:45 | ||
79 | BRIGAUD Thomas SCO Dijon | SCO Dijon | 50:27 50:27 | ||
80 | KAVSEK Rik Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | 51:09 51:09 | ||
81 | STOKSTAD Ingar Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | 51:48 51:48 | ||
82 | HEBERT Felix VC Caladois | VC Caladois | 59:33 59:33 | ||
83 | EISAKS Kalvis Rietumu Bank - Riga | Rietumu Bank - Riga | 1:01:36 1:01:36 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 April 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.938 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:178 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: