The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | MATTHEWS Michael Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | 75 | 4:01:23 |
2 | DEGENKOLB John Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | 55 | ,, 0:00 |
3 | BOIVIN Guillaume Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | 40 | ,, 0:00 |
3 | PHINNEY Taylor Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | 40 | ,, 0:00 |
5 | 28 | ,, 0:00 | ||
6 | COLBRELLI Sonny Colnago - CSF Inox | Colnago - CSF Inox | 24 | ,, 0:00 |
7 | 20 | ,, 0:00 | ||
8 | LANDER Sebastian Team Concordia Forsinkring - Himmerland | Team Concordia Forsinkring - Himmerland | 18 | ,, 0:00 |
9 | LOBATO Juan José Andalucia-Caja Sur | Andalucia-Caja Sur | 16 | ,, 0:00 |
10 | KUZNETSOV Viacheslav Itera - Katusha | Itera - Katusha | 14 | ,, 0:00 |
11 | 12 | ,, 0:00 | ||
12 | 10 | ,, 0:00 | ||
13 | JARC Blaž Adria Mobil | Adria Mobil | 8 | ,, 0:00 |
14 | 7 | ,, 0:00 | ||
15 | 6 | ,, 0:00 | ||
16 | BOILY David Spidertech presented by Planet Energy | Spidertech presented by Planet Energy | 5 | ,, 0:00 |
17 | JANISZEWSKI Sylwester CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | 4 | ,, 0:00 |
18 | LANDA Mikel Orbea - Oreka SDA | Orbea - Oreka SDA | 3 | ,, 0:00 |
19 | 2 | ,, 0:00 | ||
20 | JUODVALKIS Egidijus Palmans Cras | Palmans Cras | 1 | ,, 0:00 |
21 | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||
23 | OLIVEIRA Nelson Xacobeo - Galicia | Xacobeo - Galicia | ,, 0:00 | |
24 | PREIDLER Georg RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:00 | |
25 | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||
28 | IGNATIEV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |
29 | BALCK Sebastian Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 0:00 | |
30 | LAENGEN Vegard Stake Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 0:00 | |
31 | ,, 0:00 | |||
32 | FURDI Blaz Sava | Sava | ,, 0:00 | |
33 | ARGUELYES Arkimedes Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:00 | |
34 | ,, 0:00 | |||
35 | SLAGTER Tom-Jelte Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | ,, 0:00 | |
36 | BAJC Andi Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | ,, 0:00 | |
37 | SCHORN Daniel Team NetApp | Team NetApp | ,, 0:00 | |
38 | ,, 0:00 | |||
39 | LUDVIGSSON Tobias Team CykelCity.se | Team CykelCity.se | ,, 0:00 | |
40 | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||
42 | BELTRÁN Edward EPM - UNE | EPM - UNE | ,, 0:00 | |
43 | HONKISZ Adrian CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:00 | |
44 | FERNANDEZ Higinio Caja Rural | Caja Rural | ,, 0:00 | |
45 | HARDY Romain Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | ,, 0:00 | |
46 | ,, 0:00 | |||
47 | 0:28 0:28 | |||
48 | ,, 0:28 | |||
49 | 0:42 0:42 | |||
50 | GALLOPIN Tony Cofidis, le Crédit en Ligne | Cofidis, le Crédit en Ligne | 0:46 0:46 | |
51 | SØRENSEN Jimmi Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | 1:04 1:04 | |
52 | RUDOLPH Malcolm Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 1:04 | |
53 | ,, 1:04 | |||
54 | ,, 1:04 | |||
55 | BUGGE Vegard Robinson Team Joker - Bianchi | Team Joker - Bianchi | ,, 1:04 | |
56 | MCEVOY Jonathan Motorpoint - Marshalls Pasta | Motorpoint - Marshalls Pasta | ,, 1:04 | |
57 | REICHENBACH Sébastien Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | ,, 1:04 | |
58 | BUTLER Chris BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 1:04 | |
59 | ,, 1:04 | |||
60 | WALLAYS Jelle Topsport Vlaanderen - Mercator | Topsport Vlaanderen - Mercator | ,, 1:04 | |
61 | TEKLEHAIMANOT Daniel Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 1:04 | |
62 | JUUL-JENSEN Christopher Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning | 2:01 2:01 | |
63 | LEWIS Joe Drapac - Porsche Cycling | Drapac - Porsche Cycling | 2:22 2:22 | |
64 | ,, 2:22 | |||
65 | 2:40 2:40 | |||
66 | ,, 2:40 | |||
67 | ,, 2:40 | |||
68 | ,, 2:40 | |||
69 | ,, 2:40 | |||
70 | HIRATSUKA Yoshimitsu Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | ,, 2:40 | |
71 | VAN ZANDBEEK Ronan Van Vliet - EBH Elshof | Van Vliet - EBH Elshof | 2:50 2:50 | |
72 | 3:07 3:07 | |||
73 | HOFER Andreas Tyrol - Team Radland Tirol | Tyrol - Team Radland Tirol | 3:13 3:13 | |
74 | KOCH Michel LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:13 | |
75 | ,, 3:13 | |||
76 | DENNIS Rohan Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | ,, 3:13 | |
77 | KWIATKOWSKI Michał Caja Rural | Caja Rural | ,, 3:13 | |
78 | RIES Philipp Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 3:13 | |
79 | VAN POPPEL Boy Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | 5:30 5:30 | |
80 | ,, 5:30 | |||
81 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 5:30 | |
82 | KRIZEK Matthias Tyrol - Team Radland Tirol | Tyrol - Team Radland Tirol | 5:35 5:35 | |
83 | 5:39 5:39 | |||
84 | 5:40 5:40 | |||
85 | 5:46 5:46 | |||
86 | 6:04 6:04 | |||
87 | 8:52 8:52 | |||
88 | 10:07 10:07 | |||
89 | ,, 10:07 | |||
90 | ,, 10:07 | |||
91 | MEZGEC Luka Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | ,, 10:07 | |
92 | ,, 10:07 | |||
93 | 12:38 12:38 | |||
94 | 16:40 16:40 | |||
95 | 17:12 17:12 | |||
96 | JARSTO Daniel Egeland SparebankenVest - Ridley | SparebankenVest - Ridley | 21:32 21:32 | |
97 | ,, 21:32 | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | BÄR Michael Atlas Personal - BMC | Atlas Personal - BMC | - | |
DNF | LE BON Johan Bretagne Schuller | Bretagne Schuller | - | |
DNF | LIGTHART Pim Vacansoleil | Vacansoleil | - | |
DNF | DIAZ Daniel Footon-Servetto | Footon-Servetto | - | |
DNF | NOVIKOV Nikita Itera - Katusha | Itera - Katusha | - | |
DNF | JONES Carter Jelly Belly presented by Kenda | Jelly Belly presented by Kenda | - | |
DNF | LAENGEN Øystein Stake Plussbank - Cervélo | Plussbank - Cervélo | - | |
DNF | VERMELTFOORT Coen Rabobank Continental Team | Rabobank Continental Team | - | |
DNF | TRATNIK Jan Zheroquadro Radenska | Zheroquadro Radenska | - | |
DNF | VINK Michael Subway-avanti Cycling Team | Subway-avanti Cycling Team | - | |
DNF | QUAADE Rasmus Team Designa Køkken-Blue Water | Team Designa Køkken-Blue Water | - | |
DNF | HESSELBARTH David Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | - | |
DNF | DURBRIDGE Luke Team Jayco Skins | Team Jayco Skins | - | |
DNF | MAY Maximilian Thuringer Energie Team | Thuringer Energie Team | - | |
DNF | KING Ben Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | - | |
DNF | DOWSETT Alex Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | - | |
DNF | KING Benjamin Trek - Livestrong presented by Radioshack | Trek - Livestrong presented by Radioshack | - | |
DNF | TALANSKY Andrew Team Garmin - Transitions | Team Garmin - Transitions | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 October 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.522 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:159 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: