The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | 15 | 4:29:04 | ||
2 | 10 | ,, 0:00 | ||
3 | KORSÆTH Truls Engen Team Joker | Team Joker | 7 | 0:07 0:07 |
4 | 4 | 0:54 0:54 | ||
5 | 2 | ,, 0:54 | ||
6 | 1 | 1:23 1:23 | ||
7 | SKAARSETH Anders Team Joker | Team Joker | ,, 1:23 | |
8 | 1:37 1:37 | |||
9 | PEDERSEN Mads Cult Energy Pro Cycling | Cult Energy Pro Cycling | 1:39 1:39 | |
10 | DOULL Owain Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 1:39 | |
11 | ,, 1:39 | |||
12 | HOELGAARD Daniel Team Joker | Team Joker | ,, 1:39 | |
13 | BRUSSELMAN Twan Cyclingteam Jo Piels | Cyclingteam Jo Piels | ,, 1:39 | |
14 | DIETEREN Jan Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 1:39 | |
15 | MYNGHEER Daan Verandas Willems Cycling Team | Verandas Willems Cycling Team | ,, 1:39 | |
16 | NEILANDS Krists Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 1:39 | |
17 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 1:39 | |
18 | BIEDERMANN Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:39 | |
19 | JANSEN Amund Grøndahl Team Joker | Team Joker | 1:42 1:42 | |
20 | EATON Daniel Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | 2:44 2:44 | |
21 | WÜRTZ SCHMIDT Mads ColoQuick | ColoQuick | 3:11 3:11 | |
22 | KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 3:11 | |
23 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 3:11 | |
24 | KERKHOF Tim Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | ,, 3:11 | |
25 | ERIKSSON Lucas Team Tre Berg-Bianchi | Team Tre Berg-Bianchi | ,, 3:11 | |
26 | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | ,, 3:11 | |
27 | GROßSCHARTNER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:11 | |
28 | ,, 3:11 | |||
29 | ,, 3:11 | |||
30 | OIEN Justin Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 3:11 | |
31 | KASPERKIEWICZ Przemysław AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | 3:15 3:15 | |
32 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 4:47 4:47 | |
33 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 5:02 5:02 | |
34 | ,, 5:02 | |||
35 | WIRTGEN Tom Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 5:02 | |
36 | 5:20 5:20 | |||
37 | BOL Cees Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 5:20 | |
38 | 5:43 5:43 | |||
39 | 5:44 5:44 | |||
40 | ,, 5:44 | |||
41 | PAGE Dylan Roth - Skoda | Roth - Skoda | 5:46 5:46 | |
42 | ,, 5:46 | |||
43 | HAVIK Piotr Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 5:46 | |
44 | PAVLIČ Marko Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 5:46 | |
45 | MONTGOMERY David Team3M | Team3M | 6:44 6:44 | |
46 | MALOVEC Ľuboš Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 6:44 | |
47 | ,, 6:44 | |||
48 | BAŠKA Erik AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | 6:53 6:53 | |
49 | JACOBSEN Tormod Hausken Team Coop - ØsterHus | Team Coop - ØsterHus | ,, 6:53 | |
50 | FÅGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi | Team Tre Berg-Bianchi | ,, 6:53 | |
51 | 7:54 7:54 | |||
52 | ,, 7:54 | |||
53 | DIBBEN Jonathan Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 7:54 | |
54 | KASTEMYR Pontus Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 7:54 | |
55 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 7:54 | |
56 | HÖÖG Gustav Team Tre Berg-Bianchi | Team Tre Berg-Bianchi | ,, 7:54 | |
57 | CUADROS Álvaro AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 7:54 | |
58 | OWEN Logan Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 7:54 | |
59 | ,, 7:54 | |||
60 | OTONICAR Martin Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 7:54 | |
61 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 7:54 | |
62 | PERRY Benjamin Silber Pro Cycling | Silber Pro Cycling | ,, 7:54 | |
63 | ,, 7:54 | |||
64 | NYCH Artem RusVelo | RusVelo | ,, 7:54 | |
65 | ,, 7:54 | |||
66 | CURRAN Geoffrey Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | ,, 7:54 | |
67 | LATHAM Christopher Team Wiggins | Team Wiggins | 9:22 9:22 | |
68 | 9:31 9:31 | |||
69 | BALLERINI Davide Unieuro Wilier Trevigiani | Unieuro Wilier Trevigiani | ,, 9:31 | |
70 | ACKERMANN Pascal Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 9:31 | |
71 | ,, 9:31 | |||
72 | ,, 9:31 | |||
73 | KANEPEJS Deins Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 9:31 | |
74 | ZENOVICH Matthew CCT p/b Champion System | CCT p/b Champion System | ,, 9:31 | |
75 | ,, 9:31 | |||
76 | ,, 9:31 | |||
77 | WALZEL Andreas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 9:31 | |
78 | MORABITO Massimo Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 9:31 | |
79 | ,, 9:31 | |||
80 | CARBEL Michael Cult Energy Pro Cycling | Cult Energy Pro Cycling | ,, 9:31 | |
81 | ,, 9:31 | |||
82 | GREGAARD Jonas Team Trefor - Blue Water | Team Trefor - Blue Water | ,, 9:31 | |
83 | KLARIS Magnus Bak SEG Racing | SEG Racing | ,, 9:31 | |
84 | MCCARTHY Robert-Jon SEG Racing | SEG Racing | ,, 9:31 | |
85 | BRYON Miguel Hincapie Racing Team | Hincapie Racing Team | ,, 9:31 | |
86 | WILSON Jack An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | ,, 9:31 | |
87 | ,, 9:31 | |||
88 | KOISHI Yuma CCT p/b Champion System | CCT p/b Champion System | ,, 9:31 | |
89 | ,, 9:31 | |||
90 | ,, 9:31 | |||
91 | BENITO Miguel Ángel Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 9:31 | |
92 | 10:22 10:22 | |||
93 | ,, 10:22 | |||
94 | KUZMIN Anton Seven Rivers Cycling Team | Seven Rivers Cycling Team | ,, 10:22 | |
95 | ,, 10:22 | |||
96 | MAIDOS Tilegen Vino 4ever | Vino 4ever | 11:51 11:51 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | - | |
DNF | SAVICKIS Martins Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | - | |
DNF | MCCARTY Eoin An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | - | |
DNF | MULLEN Ryan An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | - | |
DNF | HOLOMEK Milan Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | - | |
DNF | LAJCHA Juraj Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | - | |
DNF | RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | - | |
DNF | MÜHLBERGER Gregor Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | |
DNF | YOKOYAMA Kota Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | - | |
DNF | BRØCHNER Nicolai Riwal Platform Cycling Team | Riwal Platform Cycling Team | - | |
DNF | CENTRONE Ivan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | |
DNF | FRITSCH Sven Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | |
DNF | GUERREIRO Ruben Axeon Cycling Team | Axeon Cycling Team | - | |
DNF | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |
DNF | KUSTADINCHEV Roman RusVelo | RusVelo | - | |
DNF | STASH Mamyr RusVelo | RusVelo | - | |
DNF | BROCKHOFF Jan AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | - | |
DNF | GARCÍA CORTINA Iván AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | - | |
DNF | KOCH Jonas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | MATHIS Marco Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | GADAY Lucas Manuel Unieuro Wilier Trevigiani | Unieuro Wilier Trevigiani | - | |
DNF | JUDD James Parkhotel Valkenburg CT | Parkhotel Valkenburg CT | - | |
DNF | OWSIAN Arkadiusz ActiveJet Team | ActiveJet Team | - | |
DNF | STEVENSON Oscar African Wildlife Safaris Cycling Team | African Wildlife Safaris Cycling Team | - | |
DNF | BENGTSSON Ludwig Team Tre Berg-Bianchi | Team Tre Berg-Bianchi | - | |
DNF | HAGGERTY Joshua CCT p/b Champion System | CCT p/b Champion System | - | |
DNF | TOKUDA Suguru CCT p/b Champion System | CCT p/b Champion System | - | |
DNF | LAWLESS Chris Team Wiggins | Team Wiggins | - | |
DNF | SHTEIN Grigoriy Seven Rivers Cycling Team | Seven Rivers Cycling Team | - | |
DNF | SHEMYAKIN Sergey Seven Rivers Cycling Team | Seven Rivers Cycling Team | - | |
DNF | SEMYONOV Roman Seven Rivers Cycling Team | Seven Rivers Cycling Team | - | |
DNF | NATAROV Yuriy Seven Rivers Cycling Team | Seven Rivers Cycling Team | - | |
DNF | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | |
DNF | RUBLEVSKIS Aleksandrs Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | - | |
DNF | BELEVICS Arturs Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | - | |
DNF | RODRIGUES João Tavira | Tavira | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 April 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:39.47 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:177 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: