2017
2015

2016»76th Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper (1.Ncup)

2016  One day race  »  Ieper  ›  Ieper   (184k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Pedersen MadsStölting Service Group 20Stölting Service Group70154:30:504:30:50
2 Skaarseth AndersTeam Joker - Byggtorget 20Team Joker - Byggtorget5510,,0:00
3 Cullaigh Gabriel 19407,,0:00
4 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil304,,0:00
5 Gesbert Élie 202520:080:08
6 Ackermann PascalRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team2010:150:15
7 Wood Oliver 2015,,0:15
8 Carbel MichaelStölting Service Group 21Stölting Service Group10,,0:15
9 Halvorsen KristofferTeam Joker - Byggtorget 19Team Joker - Byggtorget5,,0:15
10 Bauhaus PhilBora - Argon 18 21Bora - Argon 183,,0:15
11 Lecroq Jérémy 20,,0:15
12 Planckaert EdwardLotto - Soudal U23 21Lotto - Soudal U23,,0:15
13 De Vries HartthijsRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,0:15
14 Maas JanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,0:15
15 Declercq Benjamin 22,,0:15
16 Shtein GrigoriyAstana City 20Astana City,,0:15
17 Troia Oliviero 21,,0:15
18 Noppe Christophe 21,,0:15
19 Allegaert Piet 21,,0:15
20 Touzé Damien 19,,0:15
21 Nych ArtemGazprom-RusVelo 21Gazprom-RusVelo,,0:15
22 Six FranklinColor Code - Arden 'Beef' 19Color Code - Arden 'Beef',,0:15
23 Hofstede LennardRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:15
24 Peters Nans 22,,0:15
25 Dewulf StanLotto - Soudal U23 18Lotto - Soudal U23,,0:15
26 Schachmann MaximilianKlein Constantia 22Klein Constantia,,0:15
27 Forfang OleTeam Joker - Byggtorget 21Team Joker - Byggtorget,,0:15
28 Pouilly FélixRoubaix Lille Métropole 21Roubaix Lille Métropole2:012:01
29 Geuens AlexanderCrelan - Vastgoedservice 21Crelan - Vastgoedservice,,2:01
30 Theodorsen PetterTeam Sparebanken Sør 20Team Sparebanken Sør,,2:01
31 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil,,2:01
32 Otonicar Martin 21,,2:01
33 Loy AntoineColor Code - Arden 'Beef' 19Color Code - Arden 'Beef',,2:01
34 Dunbar EddieAxeon Hagens Berman 19Axeon Hagens Berman,,2:01
35 Kustadinchev RomanGazprom-RusVelo 20Gazprom-RusVelo,,2:01
36 O'Connor BenAvanti IsoWhey Sport  20Avanti IsoWhey Sport 2:072:07
37 Haverals Lars 212:102:10
38 Stokbro AndreasRiwal Platform Cycling Team 18Riwal Platform Cycling Team2:122:12
39 Welten BramBMC Development Team  18BMC Development Team ,,2:12
40 Leysen SenneLotto - Soudal U23 20Lotto - Soudal U23,,2:12
41 Natarov YuriyAstana City 19Astana City2:542:54
42 Sellier Simon 21,,2:54
43 Stewart Mark 20,,2:54
44 Jakobsen FabioSEG Racing Academy 19SEG Racing Academy3:213:21
45 Joyce ColinAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,3:21
46 Koch ChristianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,3:21
47 Luchshenko SergeyAstana City 21Astana City,,3:21
48 Grošelj Matic 19,,3:21
49 Svab Jernej 20,,3:21
50 Gidich YevgeniyVino 4ever SKO 19Vino 4ever SKO,,3:21
51 Honoré Mikkel FrølichLotto - Soudal U23 19Lotto - Soudal U23,,3:21
52 Montgomery DavidAn Post Chain Reaction 20An Post Chain Reaction,,3:21
53 Scott JacobAn Post Chain Reaction 20An Post Chain Reaction,,3:21
54 Astafyev StepanVino 4ever SKO 22Vino 4ever SKO,,3:21
55 Van Dingenen JordiCrelan - Vastgoedservice 19Crelan - Vastgoedservice,,3:21
56 Williams TylerAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,3:21
57 Sivakov PavelBMC Development Team  18BMC Development Team ,,3:21
58 Daniel GregoryAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,3:21
59 Warlop Jordi 19,,3:21
60 Thompson MichaelTeam Wiggins  21Team Wiggins ,,3:21
61 O'Loughlin MichaelTeam Wiggins  19Team Wiggins ,,3:21
62 Kuzmin AntonAstana City 19Astana City,,3:21
63 Leyman Celestin 18,,3:21
64 Deruette ThomasWallonie - Bruxelles 20Wallonie - Bruxelles4:054:05
65 Hamilton Lucas 20,,4:05
66 Jenner Samuel 18,,4:05
67 Bokeloh JonasKlein Constantia 20Klein Constantia,,4:05
68 Logier Jan 21,,4:05
69 Stockman Michiel 19,,4:05
70 Teggart Matthew 204:584:58
71 Van Broekhoven Rob 20,,4:58
72 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana,,4:58
73 Fyffe Angus 21,,4:58
74 Wouters EnzoLotto - Soudal U23 20Lotto - Soudal U235:055:05
75 Bassett StephenTeam Jamis 21Team Jamis,,5:05
76 Hindley JaiAttaque Team Gusto 19Attaque Team Gusto,,5:05
77 Consonni Simone 21,,5:05
78 Boussaer Bryan 199:199:19
79 Raciunas MykolasStaki - Baltik Vairas Cycling Team 20Staki - Baltik Vairas Cycling Team9:279:27
80 Zimany KristianDukla Banska Bystrica 18Dukla Banska Bystrica9:349:34
81 Foss Tobias 18,,9:34
82 Debruyne Glenn 219:549:54
83 Wallin Rasmus BøghTeam Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 20Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling10:0910:09
84 Bostock Matthew 1810:1110:11
85 Beniušis Justas 18,,10:11
86 Vahtra Norman 19,,10:11
87 Nõmmela AkselLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,10:11
88 Wirtgen TomLeopard Pro Cycling  20Leopard Pro Cycling ,,10:11
89 Da Silva TiagoTeam Differdange - Losch 19Team Differdange - Losch,,10:11
90 Verhaegen Tom 19,,10:11
91 Lehaen Dries 20,,10:11
92 Malovec ĽubošCycling Academy Team 22Cycling Academy Team10:1410:14
93 Centrone IvanTeam Differdange - Losch 20Team Differdange - Losch,,10:14
94 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg10:1610:16
95 Amezawa Takeaki 21,,10:16
96 Kooistra MartenSEG Racing Academy 18SEG Racing Academy10:2310:23
97 Bennett SeanAn Post Chain Reaction 19An Post Chain Reaction,,10:23
DNF Haudiquet Pierre 18,,-
DNF Duquennoy JimmyWallonie - Bruxelles 20Wallonie - Bruxelles,,-
DNF Kobashi YuriShimano Racing Team 21Shimano Racing Team,,-
DNF Ballerini Davide 21,,-
DNF Pung Peeter 19,,-
DNF Storer Michael 19,,-
DNF Bellan JurajDukla Banska Bystrica 20Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Bryon MiguelHolowesko-Citadel Racing Team 21Holowesko-Citadel Racing Team,,-
DNF Lukkedahl ØivindTeam Coop - ØsterHus 21Team Coop - ØsterHus,,-
DNF Van Damme Robbe 18,,-
DNF Videika AiridasStaki - Baltik Vairas Cycling Team 21Staki - Baltik Vairas Cycling Team,,-
DNF Snyers Jari 18,,-
DNF Wight Rohan 19,,-
DNF Geerts Kenneth 18,,-
DNF Keus Robbert 21,,-
DNF Saison Antoine 18,,-
DNF Taminiaux LionelColor Code - Arden 'Beef' 19Color Code - Arden 'Beef',,-
DNF Stolk Julian 18,,-
DNF Matsumoto Yosuke 20,,-
DNF Affini Edoardo 19,,-
DNF Vosman Ekke-kaur 20,,-
DNF Kobayashi Marino 21,,-
DNF Kurbatov AlexeyGazprom-RusVelo 21Gazprom-RusVelo,,-
DNF Toelen Alex 19,,-
DNF Milbert Pit 18,,-
DNF Van Den Brande JulienVeranclassic - AGO 21Veranclassic - AGO,,-
DNF Alisauskas JonasStaki - Baltik Vairas Cycling Team 20Staki - Baltik Vairas Cycling Team,,-
DNF Widar Wesley 20,,-
DNF Cools AlexanderSuperano Ham - Isorex 21Superano Ham - Isorex,,-
DNF Gerritsen Danos 19,,-
DNF Hubau Pierre 18,,-
DNF Garez Raphael 19,,-
DNF Picoux MaximilienColor Code - Arden 'Beef' 20Color Code - Arden 'Beef',,-
DNF Krajicek Matej 21,,-
DNF Minali Riccardo 20,,-
DNF Mckenna Sean 22,,-
DNF Nisu Oskar 21,,-
DNF Magosaki Daiki 19,,-
DNF Piskunov Maxim 18,,-
DNF Vanrenterghem Boris 20,,-
DNF Leyder Pit 19,,-
DNF Muys Ayton 18,,-
DNF Taucius JurgisStaki - Baltik Vairas Cycling Team 18Staki - Baltik Vairas Cycling Team,,-
DNF Michielsen Joran 19,,-
DNF Vanmeenen Jordy 20,,-
DNF De Smit Alain 19,,-
DNF Dourlens Charles Antoine 18,,-
DNF Hemroulle JohanColor Code - Arden 'Beef' 20Color Code - Arden 'Beef',,-
DNF Strmiska AndrejDukla Banska Bystrica 19Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Pacinotti Nicolò 21,,-
DNF Lauk Karl Patrick 19,,-
DNF Almindsø RuneColoQuick CULT 20ColoQuick CULT,,-
DNF Harag TomášDukla Banska Bystrica 20Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Ilchenko Vladimir 19,,-
DNF Seye Guillaume 19,,-
DNF Dostert Sandro 21,,-
DNF Vanderaerden MassimoVeranclassic - AGO 21Veranclassic - AGO,,-
DNF Tokuda Suguru 21,,-
DNF Mertens Julian 18,,-
DNF Coorevits Gilles 19,,-
DNF Van de Klundert Koen 20,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 27th March 2016
Avg. speed winner: 40.76 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: E-1.Ncup
Start/finish: Ieper Ieper
Gent-Wevelgem/Kattekoers-Ieper logo

Websites:
www.kattekoers.be/
www.facebook.com/pages/Kattekoers/112891748788573
direct.directvelo.com/live-course/1509/kattekoers-1-2.html