The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | MUGERLI Matej Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 7 | 5 | 4:35:38 | |
2 | GULDHAMMER Rasmus Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 3 | 2 | 0:06 0:06 | |
3 | POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | 1 | 1 | ,, 0:06 | |
4 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:06 | |||
5 | 0:12 0:12 | |||||
6 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:12 | |||
7 | GOOS Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:12 | |||
8 | PARRINELLO Antonino GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:12 | |||
9 | PERNSTEINER Hermann Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:12 | |||
10 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:12 | |||
11 | EG Niklas Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 0:22 0:22 | |||
12 | WARCHOŁ Bartosz Team Hurom | Team Hurom | 0:26 0:26 | |||
13 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:26 | |||
14 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:26 | |||
15 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:26 | |||
16 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 0:31 0:31 | |||
17 | TRETTWER Helmut WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 0:39 0:39 | |||
18 | PACCHIARDO Davide GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:39 | |||
19 | FREIBERGER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:43 0:43 | |||
20 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:43 | |||
21 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:48 0:48 | |||
22 | 0:55 0:55 | |||||
23 | ZEPUNTKE Ruben Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 0:57 0:57 | |||
24 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:57 | |||
25 | PENKO Izidor ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:57 | |||
26 | SAYAR Mustafa Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:57 | |||
27 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 1:07 1:07 | |||
28 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 1:14 1:14 | |||
29 | ,, 1:14 | |||||
30 | LAŠINIS Venantas Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 1:14 | |||
31 | ,, 1:14 | |||||
32 | ,, 1:14 | |||||
33 | ,, 1:14 | |||||
34 | BJERG Mikkel Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | ,, 1:14 | |||
35 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:14 | |||
36 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:24 1:24 | |||
37 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:24 | |||
38 | DI SANTE Antonio GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 1:24 | |||
39 | SUZUKI Ryu Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 1:24 | |||
40 | BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 1:24 | |||
41 | SENDROS Llibert Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 1:24 | |||
42 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 1:31 1:31 | |||
43 | ,, 1:31 | |||||
44 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:31 | |||
45 | RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 1:31 | |||
46 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 1:40 1:40 | |||
47 | BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 1:40 | |||
48 | KRIZEK Matthias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:40 | |||
49 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:40 | |||
50 | ADAMIETZ Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:40 | |||
51 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 1:40 | |||
52 | LOEF Georg Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:40 | |||
53 | REINHARDT Theo Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:40 | |||
54 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 2:03 2:03 | |||
55 | 2:07 2:07 | |||||
56 | PIASKOWY Emanuel Team Hurom | Team Hurom | ,, 2:07 | |||
57 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 2:07 | |||
58 | LAMPIER Steven JLT Condor | JLT Condor | 2:16 2:16 | |||
59 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 2:16 | |||
60 | CHIRICO Luca Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 2:16 | |||
61 | 2:24 2:24 | |||||
62 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 2:24 | |||
63 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 2:29 2:29 | |||
64 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 2:38 2:38 | |||
65 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 2:44 2:44 | |||
66 | BALYKIN Ivan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | 2:48 2:48 | |||
67 | VINJEBO Emil Mielke Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | 3:00 3:00 | |||
68 | ,, 3:00 | |||||
69 | KUEN Maximilian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:00 | |||
70 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 3:00 | |||
71 | ISHIBASHI Manabu Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 3:11 3:11 | |||
72 | HORI Takaaki Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 3:16 3:16 | |||
73 | BORSO Andrea Adria Mobil | Adria Mobil | 3:23 3:23 | |||
74 | PREVAR Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 3:33 3:33 | |||
75 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 3:47 3:47 | |||
76 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 3:50 3:50 | |||
77 | ,, 3:50 | |||||
78 | RUMAC Josip Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 3:50 | |||
79 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 4:00 4:00 | |||
80 | RAPP Jonas Team Heizomat | Team Heizomat | 4:03 4:03 | |||
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 4:03 | ||||
82 | FINKŠT Tilen ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 4:03 | |||
83 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 4:03 | |||
84 | ,, 4:03 | |||||
85 | JERMAN Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 4:03 | |||
86 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 4:03 | |||
87 | ,, 4:03 | |||||
88 | ASANOV Enver Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 4:03 | |||
89 | ,, 4:03 | |||||
90 | VISCONTI Gianfranco Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 4:03 | |||
91 | CAMRDA Pavel Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 4:03 | |||
92 | ,, 4:03 | |||||
93 | 4:23 4:23 | |||||
94 | RAHBEK Mads Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 4:23 | |||
95 | 4:28 4:28 | |||||
96 | FRANCZAK Wojciech Team Hurom | Team Hurom | ,, 4:28 | |||
97 | ,, 4:28 | |||||
98 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 4:28 | |||
99 | MALYNIVSKYI Vasyl Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 4:28 | |||
100 | HÄHNEL Frederik LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:28 | |||
101 | ,, 4:28 | |||||
102 | ,, 4:28 | |||||
103 | ROTONDI Matteo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | 4:42 4:42 | |||
104 | MÜLLER Nathan Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 4:42 | |||
105 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 4:42 | |||
106 | 4:50 4:50 | |||||
107 | ,, 4:50 | |||||
108 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 5:01 5:01 | |||
109 | ,, 5:01 | |||||
110 | PANASSENKO Nikita Astana City | Astana City | ,, 5:01 | |||
111 | ,, 5:01 | |||||
112 | ,, 5:01 | |||||
113 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 5:01 | |||
114 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5:22 5:22 | |||
115 | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 5:22 | |||
116 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 5:38 5:38 | |||
117 | 6:37 6:37 | |||||
118 | KOROŠEC Rok Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 6:37 | |||
119 | FORTIN Filippo Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 6:37 | |||
120 | ,, 6:37 | |||||
121 | GROŠELJ Matic ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 6:37 | |||
122 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 6:37 | |||
123 | DOWNING Russell JLT Condor | JLT Condor | 7:45 7:45 | |||
124 | RIIS Thomas Nybo Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 7:45 | |||
125 | ,, 7:45 | |||||
126 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 7:45 | |||
127 | POLIVODA Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 7:45 | |||
128 | 8:15 8:15 | |||||
129 | FRAME Alex JLT Condor | JLT Condor | 9:24 9:24 | |||
130 | ,, 9:24 | |||||
131 | ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 9:24 | |||
132 | CARBEL Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 9:24 | |||
133 | VORRE Aske Louring Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | 10:12 10:12 | |||
134 | GRICK Matthias WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 10:12 | |||
135 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 11:12 11:12 | |||
136 | ,, 11:12 | |||||
137 | SHEMETAU Mikhail Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 11:12 | |||
138 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 11:12 | |||
139 | EDEMANN JENSEN Thomas Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | 11:42 11:42 | |||
140 | ,, 11:42 | |||||
141 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 11:42 | |||
142 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 11:42 | |||
143 | FRAHM Jasper Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 11:42 | |||
144 | KAUPAS Gediminas Staki - Technorama | Staki - Technorama | 12:00 12:00 | |||
145 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 12:00 | |||
146 | LANDER Sebastian GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 12:00 | |||
147 | IAFRATI Mirko GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 12:00 | |||
148 | 12:32 12:32 | |||||
149 | ATALAY Muhammed Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 12:32 | |||
150 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 12:32 | |||
151 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 12:32 | |||
152 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 14:15 14:15 | |||
153 | ,, 14:15 | |||||
154 | ,, 14:15 | |||||
155 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 14:15 | |||
156 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 14:15 | |||
157 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 14:15 | |||
158 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 14:15 | |||
159 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 14:15 | |||
160 | ,, 14:15 | |||||
161 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 14:15 | |||
162 | 14:32 14:32 | |||||
163 | 14:39 14:39 | |||||
164 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 14:39 | |||
165 | TOMASIAK Konrad Team Hurom | Team Hurom | ,, 14:39 | |||
166 | ,, 14:39 | |||||
167 | 18:37 18:37 | |||||
168 | LATOŃ Eryk Team Hurom | Team Hurom | ,, 18:37 | |||
169 | LIß Lucas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 18:37 | |||
170 | ROHDE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 18:37 | |||
171 | KOPFAUF Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 18:37 | |||
172 | ,, 18:37 | |||||
173 | MIGDAł Wojciech Team Hurom | Team Hurom | ,, 18:37 | |||
174 | ,, 18:37 | |||||
175 | 19:34 19:34 | |||||
176 | PORZNER Manuel Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 19:34 | |||
177 | TREUBEL Pascal Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 19:34 | |||
178 | THIELE Kersten Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 22:21 22:21 | |||
179 | RACIUNAS Mykolas Staki - Technorama | Staki - Technorama | 24:12 24:12 | |||
180 | ,, 24:12 | |||||
181 | ,, 24:12 | |||||
182 | PUNKRYS Kasparas Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 24:12 | |||
183 | 25:41 25:41 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | - | |||
DNF | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 March 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.49 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:186 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: