This site uses cookies by Google to deliver services, personalize advertisements and analyze traffic. Information on the use of procyclingstats.com is shared with Google. By continuing to use this site you agree to our use of cookies.   Find out more  Close
Search:  
› English
English
Nederlands
Login/Sign-up
2018
2016
»
«

 2017   »   14th Istarsko Proljece - Istrian Spring Trophy (2.2)

Stage 3  »  Pazin  ›  Umag   (156k)

« previous  
  Remove filter
RnkRiderTeamUCIPntTime
1 Frame AlexJLT Condor753:36:26 3:36:26
2 Fortin FilippoTirol Cycling Team32,, ,,
3 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 11,, ,,
4 Downing RussellJLT Condor,, ,,
5 Cotar Luka,, ,,
6 Laton ErykTeam Hurom,, ,,
7 Rotondi MatteoGM Europa Ovini,, ,,
8 Kessler RobertLKT Team Brandenburg,, ,,
9 Pogacar TadejROG - Ljubljana,, ,,
10 Porzner ManuelTeam Heizomat ,, ,,
11 Di Sante AntonioGM Europa Ovini,, ,,
12 Shatovkin Sergey,, ,,
13 Kanter MaxDevelopment Team Sunweb,, ,,
14 Rohde LeonDevelopment Team Sunweb,, ,,
15 Kurianov Stepan,, ,,
16 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team,, ,,
17 Guldhammer RasmusTeam Virtu Cycling,, ,,
18 Suzuki RyuBridgestone Anchor Cycling Team,, ,,
19 Stöhr JanCK Pribram Fany Gastro,, ,,
20 Malynivskyi VasylKolss Cycling Team,, ,,
21 Kankovsky AloisElkov - Author Cycling Team,, ,,
22 Božič JonAdria Mobil,, ,,
23 Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project,, ,,
24 Balykin IvanTorku Sekerspor,, ,,
25 Jerman ZigaROG - Ljubljana,, ,,
26 Carbel MichaelTeam Virtu Cycling,, ,,
27 Alizada ElgunSynergy Baku Cycling Project,, ,,
28 Weinstein DomenicRad-Net Rose Team,, ,,
29 Mugerli MatejAmplatz - BMC,, ,,
30 Chenaux Florian,, ,,
31 Krizek MatthiasTirol Cycling Team,, ,,
32 Eekhoff NilsDevelopment Team Sunweb,, ,,
33 Liß LucasRad-Net Rose Team,, ,,
34 Giger Fabian,, ,,
35 Ručigaj ZigaROG - Ljubljana,, ,,
36 Hamberger Maximilian,, ,,
37 Finkst TilenROG - Ljubljana,, ,,
38 Meier Alexander,, ,,
39 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels ,, ,,
40 Penko IzidorROG - Ljubljana,, ,,
41 Canecky MarekAmplatz - BMC,, ,,
42 Hertling Arnaud,, ,,
43 Koch ChristianLKT Team Brandenburg,, ,,
44 Schönberger SebastianTirol Cycling Team,, ,,
45 Friesecke GianTeam Vorarlberg,, ,,
46 Müller NathanTeam Heizomat ,, ,,
47 Dinkler Jonathan,, ,,
48 Kaupas GediminasStaki - Technorama,, ,,
49 Polnicky JiriElkov - Author Cycling Team,, ,,
50 Reinhardt TheoRad-Net Rose Team,, ,,
51 Muller Robert,, ,,
52 Korošec RokAmplatz - BMC,, ,,
53 Bibby IanJLT Condor,, ,,
54 Jenko Robert,, ,,
55 Svab Jernej,, ,,
56 Pajek Luka,, ,,
57 L' Homme Léo,, ,,
58 Vorre Louring AskeTeam Giant - Castelli,, ,,
59 Kassmann Fabian,, ,,
60 Clauss Marc,, ,,
61 Camrda PavelElkov - Author Cycling Team,, ,,
62 Parrinello AntoninoGM Europa Ovini,, ,,
63 Per GorazdAdria Mobil,, ,,
64* Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project,, ,,
65 Boubal MartinCK Pribram Fany Gastro,, ,,
66 Cibej Simon,, ,,
67 Fanger Martin,, ,,
68 Ahiyevich AlehMinsk Cycling Club,, ,,
69 Borso AndreaAdria Mobil,, ,,
70 Goos MarcDevelopment Team Sunweb,, ,,
71 Horvat ZigaAdria Mobil,, ,,
72 Cherkasov Nicolay,, ,,
73 Peák Barnabás,, ,,
74 Eg NiklasTeam Virtu Cycling,, ,,
75 Riis Thomas NyboTeam Virtu Cycling,, ,,
76 Drinovec Matej,, ,,
77 Bakirci NazimTorku Sekerspor,, ,,
78 Primozic Jaka,, ,,
79 Lander SebastianGM Europa Ovini,, ,,
80 Kustadinchev Roman,, ,,
81 Warchoł BartoszTeam Hurom,, ,,
82 Tomasiak KonradTeam Hurom,, ,,
83 Veber Matic,, ,,
84 Bommel HenningRad-Net Rose Team,, ,,
85 Rudys PaulLKT Team Brandenburg,, ,,
86 Franz Toni,, ,,
87 Soballa CarlLKT Team Brandenburg,, ,,
88 Kvasina MatijaTeam Felbermayr - Simplon Wels ,, ,,
89 Sayar MustafaTorku Sekerspor,, ,,
90 Buchácek TomásElkov - Author Cycling Team,, ,,
91 Migdał WojciechTeam Hurom,, ,,
92 Miraliyev Sultanmurat,, ,,
93 Kiserlovski EmanuelMeridiana Kamen Team,, ,,
94 Edemann ThomasTeam Giant - Castelli,, ,,
95 Loef GeorgTeam Heizomat ,, ,,
96 Prevar OleksandrKolss Cycling Team,, ,,
97 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC,, ,,
98 Pacchiardo DavideGM Europa Ovini,, ,,
99 Lasinis VenantasStaki - Technorama,, ,,
100 Cerny JosefElkov - Author Cycling Team,, ,,
101 Zepuntke RubenDevelopment Team Sunweb,, ,,
102 Asgreen KasperTeam Virtu Cycling,, ,,
103 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team,, ,,
104 Rikunov Petr,, ,,
105 Vasylyuk AndriyKolss Cycling Team,, ,,
106 Polivoda OleksandrKolss Cycling Team,, ,,
107 Karaliok Yauheni,, ,,
108 GroŠelj MaticROG - Ljubljana,, ,,
109 Brkic BenjaminTirol Cycling Team,, ,,
110 Golcer JureAdria Mobil,, ,,
111 Markov Dmitrii,, ,,
112 Stark Immanuel,, ,,
113 Zakharov ArtyomAstana Pro Team,, ,,
114 Adamietz JohannesTeam Heizomat ,, ,,
115 Pavlic Marko,, ,,
116 Leopold Hans-JörgWSA-Greenlife,, ,,
117 Malik RobertCK Pribram Fany Gastro,, ,,
118 Nishizono RyotaBridgestone Anchor Cycling Team,, ,,
119 Slater AlistairJLT Condor,, ,,
120 Repse UrosMeridiana Kamen Team0:18 0:18
121 Hebik MartinCK Pribram Fany Gastro,, 0:18
122 Kobernyak Evgeny,, 0:18
123 Gruber PavelCK Pribram Fany Gastro,, 0:18
124 Piaskowy EmanuelTeam Hurom,, 0:18
125 Akhramenka Yauheni,, 0:18
126 Raciunas MykolasStaki - Technorama,, 0:18
127 Atalay MuhammedTorku Sekerspor,, 0:18
128 Logar Tadej,, 0:18
129 Franczak WojciechTeam Hurom,, 0:18
130 Trettwer HelmutWSA-Greenlife,, 0:18
131 Rogina RadoslavAdria Mobil,, 0:18
132 Hähnel FrederikLKT Team Brandenburg,, 0:18
133 Sendros LlibertKolss Cycling Team,, 0:18
134 Kopfauf MarkusWSA-Greenlife,, 0:18
135 Grick Matthias,, 0:18
136 Kuen MaximilianTirol Cycling Team,, 0:18
137 Frahm JasperRad-Net Rose Team,, 0:18
138 Stöhr PavelCK Pribram Fany Gastro,, 0:18
139 Panassenko NikitaAstana City,, 0:18
140 Buts VitaliyKolss Cycling Team,, 0:18
141 Chirico LucaTorku Sekerspor,, 0:18
142 Zoidl RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels ,, 0:18
143 Obal Primoz,, 0:18
144 Maltar BrunoMeridiana Kamen Team,, 0:18
145 Roskar Tim,, 0:18
146 Poll StefanWSA-Greenlife,, 0:18
147 Shemetau MikhailMinsk Cycling Club,, 0:18
148 Gaineyev Robert,, 0:18
149 Salmon MartinDevelopment Team Sunweb,, 0:18
150 Kusztor PeterAmplatz - BMC,, 0:18
151 Vinjebo EmilTeam Giant - Castelli,, 0:18
152 Zimmermann GeorgTeam Felbermayr - Simplon Wels ,, 0:18
153 Zhumakan Alisher,, 0:18
154 Iafrati MirkoGM Europa Ovini,, 0:18
155 Jabrayilov SamirSynergy Baku Cycling Project,, 0:18
156 Thiele KerstenRad-Net Rose Team,, 0:18
157 Bajc AndiAmplatz - BMC,, 0:18
158 Asanov EnverSynergy Baku Cycling Project,, 0:18
159 Siskevicius PauliusStaki - Technorama,, 0:18
160 Nowak Florian,, 0:18
161 Kvasina Filip,, 0:18
162 Freiberger MarkusTirol Cycling Team,, 0:18
163 Visconti GianfrancoMeridiana Kamen Team,, 0:18
164 Bjerg MikkelTeam Giant - Castelli,, 0:18
165 Punkrys KasparasStaki - Technorama,, 0:18
166 Weber Marcel,, 0:18
167 Hori TakaakiBridgestone Anchor Cycling Team0:30 0:30
168 Jägeler Robert,, 0:30
169 Treubel PascalTeam Heizomat ,, 0:30
170 Monier DamienBridgestone Anchor Cycling Team0:37 0:37
171 Hatsuyama ShoBridgestone Anchor Cycling Team,, 0:37
172 Kukrle MichaelElkov - Author Cycling Team,, 0:37
173 Laib Simon,, 0:37
174 Schafbauer Josef,, 0:37
175 Eibegger MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels ,, 0:37
176 Moses ThomasJLT Condor0:48 0:48
177 Lampier StevenJLT Condor1:10 1:10
178 Rahbek MadsTeam Virtu Cycling6:03 6:03
179 Malcharek MoritzLKT Team Brandenburg7:07 7:07
180 Haupt Tarik,, 7:07
181 Ishibashi ManabuBridgestone Anchor Cycling Team8:38 8:38
DNF Rapp JonasTeam Heizomat -3:36:26 -3:36:26
DNS Tsishkou Raman,, -3:36:26
RnkRiderTeamUCIPntTime
1 Mugerli MatejAmplatz - BMC4025 11:57:32 11:57:32
2 Bibby IanJLT Condor30180:04 0:04
3 Giger Fabian25140:09 0:09
4 Pogacar TadejROG - Ljubljana20110:12 0:12
5 Guldhammer RasmusTeam Virtu Cycling1580:13 0:13
6 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels 1060:24 0:24
7 Canecky MarekAmplatz - BMC540:25 0:25
8 Parrinello AntoninoGM Europa Ovini33,, 0:25
9 Goos MarcDevelopment Team Sunweb320:26 0:26
10 Pernsteiner HermannAmplatz - BMC310:28 0:28
11 Warchoł BartoszTeam Hurom0:37 0:37
12 Eg NiklasTeam Virtu Cycling0:38 0:38
13 Golcer JureAdria Mobil0:43 0:43
14 Polnicky JiriElkov - Author Cycling Team0:44 0:44
15 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team0:46 0:46
16 Pacchiardo DavideGM Europa Ovini0:57 0:57
17 Zoidl RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels 0:59 0:59
18 Koch ChristianLKT Team Brandenburg,, 0:59
19 Kvasina MatijaTeam Felbermayr - Simplon Wels 1:01 1:01
20 Zepuntke RubenDevelopment Team Sunweb1:07 1:07
21 Sayar MustafaTorku Sekerspor1:09 1:09
22 Penko IzidorROG - Ljubljana,, 1:09
23 Trettwer HelmutWSA-Greenlife1:11 1:11
24 Freiberger MarkusTirol Cycling Team1:14 1:14
25 Pavlic Marko,, 1:14
26 Schönberger SebastianTirol Cycling Team1:18 1:18
27 Boubal MartinCK Pribram Fany Gastro1:27 1:27
28 Nishizono RyotaBridgestone Anchor Cycling Team,, 1:27
29 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team1:28 1:28
30 Dinkler Jonathan,, 1:28
31 Cherkasov Nicolay1:29 1:29
32 Markov Dmitrii1:31 1:31
33 Lasinis VenantasStaki - Technorama,, 1:31
34 Suzuki RyuBridgestone Anchor Cycling Team1:39 1:39
35 Di Sante AntonioGM Europa Ovini1:40 1:40
36 Ručigaj ZigaROG - Ljubljana1:42 1:42
37 Kiserlovski EmanuelMeridiana Kamen Team1:48 1:48
38 Krizek MatthiasTirol Cycling Team1:49 1:49
39 Nowak Florian1:50 1:50
40 Weinstein DomenicRad-Net Rose Team1:54 1:54
41 Loef GeorgTeam Heizomat 1:55 1:55
42 Reinhardt TheoRad-Net Rose Team1:58 1:58
43 Bakirci NazimTorku Sekerspor,, 1:58
44 Buchácek TomásElkov - Author Cycling Team1:59 1:59
45 Rogina RadoslavAdria Mobil,, 1:59
46 Horvat ZigaAdria Mobil2:10 2:10
47 Eekhoff NilsDevelopment Team Sunweb2:16 2:16
48 Kukrle MichaelElkov - Author Cycling Team2:18 2:18
49 Sendros LlibertKolss Cycling Team2:19 2:19
50 Fanger Martin2:20 2:20
51 Friesecke GianTeam Vorarlberg2:36 2:36
52 Bjerg MikkelTeam Giant - Castelli2:43 2:43
53 Piaskowy EmanuelTeam Hurom,, 2:43
54 Zimmermann GeorgTeam Felbermayr - Simplon Wels 2:49 2:49
55 Chirico LucaTorku Sekerspor,, 2:49
56 Buts VitaliyKolss Cycling Team2:50 2:50
57 Adamietz JohannesTeam Heizomat 2:56 2:56
58 Balykin IvanTorku Sekerspor,, 2:56
59 Kustadinchev Roman3:03 3:03
60 Maltar BrunoMeridiana Kamen Team3:16 3:16
61 Brkic BenjaminTirol Cycling Team3:19 3:19
62 Hatsuyama ShoBridgestone Anchor Cycling Team3:32 3:32
63 Vinjebo EmilTeam Giant - Castelli3:33 3:33
64 Cerny JosefElkov - Author Cycling Team3:35 3:35
65 Kuen MaximilianTirol Cycling Team3:37 3:37
66 Borso AndreaAdria Mobil3:39 3:39
67 Jerman ZigaROG - Ljubljana4:14 4:14
68 Kanter MaxDevelopment Team Sunweb,, 4:14
69 Bajc AndiAmplatz - BMC4:18 4:18
70 Camrda PavelElkov - Author Cycling Team4:21 4:21
71 Kusztor PeterAmplatz - BMC4:22 4:22
72 Prevar OleksandrKolss Cycling Team4:25 4:25
73 Laib Simon4:27 4:27
74 Kobernyak Evgeny,, 4:27
75 Shatovkin Sergey4:30 4:30
76 Alizada ElgunSynergy Baku Cycling Project4:36 4:36
77 Leopold Hans-JörgWSA-Greenlife,, 4:36
78 Stark Immanuel4:39 4:39
79 Rikunov Petr4:47 4:47
80 Muller Robert4:49 4:49
81 Eibegger MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels 4:52 4:52
82 Müller NathanTeam Heizomat 4:56 4:56
83 Hori TakaakiBridgestone Anchor Cycling Team5:00 5:00
84 Franczak WojciechTeam Hurom5:06 5:06
85 Kurianov Stepan5:11 5:11
86 Obal Primoz,, 5:11
87 Primozic Jaka5:15 5:15
88 Chenaux Florian5:16 5:16
89 Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project5:20 5:20
90 Asanov EnverSynergy Baku Cycling Project5:24 5:24
91* Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project5:34 5:34
92 Pajek Luka5:36 5:36
93 Veber Matic5:57 5:57
94 Visconti GianfrancoMeridiana Kamen Team6:02 6:02
95 Stöhr JanCK Pribram Fany Gastro6:03 6:03
96 Rotondi MatteoGM Europa Ovini6:10 6:10
97 Panassenko NikitaAstana City6:12 6:12
98 Ahiyevich AlehMinsk Cycling Club,, 6:12
99 Repse UrosMeridiana Kamen Team6:13 6:13
100 Drinovec Matej,, 6:13
101 Hähnel FrederikLKT Team Brandenburg6:18 6:18
102 Svab Jernej6:27 6:27
103 Bommel HenningRad-Net Rose Team6:38 6:38
104 Fortin FilippoTirol Cycling Team6:40 6:40
105 Meier Alexander6:50 6:50
106 Clauss Marc7:01 7:01
107 Malik RobertCK Pribram Fany Gastro7:02 7:02
108 GroŠelj MaticROG - Ljubljana7:10 7:10
109 Weber Marcel7:21 7:21
110 Poll StefanWSA-Greenlife7:25 7:25
111 Riis Thomas NyboTeam Virtu Cycling7:59 7:59
112 Malynivskyi VasylKolss Cycling Team8:19 8:19
113 Downing RussellJLT Condor8:27 8:27
114 Jabrayilov SamirSynergy Baku Cycling Project8:38 8:38
115 Finkst TilenROG - Ljubljana9:08 9:08
116 Polivoda OleksandrKolss Cycling Team9:16 9:16
117 Lampier StevenJLT Condor9:30 9:30
118 Korošec RokAmplatz - BMC9:39 9:39
119 Kvasina Filip9:54 9:54
120 Zakharov ArtyomAstana Pro Team10:15 10:15
121 Frame AlexJLT Condor,, 10:15
122 Kassmann Fabian10:21 10:21
123 Gruber PavelCK Pribram Fany Gastro10:25 10:25
124 Rahbek MadsTeam Virtu Cycling10:41 10:41
125 Salmon MartinDevelopment Team Sunweb10:45 10:45
126 Peák Barnabás10:54 10:54
127 Grick Matthias11:07 11:07
128 Asgreen KasperTeam Virtu Cycling11:28 11:28
129 Ishibashi ManabuBridgestone Anchor Cycling Team12:30 12:30
130 Edemann ThomasTeam Giant - Castelli12:33 12:33
131 Iafrati MirkoGM Europa Ovini12:34 12:34
132 Kankovsky AloisElkov - Author Cycling Team12:39 12:39
133 Božič JonAdria Mobil12:49 12:49
134 Kaupas GediminasStaki - Technorama13:35 13:35
135 Hamberger Maximilian13:40 13:40
136 Frahm JasperRad-Net Rose Team14:00 14:00
137 Carbel MichaelTeam Virtu Cycling14:15 14:15
138 Vasylyuk AndriyKolss Cycling Team14:19 14:19
139 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels 14:22 14:22
140 Atalay MuhammedTorku Sekerspor14:23 14:23
141 Per GorazdAdria Mobil14:29 14:29
142 Logar Tadej15:23 15:23
143 Kessler RobertLKT Team Brandenburg15:42 15:42
144 Hertling Arnaud15:45 15:45
145 Lander SebastianGM Europa Ovini15:53 15:53
146 Vorre Louring AskeTeam Giant - Castelli16:12 16:12
147 Stöhr PavelCK Pribram Fany Gastro16:41 16:41
148 Jenko Robert17:32 17:32
149 Tomasiak KonradTeam Hurom17:44 17:44
150 Soballa CarlLKT Team Brandenburg17:52 17:52
151 Shemetau MikhailMinsk Cycling Club19:01 19:01
152 Rudys PaulLKT Team Brandenburg19:05 19:05
153 L' Homme Léo19:06 19:06
154 Laton ErykTeam Hurom19:08 19:08
155 Hebik MartinCK Pribram Fany Gastro19:22 19:22
156 Cibej Simon19:25 19:25
157 Karaliok Yauheni19:38 19:38
158 Liß LucasRad-Net Rose Team20:00 20:00
159 Migdał WojciechTeam Hurom20:47 20:47
160 Siskevicius PauliusStaki - Technorama20:53 20:53
161 Monier DamienBridgestone Anchor Cycling Team20:54 20:54
162 Zhumakan Alisher21:22 21:22
163 Porzner ManuelTeam Heizomat 21:29 21:29
164 Cotar Luka21:43 21:43
165 Slater AlistairJLT Condor22:16 22:16
166 Schafbauer Josef22:53 22:53
167 Treubel PascalTeam Heizomat 23:02 23:02
168 Malcharek MoritzLKT Team Brandenburg23:59 23:59
169 Franz Toni24:40 24:40
170 Moses ThomasJLT Condor24:46 24:46
171 Roskar Tim26:02 26:02
172 Rohde LeonDevelopment Team Sunweb27:01 27:01
173 Kopfauf MarkusWSA-Greenlife27:23 27:23
174 Jägeler Robert28:28 28:28
175 Akhramenka Yauheni29:55 29:55
176 Thiele KerstenRad-Net Rose Team31:07 31:07
177 Miraliyev Sultanmurat31:40 31:40
178 Gaineyev Robert32:09 32:09
179 Punkrys KasparasStaki - Technorama33:01 33:01
180 Haupt Tarik35:40 35:40
181 Raciunas MykolasStaki - Technorama35:45 35:45
RnkTeamTime
1 Amplatz - BMC 35:53:35 35:53:35
2 Team Felbermayr - Simplon Wels 1:00 1:00
3 GM Europa Ovini1:57 1:57
4 ROG - Ljubljana2:07 2:07
5 Development Team Sunweb2:47 2:47
6 Meridiana Kamen Team2:50 2:50
7 Tirol Cycling Team2:58 2:58
8 Elkov - Author Cycling Team3:19 3:19
9 Adria Mobil3:28 3:28
10 Gazprom-Rusvelo U233:43 3:43
11 Switzerland4:16 4:16
12 Team Virtu Cycling4:25 4:25
13 Torku Sekerspor4:29 4:29
14 Bridgestone Anchor Cycling Team5:30 5:30
15 Team Hurom6:41 6:41
16 Team Heizomat 6:56 6:56
17 WSA-Greenlife7:20 7:20
18 Hermann Radteam7:48 7:48
19 Kolss Cycling Team7:54 7:54
20 Germany9:18 9:18
21 JLT Condor10:58 10:58
22 Synergy Baku Cycling Project11:31 11:31
23 CK Pribram Fany Gastro13:30 13:30
24 P&s Thuringen15:23 15:23
25 Team Giant - Castelli16:02 16:02
26 Kk Kranj16:45 16:45
27 Kazakhstan19:35 19:35
28 LKT Team Brandenburg19:57 19:57
29 Meblojogi Kult Solkan22:40 22:40
30 Staki - Technorama34:56 34:56
31 Belarus38:37 38:37
32 Team Veloclub Ratisbona42:55 42:55

Race information

Date: 12th March 2017
Avg. speed winner: 43.25 km/u
Race category: Men Elite
Start/finish: Pazin › Umag
Parcours type:

Race profile



Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.20516 sec.