The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | TAARAMÄE Rein Team Katusha | Team Katusha | 3 | 10:42:43 | |
2 | 2 | - | HAIG Jack Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 1:42 1:42 | ||
3 | 9 | ▲6 | BÁRTA Jan Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 2:38 2:38 | ||
4 | 3 | ▼1 | BERNAL Egan Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 2:47 2:47 | ||
5 | 5 | - | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | 2:48 2:48 | ||
6 | 11 | ▲5 | LIETAER Eliot Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 2:57 2:57 | ||
7 | 12 | ▲5 | MENDES José Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 3:00 3:00 | ||
8 | 4 | ▼4 | KOCHETKOV Pavel Team Katusha | Team Katusha | 3:14 3:14 | ||
9 | 14 | ▲5 | MOSCON Gianni Team Sky | Team Sky | 3:15 3:15 | ||
10 | 10 | - | BRAJKOVIČ Janez Slovenia | Slovenia | ,, 3:15 | ||
11 | 15 | ▲4 | PELLIZOTTI Franco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 3:27 3:27 | ||
12 | 8 | ▼4 | GAZZARA Michele Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 3:28 3:28 | ||
13 | 7 | ▼6 | DE TIER Floris Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 3:45 3:45 | ||
14 | 17 | ▲3 | ROTA Lorenzo Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 3:54 3:54 | ||
15 | 13 | ▼2 | TORRES Rodolfo Andrés Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:17 4:17 | ||
16 | 16 | - | PIBERNIK Luka Lampre - Merida | Lampre - Merida | 4:39 4:39 | ||
17 | 23 | ▲6 | TALIANI Alessio Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 4:53 4:53 | ||
18 | 21 | ▲3 | BRUTT Pavel Tinkoff | Tinkoff | 4:54 4:54 | ||
19 | 22 | ▲3 | PERNSTEINER Hermann Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 5:12 5:12 | ||
20 | 20 | - | GAFFURINI Nicola Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | ,, 5:12 | ||
21 | 19 | ▼2 | BARBIN Enrico Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 5:42 5:42 | ||
22 | 18 | ▼4 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | 5:57 5:57 | ||
23 | 6 | ▼17 | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 6:18 6:18 | ||
24 | 28 | ▲4 | FRAILE Omar Team Dimension Data | Team Dimension Data | 6:47 6:47 | ||
25 | 24 | ▼1 | SBARAGLI Kristian Team Dimension Data | Team Dimension Data | 7:19 7:19 | ||
26 | 25 | ▼1 | TONELLI Alessandro Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 7:28 7:28 | ||
27 | 26 | ▼1 | THWAITES Scott Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 7:49 7:49 | ||
28 | 30 | ▲2 | POLJAŃSKI Paweł Tinkoff | Tinkoff | 8:34 8:34 | ||
29 | 32 | ▲3 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 9:04 9:04 | ||
30 | 29 | ▼1 | NARDELLI Stefano Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 9:22 9:22 | ||
31 | 33 | ▲2 | BISOLTI Alessandro Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 11:05 11:05 | ||
32 | 31 | ▼1 | CHIRICO Luca Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 11:23 11:23 | ||
33 | 41 | ▲8 | ULISSI Diego Lampre - Merida | Lampre - Merida | 11:29 11:29 | ||
34 | 34 | - | SELVAGGI Mirko Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 12:30 12:30 | ||
35 | 36 | ▲1 | DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 12:41 12:41 | ||
36 | 38 | ▲2 | GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 12:43 12:43 | ||
37 | 35 | ▼2 | MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 13:51 13:51 | ||
38 | 39 | ▲1 | SCHILLINGER Andreas Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 14:31 14:31 | ||
39 | 37 | ▼2 | VERGAERDE Otto Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 14:36 14:36 | ||
40 | 43 | ▲3 | FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | 14:56 14:56 | ||
41 | 44 | ▲3 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 15:26 15:26 | ||
42 | 42 | - | KOUDELA Tomas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 16:00 16:00 | ||
43 | 40 | ▼3 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 16:22 16:22 | ||
44 | 45 | ▲1 | KEUKELEIRE Jens Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 16:33 16:33 | ||
45 | 48 | ▲3 | POLITT Nils Team Katusha | Team Katusha | 17:24 17:24 | ||
46 | 49 | ▲3 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | 17:40 17:40 | ||
47 | 51 | ▲4 | ZANDIO Xabier Team Sky | Team Sky | 17:46 17:46 | ||
48 | 47 | ▼1 | KUEN Maximilian Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 17:49 17:49 | ||
49 | 53 | ▲4 | ZILIOLI Gianfranco Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 18:23 18:23 | ||
50 | 52 | ▲2 | MOHORIČ Matej Lampre - Merida | Lampre - Merida | 18:42 18:42 | ||
51 | 54 | ▲3 | STERBINI Simone Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | 19:00 19:00 | ||
52 | 55 | ▲3 | NIKOLAEV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 19:06 19:06 | ||
53 | 46 | ▼7 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 19:24 19:24 | ||
54 | 50 | ▼4 | HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ Jesús Tinkoff | Tinkoff | 19:55 19:55 | ||
55 | 58 | ▲3 | WALLAYS Jens Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 20:23 20:23 | ||
56 | 57 | ▲1 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 20:50 20:50 | ||
57 | 56 | ▼1 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 22:26 22:26 | ||
58 | 69 | ▲11 | OVECHKIN Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 22:35 22:35 | ||
59 | 60 | ▲1 | DE NEGRI Pier Paolo Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 22:38 22:38 | ||
60 | 64 | ▲4 | NORDHAUG Lars Petter Team Sky | Team Sky | 22:49 22:49 | ||
61 | 59 | ▼2 | ISAYCHEV Vladimir Team Katusha | Team Katusha | 22:58 22:58 | ||
62 | 62 | - | DOCKER Mitchell Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 23:00 23:00 | ||
63 | 63 | - | VELASCO Simone Bardiani - CSF | Bardiani - CSF | ,, 23:00 | ||
64 | 66 | ▲2 | SCARTEZZINI Michele Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 23:13 23:13 | ||
65 | 65 | - | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 23:31 23:31 | ||
66 | 72 | ▲6 | MÜHLBERGER Gregor Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 23:36 23:36 | ||
67 | 61 | ▼6 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 23:38 23:38 | ||
68 | 71 | ▲3 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 23:52 23:52 | ||
69 | 68 | ▼1 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 25:16 25:16 | ||
70 | 79 | ▲9 | VENTER Jaco Team Dimension Data | Team Dimension Data | 25:20 25:20 | ||
71 | 67 | ▼4 | VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 25:27 25:27 | ||
72 | 70 | ▼2 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | 25:29 25:29 | ||
73 | 73 | - | TSATEVICH Alexey Team Katusha | Team Katusha | 26:11 26:11 | ||
74 | 74 | - | CHEUNG King Lok Orica GreenEDGE | Orica GreenEDGE | 27:05 27:05 | ||
75 | 80 | ▲5 | FILOSI Iuri Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 27:08 27:08 | ||
76 | 78 | ▲2 | GROŠELJ Žiga Slovenia | Slovenia | 27:22 27:22 | ||
77 | 77 | - | MODOLO Sacha Lampre - Merida | Lampre - Merida | 27:40 27:40 | ||
78 | 75 | ▼3 | VAN LERBERGHE Bert Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 27:48 27:48 | ||
79 | 81 | ▲2 | CUNEGO Damiano Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 28:02 28:02 | ||
80 | 76 | ▼4 | VIVIANI Elia Team Sky | Team Sky | 28:14 28:14 | ||
81 | 93 | ▲12 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 28:14 | ||
82 | 103 | ▲21 | FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 28:52 28:52 | ||
83 | 87 | ▲4 | BERLATO Giacomo Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 29:36 29:36 | ||
84 | 86 | ▲2 | PAVLIČ Marko Slovenia | Slovenia | 30:10 30:10 | ||
85 | 83 | ▼2 | SVAB Jernej Slovenia | Slovenia | ,, 30:10 | ||
86 | 85 | ▼1 | PORSEV Alexander Team Katusha | Team Katusha | 30:22 30:22 | ||
87 | 102 | ▲15 | BELKOV Maxim Team Katusha | Team Katusha | 30:26 30:26 | ||
88 | 90 | ▲2 | VOROBYEV Anton Team Katusha | Team Katusha | 30:30 30:30 | ||
89 | 98 | ▲9 | DI FRANCESCO Gian Marco Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 30:36 30:36 | ||
90 | 96 | ▲6 | DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | 30:38 30:38 | ||
91 | 89 | ▼2 | BOLE Grega Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 30:43 30:43 | ||
92 | 82 | ▼10 | DRINOVEC Matej Adria Mobil | Adria Mobil | 31:19 31:19 | ||
93 | 84 | ▼9 | SIPOS Marek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 31:29 31:29 | ||
94 | 91 | ▼3 | SALVIETTI Niccolò Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 31:34 31:34 | ||
95 | 94 | ▼1 | EISEL Bernhard Team Dimension Data | Team Dimension Data | 31:35 31:35 | ||
96 | 92 | ▼4 | SOLOMENNIKOV Andrei Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 31:40 31:40 | ||
97 | 99 | ▲2 | SELIG Rüdiger Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 31:57 31:57 | ||
98 | 95 | ▼3 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 32:16 32:16 | ||
99 | 88 | ▼11 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | 32:28 32:28 | ||
100 | 97 | ▼3 | HAMPL Petr SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 32:34 32:34 | ||
101 | 111 | ▲10 | ZURLO Federico Lampre - Merida | Lampre - Merida | 32:39 32:39 | ||
102 | 100 | ▼2 | COLLI Daniele Nippo - Vini Fantini | Nippo - Vini Fantini | 33:01 33:01 | ||
103 | 105 | ▲2 | GIULIANI Giacomo Norda-MG.Kvis Vega | Norda-MG.Kvis Vega | 33:02 33:02 | ||
104 | 108 | ▲4 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 33:20 33:20 | ||
105 | 101 | ▼4 | RENSHAW Mark Team Dimension Data | Team Dimension Data | 33:33 33:33 | ||
106 | 112 | ▲6 | ERSHOV Artur Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 33:42 33:42 | ||
107 | 113 | ▲6 | ZAKARIN Aydar Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 34:02 34:02 | ||
108 | 104 | ▼4 | GROŠELJ Matic Slovenia | Slovenia | 34:25 34:25 | ||
109 | 109 | - | FERRARI Roberto Lampre - Merida | Lampre - Merida | 34:38 34:38 | ||
110 | 110 | - | KUMP Marko Lampre - Merida | Lampre - Merida | 35:13 35:13 | ||
111 | 107 | ▼4 | ČOTAR Luka Slovenia | Slovenia | 35:28 35:28 | ||
112 | 116 | ▲4 | LOGAR Tadej Slovenia | Slovenia | 35:40 35:40 | ||
113 | 114 | ▲1 | MATULA Lukas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 36:29 36:29 | ||
114 | 115 | ▲1 | UMHALLER Andreas Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 36:44 36:44 | ||
115 | 106 | ▼9 | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 36:56 36:56 | ||
116 | 117 | ▲1 | BAŠKA Erik Tinkoff | Tinkoff | 37:04 37:04 | ||
117 | 118 | ▲1 | ŠTIBINGR Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 37:41 37:41 | ||
118 | 123 | ▲5 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 37:56 37:56 | ||
119 | 121 | ▲2 | KOLÁŘ Michael Tinkoff | Tinkoff | 38:13 38:13 | ||
120 | 119 | ▼1 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 39:13 39:13 | ||
121 | 128 | ▲7 | PETERS Alex Team Sky | Team Sky | 39:30 39:30 | ||
122 | 122 | - | FENN Andrew Team Sky | Team Sky | 40:07 40:07 | ||
123 | 120 | ▼3 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | 40:28 40:28 | ||
124 | 124 | - | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 41:39 41:39 | ||
125 | 126 | ▲1 | FINKŠT Tilen Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 41:53 41:53 | ||
126 | 129 | ▲3 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 43:59 43:59 | ||
127 | 125 | ▼2 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 44:00 44:00 | ||
128 | 127 | ▼1 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 44:21 44:21 | ||
129 | 133 | ▲4 | EVTUSHENKO Alexander Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 45:17 45:17 | ||
130 | 130 | - | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 46:13 46:13 | ||
131 | 131 | - | DOUGALL Nic Team Dimension Data | Team Dimension Data | 46:19 46:19 | ||
132 | 132 | - | INTXAUSTI Beñat Team Sky | Team Sky | 46:42 46:42 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:18 June 2016
- Start time:16:15
- Avg. speed winner:35.51 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:16.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: