Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2001
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
2003
- stage -
Stage 1 | Moeskroen - Zottegem
Stage 2 | Zottegem - Koksijde
Stage 3a | De Panne - De Panne
Stage 3b (ITT) | De Panne - De Panne
Statistics
GO TO
Stage 3b (ITT) Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
KBC Driedaagse van De Panne-Koksijde
»
2002
»
Startlist
menu
2002
»
26th
KBC Driedaagse van De Panne-Koksijde
(2.2)
2002
»
3 Stages
»
Moeskroen
›
De Panne
(541km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
187
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ENGELS Marco
RDM - Flanders
2
-
LANDRIE Jurgen
RDM - Flanders
3
-
MCCAULEY Gordon
RDM - Flanders
4
-
ROODHOOFT Christoph
RDM - Flanders
5
-
SALERMO Marek
RDM - Flanders
6
-
SCHEIRLINCKX Bert
RDM - Flanders
7
-
TONGE Chris
RDM - Flanders
8
-
VANSTRAELEN Stijn
RDM - Flanders
9
-
CAPPELLE Andy
Marlux - Ville de Charleroi
10
-
CHANOINE Marc
Marlux - Ville de Charleroi
11
-
DEBREMAECKER David
Marlux - Ville de Charleroi
12
-
DEKKERS Johan
Marlux - Ville de Charleroi
13
-
DESMET Tom
Marlux - Ville de Charleroi
14
-
MARQUES Gaetan
Marlux - Ville de Charleroi
15
-
MASSCHELEIN Thierry
Marlux - Ville de Charleroi
16
-
MATTHIJS Kris
Marlux - Ville de Charleroi
17
-
HIEMSTRA Bert
Bankgiroloterij
18
-
LÖWIK Gerben
Bankgiroloterij
19
-
REINERINK Rik
Bankgiroloterij
20
-
SCHMITZ Bram
Bankgiroloterij
21
-
SWEET Corey
Bankgiroloterij
22
-
VAN DER KOOIJ Vincent
Bankgiroloterij
23
-
VAN DER VEN Remco
Bankgiroloterij
24
-
VAN VELZEN Jan
Bankgiroloterij
25
-
BEYENS Yoeri
Vlaanderen - T-Interim
26
-
DEMEYERE Geoffrey
Vlaanderen - T-Interim
27
-
DEVOLDER Stijn
Vlaanderen - T-Interim
28
-
GUNS Jurgen
Vlaanderen - T-Interim
29
-
KUYCKX Jan
Vlaanderen - T-Interim
30
-
VANLANDSCHOOT James
Vlaanderen - T-Interim
31
-
VERBAKEL Ruud
Vlaanderen - T-Interim
32
-
VERSTRAETEN Jan
Vlaanderen - T-Interim
33
-
HOFFMAN Tristan
CSC ProTeam - Tiscali
34
-
JALABERT Nicolas
CSC ProTeam - Tiscali
35
-
JEUNE Raphael
CSC ProTeam - Tiscali
36
-
MADSEN Jimmi
CSC ProTeam - Tiscali
37
-
PIZIKS Arvis
CSC ProTeam - Tiscali
38
-
SCHMIDT NIELSEN Bjarke
CSC ProTeam - Tiscali
39
-
VAN BONDT Geert
CSC ProTeam - Tiscali
40
-
VAN HYFTE Paul
CSC ProTeam - Tiscali
41
-
BALDUCCI Gabriele
Tacconi Sport
42
-
BORTOLAMI Gianluca
Tacconi Sport
43
-
BOSSONI Paolo
Tacconi Sport
44
-
FERRARI Diego
Tacconi Sport
45
-
GEROSA Mauro
Tacconi Sport
46
-
HAUPTMAN Andrej
Tacconi Sport
47
-
MINALI Nicola
Tacconi Sport
48
-
RADAELLI Mauro
Tacconi Sport
49
-
D'HOLLANDER Glenn
Lotto - Adecco
50
-
DE CLERCQ Hans
Lotto - Adecco
51
-
EECKHOUT Niko
Lotto - Adecco
52
-
MARICHAL Thierry
Lotto - Adecco
53
-
TCHMIL Andrei
Lotto - Adecco
54
-
VAN DIJK Stefan
Lotto - Adecco
55
-
VAN PETEGEM Peter
Lotto - Adecco
56
-
VIERHOUTEN Aart
Lotto - Adecco
57
-
ANDRIOTTO Dario
Index - Alexia Alluminio
58
-
GALLI Daniele
Index - Alexia Alluminio
59
-
MANZONI Mario
Index - Alexia Alluminio
60
-
QUARANTA Ivan
Index - Alexia Alluminio
61
-
SALOMONE Antonio
Index - Alexia Alluminio
62
-
SERINA Corrado
Index - Alexia Alluminio
63
-
SERRI Eddy
Index - Alexia Alluminio
64
-
ZINETTI Mauro
Index - Alexia Alluminio
65
-
BENNATI Daniele
Acqua & Sapone
66
-
COLOMBO Gabriele
Acqua & Sapone
67
-
DERGANC Martin
Acqua & Sapone
68
-
GIUNTI Massimo
Acqua & Sapone
69
-
MASCIARELLI Simone
Acqua & Sapone
70
-
PEÑA Agustín
Acqua & Sapone
71
-
TRENTI Guido
Acqua & Sapone
72
-
BOONEN Tom
US Postal Service
73
-
CASEY Dylan
US Postal Service
74
-
CLINGER David
US Postal Service
75
-
CRUZ Antonio
US Postal Service
76
-
HINCAPIE George
US Postal Service
77
-
JOACHIM Benoît
US Postal Service
78
-
MONDINI Gianpaolo
US Postal Service
79
-
PADRNOS Pavel
US Postal Service
80
-
COMMESSO Salvatore
Saeco - Longoni Sport
81
-
CONTE Biagio
Saeco - Longoni Sport
82
-
LUDEWIG Jörg
Saeco - Longoni Sport
83
-
NITSCHE Torsten
Saeco - Longoni Sport
84
-
PEPOLI Cristian
Saeco - Longoni Sport
85
-
SACCHI Fabio
Saeco - Longoni Sport
86
-
WEGMANN Christian
Saeco - Longoni Sport
87
-
BOERMAN Coen
Rabobank ProTeam
88
-
DE JONGH Steven
Rabobank ProTeam
89
-
DEN BAKKER Maarten
Rabobank ProTeam
90
-
HAYMAN Mathew
Rabobank ProTeam
91
-
NYS Sven
Rabobank ProTeam
92
-
PRONK Matthé
Rabobank ProTeam
93
-
WAUTERS Marc
Rabobank ProTeam
94
-
ZBERG Markus
Rabobank ProTeam
95
-
BODROGI László
Mapei - Quickstep
96
-
DE WAELE Fabien
Mapei - Quickstep
97
-
HUNTER Robert
Mapei - Quickstep
98
-
NARDELLO Daniele
Mapei - Quickstep
99
-
STEELS Tom
Mapei - Quickstep
100
-
TAFI Andrea
Mapei - Quickstep
101
-
ZANINI Stefano
Mapei - Quickstep
102
-
DE WAELE Bert
Landbouwkrediet - Colnago
103
-
LOUDER Jeff
Landbouwkrediet - Colnago
104
-
MEIRHAEGHE Filip
Landbouwkrediet - Colnago
105
-
STREEL Marc
Landbouwkrediet - Colnago
106
-
SØRENSEN Rolf
Landbouwkrediet - Colnago
107
-
VAN LANDEGHEM Kurt
Landbouwkrediet - Colnago
108
-
VAN MALDERGHEM Steven
Landbouwkrediet - Colnago
109
-
VANHAECKE Michel
Landbouwkrediet - Colnago
110
-
BELOHVOŠČIKS Raivis
Lampre - Daikin
111
-
DIERCKXSENS Ludo
Lampre - Daikin
112
-
MISSAGLIA Gabriele
Lampre - Daikin
113
-
PAGLIARINI Luciano André
Lampre - Daikin
114
-
SCIANDRI Maximilian
Lampre - Daikin
115
-
SERPELLINI Marco
Lampre - Daikin
116
-
SPRUCH Zbigniew
Lampre - Daikin
117
-
VERSTREPEN Johan
Lampre - Daikin
118
-
BARTKO Robert
Team Telekom
119
-
GRABSCH Ralf
Team Telekom
120
-
HONDO Danilo
Team Telekom
121
-
HUNDERTMARCK Kai
Team Telekom
122
-
KLIER Andreas
Team Telekom
123
-
SCHAFFRATH Jan
Team Telekom
124
-
SCHRECK Stephan
Team Telekom
125
-
WESEMANN Steffen
Team Telekom
126
-
CASAGRANDA Stefano
Alessio
127
-
CASAROTTO Davide
Alessio
128
-
HVASTIJA Martin
Alessio
129
-
MORENI Cristian
Alessio
130
-
NIKAČEVIĆ Aleksandar
Alessio
131
-
PIERI Dario
Alessio
132
-
VINALE Alberto
Alessio
133
-
HASELBACHER René
Gerolsteiner
134
-
LANG Sebastian
Gerolsteiner
135
-
LARSEN Nicolaj Bo
Gerolsteiner
136
-
POLLACK Olaf
Gerolsteiner
137
-
RUŠKYS Saulius
Gerolsteiner
138
-
STRAUSS Marcel
Gerolsteiner
139
-
WEIGOLD Steffen
Gerolsteiner
140
-
WROLICH Peter
Gerolsteiner
141
-
DURAND Jacky
La Française des Jeux
142
-
GUESDON Frédéric
La Française des Jeux
143
-
MENGIN Christophe
La Française des Jeux
144
-
NAZON Jean-Patrick
La Française des Jeux
145
-
PENCOLÉ Franck
La Française des Jeux
146
-
PERQUE Franck
La Française des Jeux
147
-
WIGGINS Bradley
La Française des Jeux
148
-
WILSON Matthew
La Française des Jeux
149
-
BALDATO Fabio
Fassa Bortolo
150
-
BARTOLI Michele
Fassa Bortolo
151
-
IVANOV Sergei
Fassa Bortolo
152
-
KONYCHEV Dmitri
Fassa Bortolo
153
-
LODA Nicola
Fassa Bortolo
154
-
PETACCHI Alessandro
Fassa Bortolo
155
-
ZANETTE Denis
Fassa Bortolo
156
-
ZANOTTI Marco
Fassa Bortolo
157
-
DERAME Pascal
Bonjour
158
-
ENGOULVENT Jimmy
Bonjour
159
-
JOLY Sébastien
Bonjour
160
-
MAGNIEN Emmanuel
Bonjour
161
-
MAINGUENAUD Frédéric
Bonjour
162
-
VOECKLER Thomas
Bonjour
163
-
BLIJLEVENS Jeroen
Domo - Farm Frites
164
-
CRETSKENS Wilfried
Domo - Farm Frites
165
-
HOSTE Leif
Domo - Farm Frites
166
-
KNAVEN Servais
Domo - Farm Frites
167
-
KOERTS Jans
Domo - Farm Frites
168
-
MILESI Marco
Domo - Farm Frites
169
-
MUSEEUW Johan
Domo - Farm Frites
170
-
TANKINK Bram
Domo - Farm Frites
171
-
DE CLERCQ Eric
Palmans - Collstrop
172
-
HAMMOND Roger
Palmans - Collstrop
173
-
LEUKEMANS Björn
Palmans - Collstrop
174
-
LEYSEN Bart
Palmans - Collstrop
175
-
OMLOOP Geert
Palmans - Collstrop
176
-
TROUVÉ Kristof
Palmans - Collstrop
177
-
VAN DYCK Hendrik
Palmans - Collstrop
178
-
VANSEVENANT Wim
Palmans - Collstrop
179
-
FLAMMANG Tom
Cofidis
180
-
GAUMONT Philippe
Cofidis
181
-
LAMOUR Claude
Cofidis
182
-
MATTAN Nico
Cofidis
183
-
PEERS Chris
Cofidis
184
-
PLANCKAERT Jo
Cofidis
185
-
SASSONE Robert
Cofidis
186
-
TOMBAK Janek
Cofidis
187
-
DI CINTIO Cesare
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)