Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2009
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2001
2000
1999
1997
2011
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Trofeo Inca-Inca
»
2010
»
Startlist
menu
2010
»
Trofeo Inca-Inca
(1.1)
2010
»
One day race
(157.2km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
192
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ABERASTURI Jon
Orbea - Oreka SDA
2
-
BLAZQUEZ Andoni
Orbea - Oreka SDA
3
-
ETXEBARRIA Aritz
Orbea - Oreka SDA
4
-
IZAGIRRE Ion
Orbea - Oreka SDA
5
-
LANDA Mikel
Orbea - Oreka SDA
6
-
MARTÍN Noel
Orbea - Oreka SDA
7
-
SÁEZ Adrián
Orbea - Oreka SDA
8
-
URAIN Benat
Orbea - Oreka SDA
9
-
ZABALO Xabier
Orbea - Oreka SDA
10
-
CABELLO Antonio
Andalucia-Caja Sur
11
-
CALVENTE Manuel
Andalucia-Caja Sur
12
-
CARRASCO Sergio
Andalucia-Caja Sur
13
-
LECHUGA Pablo
Andalucia-Caja Sur
14
-
MORENO Javier
Andalucia-Caja Sur
15
-
ORTEGA Manuel
Andalucia-Caja Sur
16
-
ROLDÁN Jose Luis
Andalucia-Caja Sur
17
-
TORIBIO José Vicente
Andalucia-Caja Sur
18
-
VÁZQUEZ Manuel
Andalucia-Caja Sur
19
-
VICIOSO Ángel
Andalucia-Caja Sur
20
-
AAEN JØRGENSEN Jonas
Saxo Bank
21
-
DIDIER Laurent
Saxo Bank
22
-
FUGLSANG Jakob
Saxo Bank
23
-
KLOSTERGAARD Kasper
Saxo Bank
24
-
LUND Anders
Saxo Bank
25
-
MARYCZ Jarosław
Saxo Bank
26
-
PORTE Richie
Saxo Bank
27
-
STEENSEN André
Saxo Bank
28
-
SØRENSEN Chris Anker
Saxo Bank
29
-
SØRENSEN Nicki
Saxo Bank
30
-
FERNÁNDEZ Airán
Caja Rural Amateurs
31
-
BAKELANTS Jan
Omega Pharma-Lotto
32
-
BRANDT Christophe
Omega Pharma-Lotto
33
-
D'HOLLANDER Glenn
Omega Pharma-Lotto
34
-
DE GREEF Francis
Omega Pharma-Lotto
35
-
MORENO Daniel
Omega Pharma-Lotto
36
-
PERAUD Jean-Christophe
Omega Pharma-Lotto
37
-
STUBBE Tom
Omega Pharma-Lotto
38
-
VAN DEN BROECK Jurgen
Omega Pharma-Lotto
39
-
VANENDERT Jelle
Omega Pharma-Lotto
40
-
WEGELIUS Charles
Omega Pharma-Lotto
41
-
AMADOR Andrey
Caisse d'Epargne
42
-
ARROYO David
Caisse d'Epargne
43
-
ERVITI Imanol
Caisse d'Epargne
44
-
GUTIÉRREZ José Iván
Caisse d'Epargne
45
-
JEANNESSON Arnold
Caisse d'Epargne
46
-
KIRYIENKA Vasil
Caisse d'Epargne
47
-
LOSADA Alberto
Caisse d'Epargne
48
-
MOREAU Christophe
Caisse d'Epargne
49
-
SÁNCHEZ Luis León
Caisse d'Epargne
50
-
ZANDIO Xabier
Caisse d'Epargne
51
-
CASTAÑO Carlos
Xacobeo - Galicia
52
-
CÉSAR VELOSO Gustavo
Xacobeo - Galicia
53
-
DE SEGOVIA José Antonio
Xacobeo - Galicia
54
-
DOMÍNGUEZ Gustavo
Xacobeo - Galicia
55
-
FERNÁNDEZ Alberto
Xacobeo - Galicia
56
-
FERNÁNDEZ Delio
Xacobeo - Galicia
57
-
ISAYCHEV Vladimir
Xacobeo - Galicia
58
-
MARTÍNEZ Serafín
Xacobeo - Galicia
59
-
PACHECO Francisco José
Xacobeo - Galicia
60
-
RODRÍGUEZ Gustavo
Xacobeo - Galicia
61
-
ASSELMAN Jesper
Van Vliet - EBH Elshof
62
-
BERKHOUT Thomas
Van Vliet - EBH Elshof
63
-
DIJKXHOORN Rikke
Van Vliet - EBH Elshof
64
-
HAVIK Yoeri
Van Vliet - EBH Elshof
65
-
OOSTLANDER Sander
Van Vliet - EBH Elshof
66
-
SCHOONBROODT Bob
Van Vliet - EBH Elshof
67
-
VAN HAAREN Bart
Van Vliet - EBH Elshof
68
-
VAN ZANDBEEK Ronan
Van Vliet - EBH Elshof
69
-
VREUGDENHIL Stefan
Van Vliet - EBH Elshof
70
-
WIERSMA Jeffrey
Van Vliet - EBH Elshof
71
-
BÁRTA Jan
Team NetApp
72
-
BAUMANN Eric
Team NetApp
73
-
BENEDETTI Cesare
Team NetApp
74
-
CLAEYS Dimitri
Team NetApp
75
-
DELROT Bastien
Team NetApp
76
-
DUIJN Huub
Team NetApp
77
-
FRICKE Tassilo
Team NetApp
78
-
GOTTFRIED Alexander
Team NetApp
79
-
SCHILLINGER Andreas
Team NetApp
80
-
SEUBERT Timon
Team NetApp
81
-
CHAIGNEAU Robin
Skil - Shimano
82
-
DE BACKER Bert
Skil - Shimano
83
-
DEROO David
Skil - Shimano
84
-
DOCKER Mitchell
Skil - Shimano
85
-
JI Cheng
Skil - Shimano
86
-
ROOIJAKKERS Piet
Skil - Shimano
87
-
VAN HUMMEL Kenny
Skil - Shimano
88
-
VISSERS Job
Skil - Shimano
89
-
WAGNER Robert
Skil - Shimano
90
-
WILMANN Frederik
Skil - Shimano
91
-
BOOM Lars
Rabobank ProTeam
92
-
KRUIJSWIJK Steven
Rabobank ProTeam
93
-
MOLLEMA Bauke
Rabobank ProTeam
94
-
NIERMANN Grischa
Rabobank ProTeam
95
-
NUYENS Nick
Rabobank ProTeam
96
-
POSTHUMA Joost
Rabobank ProTeam
97
-
TANKINK Bram
Rabobank ProTeam
98
-
TEN DAM Laurens
Rabobank ProTeam
99
-
TJALLINGII Maarten
Rabobank ProTeam
100
-
CHAVANEL Sylvain
Quickstep - Innergetic
101
-
DEVENYNS Dries
Quickstep - Innergetic
102
-
DEVOLDER Stijn
Quickstep - Innergetic
103
-
ENGELS Addy
Quickstep - Innergetic
104
-
KUNITSKI Andrei
Quickstep - Innergetic
105
-
MAES Nikolas
Quickstep - Innergetic
106
-
MALACARNE Davide
Quickstep - Innergetic
107
-
PINEAU Jérôme
Quickstep - Innergetic
108
-
REDA Francesco
Quickstep - Innergetic
109
-
SAMOILAU Branislau
Quickstep - Innergetic
110
-
BENČÍK Petr
PSK Whirlpool-Author
111
-
BUCHÁČEK Tomáš
PSK Whirlpool-Author
112
-
DANAČÍK Jakub
PSK Whirlpool-Author
113
-
DANAČÍK Tomas
PSK Whirlpool-Author
114
-
DLOUHÝ Vojtěch
PSK Whirlpool-Author
115
-
KLOUCEK Frantisek
PSK Whirlpool-Author
116
-
KÖNIG Leopold
PSK Whirlpool-Author
117
-
KOZUBEK Stanislav
PSK Whirlpool-Author
118
-
MAREŠ Martin
PSK Whirlpool-Author
119
-
SCHULZE André
PSK Whirlpool-Author
120
-
FOTHEN Markus
Milram
121
-
FRÖHLINGER Johannes
Milram
122
-
GERDEMANN Linus
Milram
123
-
KNEES Christian
Milram
124
-
ROELS Dominik
Milram
125
-
ROHREGGER Thomas
Milram
126
-
RUSS Matthias
Milram
127
-
VOß Paul
Milram
128
-
WEGMANN Fabian
Milram
129
-
HORRACH Joan Sebastian
Team Katusha
130
-
KARPETS Vladimir
Team Katusha
131
-
KIRCHEN Kim
Team Katusha
132
-
KOLOBNEV Alexandr
Team Katusha
133
-
MCEWEN Robbie
Team Katusha
134
-
PETROV Evgeni
Team Katusha
135
-
RODRÍGUEZ Joaquim
Team Katusha
136
-
SILIN Egor
Team Katusha
137
-
VORGANOV Eduard
Team Katusha
138
-
ALBASINI Michael
Team HTC - Columbia
139
-
GULDHAMMER Rasmus
Team HTC - Columbia
140
-
LEWIS Craig
Team HTC - Columbia
141
-
MARTIN Tony
Team HTC - Columbia
142
-
MONFORT Maxime
Team HTC - Columbia
143
-
SIUTSOU Kanstantsin
Team HTC - Columbia
144
-
VAN GARDEREN Tejay
Team HTC - Columbia
145
-
SERRANO Rafael
Heraklion Kastro-Murcia
146
-
CAPECCHI Eros
Footon-Servetto
147
-
CAPELLI Ermano
Footon-Servetto
148
-
CHEULA Giampaolo
Footon-Servetto
149
-
FELLINE Fabio
Footon-Servetto
150
-
GIANETTI Noe
Footon-Servetto
151
-
MAYOZ Iban
Footon-Servetto
152
-
MERINO Pedro
Footon-Servetto
153
-
PEDERSEN Martin
Footon-Servetto
154
-
PÉREZ Aitor
Footon-Servetto
155
-
VALLS Rafael
Footon-Servetto
156
-
ANTÓN Igor
Euskaltel - Euskadi
157
-
GALDÓS Aitor
Euskaltel - Euskadi
158
-
INTXAUSTI Beñat
Euskaltel - Euskadi
159
-
NIEVE Mikel
Euskaltel - Euskadi
160
-
OROZ Juan José
Euskaltel - Euskadi
161
-
PÉREZ Alan
Euskaltel - Euskadi
162
-
PÉREZ Rubén
Euskaltel - Euskadi
163
-
TXURRUKA Amets
Euskaltel - Euskadi
164
-
VELASCO Iván
Euskaltel - Euskadi
165
-
VERDUGO Gorka
Euskaltel - Euskadi
166
-
FOUCHARD Julien
Cofidis, le Crédit en Ligne
167
-
GALLOPIN Tony
Cofidis, le Crédit en Ligne
168
-
ISTA Kevyn
Cofidis, le Crédit en Ligne
169
-
KEUKELEIRE Jens
Cofidis, le Crédit en Ligne
170
-
KRIIT Kalle
Cofidis, le Crédit en Ligne
171
-
SIJMENS Nico
Cofidis, le Crédit en Ligne
172
-
TAARAMÄE Rein
Cofidis, le Crédit en Ligne
173
-
VALENTIN Tristan
Cofidis, le Crédit en Ligne
174
-
ZINGLE Romain
Cofidis, le Crédit en Ligne
175
-
ANTON Francisco Manuel
Burgos 2016 - Castilla y León
176
-
ANTUÑA Andrés Avelino
Burgos 2016 - Castilla y León
177
-
BRENES Gregory
Burgos 2016 - Castilla y León
178
-
DELGADO David Francisco
Burgos 2016 - Castilla y León
179
-
GALLEGO Diego
Burgos 2016 - Castilla y León
180
-
GRAU Oscar Vicente
Burgos 2016 - Castilla y León
181
-
LARA José Carlos
Burgos 2016 - Castilla y León
182
-
MELERO Iván
Burgos 2016 - Castilla y León
183
-
ORENGO Pascual
Burgos 2016 - Castilla y León
184
-
SANTAMARTA Raul
Burgos 2016 - Castilla y León
185
-
CARRASCO José Luis
186
-
DOMENE Ramon
187
-
ELORRIAGA Unai
188
-
LAFUENTE Andoni
189
-
LEANIZBARRUTIA CRUZ Iban
190
-
MIGUEL Antonio
191
-
MUNTANER David
192
-
TAULER Toni
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)