The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 40 | 15 | 2:41:02 |
2 | SMIRNOVS Andris Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | 30 | 10 | ,, 0:00 |
3 | HUTAROVICH Yauheni Fortuneo - Vital Concept | Fortuneo - Vital Concept | 25 | 7 | ,, 0:00 |
4 | 20 | 4 | ,, 0:00 | ||
5 | DŽERVUS Darijus Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | 15 | 2 | ,, 0:00 |
6 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 10 | 1 | ,, 0:00 |
7 | 5 | ,, 0:00 | |||
8 | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3 | ,, 0:00 | |
9 | 3 | ,, 0:00 | |||
10 | LIEPIŅŠ Emīls Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 3 | ,, 0:00 | |
11 | ,, 0:00 | ||||
12 | BOGDANOVIČS Māris Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 0:00 | ||
13 | RĀCENĀJS Kristofers Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | ,, 0:00 | ||
14 | ,, 0:00 | ||||
15 | ,, 0:00 | ||||
16 | RIAPOSOV Bogdan Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:00 | ||
17 | ,, 0:00 | ||||
18 | DEMENTYEV Yegor ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | ||
19 | KOGUT Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:00 | ||
20 | TESLER Artem Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 0:00 | ||
21 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | ||
22 | TSVETKOV Artur Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 0:00 | ||
23 | ,, 0:00 | ||||
24 | ,, 0:00 | ||||
25 | ,, 0:00 | ||||
26 | MUZYCHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||
27 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | ||
28 | ,, 0:00 | ||||
29 | ,, 0:00 | ||||
30 | SERGIS Kaspars Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | ,, 0:00 | ||
31 | LUKŠEVICS Viesturs Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | ,, 0:00 | ||
32 | ,, 0:00 | ||||
33 | GOMENIUK Volodymyr Team Lvshan Landscape | Team Lvshan Landscape | ,, 0:00 | ||
34 | ,, 0:00 | ||||
35 | ,, 0:00 | ||||
36 | ,, 0:00 | ||||
37 | ,, 0:00 | ||||
38 | ,, 0:00 | ||||
39 | ,, 0:00 | ||||
40 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | ||
41 | PONOMARENKO Dmytro Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:00 | ||
42 | ,, 0:00 | ||||
43 | ,, 0:00 | ||||
44 | ,, 0:00 | ||||
45 | ,, 0:00 | ||||
46 | ,, 0:00 | ||||
47 | ,, 0:00 | ||||
48 | LAŠINIS Venantas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:00 | ||
49 | ,, 0:00 | ||||
50 | ,, 0:00 | ||||
51 | ,, 0:00 | ||||
52 | ,, 0:00 | ||||
53 | KOSTYUK Denys ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | ||
54 | ,, 0:00 | ||||
55 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||
56 | ,, 0:00 | ||||
57 | KORNILOVS Vitalijs Alpha Baltic - Maratoni.lv | Alpha Baltic - Maratoni.lv | ,, 0:00 | ||
58 | PIASHKUN Alexei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||
59 | ,, 0:00 | ||||
60 | ,, 0:00 | ||||
61 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:00 | ||
62 | ,, 0:00 | ||||
63 | FREDYUK Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:00 | ||
64 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:00 | ||
65 | MALYNIVSKYI Vasyl Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 0:15 0:15 | ||
66 | 0:27 0:27 | ||||
67 | 0:30 0:30 | ||||
68 | 0:31 0:31 | ||||
69 | RACIUNAS Mykolas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | 0:38 0:38 | ||
70 | MOVCHAN Sergii Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 0:38 | ||
71 | ,, 0:38 | ||||
72 | ,, 0:38 | ||||
73 | ,, 0:38 | ||||
74 | ,, 0:38 | ||||
75 | ,, 0:38 | ||||
76 | ,, 0:38 | ||||
77 | 0:45 0:45 | ||||
78 | ,, 0:45 | ||||
79 | ,, 0:45 | ||||
80 | BENIUŠIS Justas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | ,, 0:45 | ||
81 | VOSEKALNS Andris Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 0:56 0:56 | ||
82 | KANEPEJS Deins Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 0:56 | ||
83 | PRUUS Peeter Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 0:56 | ||
84 | ,, 0:56 | ||||
85 | 1:07 1:07 | ||||
86 | KHRIPTA Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:07 | ||
87 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:07 | ||
88 | SKORENKO Mykyta Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 1:26 1:26 | ||
89 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:40 1:40 | ||
90 | BRATASHCHUK Andrii Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:40 | ||
91 | BĒCIS Armands Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 2:54 2:54 | ||
92 | 3:44 3:44 | ||||
93 | GOLOVASH Oleksandr Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 5:05 5:05 | ||
94 | 5:42 5:42 | ||||
95 | 6:41 6:41 | ||||
96 | 7:36 7:36 | ||||
97 | 13:26 13:26 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | MANIUSIS Martynas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | - | ||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:09 July 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.71 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:120 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: