The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | EIBEGGER Markus Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 8 | 5 | 3:43:24 | |
2 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | 5 | 2 | 0:06 0:06 | |
3 | NIKOLAEV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | 2 | 1 | 0:08 0:08 | |
4 | ROGLIČ Primož Adria Mobil | Adria Mobil | 0:11 0:11 | |||
5 | SIMÓN Jordi Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 0:11 | |||
6 | REDA Francesco Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 0:11 | |||
7 | OOMEN Sam Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 0:14 0:14 | |||
8 | GROßSCHARTNER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:21 0:21 | |||
9 | GOGL Michael Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:24 0:24 | |||
10 | SANTORO Antonio MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 0:24 | |||
11 | GAFFURINI Nicola MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 0:24 | |||
12 | LEBAS Thomas Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:24 | |||
13 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:24 | |||
14 | PAVLIČ Marko Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:24 | |||
15 | PÖSTLBERGER Lukas Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:28 0:28 | |||
16 | GUERIN Alexis AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:28 | |||
17 | POLNICKÝ Jiří Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:28 | |||
18 | GOLČER Jure Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:32 0:32 | |||
19 | SCHACHMANN Maximilian AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:32 | |||
20 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:32 | |||
21 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:32 | |||
22 | TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 0:35 0:35 | |||
23 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:35 | |||
24 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:35 | |||
25 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:35 | |||
26 | MATYSIAK Bartłomiej CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:35 | |||
27 | FANKHAUSER Clemens Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:35 | |||
28 | ESSERS Julien Team Heizomat | Team Heizomat | 0:39 0:39 | |||
29 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:39 | |||
30 | WILMANN Frederik Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | 0:45 0:45 | |||
31 | HERNÁNDEZ José Tito GM Cycling Team | GM Cycling Team | 0:47 0:47 | |||
32 | SCHLEGEL Michal AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 0:47 | |||
33 | FROLOV Igor Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:47 | |||
34 | LATOŃ Eryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:47 | |||
35 | KACZMAREK Jakub CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:47 | |||
36 | TUREK Daniel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:47 | |||
37 | TAFERNER Michael WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 0:56 0:56 | |||
38 | ,, 0:56 | |||||
39 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:56 | |||
40 | MAMYKIN Matvey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:56 | |||
41 | ,, 0:56 | |||||
42 | BRÜNGGER Nico Roth - Skoda | Roth - Skoda | ,, 0:56 | |||
43 | RYBAKOV Alexander RusVelo | RusVelo | 1:05 1:05 | |||
44 | D'URBANO Marco GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 1:05 | |||
45 | VAN WINDEN Dennis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:05 | |||
46 | ,, 1:05 | |||||
47 | WORMSEN Kristoffer Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 1:05 | |||
48 | PIASKOWY Emanuel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 1:05 | |||
49 | DI FRANCESCO Gian Marco MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 1:05 | |||
50 | KOUDELA Tomas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:05 | |||
51 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:05 | |||
52 | VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 1:05 | |||
53 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:05 | |||
54 | KUMP Marko Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:05 | |||
55 | GAZZARA Michele MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 1:05 | |||
56 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:05 | |||
57 | ,, 1:05 | |||||
58 | MÜHLBERGER Gregor Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:05 | |||
59 | GAUGL Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 1:05 | |||
60 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 1:40 1:40 | |||
61 | BROCKHOFF Jan AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 1:40 | |||
62 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:40 | |||
63 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:40 | |||
64 | BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 1:40 | |||
65 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 1:40 | |||
66 | FERNANDEZ Higinio Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 1:40 | |||
67 | SÜßEMILCH Eric MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 1:40 | |||
68 | MEIER Alexander Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:40 | |||
69 | PAULUS Dennis Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 1:40 | |||
70 | CUADROS Álvaro AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 1:40 | |||
71 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:40 | |||
72 | MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:40 | |||
73 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 1:40 | |||
74 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 1:52 1:52 | |||
75 | FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:52 | |||
76 | BOUHANNI Rayane AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 1:52 | |||
77 | DOLEZEL Radovan SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:52 | |||
78 | LUKKEDAHL Øivind Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 1:52 | |||
79 | ,, 1:52 | |||||
80 | GASPAR João Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 1:52 | |||
81 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 1:52 | |||
82 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | 2:14 2:14 | |||
83 | SAMOKHVALOV Dmitrii Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 2:14 | |||
84 | TERASAKI Takero Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 2:14 | |||
85 | KØRNER Max Emil Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 2:14 | |||
86 | CAMBIANICA Enea Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 2:14 | |||
87 | MANDRYSCH John MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 2:14 | |||
88 | SAMOKHVALOV Anton Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 2:14 | |||
89 | ,, 2:14 | |||||
90 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 2:14 | |||
91 | ZWINGENBERGER Philipp Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 2:14 | |||
92 | EGGER Mike MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 2:14 | |||
93 | JENSEN Christer Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | ,, 2:14 | |||
94 | POKIDOV Maxim Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 2:14 | |||
95 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 2:14 | |||
96 | ,, 2:14 | |||||
97 | PARRA Jordan GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 2:14 | |||
98 | ,, 2:14 | |||||
99 | KOEP Thomas Team Stölting | Team Stölting | 2:23 2:23 | |||
100 | ,, 2:23 | |||||
101 | CARBONELL Isaac Team Ecuador | Team Ecuador | ,, 2:23 | |||
102 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 2:23 | |||
103 | FUßNEGGER Moritz MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | 2:32 2:32 | |||
104 | JURČO Matej Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 2:32 | |||
105 | ,, 2:32 | |||||
106 | BERGER Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2:40 2:40 | |||
107 | 2:50 2:50 | |||||
108 | ,, 2:50 | |||||
109 | ,, 2:50 | |||||
110 | HOFER Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 3:06 3:06 | |||
111 | KUEN Maximilian Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 3:06 | |||
112 | ,, 3:06 | |||||
113 | TYBOR Patrik Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 3:06 | |||
114 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 3:06 | |||
115 | FORTIN Filippo GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 3:06 | |||
116 | PETTITI Alessandro Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 3:06 | |||
117 | CAVASIN Daniele GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 3:06 | |||
118 | ZANELLI Renzo Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 3:06 | |||
119 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 3:06 | |||
120 | ,, 3:06 | |||||
121 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 3:44 3:44 | |||
122 | TALAGA Patryk Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 3:44 | |||
123 | RUSCETTA Andrea GM Cycling Team | GM Cycling Team | ,, 3:44 | |||
124 | ,, 3:44 | |||||
125 | DAŠKO Mário Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 3:44 | |||
126 | MALOVEC Ľuboš Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 3:44 | |||
127 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 4:02 4:02 | |||
128 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 4:02 | |||
129 | KOVÁČ Maroš Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | ,, 4:02 | |||
130 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 4:02 | |||
131 | EDMÜLLER Benjamin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 4:02 | |||
132 | BURKHARDT Holger Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 4:02 | |||
133 | VIGANÒ Davide Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 4:02 | |||
134 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 4:11 4:11 | |||
135 | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 4:24 4:24 | |||
136 | MIGDAł Wojciech Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 4:24 | |||
137 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 4:24 | |||
138 | ,, 4:24 | |||||
139 | SOKOL Jan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 4:24 | |||
140 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 4:24 | |||
141 | TIZZA Marco Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 4:24 | |||
142 | 4:32 4:32 | |||||
143 | TSUBAKI Hiroshi Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 4:43 4:43 | |||
144 | ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 4:43 | |||
145 | HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 4:43 | |||
146 | KALOJÍROS Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | 5:10 5:10 | |||
147 | BENETSEDER Josef Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 5:22 5:22 | |||
148 | BALDAUF Sebastian Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 5:22 | |||
149 | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:22 | |||
150 | REUTTER Sven Team Stölting | Team Stölting | ,, 5:22 | |||
151 | GIAMPAOLO Moreno MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | ,, 5:22 | |||
152 | MALUCELLI Matteo Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | 5:36 5:36 | |||
153 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | 5:45 5:45 | |||
154 | RUMAC Josip Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 5:45 | |||
155 | OTONICAR Martin Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 5:45 | |||
156 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 5:45 | |||
157 | REIMER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 5:55 5:55 | |||
158 | FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks - Kraft | Team Ringeriks - Kraft | 6:51 6:51 | |||
159 | AUER Daniel WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 11:12 11:12 | |||
160 | WALBRÜL Gero Team Heizomat | Team Heizomat | 12:08 12:08 | |||
161 | 12:17 12:17 | |||||
162 | HOLOMEK Milan Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | 12:22 12:22 | |||
163 | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 12:22 | |||
164 | 12:31 12:31 | |||||
165 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 13:23 13:23 | |||
166 | ,, 13:23 | |||||
167 | ,, 13:23 | |||||
168 | SCARTEZZINI Michele MG.Kvis Vega | MG.Kvis Vega | 13:34 13:34 | |||
169 | DAMIANO Maurizio Team Idea 2010 ASD | Team Idea 2010 ASD | ,, 13:34 | |||
170 | ASGREEN Kasper MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 13:34 | |||
171 | BARNICK Jonas MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 13:34 | |||
172 | CAMPAGNARO Simone Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 13:44 13:44 | |||
173 | ,, 13:44 | |||||
174 | 14:04 14:04 | |||||
175 | 14:16 14:16 | |||||
176 | ŠAFARIC Matic Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 18:19 18:19 | |||
177 | ,, 18:19 | |||||
178 | ,, 18:19 | |||||
179 | ,, 18:19 | |||||
180 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 18:19 | |||
181 | 18:37 18:37 | |||||
182 | ,, 18:37 | |||||
183 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 18:37 | |||
184 | AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør | Team Sparebanken Sør | ,, 18:37 | |||
185 | ,, 18:37 | |||||
186 | ,, 18:37 | |||||
187 | DUBEN Martin Kemo Dukla Trencin | Kemo Dukla Trencin | 19:10 19:10 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | - | |||
DNF | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |||
DNF | STASH Mamyr RusVelo | RusVelo | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:14 March 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.17 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:157 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: