The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | MUGERLI Matej Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 7 | 5 | 3:09:20 | |
2 | PARDINI Olivier Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | KANTER Max LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
5 | BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:00 | |||
6 | GARCÍA CORTINA Iván Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
7 | FORTIN Filippo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:00 | |||
8 | BOIVIN Guillaume Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:00 | |||
9 | SISR František Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:00 | |||
10 | VIOLA Michele Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |||
11 | KIRSCH Alex Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:00 | |||
12 | BUTS Vitaliy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:00 | |||
13 | BRIGGS Graham JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | |||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | PLEBANI Davide Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:00 | |||
16 | JENKO Robert Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:00 | |||
17 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |||
18 | NECHITA Andrei Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |||
19 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | |||
20 | CORELL Mads Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 0:00 | |||
21 | BIEDERMANN Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
22 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |||
23 | MALUCELLI Matteo Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:00 | |||
24 | YOUNG Eric Rally Cycling | Rally Cycling | 0:04 0:04 | |||
25 | MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | 0:05 0:05 | |||
26 | BØJE Nicklas Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 0:05 | |||
27 | TUSVELD Martijn Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:05 | |||
28 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:05 | |||
29 | ,, 0:05 | |||||
30 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:05 | |||
31 | ,, 0:05 | |||||
32 | FRANZ Marcel LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:05 | |||
33 | FANKHAUSER Clemens Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:05 | |||
34 | MAGER Christian Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:05 | |||
35 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:05 | |||
36 | ,, 0:05 | |||||
37 | KOROŠEC Rok Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:05 | |||
38 | VIEL Mattia Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:05 | |||
39 | MAAS Jan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:05 | |||
40 | ,, 0:05 | |||||
41 | TURRIN Alex Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:05 | |||
42 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:05 | |||
43 | ROTONDI Matteo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:05 | |||
44 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:05 | |||
45 | DI SANTE Antonio GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:05 | |||
46 | RÄIM Mihkel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:05 | |||
47 | ,, 0:05 | |||||
48 | BOKELOH Jonas Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:05 | |||
49 | RUČIGAJ Žiga Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:05 | |||
50 | SCHOIBL Mario Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:05 | |||
51 | MALTAR Bruno Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:05 | |||
52 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:05 | |||
53 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:05 | |||
54 | SOKOL Jan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:05 | |||
55 | WARNIER Antoine Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:05 | |||
56 | MALAGUTI Alessandro Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:05 | |||
57 | OLIESLAGERS Bob Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:05 | |||
58 | JERKIC Zan Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:05 | |||
59 | BALYKIN Ivan GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:05 | |||
60 | BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:05 | |||
61 | DERNIES Tom Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:05 | |||
62 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:05 | |||
63 | CRISTA Daniel Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:05 | |||
64 | LICHNOVSKÝ Ludek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:05 | |||
65 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:05 | |||
66 | TRETTWER Helmut WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:05 | |||
67 | KÄMNA Lennard Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 0:05 | |||
68 | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | |||
69 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:05 | |||
70 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:05 | |||
71 | ,, 0:05 | |||||
72 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:05 | |||
73 | POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:05 | |||
74 | TAMOURIDIS Ioannis Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:05 | |||
75 | FINETTO Mauro Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 0:05 | |||
76 | FRANKOVIC Mateo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:05 | |||
77 | SCHIPFLINGER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:05 | |||
78 | ,, 0:05 | |||||
79 | SCHORMAIR Fabian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:05 | |||
80 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:05 | |||
81 | ZIRBEL Tom Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:05 | |||
82 | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:05 | |||
83 | SOUSA Sérgio Ferreira Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:05 | |||
84 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:05 | |||
85 | ,, 0:05 | |||||
86 | SPREAFICO Matteo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:05 | |||
87 | KONONENKO Mykhaylo Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 0:05 | |||
88 | LEHKY Roman Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:05 | |||
89 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | |||
90 | STOSZ Patryk CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:05 | |||
91 | ,, 0:05 | |||||
92 | CAMRDA Pavel Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:05 | |||
93 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:05 | |||
94 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | |||
95 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:05 | |||
96 | HUNAL Martin Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:05 | |||
97 | KOUDELA Tomas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:05 | |||
98 | AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:05 | |||
99 | BUTLER Chris Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:05 | |||
100 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:05 | |||
101 | BUKDAL Joakim Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 0:05 | |||
102 | DE VOS Adam Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:05 | |||
103 | BRITTON Rob Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:05 | |||
104 | ,, 0:05 | |||||
105 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:05 | |||
106 | MOULD Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:05 | |||
107 | KUEN Maximilian Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:05 | |||
108 | KORETZKY Clément Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:05 | |||
109 | BUCHÁČEK Tomáš Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:05 | |||
110 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:05 | |||
111 | VINJEBO Emil Mielke Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | 0:29 0:29 | |||
112 | POLIVODA Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 0:32 0:32 | |||
113 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:32 | |||
114 | LEBAS Thomas Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:32 | |||
115 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:32 | |||
116 | ANTHONY Jesse Rally Cycling | Rally Cycling | ,, 0:32 | |||
117 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:32 | |||
118 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:32 | |||
FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:32 | ||||
119 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:32 | |||
120 | DELFOSSE Sébastien Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 0:32 | |||
121 | KVASINA Matija Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:32 | |||
122 | MARQUEZ José GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:32 | |||
123 | KASPERKIEWICZ Przemysław Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:32 | |||
124 | NOVAK Domen Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:32 | |||
125 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 0:32 | |||
126 | PAVLIČ Marko Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 0:32 | |||
127 | UCHIMA Kohei Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:32 | |||
128 | HUFFMAN Evan Rally Cycling | Rally Cycling | 1:08 1:08 | |||
129 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:08 | |||
130 | HABEAUX Grégory Wallonie - Bruxelles | Wallonie - Bruxelles | ,, 1:08 | |||
131 | 1:10 1:10 | |||||
132 | NIKOLAEV Sergey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 0:00 0:00 | |||
133 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3:17 3:17 | |||
134 | PIASHKUN Andrei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 3:26 3:26 | |||
135 | NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 4:39 4:39 | |||
136 | BOUWMANS Dylan Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 4:39 | |||
137 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 4:46 4:46 | |||
138 | 6:48 6:48 | |||||
139 | TENBROCK Jonas Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 6:48 | |||
140 | GAÁL Simon Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | ,, 6:48 | |||
141 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 8:47 8:47 | |||
142 | WARCHOŁ Bartosz Whirlpool Author | Whirlpool Author | 11:39 11:39 | |||
143 | SCHREIBER Manuel Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 11:39 | |||
144 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 11:39 | |||
145 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 13:13 13:13 | |||
146 | SZABO Norbert Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | 13:29 13:29 | |||
147 | DOBRE Vlad-Nicolae Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 13:29 | |||
148 | LAVERACK Edward JLT Condor | JLT Condor | ,, 13:29 | |||
149 | INOUE Kazuo Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 13:29 | |||
150 | THERKILDSEN Marius Team Giant Scatto U23 | Team Giant Scatto U23 | 13:50 13:50 | |||
151 | MATULA Lukas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 13:55 13:55 | |||
152 | MEDEK Tomáš SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 13:55 | |||
153 | ,, 13:55 | |||||
154 | ZURITA Francesc Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 13:55 | |||
155 | SIPOS Marek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 13:55 | |||
156 | ,, 13:55 | |||||
157 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 13:55 | |||
158 | ,, 13:55 | |||||
159 | KHRIPTA Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 13:55 | |||
160 | ,, 13:55 | |||||
161 | ,, 13:55 | |||||
162 | ,, 13:55 | |||||
163 | ,, 13:55 | |||||
164 | ,, 13:55 | |||||
165 | 17:03 17:03 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | LAGKUTI Sergiy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - | |||
DNF | KAŇKOVSKÝ Alois Whirlpool Author | Whirlpool Author | - | |||
DNF | STEIMLE Jannik Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | |||
DNF | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | - | |||
DNF | REUTTER Sven Stölting Service Group | Stölting Service Group | - | |||
DNF | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |||
DNF | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | |||
DNF | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | |||
DNF | PACCHIARDO Davide GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | - | |||
DNF | GABAY Guy Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - | |||
DNF | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - | |||
DNF | TAFERNER Michael WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | SANTORO Antonio Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | |||
DNS | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | |||
DNS | TUREK Daniel Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 March 2016
- Start time:12:00
- Avg. speed winner:46.27 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:146 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: