The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 5 | 3:43:22 | |||
2 | KRIZEK Matthias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 3 | 2 | 0:05 0:05 | |
3 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | 1 | 1 | ,, 0:05 | |
4 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 0:06 0:06 | |||
5 | PACCHIARDO Davide GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:06 | |||
6 | GOOS Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:06 | |||
7 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:06 | |||
8 | JERMAN Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:06 | |||
9 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:06 | |||
10 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:06 | |||
11 | BALYKIN Ivan Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:06 | |||
12 | GULDHAMMER Rasmus Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:06 | |||
13 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
14 | REINHARDT Theo Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 0:06 | |||
15 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:06 | |||
16 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:06 | |||
17 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:06 | |||
18 | SUZUKI Ryu Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:06 | |||
19 | BORSO Andrea Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:06 | |||
20 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:06 | |||
21 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:06 | |||
22 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
23 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:06 | |||
24 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:06 | |||
25 | AUER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
26 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:06 | |||
27 | DI SANTE Antonio GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:06 | |||
28 | VINJEBO Emil Mielke Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | ,, 0:06 | |||
29 | ,, 0:06 | |||||
30 | PENKO Izidor ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:06 | |||
31 | POGAČAR Tadej ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:06 | |||
32 | ZEPUNTKE Ruben Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:06 | |||
33 | CHIRICO Luca Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:06 | |||
34 | PERNSTEINER Hermann Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:06 | |||
35 | EG Niklas Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:06 | |||
36 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:06 | |||
37 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | |||
38 | ,, 0:06 | |||||
39 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
40 | PARRINELLO Antonino GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:06 | |||
41 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:06 | |||
42 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:06 | |||
43 | ,, 0:06 | |||||
44 | ,, 0:06 | |||||
45 | WARCHOŁ Bartosz Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:06 | |||
46 | ,, 0:06 | |||||
47 | BRKIC Benjamin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | |||
48 | MÜLLER Nathan Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:06 | |||
49 | BAKIRCI Nazim Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:06 | |||
50 | KVASINA Matija Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
51 | TRETTWER Helmut WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:06 | |||
52 | RUČIGAJ Žiga ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | ,, 0:06 | |||
53 | PIASKOWY Emanuel Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:06 | |||
54 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:06 | |||
55 | RAHBEK Mads Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:06 | |||
56 | ,, 0:06 | |||||
57 | NISHIZONO Ryota Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:06 | |||
58 | ,, 0:06 | |||||
59 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:06 | |||
60 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | |||
61 | LOEF Georg Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:06 | |||
62 | CAMRDA Pavel Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:06 | |||
63 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:06 | |||
64 | FRANCZAK Wojciech Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:06 | |||
65 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 0:06 | |||
66 | IAFRATI Mirko GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 0:06 | |||
67 | ,, 0:06 | |||||
68 | SAYAR Mustafa Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 0:06 | |||
69 | ,, 0:06 | |||||
70 | FREIBERGER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | |||
71 | ,, 0:06 | |||||
72 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:06 | |||
73 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:06 | |||
74 | HATSUYAMA Sho Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:06 | |||
75 | ,, 0:06 | |||||
76 | LAŠINIS Venantas Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 0:06 | |||
77 | RIIS Thomas Nybo Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:06 | |||
78 | MUGERLI Matej Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:06 | |||
79 | KUEN Maximilian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | |||
80 | GROŠELJ Matic ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | 0:24 0:24 | |||
81 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:24 | |||
82 | SENDROS Llibert Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:24 | |||
83 | ISHIBASHI Manabu Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:24 | |||
84 | GRICK Matthias WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:24 | |||
85 | ,, 0:24 | |||||
86 | LATOŃ Eryk Team Hurom | Team Hurom | ,, 0:24 | |||
87 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:24 | |||
88 | PREVAR Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 0:41 0:41 | |||
89 | PANASSENKO Nikita Astana City | Astana City | ,, 0:41 | |||
90 | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 0:41 | |||
91 | ZAKHAROV Artyom Astana Pro Team | Astana Pro Team | ,, 0:41 | |||
92 | ,, 0:41 | |||||
93 | DOWNING Russell JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:41 | |||
94 | EDEMANN JENSEN Thomas Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | ,, 0:41 | |||
95 | ASANOV Enver Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 0:55 0:55 | |||
96 | 1:02 1:02 | |||||
97 | ,, 1:02 | |||||
98 | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:02 | |||
99 | ADAMIETZ Johannes Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:02 | |||
100 | ,, 1:02 | |||||
101 | ,, 1:02 | |||||
102 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:02 | |||
103 | BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 1:02 | |||
104 | BJERG Mikkel Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | ,, 1:02 | |||
105 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:02 | |||
106 | FRAME Alex JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:02 | |||
107 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:02 | |||
108 | HORI Takaaki Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 1:02 | |||
109 | FORTIN Filippo Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:06 0:06 | |||
110 | 1:22 1:22 | |||||
111 | VISCONTI Gianfranco Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:22 | |||
112 | ,, 1:22 | |||||
113 | ,, 1:22 | |||||
114 | RUMAC Josip Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:22 | |||
115 | STÖHR Ján CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:22 | |||
116 | GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:22 | |||
117 | KAUPAS Gediminas Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 1:22 | |||
118 | ,, 1:22 | |||||
119 | POLIVODA Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 1:22 | |||
120 | ,, 1:22 | |||||
121 | ROTONDI Matteo GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 1:22 | |||
AVERIN Maksym Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:22 | ||||
123 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:22 | |||
124 | HÄHNEL Frederik LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:22 | |||
125 | LIß Lucas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:22 | |||
126 | ,, 1:22 | |||||
127 | ATALAY Muhammed Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | ,, 1:22 | |||
128 | KESSLER Robert LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:22 | |||
129 | 1:47 1:47 | |||||
130 | FRAHM Jasper Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 1:47 | |||
131 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:47 | |||
132 | PORZNER Manuel Team Heizomat | Team Heizomat | 1:55 1:55 | |||
133 | RAPP Jonas Team Heizomat | Team Heizomat | 0:06 0:06 | |||
134 | 1:55 1:55 | |||||
135 | 1:59 1:59 | |||||
136 | MIGDAł Wojciech Team Hurom | Team Hurom | ,, 1:59 | |||
137 | 2:26 2:26 | |||||
138 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 2:26 | |||
139 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2:32 2:32 | |||
140 | TREUBEL Pascal Team Heizomat | Team Heizomat | 2:50 2:50 | |||
141 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 2:52 2:52 | |||
142 | TOMASIAK Konrad Team Hurom | Team Hurom | 2:56 2:56 | |||
143 | KOROŠEC Rok Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 2:56 | |||
144 | ,, 2:56 | |||||
145 | MALYNIVSKYI Vasyl Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 3:41 3:41 | |||
146 | LANDER Sebastian GM Europa Ovini | GM Europa Ovini | ,, 3:41 | |||
147 | HEBÍK Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 4:14 4:14 | |||
148 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 4:14 | |||
149 | ,, 4:14 | |||||
150 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 4:31 4:31 | |||
151 | 4:35 4:35 | |||||
152 | CARBEL Michael Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 4:47 4:47 | |||
153 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 4:47 | |||
154 | 4:54 4:54 | |||||
155 | ,, 4:54 | |||||
156 | STÖHR Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 4:54 | |||
157 | FINKŠT Tilen ROG - Ljubljana | ROG - Ljubljana | 4:58 4:58 | |||
158 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 5:14 5:14 | |||
159 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 5:14 | |||
160 | ,, 5:14 | |||||
161 | ,, 5:14 | |||||
162 | ,, 5:14 | |||||
163 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 5:14 | |||
164 | LAMPIER Steven JLT Condor | JLT Condor | 5:49 5:49 | |||
165 | VORRE Aske Louring Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | ,, 5:49 | |||
166 | MONIER Damien Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 5:49 | |||
167 | ,, 5:49 | |||||
168 | ,, 5:49 | |||||
169 | 6:18 6:18 | |||||
170 | SHEMETAU Mikhail Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 7:25 7:25 | |||
171 | ,, 7:25 | |||||
172 | 8:18 8:18 | |||||
173 | ROHDE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 8:18 | |||
174 | THIELE Kersten Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 8:18 | |||
175 | PUNKRYS Kasparas Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 8:18 | |||
176 | ŠIŠKEVIČIUS Paulius Staki - Technorama | Staki - Technorama | ,, 8:18 | |||
177 | ,, 8:18 | |||||
178 | KOPFAUF Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 8:18 | |||
179 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | 9:39 9:39 | |||
180 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 9:39 | |||
181 | 9:43 9:43 | |||||
182 | 10:22 10:22 | |||||
183 | ,, 10:22 | |||||
184 | RACIUNAS Mykolas Staki - Technorama | Staki - Technorama | 10:58 10:58 | |||
185 | ,, 10:58 | |||||
186 | 15:17 15:17 | |||||
OTL | - | |||||
OTL | - | |||||
OTL | - | |||||
OTL | - | |||||
OTL | GINTARAS Svetikas Staki - Technorama | Staki - Technorama | - | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | QUAADE Rasmus Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | THERKILDSEN Marius Team Giant - Castelli | Team Giant - Castelli | - | |||
DSQ | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 March 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.25 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:161 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: