Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Alto de Humaran (20 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Rabuñal Gonzalo | Xacobeo - Galicia | 3 |
2 | Martínez Serafín | Xacobeo - Galicia | 2 |
3 | Mandri René | AG2R La Mondiale | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de San Cosme (188.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 3 |
2 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 1 |
KOM Sprint (1) Alto de Orduña (72.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 10 |
2 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 8 |
3 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 6 |
4 | Rabuñal Gonzalo | Xacobeo - Galicia | 4 |
5 | Martínez Serafín | Xacobeo - Galicia | 2 |
6 | García Dapena David | Xacobeo - Galicia | 1 |
Sprint | Bernedo (149 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 3 |
2 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 2 |
3 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 1 |
KOM Sprint (2) Alto de la Aldea (154 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 6 |
2 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 4 |
3 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 2 |
4 | Rabuñal Gonzalo | Xacobeo - Galicia | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de Aguilar de Codes (166 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 3 |
2 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 2 |
3 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 1 |
Sprint | Viana (172 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Txurruka Amets | Euskaltel - Euskadi | 3 |
2 | Rogers Michael | Team HTC - Columbia | 2 |
3 | Benítez José Alberto | Footon-Servetto | 1 |
Sprint | Torres del Rio (198 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Meier Christian | Team Garmin - Transitions | 3 |
2 | Hesjedal Ryder | Team Garmin - Transitions | 2 |
3 | Stetina Peter | Team Garmin - Transitions | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de Bargota (209 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Gómez Marchante José Ángel | Andalucia-Caja Sur | 3 |
2 | Gerdemann Linus | Milram | 2 |
3 | Malacarne Davide | Quickstep - Innergetic | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Valverde Alejandro | Caisse d'Epargne | 25 |
2 | Freire Óscar | Rabobank ProTeam | 20 |
3 | Gavazzi Francesco | Lampre - Farnese Vini | 16 |
4 | Albasini Michael | Team HTC - Columbia | 14 |
5 | Sánchez Samuel | Euskaltel - Euskadi | 12 |
6 | Hesjedal Ryder | Team Garmin - Transitions | 10 |
7 | Koren Kristijan | Liquigas - Doimo | 9 |
8 | Kolobnev Alexandr | Team Katusha | 8 |
9 | Cunego Damiano | Lampre - Farnese Vini | 7 |
10 | Martens Paul | Rabobank ProTeam | 6 |
11 | Rodríguez Joaquim | Team Katusha | 5 |
12 | Loosli David | Lampre - Farnese Vini | 4 |
13 | Urán Rigoberto | Caisse d'Epargne | 3 |
14 | Botcharov Alexandre | Team Katusha | 2 |
15 | Martin Dan | Team Garmin - Transitions | 1 |