Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2014
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
2016
- stage -
Stage 1 | Antoing - Quevaucamps
Stage 2 | Leuze-en-Hainaut - Mont de l’Enclus
Stage 3 | Tournai - Flobecq
Stage 4 | Beloeil - Frasnes-Lez-Buissenal
Statistics
GO TO
Stage 4 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Le Triptyque des Monts et Châteaux
»
2015
»
Startlist
menu
2015
»
20th
Le Triptyque des Monts et Châteaux
(2.2)
2015
»
4 Stages
»
Antoing
›
Frasnes-Lez-Buissenal
(595.7km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
174
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BALLET Mathias
VL Technics - Experza - Abutriek
2
-
DE CORTE Axel
VL Technics - Experza - Abutriek
3
-
LIVYNS Arjen
VL Technics - Experza - Abutriek
4
-
LOGIER Jan
VL Technics - Experza - Abutriek
5
-
PIETERS Laurent
VL Technics - Experza - Abutriek
6
-
VAN BROEKHOVEN Bram
VL Technics - Experza - Abutriek
7
-
VERSCHUERE Seppe
VL Technics - Experza - Abutriek
8
-
DENZ Nico
Chambéry Cyclisme Formation
9
-
PETERS Nans
Chambéry Cyclisme Formation
10
-
FOURNIER Marc
CC Nogent-sur-Oise
11
-
NÕMMELA Aksel
EC Saint-Etienne Loire
12
-
VERARDO Yoan
GSC Blagnac
13
-
NUNS Thibault
Oceane Top 16
14
-
DECOSTER Merlijn
Club Cycliste Chevigny
15
-
GOETHALS Brent
Club Cycliste Chevigny
16
-
REMACLE Sébastien
Club Cycliste Chevigny
17
-
VAN BOST Victor
Club Cycliste Chevigny
18
-
VAN LAER Joris
Club Cycliste Chevigny
19
-
VERSTREPEN Dries
Club Cycliste Chevigny
20
-
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
21
-
DOULL Owain
Team Wiggins
22
-
LATHAM Christopher
Team Wiggins
23
-
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
24
-
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
25
-
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing
26
-
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
27
-
MCCARTHY Robert-Jon
SEG Racing
28
-
VAN DEN BERG Julius
SEG Racing
29
-
CASIER Arne
Korail Cycling Team
30
-
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
31
-
BONNAMOUR Franck
Brest Iroise Cyclisme
32
-
BRINTRUP Fabian
Rad-Net Rose Team
33
-
KOCH Michel
Rad-Net Rose Team
34
-
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
35
-
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
36
-
WILLIAMS Tyler
BMC Development Team
37
-
CASIER Robbe
Veranclassic - Ekoi
38
-
DE ROOZE Niels
Veranclassic - Ekoi
39
-
DECHESNE Julien
Veranclassic - Ekoi
40
-
DESMECHT David
Veranclassic - Ekoi
41
-
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
42
-
LELEU Antoine
Veranclassic - Ekoi
43
-
VAN COPPERNOLLE Francesco
Veranclassic - Ekoi
44
-
VAN DEN BRANDE Julien
Veranclassic - Ekoi
45
-
CRAEGHS Maarten
Lotto - Soudal U23
46
-
DELTOMBE Kevin
Lotto - Soudal U23
47
-
GOOLAERTS Michael
Lotto - Soudal U23
48
-
LEYSEN Senne
Lotto - Soudal U23
49
-
TANSLEY George
Lotto - Soudal U23
50
-
VANREYTEN Joachim
Lotto - Soudal U23
51
-
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
52
-
ALLEGAERT Piet
EFC-Etixx
53
-
DE GENDT Aimé
EFC-Etixx
54
-
DECLERCQ Benjamin
EFC-Etixx
55
-
FARAZIJN Maxime
EFC-Etixx
56
-
LONCIN Gilles
EFC-Etixx
57
-
NOPPE Christophe
EFC-Etixx
58
-
WARLOP Jordi
EFC-Etixx
59
-
BOUCHEREAU Loïc
Vendée U
60
-
CALMEJANE Lilian
Vendée U
61
-
CARDIS Romain
Vendée U
62
-
CORNU Jérémy
Vendée U
63
-
GAILLARD Marlon
Vendée U
64
-
GRELLIER Fabien
Vendée U
65
-
GUYOT Romain
Vendée U
66
-
KRAINER Taruia
Vendée U
67
-
DE BONDT Dries
Verandas Willems Cycling Team
68
-
KERF Jerome
Verandas Willems Cycling Team
69
-
MYNGHEER Daan
Verandas Willems Cycling Team
70
-
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
71
-
TOUQUET Joren
Verandas Willems Cycling Team
72
-
VAN BREUSSEGEM Elias
Verandas Willems Cycling Team
73
-
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
74
-
DE MAN Jaap
Team3M
75
-
PANHUYZEN Kevin
Team3M
76
-
PORTER Elliott
Team3M
77
-
TANNER Jake
Team3M
78
-
VANSPEYBROECK Tim
Team3M
79
-
VEREECKEN Nicolas
Team3M
80
-
VERMEULEN Emiel
Team3M
81
-
DE BOECK Vincent
Colba - Superano Ham
82
-
DONDERS Jelle
Colba - Superano Ham
83
-
MANNAERTS Jelle
Colba - Superano Ham
84
-
OTTEMA Rick
Colba - Superano Ham
85
-
VAN COUTER Stein
Colba - Superano Ham
86
-
VAN DER MEER Nick
Colba - Superano Ham
87
-
VAN OPSTAL Thomas
Colba - Superano Ham
88
-
ARIMONT Charlie
Color Code - Aquality Protect
89
-
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
90
-
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
91
-
LOY Antoine
Color Code - Aquality Protect
92
-
MERTZ Rémy
Color Code - Aquality Protect
93
-
PALM Martin
Color Code - Aquality Protect
94
-
PICOUX Maximilien
Color Code - Aquality Protect
95
-
BRYON Miguel
Hincapie Racing Team
96
-
FEIEREISEN Kevin
Leopard Development Team
97
-
HAUGAARD Kristian
Leopard Development Team
98
-
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
99
-
LUYCKX Brent
Leopard Development Team
100
-
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
101
-
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
102
-
TURCHI Luc
Leopard Development Team
103
-
KUSTADINCHEV Roman
RusVelo
104
-
STASH Mamyr
RusVelo
105
-
BARTA Will
Axeon Cycling Team
106
-
EATON Daniel
Axeon Cycling Team
107
-
O' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
108
-
OIEN Justin
Axeon Cycling Team
109
-
POLITT Nils
Team Stölting
110
-
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
111
-
BOL Cees
Rabobank Development Team
112
-
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
113
-
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
114
-
MAAS Jan
Rabobank Development Team
115
-
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
116
-
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
117
-
ARMSTRONG Thomas
T.Palm - Pôle Continental Wallon
118
-
BARATTO Jonathan
T.Palm - Pôle Continental Wallon
119
-
CATANIA Claudio
T.Palm - Pôle Continental Wallon
120
-
MERTZ Nicolas
T.Palm - Pôle Continental Wallon
121
-
SENY Alexandre
T.Palm - Pôle Continental Wallon
122
-
VANSUMERE Ian
T.Palm - Pôle Continental Wallon
123
-
VEKEMAN Maxime
T.Palm - Pôle Continental Wallon
124
-
BALCAEN Manolito
125
-
BOSSUYT Gianni
126
-
BROES Michiel
127
-
BURTON Germain
128
-
CAVAGNA Rémi
129
-
CHERKASOV Nikolay
130
-
COBBAERT Robby
131
-
COOLS Michael
132
-
DAVIES Scott
133
-
DE DECKER Alfdan
134
-
DE PAEPE Johannes
135
-
DE VILLE Jelle
136
-
DEFREYNE Cedric
137
-
DELBAERE Tijs
138
-
DEWEER Jochen
139
-
GILIAZOV Ruslan
140
-
GODERIS Jelle
141
-
GREMELPONT Axel
142
-
HERREMANS Jamie
143
-
HOEFKENS Lennert
144
-
JERET Timmo
145
-
JOYCE Colin
146
-
KELLY Jake
147
-
KLAJNBLAT Jake
148
-
KURIANOV Stepan
149
-
KUZNETSOV Igor
150
-
LA ROSE Grégory
151
-
LAAS Martin
152
-
MARCHAND Gianni
153
-
PLANCKAERT Edward
154
-
PUNTSO Endrik
155
-
RÄIM Mihkel
156
-
REYNAERTS Wim
157
-
REYNVOET Niels
158
-
SLAGMULDERS Yorick
159
-
SMEYERS Floris
160
-
STOCKMAN Michiel
161
-
STRAKHOV Dmitry
162
-
TEUGELS Lennert
163
-
VAHTRA Norman
164
-
VAIDEM Josten
165
-
VAN DE WALLE Goran
166
-
VANDENBULCKE Christopher
167
-
VANDEWIELE Frederik
168
-
VANNESTE Evert
169
-
VANRENTHERGHEM Bram
170
-
VERSCHAEVE Lounes
171
-
WEITS Gal
172
-
WOOD Oliver
173
-
WYNANTS Nick
174
-
YSERBYT Jesper
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)